ASCOM ovladače

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ASCOM ovladače

#76

Příspěvek od MilAN »

Na panelu ASCOM se zobrazují zobrazují zdánlivé souřadnice. Nikde jsem neobjevil, zda je možné místo nich nechat zobrazovat souřadnice J2000
Pokud mám , např. z katalogu nebo z předpovědi pozici k ekv. J2000, mohu jít samozřejmě i přes PC planetarium nebo vyvolat dialog a zadat tyto součřadnice a zaškrtnout volbu " J2000". Tohle je ale u dalekohledu po tmě a s NB dost zdouhavé a nepraktické ( zvláště bez numerické klávesnice) a bylo by jednoduché směrovými šipkami či ovladačem najet přímo a zastavit na požadované hodnotě. kterou panel výrazně ukazuje. Jenže on ukazuje ve zdánlivých souřadnicích, což v současné době už představuje dost velkou odchylku mezi těmito souřadnicemi.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ASCOM ovladače

#77

Příspěvek od MMys »

Tohle je Milane obecně dost velký problém. Už jsem na to narazil taky u najíždění mého astrografu z MaxIm DL. Elektronika dalekohledu vždycky jede v aktuálních souřadnicích, protože právě ty odpovídají stavu, kdy se konstatntně otáčí kolem aktuální polární osy. Ten systém (alespoň ty co mi prošly rukama) neumí dělat přepočet z aktuálních souřadnic na J2000 pro zobrazování (třeba na displeji, nebo těch co posílá do PC). A naopak, po zadání souřadnic v J2000 neumí udělat transparentně GO-TO v aktuálních.

Řešením by bylo, pokud by tenhle přepočet dělal ten ASCOM driver, ale to také bohužel není obvyklý případ. Tak asi nezbývá, než to vyřešit v aplikaci, co řídí dalekohled (MaxIm, PC planetárium...) Tedy alespoň jsem nenašel jinou cestu. Leda přesvědčit tvůrce ASCOM driveru, aby tu transformaci do něj již zabudoval (prostě doplnit v konfiguraci ASCOmu nějakou volbu, že chceš aby ASCOM driver přebíral souřadnice v J2000 a do hardware montáže posílal požadavek na pozici pro aktuální ekvinokcium, a při zpětné cestě zase trensformoval obráceně) Ale to je zatím asi jen zbožné přání. Nicméně jak se bude pól posouvat, asi se to bude muset takto začít řešit. Kdo to má v té aplikaci pořád hlídat...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ASCOM ovladače

#78

Příspěvek od MilAN »

Tak on to jedním směrem dovede, pokud přímo do něho zaškrtnu volbu J2000 a zadám souřadnice, tak najede správně a v PC planetáriu se zobrazí poloha dalekohledu také správně ( bez ohledu na to, jaký systém mám v planetáriu zvolený). Jen na svém displeji zobrazuje pouze zdánlivé souřadnice. Samozřejmě se s tím dá žít, musí to člověk ale vědět a najít v dané konfiguraci ideální postup . Problém je hlavně v tom, že to člověk ovládá v terénu, po tmě, na NB a třeba i bez numerické klávesnice a často za mrazu ( a v rukavicích to nejde ).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ASCOM ovladače

#79

Příspěvek od MMys »

To máš EQMOD, nebo něco jiného ? Tak alespoň něco. Ten ASCOM, co mám k Pulsaru, to bohužel neumí ani jedním směrem. Jede stále v aktuálních. S tím displejem je to asi neřešitelné, to by musel umět přepočet přímo firmware v ovaladači, a ten to neumí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ASCOM ovladače

#80

Příspěvek od MilAN »

Mám EQMOD a tam stačí kliknout pravým tlačítkem na displej do zobrazených souřadnic RA nebo DEC a objeví se okno, pro zadání souřadnic pro GoTo. A je tam i zašktrávací políčko pro volbu J2000.

Je to dobře použitelné, jen ta manipulace v praxi...Čísla nejde psát přímo, je potřeba každé dvojčíslo označit a přepsat.( Mám na tyhle programátory svůj názor - ale oni z té židle do praxe neslezou :) )
Přílohy
EQMOD.jpg
EQMOD.jpg (77.08 KiB) Zobrazeno 3596 x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ASCOM ovladače

#81

Příspěvek od hades »

Pokoušel jsem se nainstalovat ASCOM Platform 6.4SP1 na notebook s Windows 10 s omezenými právy. Ikdyž jsem pustil instalaci jako administrátor, došlo v průběhu instalace k několika chybám a platforma nebyla nainstalována.
Symptomy: objeví se chyba přístupu k několika souborům typu tlb, nejprve k souboru AscomMasterInterfaces.tlb
Analýza: instalátor si vytvoří složku s generovaným jménem na cestě c:\ProgramData\, v mém případě se složka jmenuje {F4B1CB96-DAB5-4F31-AA59-94ECEEFDE0F9}. V této složce jsou pak podložka OFFLINE a v ní další podsložky. Právě v těchto podložkách by měly být uloženy chybějící tlb soubory, ale nejsou. Po neúspěšné instalaci adresářová struktura zůstane, instalátor ji nesmaže.
Řešení:
1. smažte veškerý obsah c:\ProgramData\{F4B1CB96-DAB5-4F31-AA59-94ECEEFDE0F9}\OFFLINE\
2. přejmenujte instalátor ASCOMPlatform64.exe na ASCOMPlatform64.zip
3. rozbalte obsah tohoto zip souboru do nějakého pracovního adresáře
4. zkopírujte obsah podsložky \data\OFFLINE\ z rozbaleného zipu do složky c:\ProgramData\{F4B1CB96-DAB5-4F31-AA59-94ECEEFDE0F9}\OFFLINE\
5. přejmenujte ASCOMPlatform64.zip zpět na ASCOMPlatform64.exe a spusťte instalaci jako administrátor
Nyní už by měla instalace doběhnut správně. Snad to někomu pomůže.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět