Montáž pro Newton TSC/SKY NWT 200/1200mm, 8”

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
bobo
Příspěvky: 16
Registrován: 04. 01. 2010, 08:35

Montáž pro Newton TSC/SKY NWT 200/1200mm, 8”

#1

Příspěvek od bobo »

Zdravím všechny po roce odmlky,
vlastním Newton TSC/SKY NWT 200/1200mm, 8” DOBSON (PYREX) 2”,
a manželka mi k tomu ještě pořídila CANON EOS 500D. Ten rok jsem se s tím učil zacházet/orientovat na obloze a volačo jsem i nafotil, ale bez montáže jsem omezený na blízké objekty.
Pohrával jsem si s myšlenkou, že si postavím poncetovku (viz moje předchozí dotazy), zatím jsem skončil u sběru materiálu a výkresů, ale řekl bych, že k focení to nebude zrovna ideálně stabilní montáž, navíc pochybuju, že se mi to podaří spočítat a hlavně udělat přesně.

Takže - jakou montáž s pohony byste mi doporučili?

Na Supra jsem našel MONTÁŽ/SKY EQ-5/NEQ-5 NĚMECKÁ vč.STATIVU.
Předpokládám, že zánoví i s pohony, popruhy na uchycení tubusu, polárním hledáčkem a něčím na pointaci by mohla být  v odpovídající/přiměřené cenové relaci.

Díky za rady ...

bobo

Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Montáž pro Newton TSC/SKY NWT 200/1200mm, 8”

#2

Příspěvek od Vabra »

Omlouvam se predem ale asi te zklamu.

Pro tvuj tubus bych ti jako nejmensi a nejlevnejsi montaz na rozumne astrofoto doporucoval az EQ6/NEQ6 za vyrazne vetsi peniz...
Vse ostatni bude velke zklamani (za bezvetri ci v pozorovatelne na stabilnim piliri by mozna kompromisne vyhovela i HEQ5)...

Vzdy, ale muzes jit cestou pokus omyl. Koupit tu EQ5 udelat zkusenost, se ztratou ji prodat a koupit si EQ6 pozdeji... ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vojczek
Příspěvky: 37
Registrován: 02. 10. 2011, 17:39

Montáž pro Newton TSC/SKY NWT 200/1200mm, 8”

#3

Příspěvek od Vojczek »

Jak psal kolega víše, pro takový průměr a ohnisko alespoň EQ6, v nouzi tak Heq5. Ale na focení no nevim, přeci je to už f/6. Na planety dobrý tam fakt postačí ta poncetka.
OO Dobson 254/1200 --- Mak 127/1500 --- TS 20x80 Triplet --- H-EQ 5 --- Canon EOS 600D (nemod.) --- Canon EOS 20D (mod.) --- Hypíci 5,10,17,24 mm --- Nagleři 8,13 mm a pár dalších nepodstatných blbostí :-)
Uživatelský avatar
arodet
Příspěvky: 24
Registrován: 02. 09. 2012, 14:10

Re: Montáž pro Newton TSC/SKY NWT 200/1200mm, 8”

#4

Příspěvek od arodet »

Ahoj,

mám stejný dalekohled v úpravě pro dobson.montáž... už mě moc nebaví pořád jezdit nahoru/dolů, doprava/doleva a tak mě napadlo dobsona vyměnit za nějakou paralaktickou... je mám pár otázek

1) Nebudou tam nějak překážet kruhy na bocích které se používají pro dobson.montáž?
2) Pokud tím nechci fotit/používat goTo, atd...stačí mi EQ5?
3) Má smysl dobson vyměnit za paralaktiku? Když jediný přínos bude pohyb pouze v jedné ose? Tady jde spíš o Vaše skušenosti, protože já s paralaktikou nemám žádné zkušenosti :(

Díky
Newton 200/1200  dobsnova montáž, Canon 550D
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž pro Newton TSC/SKY NWT 200/1200mm, 8”

#5

Příspěvek od biker.fm »

arodet píše:Ahoj,

mám stejný dalekohled v úpravě pro dobson.montáž... už mě moc nebaví pořád jezdit nahoru/dolů, doprava/doleva a tak mě napadlo dobsona vyměnit za nějakou paralaktickou... je mám pár otázek

1) Nebudou tam nějak překážet kruhy na bocích které se používají pro dobson.montáž?
2) Pokud tím nechci fotit/používat goTo, atd...stačí mi EQ5?
3) Má smysl dobson vyměnit za paralaktiku? Když jediný přínos bude pohyb pouze v jedné ose? Tady jde spíš o Vaše skušenosti, protože já s paralaktikou nemám žádné zkušenosti :(

Díky
Ahoj,

1) nebudou, neni duvod
2) mela by stacit
3) kdyz hledas objekt, posouvas ve vsech smerech, pokud budes mit dobre ustavenou montaz tak budes hybat dalekohledem jen v jedne ose pri pozorovani daneho objektu. Na newtona je lepsi dobsonova montaz. U paralaktiky budes mit jeden velky problem a to je smer kde bude okularovy vytah (u dobsona je porad v pozoco ze se do nej dobre kouka - tedy do okularu, ktery je v tom vytahu).

Ja bych pro pozorovani zustal u dobsona. Jedina nevyhoda je ze musis dalekohled vest v obou smerech za objektem (s tim se da zit a po trosce cviku to jde v pohode), vse ostatni jsou jen vyhody dobsonove montaze.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Montáž pro Newton TSC/SKY NWT 200/1200mm, 8”

#6

Příspěvek od pedrosanchez »

Dobrý den, možná mám hloupý dotaz, ale zkrátka....mám možnost koupit montáž Meade LXD 55 a u ní je uvedeno, že zvládne i Newtona 200 mm. Je tedy možné, že bych do toho šoupnul svého dobsona? Ten má průměr 150, akorát je tedy dlouhý 1200 mm. Pak bych měl za služný peníz goto motorizaci :-) Ale asi to na tu montáž bude příliš těžké, zřejmě i na EQ5 jak tu čtu.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Odpovědět