Dobson montáž

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
zdene
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 11. 2011, 12:45

Dobson montáž

#1

Příspěvek od zdene »

Zdravím zúčastněné.
Pořídil jsem si na inzerát starší Newton 200/1000(Drbohlav) a potřebuji na něj montáž Dobson. Bohužel nejsem technicky vybaven abych si ji vyrobil "na koleně". Máte někdo k dispozici na prodej, nebo tip, kde by se daly sehnat a v jakých relacích se tyto pohybují? Průměr tubusu je 24cm kdyžtak.

Díky, Z.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dobson montáž

#2

Příspěvek od MMys »

Sehnat hotová dobsonaova montáž bez tubusu nejspíš opravdu nikde nejde. Leda jsetli někomu nezbyla dobsonova montáž od tubusu, který si dal na paralaktiku.

Na výrobě ale nic není. U truhláře si necháš nařezat desky z lamina, podle toho, jak si to namaluješ, doma to pak už je sešroubuješ a olepíš hrany (na to stačí vrtačka, šroubovák, nějaké vruty na psojení a žehlička na přižehlení té pásky na olepení hran). A nakreslit to jde z hlavy, stačí okouknout nějaké obrázky hotových dalekohledů na internetu
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FJ27A
Příspěvky: 80
Registrován: 12. 12. 2008, 19:52

Dobson montáž

#3

Příspěvek od FJ27A »

Já doma čistě náhodou dobsnovu bedýnku mám a to zrovna od Drbohlavova 1000/200. Je na ní vidět používání, ale pokud nemáš nic jiného, tak poslouží. Pokud jsi si ji schopný u mě doma vyzvednout je tvoje. Pošli když tak SZ.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Dobson montáž

#4

Příspěvek od Chef »

Dobsonovu montáž jde samostantě koupit u Orionu UK:
http://www.orionoptics.co.uk/MOUNTS/dobsonianmount.html

V ČR by měla jít obědnat zde:
http://astrocomes.wz.cz/

20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
zdene
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 11. 2011, 12:45

Dobson montáž

#5

Příspěvek od zdene »

odpověď pro "FJ27A":
Super, učinil jsem a poslal

Dík, Z.
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

Dobson montáž

#6

Příspěvek od godzilka »

Ale dobsonovu montáž lze postavit opravdu jednoduše. Dokonce i já, technicky ne moc zdatný s rukama levýma jsem to zvládl. :-)
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
jan.daliba
Příspěvky: 9
Registrován: 15. 05. 2015, 11:59

Dobson montáž

#7

Příspěvek od jan.daliba »

Ozivim stare tema Stale se neda nikde poridit? O te samo doma vyrobe, coz se drevem umim, ale co nejaka lozska apod? Aretace?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dobson montáž

#8

Příspěvek od MilAN »

Koupit se dá pouze naváděná Dobsonova montáž. Montáž ( normální) není důvod prodávat samostatně, vždyť celý Dobson stojí prakticky to samé, co samotný tubus Newtona s optikou. No, a pokud ho chceš, tak si tu montáž vyrobíš. Podívej se, jak vypadá Dobson - žádná ložiska, žádné aretace, žádné ovládání. Myslím, že teď se bavíš o něčem, cos nikdy neviděl :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 69
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Dobson montáž

#9

Příspěvek od madcat »

Se tu s dovolením taky přiživím s dotazem ohledně dobsonovy montáže: jsem si vypůjčil od zde (na astro-fóru) přítomného uživatele jednoho 10" dobsona na doma vyráběné montáži, a jelikož to nejspíš dopadne tak, že to od něj koupím, tak už teď přemýšlím jak ji vylepšit, případně rovnou nahradit, páč se stávající se sice dá točit, ale velmi neplynule, protože prostě dře, takže při větších zvětšeních je to nepoužitelný.

Například zde jsem našel nějakej návod, ze kterýho teda su celkem moudrej, ačkoliv nejsu rozhodně žádnej kutil, ale přesto se radši zeptám zkušenějších, než se do něčeho pustím. Jde mi o ty filcový podložky, který autor návodu používá jednak na alt ložisko, což bych i pochopil, ale trochu víc mně to už vrtá v hlavě v případě az ložiska, kde si teda fakt netroufám odhadnout, jak dobře nebo nedobře to klouže a jak se to dá ovládat? Někde jsem viděl, že tam někdo dává takový malý kolečka jakoby na nábytek, ale zas to potom po tom laminu nerovným trochu hrká a obraz poskakuje, ne? Pokud teda se nepoužije úplně hladký lamino, ale ani tak to možná nestačí...? Styčná plocha lamino - filc podložky - lamino je co se týče plynulosti OK?

Kdyžtak díky za postřehy.
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dobson montáž

#10

Příspěvek od MilAN »

Lamino se strukturou je určitě lepší než hladké. Ale místo filcu ( i když tvrdý filc není špatný a v případě potřeby ho lze i namazat např. jelením lojem) je lepší použít teflon ( PTFE). Funguje to i na 16" Dobsonu, kolečka ( nebo ložiska) tomu dávají až zbytečně moc malé tření a je problém jednak s vyvažováním,jednak větrem a je potřeba to většinou i nějak zpětně brzdit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Dobson montáž

#11

Příspěvek od vla »

Přesnějak píše Milan, kvalitní kolečka jsou moc jemná a pak je třeba řešit brzda, udělal jsem si univerzální dobsonovu základnu, na které jsem vozil newtony od 150 do 250mm, SC 11" atd. Fakticky jsem skončil po experimentech s brzdou na jednom zapouzdřeném kuličmovém ložisku, jednom teflonovém třecím a jednom filcovém tročlu namazaném to jsem tak nějak postupně vyexperimentoval jako pro mě nejvhodnější. Jako styčná plocha je duralové mezikruží nalepené na vodovzdorné překližce, z které je celá montáž, protože je výrazně lehčí než tovární materiály. Změna šířky dalekohledu je řešena změnou bočnic, jsou šroubované do "matic" do dřeva v počtu asi 8 ks. V azimutu na každé straně 1x teflon a 1x filc, lehce namazaný. Pojezdová kola v azimutu jsou buková lakovaná kolečka. Chce si to pohrát do dotažení odporů, které jsou optimální, ale není to žádný velký problém.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Dobson montáž

#12

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 3548/30#30][splithere][/link][splithere_end]
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 69
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Dobson montáž

#13

Příspěvek od madcat »

Tak montáž - viz můj příspěvek o pár řádků nahoře - mám nakonec hotovou novou, protože původní byla fakt nepoužitelná. Aby to bylo co nejjednodušší, tak jsem se vykašlal na řezání nějakých kruhů jakožto základny, a udělal jsem normální čtverec z lamina, jinak plus mínus stejně jako v tom linku nahoře. Filcových podložek jsem dal celkem osm po obvodu horní bedny, ale přemýšlím, jestli to není moc, jestli si tím zbytečně nezvyšuju tření. Takhle zkusmo se to pohybuje celkem dobře, ale třeba jedna v každým rohu plus u středu něco bude fakt lepší...? A k tomu namazat je nějakým tím jelením lojem říkáte? Jak dlouho to vydrží to namazání? Díky.
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
Honda
Příspěvky: 18
Registrován: 05. 05. 2016, 22:07

Dobson montáž

#14

Příspěvek od Honda »

To mazání by mě taky zajímalo. Taky jsem chtěl přimáznout točnu a klouby dobsona, ale mám obavu, že jak se přiblíží nižší teploty, tak to bude tuhnout a pohybu naopak bránit... Jaké jsou zkušenosti?
Dobson SW 10" 254/1200mm,  Don't give in without the fight!
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Dobson montáž

#15

Příspěvek od rys »

Také jsem si dělal montáž na Newton 150 tu prodávám, a 250 protože dobsnova montáž mě nenadchla,bohužel jsem nedostanu foto,pokud by měl někdo zájem moho poslat emailem.
Odpovědět