Dobson montáž

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Dobson montáž

#31

Příspěvek od Pvell »

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson montáž

#32

Příspěvek od MilAN »

Takový sklonoměr je o řád horší než obyčejná libela. To je obdoba úhloměru s olovnicí. Ale zrovna tak , obyčejný kompas nebo busola, pokud nebudu přepočítávat smagnetickou deklinací, je na stejné nebo ještě horší úrovni. Tohle vše je ještě jakž takž použitelné v diferenciálním hledání-
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
romcek
Příspěvky: 127
Registrován: 24. 06. 2019, 07:04

Re: Dobson montáž

#33

Příspěvek od romcek »

Nedá mi to se nezeptat....snad ve správném vlákně

Teď na přelomu podzim/zima jsou např. planety docela nizko nad obzorem. Je nějaká speciální finta, jak s dobsonem pozorovat obecně objekty nízko nad obzorem bez toho, aniž by byl člověk v nepřirozené poloze (čupět u okuláru)

???

Diky

PS: mam zkušenost jen s paralaktikou :ugeek:
SW 200/1000 PDS
EQ5 (dual axis motor)
SW Planetary (4-6-9 mm), LET 28
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Re: Dobson montáž

#34

Příspěvek od madcat »

Já i když ho mám úplně vodorovně, tak to není nic nepohodlnýho - prostě u toho sedím na takové rybářské stoličce a mírně se nakloním a jde to v pohodě. Mám teda 10" dobsona, takže ta tloušťka roury trochu udělá svoje, možná, že kdo má třeba 6", tak bude zohnutej víc, co já vím..? Jinak mě napadá, že by se to dalo na něco postavit, na něco pevnýho, aby se to neklepalo jak drahej pes, a pak to bude pohodnější... třeba... :)
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Dobson montáž - mazání tukem na bowdeny

#35

Příspěvek od LaH »

Koupil jsem Shimano CABLE GREASE cíleně na mazání Dobsonů, i když je to speciálně na mazání bowdenů. Tam je ten hnusně drahý mazací tuk skvělý.
A na obou Dobsonech to od podzimu funguje také výborně. U Vobludy v obou osách, tam se ale předtím musí azimut. ložisko rozebrat,vyčistit a potom máznout, u Dřeváka jen v elevaci, na valivé ložisko jsem to pochopitelně nedal.
Funguje to, řekněme, jako "hodně jemný" jelení lůj a to dlouhodobě. Stačí naprosto minimální množství tuku a rozetřít.
Nevýhoda - představa, že mám dalekohledy v elevaci jakž takž vyvážené, rychle padla. A u Dřeváka teď musím pro kombinaci Paracorr II + Ethos 13 doplňovat protizávaží.
Jaro se mě na to mazání před časem ptal, tak teď nabízím toto řešení.

Zajímavost - když jsem si to s jinými objednanými MTB krámy v bikovém store vyzvedával, hecoval jsem prodavače, že tu vazelínu mám na něco absolutně jiného - na mazaní třecích ploch velkých dalekohledů. No - a nakonec z toho vylezlo, že prodavač je tuším zeť p.Reichmanna. :D
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Odpovědět