EQ-3

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Trotun
Příspěvky: 22
Registrován: 17. 04. 2018, 09:24

Inštalácia polárneho hľadáčika

#16

Příspěvek od Trotun »

Zdravim. Kupil som si polarny hladacik na svoju starsiu EQ3-2. Je to tento:
http://www.supra-dalekohledy.cz/hledace ... -4324.html
Vsetko vyzera OK az na to, ze neviem, ako ho nainstalovat. Vsade najdem navody iba na to, ako hladacik spravne skolimovat s RA osou montaze. To by som chapal. Ale mna matie to, ze hladacik sa do montaze zaskrutkuje otacavym pohybom a po dotiahnuti ostane v urcitej polohe, ktora neviem, ci je spravna. Obrazce v hladaciku sa predsa otacaju spolu so skrutkovanim hladacika, tak asi nie je jedno, v akej polohe to dotiahnem. Alebo je to jedno?
Mohol by mi to prosim niekto polopate vysvetlit? Vdaka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ-3

#17

Příspěvek od MilAN »

Je to úplně jedno , v jaké poloze to bude dotáhnuté- hlavně to musí být dotáhnuté. Orientace polárního hledáčku nijak nesouvisí s něčím na montáži - jedině tedy s tím, že díky zašroubování do osy se dosáhne na hrubo souhlasných os dalekohledu a polárního hledáčku. A další postup už znáš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Trotun
Příspěvky: 22
Registrován: 17. 04. 2018, 09:24

Re: EQ-3

#18

Příspěvek od Trotun »

Dik za odpoved.
x-f
Příspěvky: 79
Registrován: 30. 07. 2020, 13:14

Re: EQ-3

#19

Příspěvek od x-f »

Ahoj.

Mám dotaz k EQ3.

Mám na ní závažovou tyč průměru 20mm. Závit co je na tyči má vnější průměr 15mm. Nemám ji od novoty a ten konickej konec co funguje jako kontramatka je výrazně opoužívanější než hlava, stejně jako závaží, tak je to možná z jinýho/staršího kusu.

Každopádně potřeboval bych přidat za závaží - mám jen jedno 3.5kg, ale nikde je nevidím k dostání. Co jsem dohledal, tak tyč je na EQ3/EQ5 stejná a vyskytovala se jak 20mm, tak 18mm, která je asi teď standard, ale nikdo nemá v nabídce závaží na 20mm tyč. Nemáte někdo tip?

Případně bych koupil i set závaží 18mm, ale zase jsem nikde nenašel, že by se dala koupit ta tyč 18mm.

Díky.
Bresser 150/750
matrix069
Příspěvky: 2
Registrován: 08. 03. 2022, 17:28
Bydliště: Nemšová SK
Věk: 46

Re: EQ-3

#20

Příspěvek od matrix069 »

Ja mam tiez maly problem s montazou polarneho hladacika do EQ3-2D nakolko po oskrutkovani redukcie a cisleniku na montazi,tam.jednoducho novy hladacik dnu nevsuniem...jeho vonkajsi priemer je vacsi ako vnutorny priemer otvoru do ktoreho ho mám zasunúť..nejako sa neviem dopátrať v com je chyba,kedze ta oska vo vnutri montaze je tam proste napevno nalisovana.. hľadáčik je priamo urceny pre EQ3-2..dakujem za radu.
Přílohy
IMG_20220328_124702.jpg
IMG_20220328_124702.jpg (1.49 MiB) Zobrazeno 3445 x
Úplný začiatočník ;) ..SW 150/750, EQ3-2,......mobil :roll:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ-3

#21

Příspěvek od MilAN »

Dříve byl jiný hledáček do EQ5 (menší průměr) a do EQ6. Pak se sjednotily na velkém. A v montážích je rozdíl mezi EQ3
a EQ3-2 a nevím, jak je to s polárními hledáčky. Tohle je potřeba řešit s prodejcem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
matrix069
Příspěvky: 2
Registrován: 08. 03. 2022, 17:28
Bydliště: Nemšová SK
Věk: 46

Re: EQ-3

#22

Příspěvek od matrix069 »

No,praveze riesime a dokedy som mu neposlal foto tak neveril že to tam nejde...teraz hovori ze mozno bol v krabicke iny typ nez mal byť,ale tomu moc neverim...hladal som vsade mozne ci je vizualne polarny hladacik nejaky iny ako na EQ3, EQ3-2, a pod a stale nachadzam len ten isty na obrazkoch...rozmery nikde neuvadzaju tak nemam ako preverit priemer....no veď uvidíme ako to dopadne....kazdopadne ak niekoho este nieco napada budem vďačný
Úplný začiatočník ;) ..SW 150/750, EQ3-2,......mobil :roll:
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: EQ-3

#23

Příspěvek od Roman (Rick) »

Moze byt, ze sa to poplietlo s tymi novymi montazami. Ja som mal EQ3-2 aj EQ5 (nie tie nove go-to verzie, montaze nemali ten zeleny lem) a do EQ3-2 som pouzil bez problemov ten isty hladacik, ako do EQ5. Tie obrazky a informacie k montazam su casto skor informativne.
Uživatelský avatar
BANE
Příspěvky: 19
Registrován: 09. 06. 2015, 11:12
Bydliště: Opava
Věk: 38

Re: EQ-3

#24

Příspěvek od BANE »

Dobry den,
Koupil jsem si EQ3-2 s 150/750mm. Mel jsem pred par lety dobsna 200-1200mm a s EQ montazi nemam zadne zkusenosti. Tak nejak jsem vsechno pochopil, ale mam problem s mikro pohybem v ose RA. Kdyz mam protizavazi v dolni poloze a newtona v horni, tak mi jakoby prokluzuje mikro pohyb a to jeste jen na jednu stranu, na tu druhou vse funguje. Me ted jen zajima jestli je to neco k reklamaci a nebo to mam jen spatne vyvazene a je to normalni reakce. Netusim jak to uvnitr funguje a tak nevim jestli se tam neco strhalo a nebo to jen prokluzuje nejak. Budu moc rad kdyz nekdo poradi :)
SKYMASTER BINOKULÁR 15x70, SKY-WATCHER NEWTON 6” 150/750mm EQ-3-2.
Uživatelský avatar
BANE
Příspěvky: 19
Registrován: 09. 06. 2015, 11:12
Bydliště: Opava
Věk: 38

Re: EQ-3

#25

Příspěvek od BANE »

Tak jsem brouzdal na internetu a nahodou jsem zjistil, ze kdyz zamknu, jakoby zabrzdim ty osy, nejspis dojde k nejakemu pritlaceni tech kolecek na jemny pohyb a vse uz funguje dobre. Snad se nepletu, ale kdyz se zamerim rucne asi bych mel ty osy zamknout a doladit tema koleckama. Ja jsem myslel ze to tim zamknu aby se to nepohlo a nenapadlo me, ze to jakoby sepne ty kolecka na jemny pohyb. :oops:
SKYMASTER BINOKULÁR 15x70, SKY-WATCHER NEWTON 6” 150/750mm EQ-3-2.
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: EQ-3

#26

Příspěvek od dex »

Bingo, to bude ono.
Sandman
Příspěvky: 6
Registrován: 19. 02. 2023, 19:02

Prosím o radu EQ-3

#27

Příspěvek od Sandman »

Dobrý den,

moc prosím nějaké zkušenější astronomy o radu. Začínám se opět trošku věnovat své vášni od dětství a potřeboval bych radu ohledně současného "vybavení".

Obrázek

Zde posílám fotku své staré montáže (předpokládám, že EQ-3). A mé dotazy na znalce jsou:

1) Jedná se opravdu o montáž EQ-3 popřípadě jaké značky?

2) Montáž je bez tripodu. V budoucnu plánuji pořídit SkyWatcher Adventurer GTi Wi-Fi GoTo ke kterému pasuje ocelový tripod https://www.astroshop.eu/tripods-mounts ... ew/p,59725. Myslíte, že by existoval schůdný způsob, jak na sebe tento tripod a EQ-3 napasovat?

3) Chci montáž použít na fotoaparát a objektiv (zatím jen cca 700g), je potřeba dokupovat závaží? A pokud ano, jde dokoupit? Popřípadě jaký průměr hřídele by pasoval nebo ještě lépe kde ji se závažím koupit?

4) Pasovali by tyto korekční "točítka"? https://www.astroshop.eu/miscellaneous/ ... z3/p,16098


Závěrem proč to řeším. Vím, je to stará montáž a půlka z ní chybí. Bohužel mám opravdu malý rozpočet (hypotéka, rodina,...), na vše si odkládám a proto řeším jestli můžu koupit nový tripod, který už bude použitelný v budoucnu nebo ne, jestli opravdu už nejde využít staré vybavení, atd. Ano vím, je to drahý koníček, ale srdci člověk neporučí. A když miluje Vesmír, tak prostě miluje Vesmír :)

Předem mockrát děkuji za Váš čas a vědomosti!
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Prosím o radu EQ-3

#28

Příspěvek od peta62 »

2. stacily by nohy, bud z tohoto nebo neco podobneho tomuto. Myslim ze ten prvni najde nekdo nepotrebny doma, ten dreveny by se dal vyrobit.
3. urcite, chybi tam tyc i zavazi
4. snad ano, ja je kupoval v Supre, tam poznaji ktere jsou treba.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Sandman
Příspěvky: 6
Registrován: 19. 02. 2023, 19:02

Re: Prosím o radu EQ-3

#29

Příspěvek od Sandman »

Skvělé! Mockrát díky za tipy a odkazy.

Teď tedy už jen zjistit od někoho, kdo vlastní takovou montáž, jaká je "tyč" (jaký je závit a průměr tyče).
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ-3

#30

Příspěvek od hades »

Sloučeno s jedním starším tématem o EQ-3
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět