Zkušenosti s LVI Smartguider2

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
kratas
Příspěvky: 21
Registrován: 18. 09. 2007, 18:53

Zkušenosti s LVI Smartguider2

#1

Příspěvek od kratas »

Zdá se mi, že kamerka u tohoto zařízení má slabý dosah. Chytá se pouze na hvězdy max 6 mag. Použito s dalekohledem 102/500. Vyzkoušel jsem snad všechny možnosti nastavení. Jakou máte zkušenost vy?
Newton 203/1000, HEQ5 SynTrek, SW 102/500, triedr 10x50,20x60, 55OD
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Zkušenosti s LVI Smartguider2

#2

Příspěvek od Karell »

Možná pomůže tento TEST LVI SmartGuider2
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 537
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Zkušenosti s LVI Smartguider2

#3

Příspěvek od altoz »

Se stejným dalekohledem (102/500) se s LVI SG2 na hvězdy kolem 6. magnitudy chytám bez problémů. Doba expozice je asi 0,5s, jak soudím podle grafického průběhu pointace na displeji. To odpovídá citlivosti v recenzi uváděné v odkazu v předchozím příspěvku i tomu co uvádí výrobce, tedy magnituda 8-9 při maximální expozici za ideálních podmínek. Ty jsem ovšem zatím nezažil  :), nicméně 8. magnitudu bych viděl jako reálnou.
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 910
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Zkušenosti s LVI Smartguider2

#4

Příspěvek od LKamarad »

Nechápu proč tu řešíte takovýhle střepy a nejdete rovnou do Lacerty - je možná trošku dražší ale to se 1000x vrátí v pocitu naprostý pohody při focení ..... ::)
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Zkušenosti s LVI Smartguider2

#5

Příspěvek od demonek »

Používal jsem LVI SmartGuider 1.Byl jsem rok a půl spokojený,ale potom se v kamerce zjevil nějaký hotpixel o kterém si zařízení myslelo,že to je hvězda.Následovala výměna kamery a začaly problémy.Nakonec mi to bylo vyměněno za LVI 2,ale pořád řeším nějaké potíže.Třeba,že když se cca po 30 - 50 minutách různých nastavování , kalibrací a modlení se,aby to konečně jelo jak má dostanu k vlastnímu pointování,tak se to někdy po 10 minutách,někdy po 40 minutách kousne a je to v pr... Teď jsem s panem Zahajským domluvený na Lacertě (jakmile dojdou) a nechám se překvapit.Možná jsem při prvním LVI narazil na bezproblémový kousek,ale pak už to šlo do pekel.
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 537
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Zkušenosti s LVI Smartguider2

#6

Příspěvek od altoz »

Tak to musím zaklepat, že moje kamera se drží, mám jí skoro rok. Bohužel jsem zatím měl málo příležitostí k použití, zhruba tak 10 nocí. Ze začátku mě u SG2 překvapila znatelná odchylka u doby expozice - při pointaci na jasnou hvězdu (1. mag) dělala kolem 10%. U slabších hvězd se to zlepšilo. SG2 se občas kousnul i mě, a to když ztratil na delší dobu hvězdu a nebo když přes zorné pole proletělo letadlo. Prostě čas od času potřebuje zkontrolovat jestli běží, ale zatím jsem u cca čtyřhodinových expozic neměl problém.

Jediný vážný problém jsem si způsobil pravděpodobně sám a to když mi vyhořel procesor v MGA (příčinou si nejsem jistý, ale nejspíš zkrat na napájení). Poté co mi pánové Zahajský s Řehořem MGA opravili (zadarmo!), fungovalo vše bez problémů.

S Lacertou zkušenost nemám, na trhu se objevila těsně poté, co jsem si SG2 pořídil. Dneska bych si asi vybral spíš ji. Ale vzhledem k tomu že mi SG2 funguje uspokojivě, nemám důvod měnit. Drobnou nevýhodou SG2 je zaostřování pomocí parfokalizovaného okuláru - při zaostřování a vyhledávání pointační hvězdy vysoko nad hlavou je to o zlomení krku. :(
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Zkušenosti s LVI Smartguider2

#7

Příspěvek od demonek »

SG2 se občas kousnul i mě, a to když ztratil na delší dobu hvězdu a nebo když přes zorné pole proletělo letadlo. Prostě čas od času potřebuje zkontrolovat jestli běží, ale zatím jsem u cca čtyřhodinových expozic neměl problém.No a právě toto LVI 1 nedělal.Pokud na víc jak 30s ztratil pointační hvězdu,tak se vrátil do stavu po zapnutí a bylo nutno pointační hvězdu najít znovu.K tomuto ale nikdy nedošlo,protože když ji ztratil,tak to bylo vždy z důvodu příchodu oblačnosti a proto ani nemělo cenu dál fotit.Ale nikdy se nekousnul,jak to umí LVI 2.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zkušenosti s LVI Smartguider2

#8

Příspěvek od MMys »

To je ale absolutně nedomyšlené řešení, programátor firmware byl asi úplně mimo, nebo nebyl fotograf :-(

Přeci když zmizí pointační hvězda, tak je logické nechat běžet montáž volně, bez korekcí, a v okamžiku, kdy se hvězda objeví, ji zpět vycentrovat (pokdu mezitím ujela díky PE) a pokračovat. Nechápu, proč by se to mělo vypnout a hledat pointační hvězdu znovu. V tom okamžiku (když chodí tu a tam mrak) nejde nechat dalekohled bez dozoru ? To je fak hloupý. Jsem zvyklej nechat sestavu třeba na zahradě, například po druhé hodině, když už chci jít spát, svému osudu až do rána. A pokud nějaké mraky chodí, tak jen ráno vyházím ty snímky, které nejsou OK, ale ty zbylé, kdy bylo jasno, jsou prostě upointované.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11580
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zkušenosti s LVI Smartguider2

#9

Příspěvek od Psion »

Myslím, že Lacerta je na trhu řadu let a čínské guidery jsou už delší dobu naprosto mimo rozumné použití...
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Zkušenosti s LVI Smartguider2

#10

Příspěvek od demonek »

Ten LVI je italský. Jen jsem chtěl podotkonout,že do výskytu hotpixelu jsem byl s LVI 1 naprosto spokojený.V rámci reklamace mně byl vyměněný za LVI 2 a ten je tragický.Není na něj při pointaci spolehnutí.Špatná komunikace s montáží,kousnutí se do stavu,kdy na nic nereaguje a než ho dám do stavu,kdy už pointuje ,tak to oproti LVI 1 strašně dlouho trvá.Ale třeba mám jen nějaký vadný kousek.V každém případě mi pan Zahajský přislíbil výměnu za Lacertu.Tož uvidíme.Doufám,že brzo z Maďarska dorazí.
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 537
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Zkušenosti s LVI Smartguider2

#11

Příspěvek od altoz »

Demonek: funguje ten LVI 2 hůř než LVI 1 i když se propojí kamera přímo s hlavou, tedy bez MGA? Když jsem to měl takto zapojené, nekousalo se mi to. Jinak procedura vyhledání hvězdy a kalibrace mi trvá odhadem kolem 5 minut u hvězdy kolem 6. magnitudy.

Co se týče firmwaru, nedomyšleného je toho víc - třeba funkce Dark Framing, která má umožňovat po ukončení sekvence nasnímat temné snímky. Po ukončení focení light snímků autoguider vyzve k zakrytí objektivu. Jenomže pointace pořád jede, a při nasazení krytky na objektiv se hvězda snadno ztratí, takže se v lepším případě následuje návrat do hlavního menu, v horším kousnutí. Pořízení temných snímků s OAG se tím pádem úplně vylučuje.

Velmi nelogické je i to, že sekvenci focení je možné spustit až po kalibraci - to brání tomu použít LVI 2 jako samostatnou spoušť s časovačem pro pořízení temných snímků. V praxi se tedy stejně při focení temných snímků nedá obejít bez další spouště s časovačem. :(
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Zkušenosti s LVI Smartguider2

#12

Příspěvek od demonek »

Ten modrý bazmek jsem nikdy ani připojený neměl.Takže problémy,ketré jsem popsal výše, se projevovaly v klasickém připojení bez MGA.Temné snímky jsem s ním tudíž takto nikdy ani nedělal.To provádím klasickým časovačem.Ale jak říkám,možná si mi dostal do rukou nějaký pojašený kousek,protože se mi to někdy nechce ani sesynchronizovat s montáží.Napíše to "motor not moving" a je vymalováno.Začínám nanovo se vším co k tomu patří.Takže to někdy dávám do provozu i 40 minut a pak se někdy stane,že se to zničeho nic kousne.A to už mě vždycky docela dost nase.. ( rozladí).
Uživatelský avatar
milo
Příspěvky: 189
Registrován: 03. 12. 2006, 19:10
Bydliště: Dvůr Králové-Vítězná
Věk: 66

Zkušenosti s LVI Smartguider2

#13

Příspěvek od milo »


Jsem Lama.Asi před pěti lety jsem koupil ten první lvi smartguider,vybalil, okoukl a strčil do skříně.A teď ho oprášil, takže nebyl nikdy použitý.Vím,te´d je to někde jinde,ale nezkusit to?Tak prosím o radu.JAK to zapojit.Byl jsem na jejich stránkách,ale nejsem z toho moudrej,co se týče zapojení.Mám montáž HEQ6PRO,pointáční dalekohled též,ale co dál.Jsou u toho dva kabely,silnější červenej,slabší šedej.Kabel z kamery do ručky?ale co dál.A ještě tam je vstup na napájení,ten je asi jen na simulaci?Ani nevím,jestli u toho byl zdroj,ale vzpomínám si,že jsem to měl připojený a simulace chodila.nebo to musí být napájený i u montáže?Nebo se to z ní napájí?Ach jo,nerad bych něco pokazil.nebo ten šedej kablík je v kombinaci s počítačem?Nemůžu najít dokumentaci k montáži,možná to tam bylo..Předem díky za radu
Mont.HEQ6PRO,newton gs600 200/800,Mak 125/1500,can.450d.can.40D mod.sky wather 70/700,domeček 2,5*4.5m.Tady:

http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele/mplihal
Uživatelský avatar
liman
Příspěvky: 169
Registrován: 11. 09. 2012, 19:21

Zkušenosti s LVI Smartguider2

#14

Příspěvek od liman »

Ahoj , červenej kabel = ovladač guideru - kamera , šedej kabel = ovladač guideru - montáž , napájení = ovladač guideru - baterie nebo napájení s měničem z 230v na 12v. Milan
Uživatelský avatar
caradoc
Příspěvky: 171
Registrován: 04. 02. 2014, 09:07
Bydliště: Liběchov
Věk: 49

Zkušenosti s LVI Smartguider2

#15

Příspěvek od caradoc »

ahoj všem
tak jsem se jal fotit noční nebe a zjistil jsem že LVI Smart Guider 2 při kalibraci nehýbe osou RA-, tudíž kalibrace neproběhla,.. montáž v obou osách přes ručku pracuje skvěle, ovšem teď se naskýtá otázka, LVI nevysílá impulsy, (žádnou chybu nehlásí), nebo je přerušený kabel, (při měření odporu žil jsem všude naměřil že je "spojen" konektor s konektorem), nebo Celestron CG5 montáž má porouchaný vstup na AG a nevnímá impulsy s autoguideru, řešil jste někdy někdo podobný problém? Nemám jiný AG ani jinou montáž na vyzkoušení portů, vstupů a výstupů,.. jaké napětí posílá AG do montáže? bude to vůbec měřitelné laickými měřáky???
PS, když jsem pointoval při vynechané kalibraci, tak v DE se montáž hýbala ale v RA problémy,...
Odpovědět