Nastavení GO-TO

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
IceBear
Příspěvky: 82
Registrován: 18. 06. 2011, 20:56

Nastavení GO-TO

#1

Příspěvek od IceBear »

Prisel jsem z prvniho pozorovani a misto radosti mam spis zklamani...HEQ5 pro mi uplne spatne navadi a vsechno jsem zadal spravne.Noha ktera mela byt na severu taky byla, montaz jsem vyvazil...Mesic mi najel misto k severu tak uplne nadruhou stranu.Uz si nevim jak na to...Rekl bych ze je problem asi u nastaveni polarky,ale zkousel jsem ji nastavovat asi 3 hodiny a porad sem se nemohl dostat do toho spravnyho bodu.Nejde to nejak jednoduseji nastavit montaz?Nebo proc mi vsechno navadi sopatne?Dalsi zklamani bylo, ze uvidim aspon 1 mlhovinu.Mam Mergez 72 s Focal Length 437 a okularem 15mm a filtrem beeder UHC-S. Podle planertaria na pc bych mel aspon s timhle neco videt,ale vubec nic jsme nenasel a to jsem stravil skoro 5 hodin hledanim...Moje prvni pozorovani,ale misto radosti spis opak... :(
TS astrograf TS 8" UNC, Mergez 72,HEQ-5 Pro Synscan - GoTo,Lacerta MII ,EOS1000Dm,QHY 5L-II
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

Nastavení GO-TO

#2

Příspěvek od Hajs »

No určitě jsi něco špatně nastavil, jinak to není možné. A i kdyby jsi netrefil správně polárku tak po ustavení montáže musí alespon na měsíc najet. Noha na sever jeste není konec, musíš ještě nastavit montáž pomocí polárního hledáčku, to jsi provedl? A pak samozřejmě nastavit aktualní parametry do ručky a následně provést ustavení montáže aspon na 3 hvězdy, toto jsi také provedl ?
Případně popiš Tvůj postup krok po kroku a určitě chybu najdem.
No a k viditelnosti mlhovin, jaké jsi hledal? S tvojí sestavou uvidíš jen ty nejjasnější.
Uživatelský avatar
jura
Příspěvky: 363
Registrován: 29. 04. 2010, 18:20
Bydliště: Drnovice
Věk: 53

Nastavení GO-TO

#3

Příspěvek od jura »

Ahoj já měl podobný problém než jsem přišel na to,že v aktuální změpisné poloze jsem zaměnil písmeno N za E,dále je třeba mít montáž aspoň trochu vyváženou do nively,a nastavený polární hledáček.Potom stačí najet aligment na jednu max. dvě hvězdy,ale musíš si být jistý že to jsou opravdu ony.Já vybírám Vegu a Arcturus.Potom montáž vrátím zpět do parkovací polohy (dalekohled by měl najet zpět na Polárku) a celý Aligment opakuji,trochu poopravím a je to úplně přesný.Každý může mít postup trochu jiný,ale ve své podstatě podobný.Hlavně nesmíš během najíždění povolovat spojky a s dalekohledem hýdat ručně.Vše se musí odečítat přes ENcodery,aby ručka věděla kde se montáž nachází.Takže přeju příjemnou zábavu.(ps:mě na tomto foru nebyl nikdo ochotný ani poslat odkaz na e-stránky s original návodem,natož popsat jak se montáž seřizuje asi nikdo nemá GoTo :D)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nastavení GO-TO

#4

Příspěvek od MilAN »

jura: HEQ-5 nemá žádné enkodéry. A pokud budeš hledat nastavení a seřizení montáže, jsou to desítky stránek textů. Ale pokud autor dotazu nenapíše co a jak dělá,nelze mu napsat , co dělá špatně
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
IceBear
Příspěvky: 82
Registrován: 18. 06. 2011, 20:56

Nastavení GO-TO

#5

Příspěvek od IceBear »


stojim u toho venku,koukam na polar
ku,ale porad nechapu cim mam tocit aby byla priblizne tam kde ma byt.Podle tech 3 hvezd jsem to jeste nezkousel,protoze mi tu hvezdu vzdicky najelo uplne mimo...Uz jsem toho procetl hodne,ale asi jsem blbej..budu zkouset dal dokud na to neprijdu..ske diky moc vsem;)
TS astrograf TS 8" UNC, Mergez 72,HEQ-5 Pro Synscan - GoTo,Lacerta MII ,EOS1000Dm,QHY 5L-II
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Nastavení GO-TO

#6

Příspěvek od stZ »

Kdyz to najede pri aligmentu mimo tak ji vycentruj pomoci ovladace a potvrd aligment a pokracuj na dalsi hvezdu... Pokud mas latitude cca 50 stupnu a spravne souradnice,cas a polarku cca v krouzku tak to fungovat musi... Pri aligmentu prvni hvezdy, pokud nenajizdis z parkovaci polohy to muze najizdet i dost mimo... Zalezi jak trefis pocatecni polohu montaze, ale 2 a 3 hvezda by mela byt pri aligmentu uz v zornem poli.
Uživatelský avatar
IceBear
Příspěvky: 82
Registrován: 18. 06. 2011, 20:56

Nastavení GO-TO

#7

Příspěvek od IceBear »

tak dekuji,zitra to zkusim
znova,uz me vyhnalo pocasi domu...mno na latitude jsem se nedival kolik ma,myslel jsem ze je na pevno danej.Mrknu na to zitra a dam vedet.Diky moc zatim

TS astrograf TS 8" UNC, Mergez 72,HEQ-5 Pro Synscan - GoTo,Lacerta MII ,EOS1000Dm,QHY 5L-II
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

Nastavení GO-TO

#8

Příspěvek od Hajs »

no pokud jsi toho hodně pročet tak předpokládam že tyto 2 manualy znáš
základní manual k montáži : http://www.skywatcher.com/swtsupport/In ... 0405V1.pdf
a k ručce Synscan : http://www.skywatcher.com/swtsupport/In ... 1206V3.pdf.

Tam je vše popsané, jak součásti montáže tak základní postupy. Případně hledej zde na foru tady je to mnohokrát také popisované.
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Nastavení GO-TO

#9

Příspěvek od sofram »

Jestli máš chuť zavolej mi na 603803389. Snad to po telefonu když se vyptám dáme do kupy. Jinak opravdu pokud budeš dělat vše dobře tak to funguje. Většinou jde o nějakou maličkost kterou děláš špatně. Jinak do vodováhy ji dávat nemusíš. To na chod nemá vliv. Milan Drbohlav
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
jura
Příspěvky: 363
Registrován: 29. 04. 2010, 18:20
Bydliště: Drnovice
Věk: 53

Nastavení GO-TO

#10

Příspěvek od jura »

Vřelé díky za odkaz Hajs,tyto manuály jsem k montáži skutečně nedostal,protože původní majitel je k balení prostě nepřiložil.
Uživatelský avatar
David Štych
Příspěvky: 14
Registrován: 25. 05. 2009, 14:13

Nastavení GO-TO

#11

Příspěvek od David Štych »

Zdravím všechny,
mám montáž cg5 gt, s ustavením problém nemám, nemám vlastně problém s ničím, ale chci se zeptat jestli jde tahle montáž propojit s počítačem, jestli ano, tak jak?
díky
Uživatelský avatar
IceBear
Příspěvky: 82
Registrován: 18. 06. 2011, 20:56

Nastavení GO-TO

#12

Příspěvek od IceBear »

Dekuji moc za pomoc, uz jsem na to konecne trochu prisel, spatne sjem se dival do manualu, zitra to pujdu dat do kupy, jelikoz jeste nebylo od te doby poradny pocasi.Potom napisu jak sjem dopadl ;)
TS astrograf TS 8" UNC, Mergez 72,HEQ-5 Pro Synscan - GoTo,Lacerta MII ,EOS1000Dm,QHY 5L-II
Uživatelský avatar
IceBear
Příspěvky: 82
Registrován: 18. 06. 2011, 20:56

Nastavení GO-TO

#13

Příspěvek od IceBear »

Milan Drbohlav: dekuji za cislo, sice bydlim v Lucembursku,ale i tak kdybych si uz fakt nevedel rady tak zavolam :)
TS astrograf TS 8" UNC, Mergez 72,HEQ-5 Pro Synscan - GoTo,Lacerta MII ,EOS1000Dm,QHY 5L-II
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Nastavení GO-TO

#14

Příspěvek od sofram »

Věř že když budeš dělat všechno podle manuálu (v podstatě) tak to půjde. Já jsem dělal v začátku (a to jsem měl manuál) chybu než mi tady pomohli že jsem kombinoval při ustanovování na tři hvězdy (je to lepši) ruční s goto. Prostě když mi najel napoprvé daleko od hvězdy tak jsem ručně dojel co nejblíže a pak za se pomocí ovladače doladil. No prostě blbost. Jinak klidně zavolej. Milan Drbohlav
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
IceBear
Příspěvky: 82
Registrován: 18. 06. 2011, 20:56

Nastavení GO-TO

#15

Příspěvek od IceBear »

tak dneska jsme konecne najel na vsechny 3 hvezdy i polarku se mi konecne podarilo najit a dat jak patri a potom to chci dat do parkovaciho modulu a zane mi blikat dioda na montazi a konec, tkaze konecne radost a zradi me technika.Chtel sjem se zeptat jakej pouzivate tank k montazi.Ta co jse koupil tady v globusu je ja 2* 12V a jedna 230 v,lae jak sjem tady slysel dava mi to asi malo A tak jsme se chtel zeptat co pouzivate vy za napajeni, nebo z toho uz zesilim.Tolik penez uz do toho vrazenych a jeste jsem poradne nic nevidel:D diky ;)
TS astrograf TS 8" UNC, Mergez 72,HEQ-5 Pro Synscan - GoTo,Lacerta MII ,EOS1000Dm,QHY 5L-II
Odpovědět