Montáž HEQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Montáž HEQ-5

#196

Příspěvek od ladis »

Milane, děkuju moc za Tvůj názor. Představuju si "zigzag" pohyb po 3x3 čtvercích v rámci mozaiky stále stejné části oblohy neustále dokola. Tzn maximální pohyb + a - cca 2st.

Otázka, zda po 500 iteracích se stále bude jednat kvůli nepřesnostem o stejnou mozaiku či již zásadně posunutou a o kolik minut. Na to se asi těžko dá odpovědět. Zda ujetí montáže po 500 iteracích bude 10minut či 60 minut či snad ještě více...

Zde by mě zajímalo, jaké jsou možnosti opětovného najetí na přesnou pozici začátku mozaiky. Pokud bych použil guidovací hledáček, leda nějak dle pozice hvězd dávat příkazy na pohyb do stran až do dosáhnutí přesné pozice jako při prvním najetí. Možná se snažím vynalézt kolo, ale nevím, jak tuto nepřesnost, na kterou jsi poukázal a která jistě nastane, vyřešit...

edit - napadá mě jediná možnost - po ukončení každé iterace snímání mozaiky a vrácení se na první pole mozaiky sejmout snímek z guideru a zjistit posunutí guidovacích hvězd prvního pole oproti předpokladu (prvnímu snímku při přesném najetí goto). Tento posun poté promítnout do proměnlivé složky (offsetu) a tento offset přičítat/odečítat k RA/DEC při každém dalším goto příkazu.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Montáž HEQ-5

#197

Příspěvek od MilAN »

Pokud nemá montáž enkodéry , tak se obávám, že není žádná kontrola opakované polohy. Tohle by mohla alespoň částečně řešit montáž AZ-EQ5 nebo 6. To je asi nutné otestovat. Ale bez enkodérů bych řekl, že po 500 krocích budeš mimo( nevím, jestli se lze spoléhat na Gaussovu křivku - že by se odchylky ve výsledku eliminovaly ) spíš bych to viděl na systematickou chybu a diference bude narůstat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Montáž HEQ-5

#198

Příspěvek od ladis »

Myslím si to samé. V předchozím příspěvku jsem pod čarou nastínil jednu možnost, co mě napadla. Ale není to nic jednoduchého na implementaci. Ale zdá se mi to jako jediná reálná možnost u montáže bez enkodérů, jak jsi zmínil...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Montáž HEQ-5

#199

Příspěvek od Bill »

Montáž má krokové motory, nemyslím si, že by měla vznikat nějaká kumulativní chyba. Podle mne není důvod, proč by se měly chyby sčítat.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#200

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Jenže montáž najede na objekt s nějakou ± přesností. Po několika málo iteracích to ještě nebude problém (20 až 30?) a objekt bude stále zhruba ve středu zorného pole, ale chyba bude s počtem go-to přesunů stále narůstat.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Montáž HEQ-5

#201

Příspěvek od Bill »

Já pro to nevidím žádný důvod. Kalibrace se udělá jednou na začátku a aktuální poloha s tím nemá nic společného.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Montáž HEQ-5

#202

Příspěvek od MilAN »

Možná máme každý jiné zkušenosti, jak se nám chová montáž. Pojďme se dohodnout na jednoduchém testu.
Zvolme si jednoznačný objekt/ nejlépe hvězdu a dobře vycentujme a nakalibrujme. Potom posuňme dalekohled např. o 2°severně nebo jižně a nechme GoTo opět najet na objekt. Tohle zopakujme 50x.Jde to jak z ručky, tak z ASCOMu ( tady si oba objekty můžeme nadefinovat, takže potom stačí přepínat najetí GoTo na jeden nebo ten druhý - imaginární).
Mohu to udělat na montáži AZ EQ6 s enkodéry a někdo by to mohl udělat na HEQ5 nebo EQ6 bez enkodérů. Zajímá nás rozdíl v poloze po 50-ti najetích na objekt
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Montáž HEQ-5

#203

Příspěvek od Bill »

OK, mohl bych to vyzkoušet s "klasickou" EQ6 s ručkou. Dá se to udělat i doma s umělou hvězdou nebo strčit do montáže laser a udělat si značku na zdi. Ale vůbec nerozumím, proč by se to mělo měnit s počtem najetí na objekt. Jedině se slabou baterkou a v zimě by mohl při zatížení motorek ztratit krok - ale to bych asi nebral jako normální stav.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#204

Příspěvek od MMys »

Pokud je dobře napsaný firmware (nejsou tam nějaké systematické zaokrouhlovací chyby) a pokud krokáče nevynechávají krok, mělo by to jít opakovat do nekonečna bez ztráty polohy.

Realita může být jiná, ale nemyslím si, že desítky opakování by byly problém.

Pokud by to nějaká automatická aplikace vyžadovala opravdu přesné, tak některé SW (třeba MaxIm DL) umí tzv. astrometric resync - prostě po vyfocení pole kamerou se udělá plate solving a sync montáže na zjištenou pozici.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Montáž HEQ-5

#205

Příspěvek od MilAN »

Tak jsem to vyzkoušel na montáži s enkodéry ( AZ- EQ6) a po 20 návratech na výchozí pozici ( posuv vždy 2° na nastavené souřadnice). byla odchylka 0 ( s přesností na několik ", což jsem na kříži v hledáčku mohl okem nastavit)
Takže by mě také zajímalo, jak si s tím poradí montáže bez enkodérů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ufonek
Příspěvky: 158
Registrován: 02. 01. 2015, 03:14
Věk: 44

Montáž HEQ-5

#206

Příspěvek od ufonek »

ahoj mam dotaz na koupi

HEQ5 SynScan, černá verze

koupit či nekoupit?
Franta1
Příspěvky: 7
Registrován: 04. 10. 2016, 20:35
Bydliště: Svatava u Sokolova
Věk: 72
Kontaktovat uživatele:

HEQ5 pro - prosím o radu pro zadání ručky

#207

Příspěvek od Franta1 »

Ahoj všem.
Koupil jsem montáž HEQ5 pro a přesto, že postupuji podle návodu, dělám pořád někde nějakou chybu.
Montáž mám vyosenou, ale když začnu zadávat údaje do ručky, dělám někde pořád stejnou chybu. Jednoduše řečeno, dalekohled se dívá někam jinam.
Byl by někdo tak laskav a neposlal mi prosím přesně zadání základních údajů krok za krokem, abych konečně pochopil co jsem zvoral?
Jestli to mohu aspoň trochu posoudit tak se naprosto netrefím v deklinaci.
Už se s tím babrám několik večerů a jsem pořád na začátku.
Předem díky za laskavé poskytnutí informací.
Newton 200/800 mm, MAK 100/1300, QHY5II, QHY178RGB, HEQ5pro a další drobnosti
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: HEQ5 pro - prosím o radu pro zadání ručky

#208

Příspěvek od dablik »

Franta1 píše:Ahoj všem.
Koupil jsem montáž HEQ5 pro a přesto, že postupuji podle návodu, dělám pořád někde nějakou chybu.
Montáž mám vyosenou, ale když začnu zadávat údaje do ručky, dělám někde pořád stejnou chybu. Jednoduše řečeno, dalekohled se dívá někam jinam.
Byl by někdo tak laskav a neposlal mi prosím přesně zadání základních údajů krok za krokem, abych konečně pochopil co jsem zvoral?
Jestli to mohu aspoň trochu posoudit tak se naprosto netrefím v deklinaci.
Už se s tím babrám několik večerů a jsem pořád na začátku.
Předem díky za laskavé poskytnutí informací.
Vyosenou?
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Franta1
Příspěvky: 7
Registrován: 04. 10. 2016, 20:35
Bydliště: Svatava u Sokolova
Věk: 72
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#209

Příspěvek od Franta1 »

No jo blbě napsáno. Je ustavená jak má být čili v ose s Polárkou.
Newton 200/800 mm, MAK 100/1300, QHY5II, QHY178RGB, HEQ5pro a další drobnosti
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#210

Příspěvek od MilAN »

Asi bys měl popsat, jak to děláš. Protože návod je naprosto jasný a jednoznačný a pokud ti tu někdo bude psát, tak bude jen opakovat návod. Na nastavení souřadnic a času, kde tě vede ručka co zadat, se snad nedá nic zkazit. A po ustavení na 1 nebo 2 hvězdu ( kterou ti nakonec sama ručka předhodí a stačí s ní souhlasit a kterou ty ovladačem docentruješ a odsouhasíš) ,už GoTo funguje
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět