Montáž HEQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Montáž HEQ-5

#181

Příspěvek od Bill »

Ohledně té trakční baterie, vezmu asi tuto

Je to asi dobrá volba - ale je to 20kg, snad nebydlíš v pátém patře bez výtahu :-)

Spotřeba montáže je:
From measurements off my HEQ5Pro:

On, but parked: 0.35A
Tracking: 0.63A
Slewsing 800x both RA and Dec: 1.12A

Což asi odpovídá, je to podobné jako EQ6
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 169
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Montáž HEQ-5

#182

Příspěvek od Míra Pech »

Já bych doporučil Trakční baterii s větším počtem cyklů. Ta Varta má garantovaných 200 cyklů při vybytí na 50%. Podíval bych se na některou z řady Deep cycle AGM, ty mají 800 cyklů při 50% vybití. Jsou sice 2x dražší, zato vydrží čtyřnásobek.
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#183

Příspěvek od ogami »

Muzu potvrdit, ze ta zminovana Varta mi cca po 2-3 letech znacne ztratila ze sve kapacity. Dost mozna za to muze i ne moje dvakrat setrne chovani, jsem zrovna ten pripad, co taha 20+kg do 4. patra bez vytahu, takze ne vzdy jsem ji hned po foceni pripojil k nabijecce. Jako nahradu jsem koupil tuto baterii:

http://www.battery-import.cz/goowei-olo ... 2v--vrla-/
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Montáž HEQ-5

#184

Příspěvek od vla »

Pokud budeš jezdit na focení autem a nemáš momentálně požadavky na další odběr, zapojil bych montáž přímo do autozásuvky. Při focení bude odběr kolem 0,5A a to by baterii zlikvidovat nemělo. Nebo bych zakoupil nějaká auto-startovací zdroj s 17 Ah baterkou, lze sehnat od cca 1000 Kč. Lehké, dobře přenosné, přidělal jsem si tam navíc dva autokonektory a pohodově zvládá montáž CG5 GO-TO i pointaci a někdy i mírné vyhřívání.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Montáž HEQ-5

#185

Příspěvek od MilAN »

Jenže HEQ5 je  v odběru proudu podstatně výše než CG5-Goto.  Byl jsem svědkem měření proudu u téhle montáže, a hodnoty byly vyšší než  uváděné v příspěvku č.180 ( někde na úrovni min. 1,2A)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#186

Příspěvek od MMys »

Všechny tyhle montáže s krokovými motory si berou minimálně 0.5A na osu. V deklinaci se sice po chvilce nečinnosti snižuje proud, když motor stojí, ale jakmile pointuješ, tak k tomu nedojde. Kontinuální odběr určitě nepadne pod 1A, když přidáš nějaké to vyhřívání a autoguider, tak spíš až 1.5 A. A to nemluvím o případném notebooku či CCD kameře. Pak jsou odběry ještě úplně jinde.

Každopádně trakční akumulátor, startovací jsem vždy zlikvidoval za 2 roky (celkem dva kousky), a to jsem ho poctivě nabíjel hned druhý den ráno. Pak už jsem koupil trakční, a ten žije doteď.

Další, co mi pomohlo, je řešení, kdy aku pro dalekohled připojím přes výkonovou diodu paralelně k autoakumulátoru. Dioda brání propadu napětí v okamžiku startu auta. A když se mi aku v průběhu noci vybije (v zimě to tak prostě je, kapacita v mrazu je nižší) tak na chvíli nastartuju a on se přes ten propojovací kabel dobije.

Používat pouze autoakumulátor jde dost špatně, protože každý start (když se chceš třeba v zimě ohřát) znamená díky propadu napětí restart montáže, kamery atd...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 169
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Montáž HEQ-5

#187

Příspěvek od Míra Pech »

Jojo všechny běžné autobaterie jsou navrženy především dodat krátkodobě dostatečně velký proud a ne na vybíjení pod 50% kapacity. To pak mají životnost stěží 100 cyklů. I u trakčních baterií je třeba hlídat počet vybíjecích cyklů. Dělí se do víc skupin právě podle vybíjecích cyklů (uvádí se při vybití na 50% kapacity) a rozhodně se vyplatí vzít si dražší, která má 800 cyklů.
Uživatelský avatar
Peter S. (cactae)
Příspěvky: 250
Registrován: 21. 03. 2009, 19:11

Montáž HEQ-5

#188

Příspěvek od Peter S. (cactae) »

Mam heq5-pro synscan. Pred vcerom som fotil Ngc7822. Zacal som o 18:00h. Vsetko klapalo ako ma az do 21:15h ked som potreboval preklopit Ra os. Preklopil som ju a nanovo ju skalibroval - Phd2 - urobil jeden 10min. snimok a Ra motor ostal hluchy. Vcera doobeda som montaz rozobral jeden konektor bol uvolneny-( 5pin-control panel), dotisol som ho zapol montaz- sidereal- nechal som ju bezat asi 5 hodin, plus som skusal rozne smery rychlosti. Vecer som sa vybral znova fotit ten samy objekt, urobil 20 exp. Montaz presla za poludnik, tak som ju znova preklopil, skalibroval. Teraz hned po skalibrovani Ra os ostala stat. Este na stanovisti dal som dole kryty, poprezeral konektory, Deklinacny motor bol vporiadku, ale Ra motor nemal stavu. Dnes od rana doma znova ide vsetko ako ma. Myslim si ze niekde je nejaky studeny spoj, alebo nieco podobne. Doma je tepota pri skusni cca 26°C, pri foteni sa pohybovala od 0° do -3°C. Nemohlo sa stat ze sa nejake kontakty roztahuju a stahuju?. Keby mi mohol niekto poradit kde hladat chybu a ako bol by som rad.
Peter S.
Uživatelský avatar
Jan Kučera
Příspěvky: 244
Registrován: 08. 04. 2008, 10:02

Montáž HEQ-5

#189

Příspěvek od Jan Kučera »

Zdravím a omlouvám se, že reaguji trochu opožděně. Bylo moc práce a navíc, když jsem začátkem minulého měsíce koupil montáž HEQ-5, nezbyli už finance na nic dalšího. Trochu mě to štve, protože i když bylo dlouhodobě škaredé počasí, za poslední týden bylo docela dost jasných nocí
Vše budu postupně kupovat až tento týden po výplatě. Každopádně chci všem moc poděkovat za cenné rady.
Lištu s fotošroubem pro upevnění DSLR už mám vybranou tuto:
http://www.supra-dalekohledy.cz/lista-t ... -5197.html
Ta kratší verze je na zrcadlovku moc malá (na šířku), proto vezmu tuto delší.

A na doporučení půjdu asi jednoznačně do té gelové trakční baterie, která má 800 nabíjecích cyklů. Jak už jsem napsal, sice z počátku budu fotit samotnou zrcadlovkou s malými objektivy bez pointace, a budu tedy napájet jen samotnou montáž, ale do budoucna, až mi přibude autoguider a další příslušenství, nebudu muset řešit nákup další (lepší) baterie. Ta cena navíc pro mě není tak rozhodující, když chci z dlouhodobého hlediska funkční řešení.

Děkuji i MMys za radu ohledně toho napojení přes diodu na autoakumulátor. Zamezení restartu montáže a navíc zároveň i vyřešení dobíjení, je opravdu skvělý nápad ;)

Jakmile budu mít upínací lištu, trakční baterii a hotovou kabeláž, tak hned jak bude jasná noc, vyrážím na první focení. Měl bych ještě jeden dotaz, a to ohledně průměrných časů expozic, které lze s HEQ-5 ještě dosáhnout (bez pointace), než se projeví periodická chyba montáže, řekněme na ohnisko kolem 200mm?
Mám starý objektiv Carl Zeiss Sonnar 135mm f3.5 (po přepočtu crop faktoru na mé zrcadlovce Canon je ohnisko kolem 216mm), a zajímalo by mě, zda půjde vytvořit expozice alespoň 2-3 minuty? V jednom vlákně jsem tu narazil na údaj, že by montáž měla zvládnout při 200mm ohnisku čas kolem 5-ti minut...
Je mi jasné že vše záleží na montáži a že když koupím dvě úplně nové HEQ-5 a s oběma udělám expozici se stejnými podmínkami, jedna na tom bude o něco líp než druhá (menší či větší periodická chyba), stejně tak chápu i to, že časy které montáž ještě zvládne, si musím vyzkoušet sám v terénu, na což se samozřejmě strašně těším, ale i tak bych chtěl předem vědět, s jakými exp. časy mohu počítat. Předem díky za info.

S pozdravem,
Honza
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#190

Příspěvek od ogami »

Staci prohledat astrofotky a najdes tam odpoved sam :)

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=o ... 505676.jpg

Delal jsem na CG5 bez pointace s objektivem 135mm expozice i 6 minut bez problemu (s minimalnim odpadem v podobe hodne ujetych expozic), takze 2-3min musi HEQ5 pri stejnem ohnisku dat. V pripade zajmu bych nekde asi nasel i surove rawy, pro lepsi predstavu ...
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Jan Kučera
Příspěvky: 244
Registrován: 08. 04. 2008, 10:02

Montáž HEQ-5

#191

Příspěvek od Jan Kučera »

Delal jsem na CG5 bez pointace s objektivem 135mm expozice i 6 minut bez problemu (s minimalnim odpadem v podobe hodne ujetych expozic), takze 2-3min musi HEQ5 pri stejnem ohnisku dat. V pripade zajmu bych nekde asi nasel i surove rawy, pro lepsi predstavu ...Ahoj a díky za informaci, moc mě potěšila Já už něco zkoušel v minulosti fotit ze stativu, třeba M42 v Orionu, a i když šlo pouze asi o 6s expozici, a na fotografii byl vidět opravdu malý obláček mlhoviny, i tak mi to udělalo radost. Když si jen představím, že místo 6s, můžu udělat bez problému 30s expozici, minutovou, dvouminutovou... Úplně mě z toho mrazí. Na netu jsem našel dokonce srovnání, jak vypadají snímky s výše uvedenými expozicemi a žasl jsem. Jak se s přibývajícím časem mlhovina krásně vykresluje...
Děkuji i za ten link. Na astrofotky koukám hodně, ale tohle mi uteklo, že je to bez pointace, jinak samozřejmě krásný snímek
Pokud můžu poprosit o ty rawy, rád bych je viděl a udělal si tak lepší představu. Poslal jsem SZ. Honza
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Montáž HEQ-5

#192

Příspěvek od MilAN »

Pokud jde o vliv PE, tak to tenhle objektiv (ač velmi dobrý, ale přeci jen nekonstruovaný na současné matrice CCD) celkem z dost velké části skryje ve své kresbě.Pokud bys použil 200 mm objektiv ( skutečné ohnisko - crop faktor je takové šidítko, nic nevyjadřující), už by to bylo výrazně horší. Ale větší problém než PE bude dělat kvalitní a přesné ustavení montáže.Bez toho budou muset být ty časy honě zkráceny nebo bude velký odpad.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Montáž HEQ-5

#193

Příspěvek od Bill »

Delal jsem na CG5 bez pointace s objektivem 135mm expozice i 6 minut bez problemu

To já jsem s CG5 ADV GT dělal i se 400mm ohniskem - ale nemyslím si, že to je přenosné na jiný typ montáže. Moji aktuální EQ6 bych si bez pointace s nějakými 2-5 minutovými expozicemi nedokázal představit.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Montáž HEQ-5

#194

Příspěvek od ladis »

Hypotetická otázka - vydrží montáž pravidelné goto o cca 1st v RA/DEC, řekněme 400-500x za noc pravidelně?
Tzn. např. při 90 jasných nocích / rok 45000x goto ročně vždy o cca 1 st v RA/DEC ?

Myslíte, že to je nad limit této montáže, nebo to zvládne bez problémů? Goto by bylo pravidelné vždy po cca 60-120s.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Montáž HEQ-5

#195

Příspěvek od MilAN »

Jsem přesvědčen, že těm motorům to je naprosto jedno- prostě nějaký čas jen jedou jinou rychlostí. Jen ta přesnost - v tomto případě nepřesnost - bude ve výsledku asi problematická. Každý ten jeden 1°pohyb bude s nějakou - několika arcmin nepřesností. Takže výsledná poloha po x krocích bude asi špatně definovaná.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět