Montáž HEQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#121

Příspěvek od ogami »

Vcera jsme s kolegou Markem (dablik) instalovali HEQ5 Belt Modification Kit na jeho montaz. Cela modifikace spociva ve vymene ozubenych prevodu na obou osach za "paskovy" pohon. Dle prvnich testu bez hvezd se potvrdilo to, co uvadi vyrobce na svem webu -> pokud byly nejake vule, tak uz nejsou a chod motoru pri max rychlostech uz neprodukuje ten priserny zvuk od ozubenych kol. Zaroven by to melo snizit PE a zlepsit prubeh pointace, uvidime po prvnim testu na hvezdach.

Zde dve fotografie pred a po modifikaci:





Baleni obsahuje vse, co je k modifikaci potreba. Jedine na co vyrobce zapomnel, bylo 6 sroubku na uchyceni bocniho krytu nad motory. Ty nastesti Marek nasel doma v pozadovane delce. Samotna modifikace neni nijak tezka a troufnu si tvrdit, ze ji zvladne temer kazdy doma na koleni.

Pockam si na prvni test pod jasnou oblohou a nekdy zacatkem pristiho roku planuji takto modifikovat i svoji HEQ5. Pokud by mel nekdo zajem, tak mi napiste SZ, mohli by jsme udelat hromadnou objednavku a podelit se tak o postovne ;)
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#122

Příspěvek od Cztwerec »

Mě se ten "příšerný" zvuk líbil ten páskový pohon - co to vylepší? Opravdu odstraní vůle?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#123

Příspěvek od ogami »

Cztwerec: prenos pohybu na samotnou osu je diky paskum okamzity, coz v pripade tech trech ozubenych kol pri zmene smeru nemusi nutne platit. pravdou je, ze moje HEQ5 nema temer zadne vule, v porovnani s CG5, kterou jsem vlastnil predtim. hlavni vyhoda by mela byt v odstraneni chyb, ktere vznikaji prave na tech trech ozubenych kolech -> tzn dle meho selskeho rozumu by se mela zlepsit periodicka chyba montaze a i samotny prubeh pointace. pokusime se to pri nejblizsi prilezitosti zmerit, idealne porovnat Markovu modifikovanou HEQ5 s moji montazi bez modifikace.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#124

Příspěvek od Cztwerec »

On totiž ten systém pásků je podle všeho i v AZ/EQ6. A tam garantují zase o něco lepší průběh PE než u předešlých modelů. No jsem opravdu zvědavý na to měření...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#125

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Bylo těžké sundat ozubené kolečko z osy u motorku? Dívám se totiž, že tam na to nabízejí nástroj za [ch163]9.25. Něco doma mám, ale na takovou drobotinu to není.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#126

Příspěvek od ogami »

trosku jsme se bali, jestli to kolecko sundame i bez toho nastroje za 9.25 ... bez problemu jsem to ale zvladnul pomoci dvou klesti, bez nejake viditelne destrukce samotne osy nebo motoru. jednema jsem si chytil osu primo u motorku a zbylo tam tak akorat misto, abych mezi ne a ozubene kolecko vrazil druhe kleste. tema jsem pak lehce zapacil, kruplo to a pak uz slo kolecko jemnym tlakem vysunout bez problemu z osy motorku.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Montáž HEQ-5

#127

Příspěvek od Bill »

No jsem opravdu zvědavý na to měření...  
Nějaké měření je tady: http://stargazerslounge.com/topic/18926 ... omparison/
M:736 750 113
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#128

Příspěvek od ogami »

Bill: dik za link, snazil jsem se take najit nejake reference na zahranicnich forech, ale todle jsem nevygooglil ;)
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Montáž HEQ-5

#129

Příspěvek od MilAN »

Ty grafy toho zrovna moc nevypovídají, každý je udělaný jinak.Celkový rozsah PE  by měl určovat šnek, čili velikost by se moc změnit neměla To mezikolo tam vnáší ten nehladký průběh, a ten by se měl ( alespoň teoreticky), snížit výrazněji. U HEQ5 bych to viděl jako smysluplnou úpravu, u EQ 6 by to nemělo nic moc, kromě zvuku, který se někomu nelíbí, vylepšit. Protože vůle v  1 převodu se dá snadno vymezit.
Zrovna tak u nové AZ EQ6 bych nepředpokládal menší PE vlivem  řemene ( proč také ?) , ale kvalitněji udělaného celého převodu. Tichost je jasně kladem řemene.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#130

Příspěvek od MMys »

Ale EQ6 (ne ta nová) má to mezikolo taky. Tedy aspoň ta moje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Montáž HEQ-5

#131

Příspěvek od MilAN »

Myslel jsem samozřejmě odpovídající montáž k té modifikované HEQ 5 jak je na obrázcích - tedy EQ6 Synscan. Ty se vyrábí už dost dlouho - takže jsou asi v současné době takovým laciným standardem :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#132

Příspěvek od MMys »

Ale vždyť jo, EQ6 Synscan má také mezikolo:



a to teprve zabírá do ozubeného kola co je na šneku.

Naopak, mezikolo neměla ta úplně stará EQ6, ta měla mnohastupňovou převodovku a na jejím výstupu větší kolo, co zabíralo rovnou do kola na šneku (tam to ovšem byla vůbec tragédie, díky té levné převodovce):

V té době, kdy ještě neexistovalo GO-TO SkyScan, když jsem si tehdy tvořil svůj vlastní GO-TO systém, musel jsem také použít mezikolo:



vpravo původní Ne-Synscan EQ6, vlevo moje řešení s mezikolem. Stejné pak bylo řešení u Synty viz výše. Jinak to ani nejde, krokový motor by velké kolo zabírající přímo do šneku neutočil.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Montáž HEQ-5

#133

Příspěvek od MilAN »

Jo, máš pravdu s tím mezikolem. Je i u EQ6. Ale nemůže být pravdou, že by  to motor přímo neutočil, protože to po úpravě přes řemen utočí v přímém převodu. Myslím, ž řízení motorů a ovládání   u HEQ56a EQ6 při  nestejném  šnekovém převodu a tak se to vzájemně vyrovnalo přes převod mezikolem
Jsem zvědav na skutečné proměření PE před a po úpravě, pokud možno stejnou metodikou a zpracováním.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Montáž HEQ-5

#134

Příspěvek od MMys »

Myslel jsem to tak, že nejde použít přímo náhon z krokového motoru na šnek, s velkými koly 1:1. Pokud je na motoru jen malý pastorek, tak by to šlo (to utočí), ale motor pak zas nejde mechanicky přiblížit tak blízko ke kolu, aby na něm mohl být malý pastorek bez mezikola. Motor lze dostat do záběru s kolem na šneku pouze za použití přibližně stejně velkého kola na motoru (jako je na staré EQ6 na převodovce), kdy by byl převod mezi motorem a šnekem 1:1 nebo o maličko méně. A tohle motor fakt neutočí a i převodový poměr by byl moc malý, byly by vidět kroky.

Mezikolo přeci (ať je jakkoli veliké) nemá na hodnotu převodového poměru vliv a je tam jen kvůli mechanickému propojení-přiblížení. Převodový poměr je vždy dán jen počtem zubů na pastorku a počtem zubů na kole u šneku.

Řemen řeší to "přiblížení" bez mezikola a vůlí, ale převodový poměr je stejný jako s pastorkem a mezikolem. Tedy malá řemenička na motoru, velká na šneku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Montáž HEQ-5

#135

Příspěvek od MilAN »

Asi jsem se vyjádřil moc zkratkovitě. Mezikolo samo o sobě nezmění převodový poměr ( proto to je mezikolo), ale umožní měnit konfiguraci převodu při zachování  vzdáleností os motor/šnek a  zachování celého řízení a ovládání. Proto také jen jeho výměna , resp, záměna za řemen  celkem neovlivní velikost PE, jen hladkost  výsledné křivky. Vylepšit ( nebo také zhoršit), ho mohou pouze nová ozubená kola.
Bohužel, pohybujeme se stále v úrovni spotřebního zboží, takže parametry se nedozvíme ani nejsou tím pádem nijak garantovány. Zrovna tak si kupujeme výrobek, který bude určitě fungovat, ale  PE ani průběh  výrobce neuvede a negarantuje. Ani u montáže, ani u tohoto převodu, který zase tak laciný není
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět