Montáž HEQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Montáž HEQ-5

#241

Příspěvek od zuzi »

Bill píše:
Pokud zdroj nějaký kolík má... Spíše nemá a bude tak jak říkal MMys...

Tohle napětí (PE proti zemi) bývá malé (typicky jednotky V), ale zase tvrdé - bylo by schopné vypálit elektroniku montáže, kamery nebo noťas.

Takže bych byl s těmi radami trošku opatrnější.
Take proto to bylo psano jako informace/varovani, ne jako rada. Proto jsem psal, ze je dobre toto take zmerit, aby nenasledovalo velke prekvapeni ze ani pro prizemneni do PE koliku v psu problem pretrva. V panelaku se starym hlavnim rozvodem to napeti muze byt klidne 20-30V.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Montáž HEQ-5

#242

Příspěvek od ladis »

Děkuji Vám moc kolegové za cenné rady. Nejvíc jsem cítil proud při dotyku ucha kamery připojené k dalekohledu, to doslova pálilo (jistě že ne teplotou), že jsem musel ucuknout.

Zkusím na radu MMyse připojit drátem nohy montáže k PE vodiči na prodlužovačce a uvidím. Poté bych se znovu ozval, jak se situace má.

Ještě jednou díky,
ladis
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Montáž HEQ-5

#243

Příspěvek od Bill »

To je zajímavé, jak si každý vybere jenom to, co chce sám...

Všichni jsme ti radili, ať nejdříve zjistíš příčinu a Martin ti říkal, že by se na to vykašlal...

Ale pokud to máš jenom na pozorování - montáž bez noťasu a kamery, tak tím nic nezkazíš.

Pokud to chceš mít i s noťasem ap., tak to připoj raději přes nějaký odpor - na tak malý proud stačí odpor třeba 10kohmů -tím už nic nezničíš.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#244

Příspěvek od MMys »

Tak pokud má všecko (zdroje pro montž a kameru, noťas) zapojené do jedné prodlužovačky, tak připojení kostry montáže na PE vodič je bezpečné, žádná zemní smyčka s tvrdým napětím několik voltů mu nevznikne (montáž stojící volně na zemi je uzemněná dost blbě, proto to taky brní). Pouze se svede ten únikový proud.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#245

Příspěvek od Pidrman »

Mam prosbu na uživatele, neměnil jste někdo polární hledáček za nějaký " lepší " ?

Jedná se mi o to, že když jsem v terénu a ustavuji montáž ( klečím u toho a kroutím se jako paragraf ), tak mi trošku vadí, že stupnice ( datumová + časová ) jsou od sebe docela daleko a tak nastavit správný čas je někdy dosti náročné.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... EsAr6PbPSG

tato stupnice je třeba pohodová.

http://photos1.blogger.com/blogger/5473 ... dium.0.jpg

vím HEQ-5 má závit na krytku, ale stejně zda existuje něco s větším průměrem datumové stupnice.

P.S. je to ptákovina, ale stejně se zeptám :-)

Díky Honza
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#246

Příspěvek od MilAN »

Je to opravdu ptákovina, protože rozhodující je nastavení Polárky v tom hledáčku, a to jde s daleko menší přesností, než postavit i takhle daleko od sebe stupnice proti sobě. Nedělej z toho vědu, už samotné seřízení samotného hledáčku neuděláš s menší chybou.A s jakou přesností nastavíš značku směrem kolmo k zemi ? Tam to jde s daleko větším odhadem než tady na ryskách.Takže si myslím, že nějakou výměnou nebo úpravou získáš pouze
dobrý pocit :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#247

Příspěvek od Pidrman »

Já vím, asi jde o ten pocit :-) ale já beru, že dobré ustavení montáže je základ, proto ta otázka :-)

Už jsem koukal i na Pole Master, tím bych to dohnal k dokonalosti :-) já chci jen odlehčit pointaci = menší energetické nároky atd. a lepší foto výsledky.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž HEQ-5

#248

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Za osm let, co jsem vystřídal tři EQ montáže, jsem ty stupnice nikdy nepoužíval. U EQ-2 (zcela bez p.h.) opravdu stačilo namířit zhruba na Polárku, k EQ-5 jsem si p.h. dokoupil, ustavoval jsem jen podle něj a všechny fotky už kazila jen periodická chyba montáže. U HEQ-5 ustavuji přes p.h. stejně jako u EQ-5 a pointace taky nevykazuje abnormality, že by to utíkalo někam bokem.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#249

Příspěvek od MilAN »

Pidrman píše:Já vím, asi jde o ten pocit :-) ale já beru, že dobré ustavení montáže je základ, proto ta otázka :-)

Už jsem koukal i na Pole Master, tím bych to dohnal k dokonalosti :-) já chci jen odlehčit pointaci = menší energetické nároky atd. a lepší foto výsledky.
Nevím, co považuješ za to dovést k dokonalosti. Dokonalé to nikdy nebude a nezmenšíš energetické nároky. Ta montáž vždy bude mít periodickou chybu, vždy se tam bude projevovat refrakce a stejně to nikdy nebude ustaveno přesně ( ať ty softwary ukazují cokoliv, stačí to zkusit ustavit znova a zase to bude chtít naštelovat jinak),. Takže stejně budou vznikat na sobě 3 nezávislé odchylky, které budeš muset pointací kompenzovat. Myslím, že si děláš zbytečné problémy tam, kde to není naprosto podstatné.
Horší budou průhyby jak montáže, tak teleskopu a u zrcadlových systémů i pohyby zrcadel , defokusace vlivem teploty .... které budeš muset dále řešit a eliminovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ruzmik
Příspěvky: 107
Registrován: 11. 02. 2017, 21:24

Odpalil jsem montáž HEQ 5

#250

Příspěvek od ruzmik »

Prosim moc o radu, mam tyden novou heq 5 a vcera jsem omylem zapojil autobaterii vedoucí do ní s opacnýmy poly. V ovladaci synscan se zablýsklo a zhorela pojistka v samci autozapalovace, ale na montazi kontrolma napajení ted svítí normalne. Myslíte si, že shorel jen ovladac a kdyz nový koupim bude vse ok? nebo bude problem vaznejsi, pripadne co s tím? Děkuji mnohokrat, ruzmik
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Odpalil jsem montáž HEQ 5

#251

Příspěvek od 4Brunco »

Pokial ovladac nefunguje, pravdepodobne zhorel plosak ale moze sa stat ze len nejakyk kodenzator, odporucam ovladac rozobrat a vizualne skontrolovat. Motory poskodene nebudu, nieje dovod.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Odpalil jsem montáž HEQ 5

#252

Příspěvek od MMys »

Pokud se pamatuji, odejde většinou vstupní tlumivka na napájení, a/nebo tam uhoří kus plošného spoje. Ovladač nerozebírej, je napájený z té desky v těle montáže. Většinou stačí opravit desku v těle montáže a zase to chodí. Ale nech to nějakému elektronikovi. Někdy odejdou i 3.3V či 5V stabilizátory, a pokdu bys jen opravil spoj či tlumivku, a pustil to znova, tak už může shořet i procesor, ručka a budou daleko větší škody, pokud se někam dostane 12V místo 5 či 3.V.

Zkus připojit samotnou ručku na napájecí konektor, bez propojení do deky montáže. Jestli se rozsvítí a něco napíše na displeji.

Případně vyndej desku řízení motorů z montáže a nafoť tu paseku.

Jestli se opravdu zablesklo v ovladači, tak to bude horší, a stihlo se něco přepálit i tam. Ale nemusí to být fatální.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LiborChovanec
Příspěvky: 99
Registrován: 06. 11. 2016, 03:11
Věk: 57

Re: Odpalil jsem montáž HEQ 5

#253

Příspěvek od LiborChovanec »

Ahoj pokud ti můžu poradit obrať se s opravou na pana Řehoře je to odborník . Dělá servis a opravy pro Supru .Můžu poslat telefon pokud máš zájem. Libor
Sky Watcher dobson goto flex tube 300/1200. Daystar Solar Scout 60, Sky watcher GTI mont, Mak 127/1900,
Hyperion Mark 3 zoom, Baader ortho 10mm,6mm. ,GSO 32mm 2,"Hyperion 10, 25mm.
Bresser Full HD cam .Zwo asi 462 .
ruzmik
Příspěvky: 107
Registrován: 11. 02. 2017, 21:24

Re: Odpalil jsem montáž HEQ 5

#254

Příspěvek od ruzmik »

Děkuji moc za odpovědi. Opravdu jsem se obrátil na pana Řehoře a za dva dny bylo hotovo. Je to odborník (to je jasné), ale taky super člověk. Děkuji moc pane Řehoři a také vám kdo jste mi psali zprávy a odpovídali tady. Díííík :-)
Trotun
Příspěvky: 22
Registrován: 17. 04. 2018, 09:24

Rozdiel medzi HEQ5 Syntrek a HEQ5 Pro SynScan

#255

Příspěvek od Trotun »

Zdravim,
aky je presne rozdiel medzi montazami HEQ5 Syntrek a HEQ5 Pro SynScan? Bolo mi povedane, ze hlava by mala byt presne ta ista. Ma niekto presnejsie info? Dik
Odpovědět