Montáž NEQ6 pro

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Montáž NEQ6 pro

#16

Příspěvek od Lamid »

a zaráží mě, že v nastavení těchto programů není na jakém ser.portu mají komunikovat s montáží.
Stellarium: F2-nastavenia, moduly, ovladanie teleskopu, zafajknut nahrať pri spustení, nastaviť, priamo cez seriovy port , nižšie je com a typ montáže.
Uživatelský avatar
SemiOne
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 09. 2011, 21:48

Montáž NEQ6 pro

#17

Příspěvek od SemiOne »

Díky moc funguje. Jen bych měl dotaz, zda se dá montáž nějakým šetrným způsobem zastavit, když se překlepnu nebo chci narychlo sledovat jiný cíl? Když nastavím souřadnice přes ručku a dám ESC tak přeruším chod montáže, ale pokud naviguji přes tento program tak jsem nepřišel na to jak montáž třeba v případě nouze zastavit. Taky se mi stalo, že cca po hodinovém testování, když jsem chtěl montáž zaparkovat do parkovací polohy tak se vždy montáž zastavila v naprosto jiné pozici tak jsem ji musel manuálně a orientačně nastavit do přibližné parkovací polohy. Myslel jsem, že parkovací poloha je jen jedna a vždy stejná ::) omlouvám se, ale bez návodu jsem vyřízený....
SKY-WATCHER ASTROGRAF 8” 200/800mm, SKY-WATCHER NEQ-6 PRO SYNSCAN
Uživatelský avatar
Matej
Příspěvky: 253
Registrován: 27. 07. 2015, 16:43
Věk: 43

Montáž NEQ6 pro

#18

Příspěvek od Matej »

Zdravím páni

Na mojej NEQ-6 Pro sa akosi ohla aretačná skrutka nastavenia elevácie, dopátral som sa, že je to bežný neduh tejto montáže. Naštastie som ju dokázal vyskrutkovať, a dočasne vymenil za pevnejšiu skrutku z Hornbachu. Dajú sa niekde zohnať pevnejšie originálne skrutky, alebo budem musieť aj naďalej v povinnej výbave nosiť vidlicový klúč? ;D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Montáž NEQ6 pro

#19

Příspěvek od MilAN »

No, on ten šroub se neohne, pokud to ustavuješ bez dalekohledu a protizávaží. Nevím, jestli v tom obchodě mají pevnostní šrouby, ale je stále nebezpečí, že se potom podaří vydřít závit v tělese montáže. Dají se koupit i šrouby s plastovým točítkem, aby nebylo potřeba klíč.
Dodatečná úprava, která tyhle problémy částečně řeší, je tady :
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 04/465#472
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Montáž NEQ6 pro

#20

Příspěvek od stZ »

Je opravdu nutnost, to ustavovat s plne nalozenou montazi na foceni? Je fakt, ze pokud se to poradne nalozi, tak se to asi trosku pohne, ale je to opravdu tak dramaticke, co pak nevyrovna pointace?
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Montáž NEQ6 pro

#21

Příspěvek od Bill »

Bez té úpravy to je pokus o zničení těch šroubů. A s tou úpravou a tvrdým podkladem to podle mne není nutné - ale je to můj názor, mám docela lehkou sestavu.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Montáž NEQ6 pro

#22

Příspěvek od juh »

Matej: Originalne nahrady ma v ponuke napriklad teleskop-express alebo astromarket, treba ich hladat v oddeleni replacement/spare parts. Nejake nahrady sa daju najst aj na ebay. Inde som nepozeral, mimo eurozony a ebay mam vacsinou problem s platenim, teda ak sa neda platit cez paypal.

stZ: Bez plneho nalozenia sa dost obtiazne realizuje polar alignment. Pri ustaveni cez polarny hladacik mam zvacsa odchylku do 5', obcas az do nejakych 15'. Vyuzitim polar alignment sa vzdy trafim do 1'.
btw upravu EQ6 nemam a zatial sa mi ten sroub nepodarilo ohnut.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Montáž NEQ6 pro

#23

Příspěvek od MilAN »

Takže neustavuješ podle polárního hledáčku ale pomocí softu a dalekohledu? Kterým ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Montáž NEQ6 pro

#24

Příspěvek od juh »

Podla polarneho hladaciku to ustavim priblizne na polarku, potom spravim 2-oj, alebo 3-oj star alighment aby sa zistila odchylka od presneho ustavenia a v RO EQ6 je funkcia polar alighment, ktorou potom presnejsie dorovnam ustavenie montaze. Nejaky cas to zaberie, ale je to presnejsie ako len cez polarny hladacik. Ma to hacik, na montazi musi byt subezne nastaveny dalekohlad, cez ktory sa robi ustavenie, s polarnym hladacikom. Inak je to boj s veternymi mlynmi.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Montáž NEQ6 pro

#25

Příspěvek od MilAN »

Tohle znám, bohužel, opakované  pokusy o ustavení tímhle vedou k odlišným výsledkům a  při konfrontaci s fotografickou metodou ustavení  se dostávám k úplně jiným hodnotám, než udává soft. Polárním  hledáčkem se celkem spolehlivě dostanu vždy pod těch 5´. Ale jinak si myslím, že se tu  zbytečně démonizuje potřeba přesnosti polárního ustavení montáže. Pointace nemá žádný problém si s odchylkami poradit ( a jsou daleko větší z jiných důvodů než u této miniaturní odchylky) a softy na skládání si poradí  i s jiným driftem a stáčením.
-------
A co kónická chyba, tu máš přesně ošetřenou, když ustavuješ tím softem. ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Montáž NEQ6 pro

#26

Příspěvek od juh »

Aj ked je to pod 1', tak autoguider neustale zasahuje, cize tiez si myslim, ze az tak presne ustavenie nie je nejak zasadne.

Moja EQ6 ma cekom dobre ulozenie dalekohladu, takze tuto chybu som nejak neriesil. Na EQ3-2 som ju riesil pilnikom ;D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Montáž NEQ6 pro

#27

Příspěvek od Psion »

Snaha o co nejpřesnější ustavení montáže s autoguiderem mi připomíná snahu kolimovat dalekohled nejlépe několikrát za noc Já ustavím montáž pohledem dírou po hledáčku na Polárku a není problém. Je pravda že nedělám 15 minutové expozice, ale na to moje použití s kratšími ohnisky to bohatě dostačuje.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Montáž NEQ6 pro

#28

Příspěvek od Vabra »

Já ustavím montáž pohledem dírou po hledáčku na Polárku a není problémA ještě máš k tomu zdarma "dithering" ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž NEQ6 pro

#29

Příspěvek od amil »

Zdravím,chci se konečně dostat na delsí expozice pokud to obloha dovolí cca přes 10min.tak bych se chtěl zeptat jestli má význam ustanovit PEC.když mám autoguider Mmys,nebo jestli se mám na něho spolehnout. V jednom místě v RA ose se hvězda trochu vychyluje.Do 5ti min. je to dobrý.Díky za radu.Andrej.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž NEQ6 pro

#30

Příspěvek od MMys »

PEC určitě pomůže, v tom smyslu že autoguider bude mít méně práce. Klidně bych to uschopnil. Ale i když to neuděláš, tak to pojede slušně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět