NGC1333

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

NGC1333

#61

Příspěvek od František54 »

Ahoj Libore.
Snímek je perfektní!!! Gratuluju.
Taky se na něj chystám.
Dlouho jsem čekal jestli noto mám nějak reagovat, či ne, ale reakce mě donutily.

Hawking napsal:"Odstranění šumu degraduje realitu"
Prvotní otázkou je, co je realita (rozhodně ne šum), a pak v případě, že tam ten šum není, tak je třeba ho tam dodat nebo co???

Karell napsal:"Na můj vkus je ten snímek až přehnaně moc vyžehlený. Působí na mě nepřirozeným dojmem".
Nevím proč by snímek bez šumu měl být nepřirozený.
Bíbúv snímek nevykazuje v detailech žándou degradaci, zpúsobenou odšuměním (lehce na větších hvězdách).

Naprosto věřím Bíbovi, že při 20 hodinách expozice, byť při ISO 1600,tam toho šumu moc není když to všechno sedne - darky, flaty atd.

Letos v dubnu se mi podařilo nafotit M51 100x a taky se jevil jako "nepřirozený" protože nešuměl, byť nebylo použito žádného odšumění.
Viz:
hergot nechtěl jsem aby se to zobrazilo

Polemika o vědeckosti, či nevědeckosti snímků na této platformě se mi jeví jako naprosto irelevantní.
Chápu, ale tady se nebavíme o vědecké fotce, ale o hezkých vylepšených obrázcích, které s realitou mají málo společného.Jen nesouhlasím se závěrm, že mají s realitou málo společného-jsou přeci nejblíž vnímání lidského oka - kdyby lidské oko bylo schopno ..............
Ale to už jsme v oblasti filozofie.
Od vědecké astrofotografie se očekává asi něco úplně jiného!
Připomíná mi to rozpor mezi realisty a impresionisty

František




Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

NGC1333

#62

Příspěvek od Psion »

Mají s realitou společné to, že tam jsou ty objekty. Je otázka, jaké tam jsou barvy a jak autor snímek upravoval, barevně vyvažoval, používal saturaci, místní zjasnění apod.. Zůstaňme u hezkých obrázků, které můžeme obdivovat, definice reality ve světle kvantové fyziky je přece jen dost složitá.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

NGC1333

#63

Příspěvek od Konihlav »

to Konihlav:
Pavle co se týče té expozice ,mám na zahradě hvězdárničku 2x2m.Tak že pro mě není problém sbírat data třeba po po hodině ,u toho to snímku to bylo samozřejmě více. :-).Dalo by se říct že jsem to napaběrkoval jinak to u nás nejde ;D
Bíba ;-)mmmm, tak to jo, protoze ja se hodinu vypravuji, pak pres hodinu nekam jedu autem (to je vzdy dobrodruzstvi), pak to hodinu stavim, pak hodinu zapasim s nejakym problemem (vzdy jiny) a pak zacnu fotit (pokud se nezatahne, coz se mi ted v posledni dobe stalo 4x z 5ti vyjezdu ven). Takze pro me je to, ze jsem nafotil 11x6 minut cerveny 11x6minut zeleny a 11x6minut modry jednu noc a jinou 30x6minut Lka naprosty zazrak... malo kdy se dostanu s daty na 5+ hodin na 1 snimek proto musim mit jinou techniku v rukach no...

jinak jo, mas to furt moc tmavy na me, ale jinak abych nezapomnel - je to pekny ! [sam jsem zvedavy na moji verzi, kdyz data uz mam doma - snad pres Vanoce to zpracuji].
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

NGC1333

#64

Příspěvek od Howking »

Prvotní otázkou je, co je realita (rozhodně ne šum), a pak v případě, že tam ten šum není, tak je třeba ho tam dodat nebo co??? - šum je realita celého řetězce. Pokud je ho moc - bylo prostě snímků málo na daný řetězec a zesílení stínů (gamma). Šumový filtr je nepřijatelný - to už si to můžeš rovnou namalovat a nemusíš fotit. Šumový filtr mění dokonce tvar objektů a gradienty. Co kdyby jsi náhodou vyfotil prvotní zjasnění supernovy které by bylo patrné jako nepatrně jasnější bod na pozadí šumu a ty jsi ho "odšuměl a vyhladil". Filtry by měly být reverzibilní a jejich pořadí a parametry dokumentovány. Podle mě to o co se tu snažíte je vědecký dokument, ne umění. To už pak rovnou opravdu malujte. To že se přidá gamma, nebo saturace je vědecké - odhaluje to totiž souvislosti v obrazu (a je to reverzibilní), šumový filtr je pastelka.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

NGC1333

#65

Příspěvek od MilAN »

Byl bych ochoten v teoretické rovině s tebou částečně souhlasit. Ale ...
Tady se publikují různě upravené snímky a u všech  do jednoho platí, že nejsou reverzibilní. A i  pokud budoui jen s naprosto regulérnímy úpravami , tak pokud budou publikovány, nikdy ani nemohou být reverzibilní.
Pokud budu chtít dělat  vědu, budu muset vyhodnocovat jednotlivý samostatný FITS a už to, že ho musím kalibrovat, znamená úpravu, kterou musím udělat  sakra pečlivě a i tak tam vnesu něco , co tam nepatří.
Takže z tohohle pohledu  je potřeba  se dívat i na zde publikované snímky, které mají k nějaké vědě dost daleko, a pokud jsi postižen proměnářstvím, tak na rozdíl od astrometrie neskutečně  daleko.
A redukce šumu, zrovna tak jako dekonvuluce a úprava gradientu, patří mezi nástroje, které (citlivě aplikované) zvyšují  koukatelnost snímků. Není to ještě zdaleka  malování , není tím změněn charakter snímků a je zachována infomační hodnota snímku
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

NGC1333

#66

Příspěvek od Bíba75 »

A redukce šumu, zrovna tak jako dekonvuluce a úprava gradientu, patří mezi nástroje, které (citlivě aplikované) zvyšují  koukatelnost snímků. Není to ještě zdaleka  malování , není tím změněn charakter snímků a je zachována infomační hodnota snímku
Tak pod tohle se klidně podepíšu ;)

Za mně osobně prohlašuji že se necítím jako nějakej omalovánkář ,ale jako astrofotograf a z dat co pracně nasnímaných v našich podmínkách se snažím vydolovat maximum a když někdy použiju lehké odšuměmní za to se nestydím.
Rozhodně do snímků nic nepřimalovávám!

To Alda a František54
Moc díky za kladné komenty k mému snímku.
Jsem rád že se snímek líbí a jsem rád že nad snímkem probíhá docela živá dizkuze. :)
Bíba.
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Matej
Příspěvky: 253
Registrován: 27. 07. 2015, 16:43
Věk: 43

NGC1333

#67

Příspěvek od Matej »

Nemyslím si, že v našich podmienkach je možné odfotiť niečo, čo nepotrebuje žiadne agresívnejšie zásahy. A rovnako si nemyslím že úpravy astrofotografov sú o niečo zásadnejšie ako napr. svadobných fotografov. Práve naopak, pri tradičnej fotografii je napr. clone-stamp tool bežnou praxou. O modelingovej fotografii ani nehovoriac. Z tohto pohladu je astrofoto prakticky surová basic fotografia.

Bíba: Gratulujem. Až neuveritelné čo sa dá z DSLR vymačkať. Pre mňa je to parádna fotografia, a budem rád, ak budem také fotky raz robiť aj ja :)

Matej
Uživatelský avatar
novo
Příspěvky: 356
Registrován: 21. 01. 2011, 15:41
Kontaktovat uživatele:

NGC1333

#68

Příspěvek od novo »

Howking, podla mňa ideš na to "blbě" ,to však neznamená, že by si nemal v niečom pravdu, ale......
Toto je komunita ludí, ktorá pracne získava  svoje dáta rôznou technikou a nie v zrovna ideálnych podmienkach.
Ver mi, že naozaj každí sa snaží urobiť to svoje dielo čo "nejkoukatelnějším" a keď to prepískne ,dostane "co pro to" od ostatných. /niektorí majú imunitu/ Tí normálni pochopia, priznajú a prepracujú. To je primárny zmysel tohto fóra! Takže žiadna vedecko-filozofická konfrontácia nemôže  obstáť. Tu, kto má záujem, porovnáva svoje obrázky s nejakou všeobecne "prijatelnou normou" a hneď vie , na čom je.

A ešte pozn.: skús sám nazbierať nejaké dáta, začni ich spracovávať....a ukáž ich na fóre. Zistíš že to kua nie je až také jednoduché


Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

NGC1333

#69

Příspěvek od mich1 »

Bibane paradni ! Jinak k diskuzi jen dodam kdyz si porovnate oba ty snimky (biba psion) tak moc dobre uvidite ze presto ze ten bibovo vypada vylozene vyhlazene tak je tam uplne stejny detail jako na tom druhem. Jedina mista kde se to vyhlazovani projevuje nejak negativne (tak ze to ovlivni to co tam vlastne je) jsou asi 3 mista s velmi slabym signalem tesne na prechodu zadny signal-velmi slaby signal kde to trosku pozmenilo strukturu toho hnedeho nic. Myslim, ze naprosta vetsina lidi to ani nedokaze najit natoz aby je to mohlo nejak rusit.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

NGC1333

#70

Příspěvek od Bíba75 »

To Matej a mich1.
Kluci diky za slova uznání.Jsem rad že se vám snímek líbí.
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

NGC1333

#71

Příspěvek od ms »

Jedina mista kde se to vyhlazovani projevuje nejak negativne (tak ze to ovlivni to co tam vlastne je) jsou asi 3 mista s velmi slabym signalem tesne na prechodu zadny signal-velmi slaby signal kde to trosku pozmenilo strukturu toho hnedeho nicA toto je práve ten kumšt ako to urobiť aby sa to "nič" plynule strácalo v pozadí, všetko bolo tak akurát odšumené a primerane jasné a podľa možností podobne farebné na rôznych monitoroch. Vidno že autor tejto fotky to má zvládnuté. Ako píše NOVO, chce to prax.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

NGC1333

#72

Příspěvek od Konihlav »

tak doufam, ze se neurazite, kdyz sem zkusim cvicne hodit co jsem zplodil, zatim nevim zda dobre nebo spatne (moudrejsi budu zitra rano)... muze to byt taky jedna z mych poslednich fotek, nemam na nic cas a bude uz to jen horsi...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

NGC1333

#73

Příspěvek od Karell »

Pavle, já uražený vyloženě nejsem, no ale jo, podobný snímek tady asi strpíme. Jak jsi to zpracovával, v Pixi nebo ještě klasika?
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

NGC1333

#74

Příspěvek od Bill »

Tak to je boží, včetně kompozice ap. Tohle by se líbilo i doma (Fajn, ale proč jsou všechny ty tvoje mlžinky červené  ;D)

Tohle je okno vesmíru dokořán!
M:736 750 113
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 932
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

NGC1333

#75

Příspěvek od pepe30 »

Pavle , fakt paráda a spracovanie na jednotku s ☆ ;)
Odpovědět