vdB141 Ghost nebula v Cepheu

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

vdB141 Ghost nebula v Cepheu

#16

Příspěvek od Konihlav »

MMys: videl jsem to na astrofotkach a rikam si, zda jsi se nezblaznil 4 hodiny na kanal RGB??? to jako 12 hodin barvu??? dle toho co pises tu na AF asi jo. JA, kdybych mel sileny stesti (coz nemam), tak optimum pro me je alespon 1 hodinu na RGB barevny kanal (to zatim mam za posledni noc, ale Lka mam nula ).

jinak ad snimek - fakt se Ti povedl, pekny, ono na teto obloze je to problem (ja mel ted posledne na Sumave tolik technickych problemu, ze jsem jimi ztratil 2 hodiny a vubec nemel silu a ani myslenku, ze mam SQMkem zmerit oblohu).

takze u me palec hore! jen vice a houste.

jo a kdyz to vidim, chci hvezdarnu! ted ma noc skoro 7 hodin a ja stylem vyjezdu nafotim 3 hodiny pouzitelnych dat, k tomu cesta 100km tam 100 zpet, pripravy X hodin, uklizeni X hodin... darmo mluvit.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

vdB141 Ghost nebula v Cepheu

#17

Příspěvek od MMys »

Díky za pochvalu hoši :-)

S expozičními časy je to jak píšu. Důvodem je fotonový šum. Prostě na horší obloze toho musím nafotit víc abych se dostal na stejný S/N. Ale to určitě moc dobře víš A kopule mě alespoň z části chrání od gradientů ve snímku z okolních zdrojů.

Ono je to s nějakým výjezdem i na horší obloze zhruba plichta. Protože výjezd i jen do Jedlový v O.H. je za noc celkem 100km + 2 hodiny jízdy + minimálně hodina stavění a ladění a aspoň půl hodiny skládání. A to dám tak dvě, maximálně tři noci zasebou, a pak už jsem totálně mrtvej a prosím, aby se už zamračilo. S ohledem na to je využitelnost celý noci paráda, a člověk se u toho někdy i částečně vyspí (hlavně u L nebo úzkopásma, kde je jeden kanál jedna noc).

Potěšilo mě, že i tohle tady celkem jde, byť trochu hrubou silou. Ani jsem v to moc nedoufal. Proto bude ve finále ten stroj f/2.9 což oproti f/4 je skoro dvojnásobný nárůst zachycených fotonů a tak to půjde rychlejc.

Potěšil mě i tvar křížů. Ramena mají kolem 4mm a na 250mm průměru už to vypadá docela hezky. Na 300-ce při zachování tloušťky ramen to bude ještě lepší.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

vdB141 Ghost nebula v Cepheu

#18

Příspěvek od MaG »

Martine gratuluji k zaslouženě překrásné fotce. My co nemáme hvězdárnu a jezdíme za tmou můžeme nyní jen závidět zbytečné výdaje, protože ty ani nepotřebuješ SQM 21,30 - 21,50 oblohu...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

vdB141 Ghost nebula v Cepheu

#19

Příspěvek od Oko1 »

Asi nejlepší co jsem od tebe kdy viděl, a skoro se mi zdá že to je zlatý fond české astrofotografie. Nádhera, bezchybné:-)
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

vdB141 Ghost nebula v Cepheu

#20

Příspěvek od Fugas »

Martine, opravdu pěkný. Dobže nafocené i zpracované. Musím souhlasit s níže uvedeným, že hvězdárna je hvězdárna, výjezdy jsou opravdu těžké :-(. Ale zpět ke snímku. Nikdy bych moc nevěřil, že jdou i tyhle duchařiny fotit v našich končinách. Ale je vidět, že to jde. Gratulace !
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1484
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

vdB141 Ghost nebula v Cepheu

#21

Příspěvek od hokle »

Co se týče fotky samotné, tak neumím říct, než paráda. Tady jsem si uvědomil samotný název úžasné mlhoviny, kde ty "mávající" postavičky krásně vynikly.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

Re: vdB141 Ghost nebula v Cepheu

#22

Příspěvek od Fugas »

Je možné, že sem tak dlouho nikdo nepřispěl ?
Můj pokus o tuto mlhovinu. Já vím, odšumování, ale tady to prostě jinak nešlo. Byl to jen test na to, co se všechno nechá vytáhnout - tak je to poměrně hodně "strečnuté", ale zase tam je trošku víc vidět ten "bordel" na pozadí.

Obrázek

Na klik větší verze na astrofotkách.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: vdB141 Ghost nebula v Cepheu

#23

Příspěvek od MMys »

To se mi vůbec, ale vůbec nelíbí. Hrozně "rozmatlaný" to je. Je toho přes 10 hodin, to už by mohlo jít líp. Vystav někde nezpracovanou složeninu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

Re: vdB141 Ghost nebula v Cepheu

#24

Příspěvek od Fugas »

Budu rád za jakoukoliv ukázku zpracování. Ale hlavně, prosím, alespoň trošku popsat případný postup ;)
Pro všechny, kdo chtějí zkusit:

http://www.uschovna.cz/zasilka/QNZPX29ECLX89S2J-YJ7/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: vdB141 Ghost nebula v Cepheu

#25

Příspěvek od MMys »

No já nevím, co jsi s tím vyváděl. Ta data jsou pěkná, za 20 minutek vzniklo tohle (na klik plné rozlišení):

VdB141.jpg
VdB141.jpg (920.81 KiB) Zobrazeno 4258 x
[/url]

A co jsem s tím dělal ?

1. ořez nepasujících okrajů
2. DBE
3. fotometrická kalibrace
4. masked stretch
5. ještě trochu histogram transform na všechny kanály, po masked stretch ti bylo moc tmavé
6. SCNR v zeleném kanálu
7. script Background Enhance

Na výsledku z Bkg. ENhance pak:
8. zeslabení středních a malých hvězd přes masku pomocí morfologické eroze (minimum)
9. přes masku přisaturování pouze těch jasných hvězd
10. poladění úrovní přes histogram transform (po Bkg, enahnce to bylo moc světlé)
11. mírná redukce šumu (hlavně v chrominanci, v luminanci skor vůbec) pomocí ADCNR
12. lokální ekvalizace histogramu (hrozně decentně, s velkým poloměrem, aby se zvýraznily světlé části té mlhoviny, ti duchové)
13. lehké doladění kontrastu pomocí křivek.
14. ještě malinký drobný tuning na závěr pomocí exponential transform, křivky, histogram transform, ale to už nebylo nic zásadního.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

Re: vdB141 Ghost nebula v Cepheu

#26

Příspěvek od Fugas »

Martine, moc děkuju. Samozřejmě to zkusím znovu. Ale nejprve to, co jsem s tím dělal a kde je asi chyba.
Do bodu 6 je to stejné prakticky stejné (ono taky, jak jinak :-) ).

1) Jen místo MaskedStretch jsem použil Histogram Transform. To by asi ještě šlo.
2) Script Background Enhance jsem nepoužil. Zkoušel jsem to pomocí masek a Curves Transformation.
3) Místo toho jsem použil Exponential Transformation -> Screen Mask Invert
4) Navíc jsem ještě použil Dark Structure Enhance, který trošku zvýraznil pozadí nezakryté mlhovinou.
5) Zeslabení slabých hvězd - stejným způsobem. Tady ale může být rozdíl v masce, ale asi to také není nic zásadního
Do této chvíle bych to ještě viděl jakž takž v pohodě.
6) A nyní je, zřejmě, ta velká chyba. Použil jsem ACDNR s poměrně velkým "záběrem", abych odstranil ten šum a ty černé tečky v pozadí. S maskou na mlhoviny (použil jsem masku, kterou vytvořil script Dark Structure Enhance - zaškrtnuté Extract Mask + masku na hvězdy) a bez masky. Tím jsem "vyžehlil" (rozmatlal) to pozadí. Zároveň jsem masku prohodil a ještě trošku vyžehlil (rozmatlal) ty mlhoviny. A navíc jsem to dělal v Chrominanci i Luminanci.

Takže závěr pro tuto chvíli: Myslím, že největší chyba je ve způsobu použití odšumování.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: vdB141 Ghost nebula v Cepheu

#27

Příspěvek od MMys »

Ano, téměř jistě to tak bude. Použití poněkud jiných funkcí, jak píšeš, je v zásadě správně, mělo by to vést k podobnému výsledku. Ale s tím odšumováním se prsotě musí velmi opatrně, a v jasovém a barevném prostoru odlišnou mírou, ne společně. V chrominanci si můžeš dovolit dlako výraznější redukci šumu, než v jasové složce. Je to dané fyziologií vnímání barev. čípků je mnohem méně než tyčinek, a tak jejich rozlišení je mizerné, takže rozmazání (odšumění) barvonosné složky obrazu lidské oko příliš nepozná. Jasovou složku, která je vnímaná tyčinkami, ale moc domršit nesmíš, to oko hned vidí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

Re: vdB141 Ghost nebula v Cepheu

#28

Příspěvek od Fugas »

Díky klukům za pomoc (MMys a Bíbouš)...
Tak jsem to zkusil znovu a bez odšumování. Snad je to lepší ... (??)

Obrázek

Klik na obrázku je větší foto na astrofotkách...
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Re: vdB141 Ghost nebula v Cepheu

#29

Příspěvek od Bíba75 »

Měl jsem tu čest si tento snímek od Dušana zkusit zpracovat. Podle mě data jsou dooost dobrá a pak už záleží na vkusu astrofotografa co s tim udělá. Já myslím ze Dušanovi se to povedlo. Za mě kamarade pěkná práce. Gratuluji a jen a jen hustěji.
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
novo
Příspěvky: 356
Registrován: 21. 01. 2011, 15:41
Kontaktovat uživatele:

Re: vdB141 Ghost nebula v Cepheu

#30

Příspěvek od novo »

Martin tá 60 -ka h. ma asi neminie. Neviem či zbytočne nepreceňujem tú mojú strašnú F8. :)

Obrázek
Odpovědět