Jižní koruna, Corona Australis, NGC6723, reflexní a temné mlhoviny

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Jižní koruna (KH NGC6723, reflex a temné mlh.)

#31

Příspěvek od Vabra »

Jo urcite mam i vetsi verzi, ta uz je blize limitum meho Canonu 300/4L, az se k tomu dostanu tak ji sem vystavim...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Jižní koruna (KH NGC6723, reflex a temné mlh.)

#32

Příspěvek od Konihlav »

Pavle trvám na tom, že je to špičková fotka, nehledě an to, co ukáže Pavel Pechno nevim, zda to bude stacit (preci jen po 10hodinach a 40minutach expozic jsem cekal vice ;D), ale docela se mi to libi:

vetsi na klik:

:-)

P.S.: nechci tu uz prudit s fotkama, tak si dam pauzu (stejne uz mam jen 2-3 posledni z vyletu a to uz nebude nic moc, bohuzel...)
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Jižní koruna (KH NGC6723, reflex a temné mlh.)

#33

Příspěvek od Ondra.P »

Konihlav:
Nevim teda jestli te zajima i kritika od cucaka, jako sem ja(asi ne ), ale prijde mi, ze jsi to tentokrat s tou saturaci prece jenom prehnal.
Ta modra na me pusobi strasne rusive, ja bych stahnul saturaci modre o 50%, hnedou tak o 20-30%  a trochu ji ztmavil.
Je pravda, ze to pak bude trochu pripominat fotku Vabry, ale tak nejak si predstavuju, ze to ma vypadat ;)
Tak jak je to ted, se mi to priznam se, moc nelibi i kdyz detaily jsou super...
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jižní koruna (KH NGC6723, reflex a temné mlh.)

#34

Příspěvek od MMys »

No já nevím, je fakt že je to saturované dost, ale mě se to tentokrát tahle i líbí, prostě ta reflexe je tím pěkně "vypíchnutá" a na dojem je to fajn. Fyzikální podstatu bych neřešil...

Tentokrát je můj názor nechat to takhle. Nevím proč, ale líbí se mi to.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Jižní koruna (KH NGC6723, reflex a temné mlh.)

#35

Příspěvek od ogami »

konihlav: moc pekne. jako ostatne vse co si privezl ani ja bych na tu saturaci nesahal, vyblitejch snimku tu mame dost :)
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jižní koruna (KH NGC6723, reflex a temné mlh.)

#36

Příspěvek od Psion »

Mě se to taky líbí
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Jižní koruna (KH NGC6723, reflex a temné mlh.)

#37

Příspěvek od FunTomas »

...preci jen po 10hodinach a 40minutach expozic jsem cekal vice...Ja som tiež zistil, že Kodak snímače sú hooooodne slepé. Tiež som čakal, že 15minutová snímka Plejád bude presaturovaná (myslím svoju snímku). Nuž, čo. Až vlastná skúsenosť ukáže aká je realita.

V tomto obrázku by som určite saturáciu ubral. Tie hmloviny sa mi páčia, keď sú také jemné pastelové, ale nič to nemení na tom, že obrázok sa mi páči aj tento. Je to len môj názor. Tých okolitých hviezd je teda požehnane.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Jižní koruna (KH NGC6723, reflex a temné mlh.)

#38

Příspěvek od Konihlav »

Ondra.P: uz jsem od Tebe videl nejmin 1 fotku, ktera byla cokoli, jen ne zacatecnicka, takze me pochopitelne i Tva kritika velmi zajima a vazim si ji. Nicmene jsem fotku takto udelal zamerne.

MMys: to jsem rad ja jsem si zkusil cvicne barevnou kalibraci, abych overil Astrodon TruBalance filtry a i presto, ze potvora objekt sel v noci z 45 stupnu na 20 (takze nizko nad zapadnim obzorem), tak mi vyslo G=1.01 a B=1.079 v podstate na RGB koeficienty nemusim sahat.

ogami, Psion: prave, ze normalne je to takove sedive a nudne a ja nechci delat snimky sedive a nudne, podle nejakeho normalizacniho metru, ale podle sve hlavy (navic koni ;-)), takze trochu extravagance mi neni cizi a chci se lisit a nezapadnout v te okolni sedi (mysleno prenesene nikoli konkretne). Takze maximalni saturace byl umysl ;-)

FunTomas: s tim cekal vice je tam usmevak ;D protoze vice clovek ceka vzdycky, protoze je nenazranej (tedy ja jo). Pokazde s dalsim snimkem si posouvam latku dokonalosti vyse a timpadem prichazi prubezne i zklamani ;D Jinak ten KAI-11002, ktery jsem leta tolik odsuzoval (a na jednu stranu pravem, ze to je smejd), tak ma preci jen jednu vyhodu - je to full frame a na velikosti zalezi. Navic pro RGB snimky ma citlivost zcela postacujici (dobrou, slusnou), jen pro H-a je to slabota. Takze nakonec jsem poucen, ze do te kamery pujdu a koupim si ji (snad brzy uz bude oficialne na trhu), protoze velikost...

jinak Ty mas KAF-8300 a to je jeden z tech lepsich KAF senzoru, coz je ta lepsi familie nez KAI... znacne.

takze pokud s KAF-8300 budes nativne fotit bin 2x2, tak se dostanes na uroven Atika 314L+ s vetsim zornym polem a vetsim cipem (4x), ktery timpadem sebere vice fotonu...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Jižní koruna (KH NGC6723, reflex a temné mlh.)

#39

Příspěvek od FunTomas »

...takze pokud s KAF-8300 budes nativne fotit bin 2x2, tak se dostanes na uroven Atika 314L+...No neviem človeče. Ak je toto pravda, tak som dosť sklamaný. Ale na druhej strane je pravda, že fotenie z okraja Bratislavy je o inom ako fotenie z Jizerských hôr, prípadne zo Šumavy.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jižní koruna (KH NGC6723, reflex a temné mlh.)

#40

Příspěvek od MilAN »

Tomáši, neviděl bych to tak hrozně. Pokud budeš fotit z Modre, budeš na tom minimálně stejně jak  z Jizerských hor , a budeš to mít i časově blíže  než z Jablonce na Jizerku  nebo na polskou stranu.  A nenech se  klamat "jizerskou oblastí tmy " - tohle je naprosto pouze marketingový tah. Horší oblohu v našich  pohraničních horách nenajdeš
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Jižní koruna (KH NGC6723, reflex a temné mlh.)

#41

Příspěvek od ceres »

...Horší oblohu v našich  pohraničních horách nenajdeš
;D
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Jižní koruna (KH NGC6723, reflex a temné mlh.)

#42

Příspěvek od ceres »

Ja som tiež zistil, že Kodak snímače sú hooooodne slepé.
Tomas, nemas nejaku zlu kameru? Pri Tvojej smole ;D

Ale vazne - skus nafotit nejake "normalne" objekty a uvidis. Napriklad teraz odporucam x+h, aby si sa naucil pracovat s farbami. Duchariny, ktore su pod urovnou pozadia, vynechaj...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Jižní koruna (KH NGC6723, reflex a temné mlh.)

#43

Příspěvek od ceres »


no nevim, zda to bude stacit (preci jen po 10hodinach a 40minutach expozic jsem cekal vice ;D), ale docela se mi to libi:

vetsi na klik:

:-)

P.S.: nechci tu uz prudit s fotkama, tak si dam pauzu (stejne uz mam jen 2-3 posledni z vyletu a to uz nebude nic moc, bohuzel...)
Paci sa mi to, len mam vyhrady k tomu, ze pri nahanani farieb a ich saturacie sa z tej gulovky (NGC 6723) stal vypaleny flak. Proste, zjemnil by som kresbu...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jižní koruna (KH NGC6723, reflex a temné mlh.)

#44

Příspěvek od MMys »

Tyhle KAF snímače nejsou slepé, naopak, mají velmi slušnou dynamiku a malý šum. A aby se to obojí využilo, je kamera obvykle nastavená tak, aby digitalizovala FWC (tedy plnou kapacitu pixelu) do rozsahu těch 16 bitů. Snímek je tedy celkem těžké saturovat, ale aby bylo něco vidět, musí se hodně stretchnout. Obojí je tak správně - umožní to mít pěkně prokreslený objekt i barevné nesaturované hvězdy (když se to dobře udělá). Pokud by byly mlhoviny v Plejádách po 15min uvedeným dalekohledem saturované, tak bych tu kameru fofrem vrátil výrobci a nechtěl o ní už ani slyšet :-)

A ujišťuji tě, že takřka veškerý šum (při RGB fotografii a normálních časech 5-15min) co ve snímku je, je šum fotonový. A právě ten tě limituje při focení těch duchařin, co bys rád. Tam tě CCD kamera nezachrání, i kdyby měla QE 100% a šum nulový. Limituje to tmavost oblohy viz.- Konihlavův snímek. Necelých 11 hodin je odpovídající čas.

Tím co jsem psal v prvním odstavci se to ZÁSADNĚ liší od DSLR. Tam (kromě nejnižší citlivosti) je do plného rozsahu namapovaný pouze zlomek celkové dynamiky senzoru. Zdánlivě je tedy DSLR citlivější (nemusíš tolik lovit ze snímku) ale daní za to je větší šum a dříve saturované hvězdy.

Konec O.T. - kdyby to mělo pokračovat, tak se přesunem.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Jižní koruna (KH NGC6723, reflex a temné mlh.)

#45

Příspěvek od FunTomas »

O.K. chlapi, posuniem to IvanoviMSK. On mal k citlivosti a šumu najväčšie výhrady. Martin mi to vysvetlil, už je to jasnejšie.

MilAn: rozdiel medzi Modranskou a Mariánskou oblohou je jasný. Na oboch miestach som fotil NGC7000. Porovnanie snímky z Mariánky a snímky z Modry ma vtedy uzemnilo.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět