Sh2-240

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Sh2-240

#1

Příspěvek od Miloš Hroch »

Dnes při hledání objektů vhodných pro krátká ohniska jsem narazil na "supernova remnant" Sh2-240 v souhvězdí Býka.




http://www.astrofx.com/H16/Simeis147/simeis147.htm

O této mlhovině jsem doteď neměl ani tušení a je to objekt, který by určitě stál za vyfocení. Bohužel zatím nemám vhodný snímač a mým Pentaxem (75/500) by to muselo být také focené jako mozaika jak je to velké, ale pro mnohé astrofotografy zde na fóru by to mohla být výzva. Pokud vím, tak pár lidí tady má kvalitní krátkoohniskové objektivy.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Sh2-240

#2

Příspěvek od Vabra »

Extremne faint :P. Uz jsem neco zkousel a zatim to byla jeste vyrazne horsi ducharina nez Hlava carodejnice...

Obavam se ze to uz bude za rozumnou hranici kam se da jit s DSLR... A co na to CCD kameramani?
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Sh2-240

#3

Příspěvek od MMys »

Já jsem to loni zkoušel barevnou CCD QHY8 a Borgem 77ED při f/4 a za 15minut subexpozici tam skoro nic nebylo. Tohle je zralé na mono CCD kameru.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Sh2-240

#4

Příspěvek od deavi »

Supernova Remnant je opravdu krásná, já na ni mám taky spadeno, ale nedávno jsem ji skoušel přes Ha-alfa přes DSLR a je to hodně velká duchařina. Chtěl jsem ji letos fotit a musím si nechat zajít chuť. Jak psal Mmys, tohle je opravdu zralé na mono CCD kameru. Proto z těchto důvodů bych rád přešel na mono kameru. Jednu mám vyhlídnutou, ale cenu srovnatelnou s Takahashi FSQ 106, tak jsem začal šetřit penízky do prasátka :)
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Sh2-240

#5

Příspěvek od Miloš Hroch »

Tak jsem zvědav, komu se to tady povede jako prvnímu :).

Když jsem si zobrazil zorné pole pro APS-C a různá ohniska, tak to vychází nejlépe tak do 180-200 mm, aby se to tam vešlo na jeden "zátah".
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Sh2-240

#6

Příspěvek od honza.ho »

Také jsem měl tento objekt na tenhle rok v plánu, dokonce to někde mám rozkreslené na 2 snímkovou mozajku. Po tom, co jsem ale našel u kolegů v zahraničích výsledky jsem objekt zavrhl, bylo by to zbytečné. I s CCD kamerami bylo vidět, jak agresivně snímky zpracovávali.

Navíc díky tomu počasí které u nás panuje, musí člověk hodně dobře vážit, kam dalekohled namíří ..

Jinak já netrpělivě čekám až Krneki zveřejní první snímek s QHY9 :). První várka byla vyexpedována v prosinci.

Mám na ni taky zálusk  ;D
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Sh2-240

#7

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem to vcera v noci prece jen zkusil:



Jak vida neco tam je, ale nejsem si jist ze by to stalo za dalsi usili...

8x240s s CLS filtrem + 8x240s s HAlfa 13nm filtrem, Canon 20Dmod, Sigma 150/2.8 na plnou diru.

Bohuzel neumim jeste zpracovavat Kanaly v PS3 oddelene (zaboha nemuzu prijit na to jak udelat Channel split) takze ta Halfa spise jako by nebyla.

PS: docela mne prekvapila bida ktera z te Halfy na DSLR vylezla...je to prvni snimek kdy jsem se ji snazil pouzit a mam pocit ze z 16x240s s CLS bych dostal vice nez s pomoci tohoto filtru...
No nic snad bude dobra v obdobi mesicnich noci...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Sh2-240

#8

Příspěvek od Vabra »

Vabra napsal:
PS: docela mne prekvapila bida ktera z te Halfy na DSLR vylezla...je to prvni snimek kdy jsem se ji snazil pouzit a mam pocit ze z 16x240s s CLS bych dostal vice nez s pomoci tohoto filtru...
No nic snad bude dobra v obdobi mesicnich noci...
Pro ukazku prikladam po jednom z nespracovanych snimku (pouze zmenseno na 600px).

S CLS Filtrem:



S HAlfa filtrem:


Je div ze z toho vylezlo alespon neco.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Sh2-240

#9

Příspěvek od michal.b »

Panove, koukejte radeji ocima ;)

http://www.astronomy-mall.com/Adventure ... e/s147.htm

Je to vazne ducharina a ja jenom zasnu, co dokazete z te hromady sumu vytahnout. Tesim se na vase dalsi pokusy :)
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Sh2-240

#10

Příspěvek od Roman (Rick) »

Vabra napsal: ...Extremne faint :P. Obavam se ze to uz bude za rozumnou hranici kam se da jit s DSLR...
Tak, táto tvoja snímka to práve vyvracia :D. Je až na počudovanie, čo si z tak malého počtu relatívne krátkych expozícií dokázal dostať.  Celkovo tie tvoje wide-field snímky sú pre mňa vždy zážitok ;)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Sh2-240

#11

Příspěvek od MaG »

S h-alfa filtrem se přeci pořizují del expozice, ne stejně dlouhé jako pro barvu ne? Tak proč si ji Vabro nenatáhl? Nešlo to?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Sh2-240

#12

Příspěvek od Vabra »

MaG napsal: S h-alfa filtrem se přeci pořizují del expozice, ne stejně dlouhé jako pro barvu ne? Tak proč si ji Vabro nenatáhl? Nešlo to?Vzdyt rikam, ze to s Alfou zatim vubec neumim. Hlavnim duvodem bylo to ze jsem tu noc fotil vsechno stejnou expozici 240s a nechtel jsem rano delat dvoji sadu darku... ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Sh2-240

#13

Příspěvek od honza.ho »

Vabra napsal:
1.) ...Bohuzel neumim jeste zpracovavat Kanaly v PS3 oddelene (zaboha nemuzu prijit na to jak udelat Channel split) takze ta Halfa spise jako by nebyla.
..


2.) PS: docela mne prekvapila bida ktera z te Halfy na DSLR vylezla...je to prvni snimek kdy jsem se ji snazil pouzit a mam pocit ze z 16x240s s CLS bych dostal vice nez s pomoci tohoto filtru...


3.) No nic snad bude dobra v obdobi mesicnich noci...

1.) V PS se toho  moc odděleně nezpracovává, to už jsou spíše kombinace zpracovaných snímků a různé "prolnutí" podle potřeby (h-alfa/rgb). Když zadáš do googlu "starizona method" najdeš asi nejuniverzálnější metodu na zpracování snímků - vhodná hlavně pro delší ohnisko respektive pro fotky které publikuješ ve větším rozlišení a potřebuješ mít hvězdy bez defektů (barevných). Pokud snímám 15 minutovku na 1600 ASA, vhodná doba pro barvu je 8 minut, 800 ASA (pro ED80). Nevhodná doba (moc dlouhá), je třeba u mého Pacmana kterého jsem tím hezky zprznil :). Barva už přesahovala kotoučky z h-alfy. Pro tvoje ohnisko by ale určitě vyhovovalo klasické vložení barvy v Lab režimu do h-alfy - hvězdy a barevné přesahy při rozlišení, které publikuješ stejně nebude nikdo zkoumat.

2.) Teď nevím jak se bude h-alfa chovat u tvého ohniska na plnou díru při 8 minutách, ale u mě to při 450mm chce opravdu minimálně 13 minutovky a nasekat jich tak 4-6 hodin. Pokud nasnímám "klasické" 3 hodiny, je výsledek takový "nic-moc", nejsem s tím spokojený. Do topicu o B33 jsem do 15 strany vložil ještě první část mozajky o délce 6 hodin, ta původní o exp. čase 2 hodiny je tam také, můžeš porovnat.

3.)Měsíc h-alfě u DSLR vadí a hodně. U širokoúhláčů to bude problém ještě větší - jde teď o to jakou exp. dobu zvolíš, krátkou ale filtr nevyužiješ. Samozřejmě se dá fotit v oblasti temné oblohy například když Měsíc dorůstá, nepočítej ale s tím, že využiješ jasné oblohy za úplňku, taky jsem se na to těšil ale pravda to není. Nenaexponuju ani 2 minutový snímek na 1600 ASA. Fotka je komplet rudá ...
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Sh2-240

#14

Příspěvek od MartinV. »

Taky přispěji k Vabrově pomoci:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... ll/fpart/1

Pokud jseš zalogovanej na CN tak se ti i zobrazí obrázky.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Sh2-240

#15

Příspěvek od Vabra »

Panove diky za nakopnuti, projdu si to a az nafotim neco dostatecne dlouheho tak se stim zkusim popasovast.

Hloupe je, ze expozice okolo 15 minut uz Astrotrack neustoji a budu muset zase vytahnout poitacni dalekohled, AG, kameru a vetsi montaz :(

Pece jen nestacil by vetsi pocet (desitky) tech kratsich expozic?

diky
Pavel Vabrousek
Odpovědět