Sh2-129 a Ou4

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#16

Příspěvek od MMys »

No mě hlavně není jasné, proč neexistuje mono verze od ICX413AQ, který mám v QHY8. To by byla bomba, senzor s této velikosti, s obvyklou QE kterou tyto senzory mají, a s tak malým temným proudem.

Bohužel. Přitom by stačilo ve výrobě přeskočit v technologii pár kroků. Kurňa...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#17

Příspěvek od Sasa3 »

Když jsem si vybíral kameru tak mě zarazilo, proč se vyrábí pouze barevna QHY8čka. Netušil jsem, že Sony vyrábí jenom barevnou verzi tohoto chipu...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#18

Příspěvek od Sasa3 »

Jsem tvrdohlavy a tak jsem se do toho objektu pustil letos znovu. Tentokrat s objektivem Canon 300/4 FD. Zatim mam jenom 4 pole mozaiky (bohuzel jsem zvladal vyuzit jenom 2 noci z tech poslednich 4 jasnych), kazde odpovida asi 1.5-2hod pres Ha filtr (7nm Baader) na Atik314L v binu 2x2. Berte to jako ukazu, ze to asi opravdu nafotit pujde (po poslednim pokusu jsem byl skepticky, ale chce to opravdu fotit za bezmesicne noci a vysledek je o moc lepsi). Tady je 50% zmensina (tedy odpovida celkovemu binovani 4x4), coz je asi tak velikost, ve ktere chci presentovat vyslednou mozaiku:

Chci jeste pridat 5 poli (zeshora a zprava), pribudou tam (snad) 2 temne mlhoviny a tahle mlhovina bude lepe kompozicne umistena. Proto jsem zatim neresil prechody mezi jednotlivymi snimky. Ale rekl bych, ze to vypada nadejne. Chtel bych dostat neco podobneho, jako na tehle strance: http://www.ccdimages.com/sharpless/SH2-129.aspx
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Sh2-129

#19

Příspěvek od KDan »

Fíha. Klobouk dolů.
Jinak ale, zřetelný flíček (ale nic víc), znázorňující tento objekt, mám i na širokoúhlé fotce MW objektivem 24mm.  ;)
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Sh2-129

#20

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

hehehe, to jsme se snažili předevčítem pozorovat, ale nebylo tam ani fň

jinak supr, že jsou tady objekty, co se obvykle moc nevidí. zrovna v tom cefeovi toho je ještě spousta!
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#21

Příspěvek od MaG »

Ježiš tahle mlhovina je neskutečně slabá, pamatuju si loni v Liticích, že jsem ji s DSLR téměř nedal. Takže jiná technika a velmi nadějný výsledek.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#22

Příspěvek od Sasa3 »

Tak se mi behem poslednich par noci podarilo nafotit temer vse. Celkova expozicni doba je neco pres 15 hodin - zatim muj nejvetsi projekt. Chybi uplne posledni policko (kde nic stejne neni). Narazil jsem ale na problem. Poprve musim resit u Ha snimku gradienty. Aby nijak nerusily, muzu maximalne udelat tuhle verzi:


Jenze na snimcich je toho mnohem vic. Po zatahani za krivky vyleze:


Je hned videt, jak jsou ruzne rohy policek mozaiky ruzne tmave... A to jsem musel aplikovat flat field, abych se vubec k necemu takovemu mohl dostat (to normalne u Ha snimku neni treba). Navic jsem uz nejvetsi rozdily odstranil tim, ze jsem nafitoval a pouzil gradient z praveho dolniho obrazku, kde snad nejsou zadne mlhoviny. Jinak by to bylo jeste horsi.

Jenze on ten gradient neni samozrejme snimek od snimku stejny. Problem je ten, ze mlhoviny jsou prakticky uplne vsude a tak nevim, jak vybrat body, ze kterych pozadi urcit. Jak tohle resite? Nenapada me nic jineho, nez si s tim metodou pokus/omyl hrat a udelat neco, co bude aspon koukatelne byt za cenu zkresleni (tim gradientem muzu potlacit okolni mlhoviny - nikdo to nepozna, ale obrazek nebude presny). U jednoho snimku to bude fungovat relativne dobre, ale u mozaiky je sance, ze se trefim desne mala. Prijde mi to hrozne neefektivni. Bude to vzdy s okolnim snimkem delat nahly prechod.

Kazdopadne se zda, ze jsem narazil na limity Ha fotografie z mesta. Uzsim filtrem si asi moc nepomuzu, protoze jsem fotil pri f/4. A tak pro tenhle typ fotografie zbyva jedine vycestovani za tmavsi oblohou...

Tady mas Hozno taky odpoved na tvuj komentar o foceni v Ha za novu. Smysl to ma (tenhle objekt jsem za svitu Mesice zkousel loni a o dvou polich jsem to vzdal, nemelo to smysl).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#23

Příspěvek od Konihlav »

Sasa3: zkus nekam cvicne umistit 4 zkalibrovane, neupravene FITs snimky do mozaiky, ze bych si to zkusil slozit sam a overit gradienty... nerikam, ze to k necemu bude, ale pokus je pokus ;-)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#24

Příspěvek od Konihlav »

jinak i kolem Eta Cephei (to chybejici policko) by mohla nejaka nenapadla h-alfa emise byt protoze i tam, kde nic na prvni pohled neni, tak pri stretchnuti urovni vyleze...

me se ale nejvice na snimku libi v tom okoli temne mlhoviny B150 a B152. Skoda, ze jsi kompozici nezvolil lepe, aby se tam vesla i B354 (misto chybejiciho pole nahore).

dotaz na povoleni:
Saso, muzu tento objekt taky zkusit vyfotit??? - ptam se proto, ze Ti nechci "lezt do zeli" ;-)

vzdy se tu na foru v cyklech objevuji ty same objekty a jak nekdo prijde s necim novejsim, tak behem pristiho tydne to ostatni "slepe" kopiruji, jakoby nemeli vlastni hlavu. Tak ze bych se tou "vofci", vofcanem (obcanem) stal tez i ja ;D
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Sh2-129

#25

Příspěvek od honza.ho »

Sašo to já vím, že tam rozdíl je veliký, proto ani svoje H-alfy focené za nějaké fáze Měsíce nezpracovávám ... (hm ... proč je ale vůbec fotím že, zaháním absťák ).

Z mého pohledu bych si ale musel nafackovat kdybych za takových nocí které nyní byly klikl na Ha filtr, protože je jich fakt tak málo, že se z mého pohledu dají investovat lépe. Vím ale, že oblohu zrovna temnou nemáš a tak ti to vyjde asi nastejno. Absolutně ale nechápu (Pavle) ... proč jedeš do Chorvatska fotit a vytáhneš tam H-alfu? Neber to jako rýpanec, ale tohle jsem prostě nepobral Klidně odpověď SZ ať to tu nešpiníme. Proč tam vlastně jedete fotit, co od té oblohy očekáváte na takových "vypalovačkách" lepšího?

Kdybych neměl kupu svých dat, které potřebuju zpracovat, klidně bych se ti na to podíval. Ale jsem strašně líný a nechce se mi v tom vedru ani do těch svých :/
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#26

Příspěvek od Sasa3 »

Pavle, zagzipovane tify jsem dal do adresare:
http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/201 ... /pic/orig/
Klidne si s tim pohraj (nebo kdokoliv jiny). Jsem zvedavy, co se vam z toho podari dostat. Ja si dam od zpracovani na par dni pohov...

B354 neznam (ani CdC), neni to preklep? Tu kompozici jsem volil, jak jsem volil. I tak jsem chtel skoncit po prvnich  2 sloupcich. Vcera jsem se horko tezko dokopal k foceni posledniho, praveho sloupecku. Osmnact hodin na snimek je strasne moc (zvlast kdyz ti pokazde zacne v 6 rano u ucha mile zvatlat mrne) - a me na to chybi trpelivost. Takze uz ta B150 je bonus navic...

Uz brzo bych mel mit vyrobenou redukci pro pripojeni CCD kamery na objektiv Canon 200 f/2.8, ktery jsem nedavno koupil od Karneadese. Pak mozna zkusim nejaky podobny jeste sirokouhlejsi zaber - od Sh2-129 az k IC1396. Takhle (nebo jeste vice zmensene) a s touhle hloubkou zaberu by to mohlo vypadat zajimave. Mym konecnym cilem je Simeis 147. Tohle beru jako zacvik techniky.

Jinak s tim, ze by Sh2-129 mel byt muj objekt si me rozesmal. Klidne ho fot, neboj patent na nej nemam. Fotili ho jini prede mnou, me inspiroval kdysi davno obrazek v S&T. Akorat ten dotycny mel kameru s cipem KAI-11000 a tak se mu to cele veslo na jeden snimek... Jinak s temi snimky a jejich originalitou je to problem obecne. Vetsinou uz nekdo nekdy dany objekt nafotil a prakticky vzdycky mnohem lip, nez to dokazu. Tohle bych neresil. Me osobne bavi zkouset ruzne veci a mam radost, kdyz se obcas povede poridit aspon neco koukatelneho (coz se zatim o tehle fotografii neda rict).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#27

Příspěvek od Sasa3 »

Ježiš tahle mlhovina je neskutečně slabá, pamatuju si loni v Liticích, že jsem ji s DSLR téměř nedal. Takže jiná technika a velmi nadějný výsledek.
Jeste k te technice. Jeden aspekt je samozrejme chlazena CCD kamera s velmi dobrou ucinnosti v Ha. Pak je tady ale jeste druha vec, ktera taky hraje podstatnou roli. A to je to, ze totalne rezignuji na detail a jeden snimek moziaky hrozne zmensim. Treba ta posledni verze je 8x mensi, nez jakou bych dostal, kdybych fotil stejnym objektivem v binovani 1x1. Porad ale fotim objektivem se slusnym prumerem 75mm. Tim z nej "vyrobim" objektiv f/0.5. Abych mel stejne SNR na pixel, musel bych tim objektivem pri presentaci 1x1 fotit 64x delsi dobu, tedy misto 2 hodin na snimek mozaiky vic jak 120hodin. Proto se vlastne i v Ha dostanu do stavu, kdy zacnou hrat roli gradienty. Ty u "normalniho" 10ti hodinoveho Ha snimku pres 80/480mm nehraji roli.

Na netu jsem uz podobnou technikou videl par dech beroucich snimku (tady na foru tady napr. kdysi daval nekdo odkaz na oblast mezi Kalifornii a Pleiadami). Chtel jsem si tak zkusit neco podobneho v malem v ramci svych moznosti. To co delam, je s malou CCD kamerou silene neefektivni - vetsinou takhle zmensuji snimky prave z tech velkych CCD cipu typu KAI-11000, to je ale mimo moje moznosti...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#28

Příspěvek od Sasa3 »


Kdybych neměl kupu svých dat, které potřebuju zpracovat, klidně bych se ti na to podíval. Ale jsem strašně líný a nechce se mi v tom vedru ani do těch svých :/
To jsem ani necekal. Spis jestli nemate nejake rady. Treba ty s tim musis u svych LRGB mozaiek taky neustale bojovat. Mas na to nejakou fintu?
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Sh2-129

#29

Příspěvek od honza.ho »

Nějak zde nevidím jaký exp. čas jsi volil ale .... já s tím pravě moc nebojuju. Chce to nastavit expozici tak, aby to po kalibraci flat fieldem bylo buď bez gradientů, typicky fotit RGB za totálně temných nocí bez vlhkosti a bordelu ve vzduchu se zhasnutými lampami - u mě od 1.00-4.00. Nebo s gradientem, který se dá lehce přelít pomocí extrakce pozadí. Je ale pravda, že jsem nikdy neměl gradient ani s h-alfou při 15 minutách a binu 2x2 (tak je focený třeba ten můj letošní ha Orion). Tak či tak, i ta extrakce mi nikdy neodstranila nic, co bych nechtěl. Chce to asi zkusit zaexperimentovat případně porovnat s nějakým již hotovým snímkem, zda to sedí.

Jakmile je gradient velký a nejde jednoduše odstranit je to prostě u mozaiky nebo i LRGB v háji ...
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Sh2-129

#30

Příspěvek od Konihlav »

honza.ho: nahodou se priznam, ze jsem si do filtroveho kola (nakonec tedy, po dlouhem premysleni) dal RGB filtry a Ha tam mam porad - pro pripad ztroskotani, pro jistotu ;-)

ten pripad ztroskotani prave nastal. Vitr jako svine! Auto, ktere jsem mel zaparkovane v sedle, tak kdyz jsem v nem sedel (a topil si motorem, protoze byla desna zima), tak to se mnou houpalo, jak byl vitr silny. Takze v takovem pripade mam nervy na to zaostrit filtr jen 1x, udelat kompozici 1x (maximalne 2x po meridian flipu), nikoli 3x ci vice krat. Navic ve vichrici nemuzu fotit flat fieldy, protoze by mi panel uletel (staci ze masku lepim lepenkou na tubus). Dalsi duvod, proc fotit celou noc pres 1 filtr je ten, ze se obcas (v pracovni den) taky musim vyspat a to jinak nelze. Nemam RoboFocus, ani automatizovane snimani pres napr. CCDCommander...

jinak na cesty do Chorvatska za focenim ted asi pekne na dlouhou dobu zanevru, kdyz bude v CR jasno. Po posledni zkusenosti nemam chut se nekam plahocit a nafotit 10x mene nez doma.

konec OT ;-)

Sasa3: hezke, stahnul jsem, ale je to nejaky divny format?? II?? zadny prohlizec mi to nechce otevrit.

B354 neni preklep. B364 taky existuje, je nize pobliz IC1396.

Ja bych na to taky rad sel pres KAI-11002, ale to bych si musel hned objednat SBIGa ci ATIKa, protoze jinak kameru s timto cipem mit nebudu ani do pristiho roku (podle toho, jak to tak vypada momentalne) a to me pekne sere (uplne maximalne mi to pije krev). No uz pokukuji po FLI ML11002, to je ted muj favorit. Dal bych to na nejaky poradny objektiv a to by bylo, aby tam neco po 50ti hodinach v bin 2x2 neco nebylo :-)

takze diky za "povoleni" fotit zkusim to...
Odpovědět