NGC 281 Pacman

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
GaP
Příspěvky: 590
Registrován: 15. 05. 2006, 18:13

NGC 281 Pacman

#1

Příspěvek od GaP »

Hledal jsem a nikde jsem ji nenašel, tak doufám, že nedupluji téma.
Přitom nedávno ji fotografoval MMys, nebo třeba Honza Eliášek a možná i další. Pokud ale přeci, tak mě upozorněte a já to tady smáznu ;).

Je to známá poměrně snadná mlhovina, takže není potřeba k ní zase tak moc psát. Více na klik.



Pavel Gaugg
http://gaugg.astronomy.cz
Montáže: EQ6 SS, EQ5.   Foto: EOS 300D ATC-CL1.
Objektivy: 50mm f/1,8 a 200mm f/2,8.   Dalekohledy: N 200/1000mm, R 80/600mm.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

NGC 281 Pacman

#2

Příspěvek od KDan »

Hezký snímek. To jsi taky fotil z okna? ;)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

NGC 281 Pacman

#3

Příspěvek od MaG »

Mám radost že už zase fotíš a padaj ti z toho tak pěkné záběry jako tento nebo ta IC galaxie. Jen tak dál.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
marzel
Příspěvky: 105
Registrován: 20. 02. 2004, 02:50

NGC 281 Pacman

#4

Příspěvek od marzel »

Taky jsem nedávno 281 zkoušel, ale jen 4 expozice po 8min a ISO1600. Časem to možná dovyhladím větším počtem exp.



Větší obrázek zde: http://www.astrostranka.com/deep/NGC281a.jpg

Použitá technika: VOD Newton 170/1000, EOS 350Da
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

NGC 281 Pacman

#5

Příspěvek od honza.ho »

Ahoj Pavle,

máš to fakt super, poslední série snímků z tvé tvorby nemá chybu.
Já chtěl dnes zkusit pár nových věcí a neměl jsem žádný objekt, který by mi pro tento účel posloužil. Ještě u dalekohledu jsem pak narazil na Tvého Pacmana a rozhodl jsem se pro něho hlavně kvůli snadné poloze a možnosti zachovat stejnou kompozici jako u předchozích objektů kvůli focení barvy.
Velikost sice není pro moje ohnisko zrovna ideální ale jsem moc rád, že jsem vyřešil ty pruhy.
Zkusil jsem menší ISO (800), občas jsem náhodně posunul kříž jak mi radil MMys a snímek byl opravdu krásně hladký.
Zkusím tuhle taktiku u nějakého plošně rozsáhlejšího objektu s delším celkovým časem.
Podmínky byly dnes katastrofální, Měsíc skoro v úplňku + nějaká mlha, cirry. Moc jsem nevěřil, že z toho něco vylovím, ale hlavní bylo vyzkoušet ten fígl s guiderem.

Bude to pravděpodobně poslední fotka EDčkem. 19×10 minut, 800 ASA + klasická sestava. Barva bude časem ...




Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

NGC 281 Pacman

#6

Příspěvek od MartinV. »

No sice jsem popřál mnoho úspěchu Pavlovi v jeho knize návštěv, ale toho Pacmana jsem doslova přehlédl :-[ . Ostuda :'( .
Mám tady sice jen 17" starý monitor Compaq, vyždímal jsem z něho max. jas a kontrast ... pořád je to málo. Koukám, že jsi se se svým Cel. 200/1000 velmi pěkně zvostra rozjel. Musím se na tento snímek podívat ještě jednouz, ale až doma. S Honzou Eliáškem (TMB 130/780) si můžete podat ruce jak se Vám oběma tento nádherný objekt podařil. Opravdu super snímek. Taky se na tento objekt připravuji jen doufám, že dovolí počasí. To je teď v poslední době katastrofální. No ještě že je Měsíc.
Takže Pavlíku teším se na další snímky.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

NGC 281 Pacman

#7

Příspěvek od ladis »

Krasne snimky! S UHC je Pacman nadherny i v 200ce dobsonu! Teprve s UHC je videt, proc se mlhovine rica pravem Pacman :)

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

NGC 281 Pacman

#8

Příspěvek od honza.ho »

Tak otravuju ještě jednou.

Na klik vše ...
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

NGC 281 Pacman

#9

Příspěvek od MartinV. »

Snímek ve tvém podání ve stínu H-alfy se mi velmi líbí. I když nemám toliko vědomostí ohledně SW zpracování a ani snad procentem se tobě nevyrovnám bych měl připomínku ke zpracování. Budiž kresbu SW 80ED už hodím za hlavu ta se tu už několikrát omílala a navíc jeho místo za pár okamžiků vystřídá kvalitnější přístroj. Ale co mě zaráží tak že se ti pane kolego vytratili hvězdičky resp. jejich různobarevnost. Nyní je máš všechny bílé. Nebo to byl úmysl? Snímek z mého pohledu je zajímavý pouze jen uprostřed kde se nachází mlhovina. Že by to bylo monitorem, který mám tady před sebou to vylučuji.
Jinak přeji mnoho úspěchů v dalších snímcích.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

NGC 281 Pacman

#10

Příspěvek od honza.ho »

Já tam barvy vidím, nejsou tak saturované ale určitě poznám jaká hvězda je oranžová a jaká modrá. Samotná RGB data jsou ve snímku zastoupena minimálně, možná to bude i tím. Problém v barvách ale každopádně je, hlavně při vyvážení složeniny z H-alfy+R;G,B. Navíc v tomhle případě se vyskytla další moucha ... nafotil jsem barvu exp. časem blížícím se expozicím z H-alfy. Hvězdy byly tak o dost větší než v předchozích případech a po obarvení ve snímku zůstaly hala. Na barvu by v tomhle případě stačily kratší expozice ... příště si na to dám víc bacha. Šlo mi hlavně o vyzkoušení menší citlivosti/rady Martina Myslivce ohledně změny polohy kříže.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

NGC 281 Pacman

#11

Příspěvek od MilAN »

Včerejší podmínky - nejdříve nízká oblačnost, trochu mlhy , později více vyjasnění se silnou rosou.
SW ED 80/600, H -alfa filtr 13 nm, ATIK 16
13x 15 minut

100% na klik
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

NGC 281 Pacman

#12

Příspěvek od MMys »

To je fakt moc pěkná práce. Kor ve včerejších podmínkách.

Snad jediná drobotina, všiml jsem si, že tam máš ve snímku krátké černé čárky. Podle mne jde o jev, kdy při odečtení dark-frame saturované pixely po odečtení vyprodukují ve snímku pixely s nulovým jasem, které tam už zůstanou. Po seskládání snímků s nějakým stáčením pak vzniknou ty čárky.

Já to mám taky, a řeším to tak, že mám udělanou mapu saturovaných pixelů, a ta místa po odečtení DF dointerpoluji z okolních hodnot, a pak teprve složím.

Mnohdy dokonce nepoužívám DF vůbec. Temný proud je velmi malý, takže mám udělanou mapu hotpixelů z 30min expozice. Ty dointerpoluji z okolí, a aplikuji pouze bias a flatfield. DF chlazeného senzoru Sony ICX... je totiž téměř identický s biasem, pouze jsou navíc ty osamocené hotpixely a není jich moc.

Nevím ale, jaký používáš SW a zda to umí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

NGC 281 Pacman

#13

Příspěvek od MilAN »

MMys napsal: To je fakt moc pěkná práce. Kor ve včerejších podmínkách.

Snad jediná drobotina, všiml jsem si, že tam máš ve snímku krátké černé čárky. Podle mne jde o jev, kdy při odečtení dark-frame saturované pixely po odečtení vyprodukují ve snímku pixely s nulovým jasem, které tam už zůstanou. Po seskládání snímků s nějakým stáčením pak vzniknou ty čárky.

Já to mám taky, a řeším to tak, že mám udělanou mapu saturovaných pixelů, a ta místa po odečtení DF dointerpoluji z okolních hodnot, a pak teprve složím.

Mnohdy dokonce nepoužívám DF vůbec. Temný proud je velmi malý, takže mám udělanou mapu hotpixelů z 30min expozice. Ty dointerpoluji z okolí, a aplikuji pouze bias a flatfield. DF chlazeného senzoru Sony ICX... je totiž téměř identický s biasem, pouze jsou navíc ty osamocené hotpixely a není jich moc.

Nevím ale, jaký používáš SW a zda to umí. O tomhle vím, je to skládané jen v DSS a s tímhle si to nějak rozumně nedovede poradit Některá možná nasavení, která bych viděl jako rozumnější, se mi nějak vzájemně perou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

NGC 281 Pacman

#14

Příspěvek od ladaS »

Ahoj na foru,
přidám svůj snímek NGC 281. Tuto mlhovinu jsem letos fotografoval se záměrem mít na snímku maximum delailů, protože když když jsem o ní hledal bližší informace, dověděl jsem se, že se také jedná o rodiště hvězd a zajímali mě ty Bokovy globule.
To ale znamenalo velké množství snímků a dlouhé expozice za vynikajících podmínek. Nakonec jsem udělal asi 30 snímků v rozmezí 28.8.-24.10.2008. Vybral jsem si noci, kdy byl klidný vzduch a pak ze všech snímků vybral 20 expozic, těch nejlepších.
Celkem jsem udělal 20x20 minut.



Pokud by někoho zajímal snímek v plném rozlišení a bližší informace o samotné mlhovině, je to na mých stránkách, tedy ZDE.

LadaS
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 840
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

NGC 281 Pacman

#15

Příspěvek od astropintr »

To LadaS: Tak to je moc pěkná práce.... detailů je tam požehnaně, fakt moc pěkné!
Gratuluji k dalšímu pěknému snímku!

:)
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Odpovědět