NGC 281 Pacman

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: NGC 281 Pacman

#316

Příspěvek od MilAN »

Já bych při takovém způsobu snímání určitě provozoval kameru v biningu 2x2. Vliv nepointace bude poloviční a osvit DSO 4násobný při stejné expozici
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: NGC 281 Pacman

#317

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tiež nad tým uvažujem. Včera som to prvý krát skúsil bez binningu - bol som zvedavý, aký to bude mať dopad na rozlíšenie (mimo teoretického prepočtu). Teraz to bolo 0,9"/pixel pri ~4" FWHM. Je to asi zbytočne prevzorkované (a závislé na seeingu). Nechápem, ako sa vy dostávate na 2" FWHM :shock:. Ešte skúsim dlhšie expozície, aspoň tých 40 sekúnd. Ak to tak nepôjde, zostanem pri tom binningu 2x.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 281 Pacman

#318

Příspěvek od MMys »

Roman (Rick) píše: Nechápem, ako sa vy dostávate na 2" FWHM :shock:. Ešte skúsim dlhšie expozície, aspoň tých 40 sekúnd. Ak to tak nepôjde, zostanem pri tom binningu 2x.
Přesná a tuhá montáž bez oscilací v řádu jednotek arcsec. (to je třeba u EQ6 problém), pointace, fotit pouze když je dobrý seeing, následně statistický výběr snímků podle FWHM, složení, trochu pomoci dekonvolucí. A taky není každou noc posvícení ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: NGC 281 Pacman

#319

Příspěvek od Roman (Rick) »

Uf, začínam si uvedomovať, aké som mal naivné predstavy, keď som sa do tohto púšťal :lol:.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 281 Pacman

#320

Příspěvek od MMys »

Opět se ukazuje, že tahle zkušenost je evidentně nepřenosná, a každý si tu hubu prostě musí nabít sám, a postupným vývojem se dopracovat ke kýženému výsledku. K opravdu super výsledku je prostě potřeba dokonalá souhra všeho, jak podmínek, tak optiky a techniky. A ještě to nesmí zadít fotograf nějakým chybným nastavním a zpracováním. Podívej se na začátek vlákna NGC4631, co mi šlo kdysi dávno 200-kou Vixenem na EQ6, barevnou CCD, s značně kratším časem. A není to zase jen o technice, dneska bych toho zvládnul se stejnou technikou asi víc.

Ale k věci: U toho Pacmana máš chybu ve zpracování, dostaly se tim tam úplně černé pixely, prostě ten histogram se někdy oříznul zleva. Zbinuj softwarově původní data 2x2, možná spíš i 3x3 (ta kamera má 16Mpix, takže je kde brát), pořádně to zpracuj a bude z toho celkem hezký obrázek.

Jinak kresba je myslím úměrná tomu, na čem a čím to bylo focené. Téhle kamerce bude za normálních průměrných podmínek asi opravdu slušet bining 2x2. EQ5 na tom bude podobně jako EQ6. Ten dalekhled je celkem lehký. Ale bude to jen na bezvětří. V plném rozlišení budou požadavky extrémní.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: NGC 281 Pacman

#321

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak to je pravda, každý si tým musí prejsť osobne. Na druhej strane, ja nemám extra nároky, idem si svojou cestou nepointovanej fotografie (snažím sa to udržať jednoduché a praktické to fotenie, nepotrebujem stráviť hodinou nastavovaním techniky a spratávaním káblov) a taktiež nemám v pláne minúť majland na techniku. Je to pre mňa relax - samotné fotenie a možnosť byť pod nočnou oblohou, nie byť prvý, či mať fotografické výstavy, alebo dodetailov premakané perfekcionistické snímky s dokonale okrúhlymi hviezdami. Mne stačí samotné zviditeľnenie objektu, nevadí, že je tam šum atp. Taktiež som rád, že sa dnes dá fotiť i jednoduchou technikou i bez pointácie. A keď sa trochu naučím s touto technikou pracovať, budú tie fotky aj pozerateľné, minimálne v spracovaní mám ešte veľké rezervy :).
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: NGC 281 Pacman

#322

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak som sa včera zase trochu hral. Fotil som nanovo - necelé 4 hodiny dát kúsok za Nitrou. Newton 150/750mm na SW EQ5 a ASI 1600mmc, 30 sekundové expozície bez pointácie.

Obrázek
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: NGC 281 Pacman

#323

Příspěvek od Roman (Rick) »

Odysea pokračuje :D. Pokúsil som sa konečne o Bicolor. Má to veľké rezervy, ale z diaľky sa na to dá pozerať :).

Obrázek
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: NGC 281 Pacman

#324

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak som to prepracoval a lepšie zarovnal na seba. Už je to pozerateľnejšie aj zblízka :). Na H alfu padli takmer 4h a na O III 5.5h 30 sekundových, nepointovaných fotografií. Viac info a plné rozlíšenie na klik.

Obrázek
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: NGC 281 Pacman

#325

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak som sa predsa len dokopal aj k HST verzii. Dát málo, skúseností taktiež málo, ale zato chýb veľa :lol:. Nakoniec z toho vyšiel môj prvý narrowband v HST palete.

Obrázek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 281 Pacman

#326

Příspěvek od MMys »

Pacman je sice dostatečně profláknutý objekt, ale já ho dosud nemám pořádně nafocený. Navíc jsem zjistil, že se většinou fotí úzkopásmově, a v RGB se nikdo moc nesnaží. Celá mlhovina je ale zasazená do okolních velmi slabých mlhovin, což se u nás ale ještě nikomu zachytit nepodařilo (alespoň ne zde na AF ani astrofotkách). Takže tady je můj poněkud extrémní pokus (na klik velká verze):

Obrázek

Jde o kombinaci RGB snímku a úzkopásmových dat (jako už tradičně dělám u emisních mlhovin). Cílem bylo, aby snímek vypadal více jako širokopásmový, ale pomocí úzkopásmových dat jsem doplnil kontrast v mlhovině, z části poškozený mizernou oblohou.

Celkem na to padlo 300min. v R,G a B filtrech, 1070min v OIII a 650min. v H-alfa filtru. Dohromady skoro 44 hodin :-)

Přístroj tradičně N300 + Wynne 3 + G3-16200. Seeing býval po dobu snímání (začal jsem 23.8. a skončil včera :-) ) všelijaký, a každou noc to nebylo optimální, takže výsledný obraz je zmenšený na 70% plné velikosti. Vzhled je hladší a celkově to vypadá lépe.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: NGC 281 Pacman

#327

Příspěvek od Bill »

technicky je to super - ale asi bych obětoval to pozadí, kde podle mne nic moc zajímavého není za cenu menších reflexů a celkově menších hvězd.

Já teda určitě nemůžu kecat do barev - ale opravdu je v okolí takový podíl žlutých hvězd?

No já nevím - nechceš to zpracovat i jako bikolor s malými bílými hvězdami a plastičtější mlhovinou? :-D

Sice to nebude extrémní, ale na zdi by se to vyjímalo lépe...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 281 Pacman

#328

Příspěvek od MMys »

Tak bicolor být může (asi bude), a stejně plánuju ještě SII a HST paletu. Nicméně takových snímků tu máme hromadu a já chtěl zase něco trošku jiného.

Těch žlutých hvězd je tam zřejmě opravdu dost, alespoň takhle to vypadlo z nového modulu fotometrické kalibrace v PI a pak jsem s tím už moc nekouzlil. Možná se maličko rozhodily poměry při složení s úzkopásmem, ale tam byly hvězdy silně potlačené, aby se neuplatnily. Může to být dáno tím, že je to v mléčné dráze, a způsobí to mezihvězdná extinkce.

Reflexy - na single snímcích jsou nedetekovatelné. Ty hvězdy s reflexy mají okolo 7mag., což je pro 300-ku f/3.8 už hodně. A reflexy se objeví až při té extrémní integrační době a razantním zpracování. Přesto B a OIII filtr má ty reflexy výraznější, a SII taky, naopak Ha, R, a G jsou takřka bez reflexů i po tom zpracování. Velikost přesně odpovídá tloušťce filtru, diskutoval jsem to s Baaderem, a nakonec jsem tam ty tři filtry poslal na prověření, jestli nejsou nějak mimo toleranci. Uvidíme.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: NGC 281 Pacman

#329

Příspěvek od Bill »

MMys píše:Přesto B a OIII filtr má ty reflexy výraznější, a SII taky, naopak Ha, R, a G jsou takřka bez reflexů
To je zajímavé. Já mám u O3 a B více reflexů (taky Baader, SII jsem asi ještě ani nevytáhl). O3 už jsem jeden vyměnil - ale ten první byl úplně brutální.

Bral jsem to jako reflexy jiné optiky, které se na modrém konci více projevují... Budu se muset na ty snímky ještě podívat.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: NGC 281 Pacman

#330

Příspěvek od kolec »

Dobry napad, pekna praca , az na tie odlesky.
Som zvedavy na vysledok

kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Odpovědět