Hyády

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Boramyr
Příspěvky: 183
Registrován: 22. 09. 2007, 03:37
Bydliště: Útušice
Věk: 40

Hyády

#1

Příspěvek od Boramyr »

Tak, pánové, žádné detailní víry ani rudé chomáčky, ale úplně fádní hromádka hvězdiček. Instantní H-alpha-free dvacetivýcvak. To už tu snad nikdo ani nefotí ;D

20x60s na 100mm při F5,6 a ISO1600


Totéž v popsané "mapové" verzi
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Hyády

#2

Příspěvek od Konihlav »

koukam, ze Hyady v CR nikdo nefoti. No ja take ne...

ale mam zde jednu focenou sirokouhle 50mm objektivem, takze kompozice spolu s Plejady se primo nabizela... zaroven jsem tam chtel dostat ty Bcka - barnardovo temne mlhoviny, ale mel jsem snimek koukam posunout jeste trochu nahoru (fotak dolu)...

no nic, stejne jsem IDIOT FOTIL DO JPG misto do rawu!!!

Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hyády

#3

Příspěvek od MaG »

Pavle i když obloha v Chile byla dobrým předpokladem, přesto je to snímek mimořádného významu. Málokdo si uvědomí, co jsi vlastně vyfotil. Já si troufám tvrdit, že to vím, protože se o oblast nedaleko pokouším marně už druhým rokem a tak vím, co tam je nebo není. Pro mně je také škoda té kompozice, holt jsi asi nevěděl že tam ty výrazné temné mlhoviny jsou, i když je mám na fotce Plejád s Californií. Každopádně to co je na snímku vidět je pro našince nepochopitelné.

Před vaším odjezdem jsem někde četl i vyčítavé poznámky, abyste nepřivezli jen širokoúhlé fotografie, jako všichni ostatní, přitom tento snímek padesátkou nezachycuje nikterak detailní kus oblohy, přesto je mimořádný, svým významem asi na úrovni toho Oriona, co jsi ukázal včera. Především proto, že ukazuje co lze vyfotit obyčejnou zrcadlovkou.

Pošli někam snímek bez úprav, možná tam máš tu oblast uprostřed lehce došikma světlejší i kvůli zvířetníkovému světlu. To je další zajímavý detail.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Hyády

#4

Příspěvek od psmolly »

Boramyr: Dobrý...jen ještě trochu protáhnout expozici :)
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Hyády

#5

Příspěvek od Konihlav »

Martine diky za komentar, vedel jsem, ze ty se urcite ozves.

O tech barnardech dole jsem pochopitelne vedel a chtel jsem je tam dostat, takze jsem -ady posouval stale vyse, ale koukam, ze to nakonec nestacilo. Predem jsem si vse pripravil ve StarryNight a rozhodl se to fotit takto na siroko (ostatne i proto, ze svetelne znecisteni v Socaire bylo vysoke, protoze to je focene z uprostred vesnice! a zlute lampy tam fakt v noci svitili o 106... - to mi taky pripomnelo, proc v SMC mam gradienty jako prasatko, protoze to je ze Socaire!).

Nicmene kompozice byla rucne a ne pres PC (jako kdybych mohl fotit CCD a se svym lepsim laptopem), takze to bohuzel tak presne nevyslo no nic, stanou se horsi veci
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hyády

#6

Příspěvek od MaG »

Martine diky za komentar, vedel jsem, ze ty se urcite ozves.
Však je to snímek jak vyšitý - jakobych tam byl s tebou a řekl ti, tohle vyfoť Jsi pašák, že nezapomínáš na nás obyčejný lidi, co maj rádi zrcadlovku se záklaďákem.

Jinak se ti vlastně omlouvám, neb jsem včera četl, že si pole vždy pečlivě připravuješ. Já taky, proto se pak na ně občas lépe kouká a nestane se, že je něco ořízlé. Ale jak vidno, učený z nebe nespadl a stává se to i mně, včetně focení do JPG :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Hyády

#7

Příspěvek od Michal1 »

Tak další snímek Hyád v Boramyrově duchu, i když nemám taková pěkná sluníčka.

P67, Takumar 200 mm, f/4, 21 min, Kodak Ektachrome E200, bez pointace. Optimalizováno na prohlížení v tmavé místnosti.
M.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Hyády

#8

Příspěvek od MaG »

Jedna fotka pro radost. Líbí se mi, že když už na ní nemohou dominovat slabé prachové mlhoviny, že hezky vyniknou v jedné části fotky Hyády, v další modravé Plejády a nahoře temné mlhoviny. O vzniku fotky jsem se rozepsal..

http://udalosti.astro.cz/?p=8276

Velká nejlépe asi zde http://astrofotky.cz/gallery.php?show=M ... 370179.jpg

Obrázek
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Hyády

#9

Příspěvek od Cztwerec »

Moc hezká fotka, taková typická pro tebe! dík za ní...
Lectorem iustus...
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Hyády

#10

Příspěvek od zbignieww »

Zavidim... a w Szklarskiej Porębie, kdyz jsem byl v roce 1969 v laznich - s mrazem na zadech pozoroval jsem pristani modulu Orel na Mesici.
Cerno-bila mala obrazovka, trhajici se hlas a obraz - ale nezapomenutelny zazitek ...

A tady mas zaber od Californi do Plejad... V dobe kdy tu fotku autor publikoval na APOD - byl to sok pro astrofotografy :

Obrázek

Zdravim, Zbyszek W.
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Odpovědět