Pluto a plutoidy

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
sajmon
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 03. 2007, 22:21

Pluto a plutoidy

#1

Příspěvek od sajmon »

Ahojte,

výzva pre lovcov Minor Planets: Pluto v Strelcovi v dňoch 11.6. a 22.6.2008.
Záber je na http://www.4shared.com/file/53234695/8d ... d=a5016f35
Fotka je exponovaná 3x960 sec.pri ISO 800, použitý bol filter Neodymium na zmiernenie pôsobenia Mesica vo fáze 313 st.-0,842 illuminácii. Celé zorné pole /135x95arcmin/ obsahuje výrezy zväčšené o 100% zo spomenutých dátumov.
Mierná ľavostranná viňetáž je spôsobená blízkosťou Mesiaca 4-dni po slpne.
Na pomoc pri hľadaní bol free SW Cartes du Ciel.
C350Dm+UV/IR-clip filter on NW200/800&BaaderMPCC; SBIG ST8300M&FW5 on Vixen80/600+BorgDGL 0,85x ;EQ mount G41&Pulsar.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pluto a plutoidy

#2

Příspěvek od MilAN »

Pluto přece není žádná výzva, tuhle magnitudu musí zvládnout DSLR  na ED 80  za několik málo desítek sekund v naprosté pohodě.  Netuším sice, co jsi se snímky dělal, ale podle mě jedna expozice 90s   musí to Pluto ukázat naprosto zřetelně a výrazně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
sajmon
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 03. 2007, 22:21

Pluto a plutoidy

#3

Příspěvek od sajmon »

Ahoj,
som možno urazil lovcov asteroidov, ale podľa mňa to dáva zabrať /nasnímanie,so spracovaním jednotlivých záberov, porovnávanie hviezdného atlasu s fotkami z dvoch dní, fotomontáž s edukačným zámerom mi zabralo niekoľko vzrušujúcich hodín a že uvidím planétku, ktorá do augusta 2007 ešte sa považovala za deviatu planétu Slnečnej sústavy/ !-
skratka je to práca, ktorú netreba znevažovať, hoci niekomu sa to zdá byť hračkou vyfotiť trebárs Pluto o 13,9mag medzi toľkými hviezdami. Ak to niekto zvládne na niektorom asteroide aj s trajektóriom , nech to takisto uverejňuje na A-F! Takto znie moja výzva.
Za ďalšie:
-nuž nie je fotka len na dosiahnutie určitej magnitúdy, skôr aby sa dalo na tej fotke aj niečo kompozične spoznať z "background"-u.
Predtým som napr. krátkymi expozíciami tiež dosahoval možno takéto MHV všelijakými kúzlami vo Photoshope /kontrast, vytiahnutie kanálov,sharping atď./. Astrofotografovanie pre mňa začína od fotky, kde je dynamika farieb lahodnejšia a nie kontrastná-proste ľudskému oku prirodzenejšie hviezdné pozadie s prelínajúcimi farbami celého viditeľného spektra.
Pri snímkovaní pomocou DSLR nemáš takú citlivosť ako napr. CCD kamerou, kde sa to využije napr. na fotometriu.
C350Dm+UV/IR-clip filter on NW200/800&BaaderMPCC; SBIG ST8300M&FW5 on Vixen80/600+BorgDGL 0,85x ;EQ mount G41&Pulsar.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pluto a plutoidy

#4

Příspěvek od MilAN »

Jen jsem vyjádřil podiv  nad tím , proč to fotíš  3x 16 minut,  dáš si s tím tolik práce. Přitom to jde opravdu jednoduše, jedinou fotkou.  Možná, že máš ve skutečnosti výsledek jiný, než jak jej můžu vidět na Tebou uvěřejněném odkazu. . Můj příspěvek neměl nikoho urazit, jenom si myslím, že vyfotit Pluta by současnou technikou DSLR měl  umět každý, kdo se zde na AF presentuje jako fotograf.  Vyfotit   bodový objekt nevyžaduje snad  až takovový problém  s vyvažováním barev a dynamikou, jako  např. mlhoviny a galaxie. A není na to  v podstatě potřeba ani  žádný fotografický dalekohled -speciál, postačuje dobrý teleobjektiv.  
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pluto a plutoidy

#5

Příspěvek od MilAN »

sajmon napsal: Ak to niekto zvládne na niektorom asteroide aj s trajektóriom , nech to takisto uverejňuje na A-F! Takto znie moja výzva.
.Tak takových záběrů tu snad najdeš povícero, včetně videí , zákrytů, ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Pluto a plutoidy

#6

Příspěvek od SKLP »

to sajmon: jen poznámka - Pluto se řadí do kategorie Trpasličích planet, stejně tak nově i Ceres a ještě něco tam je .....
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Pluto a plutoidy

#7

Příspěvek od ceres »

MilAN napsal:
Tak takových záběrů tu snad najdeš povícero, včetně videí , zákrytů, ...

Neviem, co tu riesite - nasnimat pohyb planetky ci Pluta medzi hviezdami je naozaj jednoduche. Tu je ukazka priblizovania sa planetky (747) Winchester ku hviezde, ktoru zakryla:

http://my.astrofoto.sk/files/view/4/win ... nim_64.gif

Je to vedlajsi produkt planetkoveho zakrytu, o ktorom je pisane tu:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... tart=45#57
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Pluto a plutoidy

#8

Příspěvek od Konihlav »

no ale kdyz treba fotis neco a pak zjistis, ze mas na fotce i neco jineho o cem jsi nemel ani tuseni, tak to cloveka prinejmensim potesi a ma z toho detskou radost ;D
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Pluto a plutoidy

#9

Příspěvek od ivanmsk »

sajmon napsal: ... porovnávanie hviezdného atlasu s fotkami z dvoch dní...V astroart-e je na to vyborna funkcia - BLINK, nieco ako softverova verzia blinkkomparatoru, ktory si niektori starsi clenovia fora pamataju. Jednoducho povedane, dve snimky sa zobrazuju striedavo a kazdy pohybujuci sa objekt velmi vyrazne prezradi svoju polohu - "poskakuje" medzi hviezdnym polom. Potom uz len staci nastartovat nejake to softverove planetarium a v danom case na danom mieste identifikujes co to tam vlastne mas.
Inak suhlasim s tym, ze radost z neocakavane  nasnimaneho objektu je to, koli comu sa oplati s obrazkami trochu pohrat.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pluto a plutoidy

#10

Příspěvek od MilAN »

Shodou okolností mám   snímek Pluta, zhotovený asi hodinu před   prvním příspěvkem tohoto vlákna



ED 80/600, ATIK 16 , expozice 60s.   Radius kroužku  kolem Pluta zároveň vyjadřuje  zhruba vzdálenost, kterou Pluto urazí  za 1 den.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
sajmon
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 03. 2007, 22:21

Pluto a plutoidy

#11

Příspěvek od sajmon »

Keďže sa rozvírila debata aj o zmysluplnosti záberov, tak by som len chcel podotknúť, že na porovnávajúcom zábere z 22.6.08 tesne minie /?zákryt nezachytený, resp je tesne po zákryte /Pluto mnou neidentifikovanú hviezdu v pozadí .
- to planétka: samozrejme, že viem čo sú  to Minor Planets- len som drobnelinu použil vzhľadom na magnitúdu 13,9. Viacero Minor Planets "má vyššie magnitúdy"-napr. som Ceres vyfotil raz pri cca.7,5mag. a preto, že Pluto nevyniká medzi hviezdami v pozadí tak zjavne.
Súhlasím s kritikou, že nie je kunšt fotiť Pluto ale vždy si myslím potešenie treba ponechať pre autora a potom sa uvidí, či to nebude mať niekedy aj vedecký význam kvôli zachyteniu momentu !/trebárs ukazovať vnúčatám :D/
C350Dm+UV/IR-clip filter on NW200/800&BaaderMPCC; SBIG ST8300M&FW5 on Vixen80/600+BorgDGL 0,85x ;EQ mount G41&Pulsar.
Uživatelský avatar
sajmon
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 03. 2007, 22:21

Pluto a plutoidy

#12

Příspěvek od sajmon »

to MiLAN: na tej fotke z 29.06.2008 ja napr. nebyť označenia, že je to Pluto / bez farieb, B&W, bez hĺbky pozadia so šumom ďalších detailov, ktorá robí z dvoch dimenzií ilúziu tretej dimenzie/ by som považoval záber za čisto vedeckú ilustráciu polohy niekde na oblohe vo výseku cca.10x10arcmin.
Širokouhlý záber z ED80-ky dáva pocit, že spoznávaš to miesto na oblohe pri rozmeroch zorného pola asi 2,5-3-násobným priemerom Mesiaca v splne.
C350Dm+UV/IR-clip filter on NW200/800&BaaderMPCC; SBIG ST8300M&FW5 on Vixen80/600+BorgDGL 0,85x ;EQ mount G41&Pulsar.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Pluto a plutoidy

#13

Příspěvek od KDan »

Nedá mi to se neozvat, protože Pluto byl první objekt, který jsem fotil pomocí nemodifikované DSLR Canon 350D. Pořídil jsem dva snímky s 24 hodinovým odstupem a měl jsem dětskou radost, jak snadno lze odečíst příslušnou relativní změnu jeho polohy.

Jinak, nebyla to zas tak úplná prča - tehdy jsem neměl GOTO a tak se základní sestavou, kterou používám (N200/1000 na HEQ5) - jsem se na první pokus "netrefil", Pluto mi vyšel asi 5 minut mimo záběr. Nehledal jsem ho ovšem podle žádné počítačové mapy, ale přímo podle udané polohy, kterou jsem nastavil na stupnicích montáže, v podstatě ovšem hlavně ze sportovních důvodů. Pak už jsem si ale zapamatoval příslušné hvězdné formace podle map a napodruhé to byla brnkačka.

Pluto mi velmi spolehlivě "vylezl" při expozici 30s, 800ASA, N200/1000.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pluto a plutoidy

#14

Příspěvek od MilAN »

sajmon napsal: to MiLAN: na tej fotke z 29.06.2008 ja napr. nebyť označenia, že je to Pluto / bez farieb, B&W, bez hĺbky pozadia so šumom ďalších detailov, ktorá robí z dvoch dimenzií ilúziu tretej dimenzie/ by som považoval záber za čisto vedeckú ilustráciu polohy niekde na oblohe vo výseku cca.10x10arcmin.
.1/Jen tedy pro ilustraci : ten Tvůj , jak píšeš -širokoúhlý záběr - je pouze 3x širokoúhlejší než tento, který zabírá zhruba velikost Měsíce. ( 37´ x 28´).Tady je navíc oříznutý na těch 600 pixelů, takže 28´x 28´)
2/ Odstraníš -li veškeré barevné artefakty  ze snímku DSLR, nebude také po barvách ani   tuchu a Pluto bude rovněž černobílý a pozadí sivé /černé. Pokud nepovažuješ   uměle nasvětlenou oblohu za barvu , která tam patří. Ty snad chceš tvrdit, že na svém barevném  snímku poznáš podle něčeho Pluta a odlišíš ho od hvězd ?
3/ To, že Ti splynou hvězdy a Pluto na fotografickém záběru s malým rozlišením, ještě neznamená, že došlo k zákrytu. Ten je tak vzácný, že už ani nepamatuji, kdy k poslednímu zákrytu došlo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 709
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Pluto a plutoidy

#15

Příspěvek od janek950 »

MilAN napsal: 3/ To, že Ti splynou hvězdy a Pluto na fotografickém záběru s malým rozlišením, ještě neznamená, že došlo k zákrytu. Ten je tak vzácný, že už ani nepamatuji, kdy k poslednímu zákrytu došlo.MilAN má pravdu v tom, co píše o splynutí - z toho se nedá nic usoudit, zákryt je nutné pozorovat jinak. V čem nemá pravdu je to, že k zákrytu téhle hvězdu skutečně došlo a byl pozorovatelný na Tasmánii a v JV Austrálii. >>TOHLE<< je např. první zveřejněná světelná křivka z toho zákrytu pozorovaná amatérem Dave Gaultem nedaleko Sydney.

Zákrytů je většinou dost, problém je pouze v tom, že u drtivé většiny z nich je Pluto mnohem jasnější než hvězda - a to se pak špatně pozoruje. Takhle jasné hvězdy jako byla ta z 22.6.2008 jsou opravdu výjimka a za posledních 30 let by se takové zákryty daly spočítat na prstech jedné ruky. A klidně by mohla být i po úrazu.

mn
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Odpovědět