ISS (popř. s dalšími objekty)

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

ISS (popř. s dalšími objekty)

#1

Příspěvek od Libor »

Tak jsem se konečně dočkal vhodného přeletu ISS před Sluncem. Dnes cca v 11:10 SELČ přešel průmět dráhy prakticky přes celou Plzeň. Fotil jsem sestavou SW ED 80/600 + barlow 2x + Canon 350D. Při použití fotografické fólie Baader stačila expozice 1/4000s.

Celkový záběr vypadá takto:


Detail - výřez z centrální oblasti ve 100% :


Vlastní přelet jsem neviděl, tou dobou jsem zíral na displej DCF přijímače a mačkal spoušť .
Uživatelský avatar
josef01
Příspěvky: 225
Registrován: 15. 05. 2005, 02:02

ISS (popř. s dalšími objekty)

#2

Příspěvek od josef01 »

Toto bych si dovolil nazvat SEN SLUNICKARE.
Gratuluji,
Josef
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

ISS (popř. s dalšími objekty)

#3

Příspěvek od ivanmsk »

Libor napsal: Tak jsem se konečně dočkal vhodného přeletu ISS před Sluncem. Dnes cca v 11:10 SELČ přešel průmět dráhy prakticky přes celou Plzeň. Fotil jsem sestavou SW ED 80/600 + barlow 2x + Canon 350D. Při použití fotografické fólie Baader stačila expozice 1/4000s.

Vlastní přelet jsem neviděl, tou dobou jsem zíral na displej DCF přijímače a mačkal spoušť .
Tak to je trefa! Keby nejakou webkou, ale digitalom sa trafit, to chce kus stastia. Gratulujem! Urcite to prihlas na astronomicku snimku mesiaca.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
JP
Příspěvky: 169
Registrován: 02. 01. 2004, 20:20
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

ISS (popř. s dalšími objekty)

#4

Příspěvek od JP »

Z Hvězdárny a planetária Plzeň jsme vyjeli na blízký kopec kousek od středu a sledovali dnešní přelet ISS přes Slunce. Naštěstí vyšel přesně podle předpovědi. Fotografováno bylo přes ED120/900 na Canon EOS 20D v módu sekvenčního focení (5 snímků/s). Expozice 1/1000s. Doba přeletu pouhých 0.64s.

Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

ISS (popř. s dalšími objekty)

#5

Příspěvek od voko »

Právě (jako Pavuk) jsem se chtěl zeptat - jak ses s DSLR trefil expozicí do průmětu ISS na Slunce?  ???   Náhoda? Nebo jak?

Jinak perfektní! Blahopřeji!!

P.S. Vidím, že než jsem poslal příspěvek, tak na to bylo už výše odpovězeno.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

ISS (popř. s dalšími objekty)

#6

Příspěvek od Libor »

ivanmsk napsal:

Tak to je trefa! Keby nejakou webkou, ale digitalom sa trafit, to chce kus stastia.S dnesnimi digitaly to neni az takovy problem - proste jsem nastavil sekvencni snimani a spoust stiskl cca 0.5s pred vypoctenym casem. Canon 350D stihne udelat 5 RAW snimku s kadenci 3sn/s nez si zaplni buffer. ISS jsem zachytil na 2 snimcich, ale ten druhy je trochu mene ostry a ISS je uz blizko okraje Slunce.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS (popř. s dalšími objekty)

#7

Příspěvek od MilAN »

Chtěl bych je upozornit, že ne všechny přelety tak dobře sedí časově - běžná je odchylka 2s. Takže při plánování s tím časem opatrně .Lepší je při tom vizuálně pozorovat .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

ISS (popř. s dalšími objekty)

#8

Příspěvek od Libor »

MilAN napsal: Chtěl bych je upozornit, že ne všechny přelety tak dobře sedí časově - běžná je odchylka 2s. Takže při plánování s tím časem opatrně .Lepší je při tom vizuálně pozorovat . Zatim jsem fotil takto ISS pouze 2x, coz je jiste maly statisticky vzorek, ale pokazde cas souhlasil presne (v ramci me presnosti mereni, cca 0.3s). Nemuze byt problem v aktualnosti predpovedi? Dnes jsem si ji nechal spocitat cca 1hod pred preletem.
To foceni spojene s pozorovanim vidim dost nerealne - obavam se, ze kdybych cekal az ISS uvidim, tak nez zareaguji a zmacknu spoust bude uz pozde.
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

ISS (popř. s dalšími objekty)

#9

Příspěvek od voko »

Libor napsal: To foceni spojene s pozorovanim vidim dost nerealne - obavam se, ze kdybych cekal az ISS uvidim, tak nez zareaguji a zmacknu spoust bude uz pozde.

No právě. Já si to také myslím. Asi 2x jsem ji takto pozoroval a sotva jsem přelet zaregistroval - byl to mžik, takže si nedokáži představit reakci až na vizuální podnět. Nebo je na to ještě nějaká jiná finta? Nic jiného než spoleh na přesný čas přeletu mě totiž nenapadá.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS (popř. s dalšími objekty)

#10

Příspěvek od MilAN »

Dnešní  přelet přes ISS  patří tak trochu k těm extrémním. Vzhledem k tomu, že se konal prakticky v poledne a Slunce je stále poblíž slunovratu, je při něm ISS prakticky nejblíže k pozorovateli ( 380 km), jak to při těchto přeletech jde.  Takže je úhlově velká ( průměr skoro 49" ) a extrémě rychlá ( přelet trvá 0,47s) Abych to stihl, musil jsem použít kompakt se sériovým snímáním, samozřejmě se všemi negativy, které z toho plynou Navíc ještě 2s před přeletem byl mrak přes Slunce, a 4 s potom opět.



Na proklik je  větší detail
......................
Foceno ED80/600, afokálně zmenšeno v poměru 9/10, Canon A540- sériové focení v plném rozlišení, 100ISO, Baader vizuál.fólie, 1/1250s
Směr letu : k vycházející skupině skvrn. Zenit nahoře. Čas : 13:08:54 SELČ
.......................
V inversním provedení :
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

ISS (popř. s dalšími objekty)

#11

Příspěvek od FunTomas »

Veľmi pekné.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS (popř. s dalšími objekty)

#12

Příspěvek od MilAN »

Zajímavý snímek z Ameriky, kde týž den jako u nás , prolétala ISS kolem  skupiny skvrn 963

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vlastimil Vojáček (máčka)
Příspěvky: 356
Registrován: 07. 04. 2005, 19:41
Kontaktovat uživatele:

ISS (popř. s dalšími objekty)

#13

Příspěvek od Vlastimil Vojáček (máčka) »

Včera se mi nechtělo tahat ven dalekohled a jen jsem fotil

tak jsem to napravil dnes. Obloha byla sice ze tří čtvrtin zatažená bouřkovým mrakem, ale naštěstí nad západem jasno. Viděl jsem přesně to, co popisuje MaG, sice jen chvíli než mi zmizela za mraky, ale i tak to bylo super. Pozoroval jsem s 254/1200 a oklarem 32mm, zvetseni teda 37,5x. Jestli bude zítra jasno, tak si na ni zase počíhám ::)
NWT 256/1200, NWT114/900, Malokuk, Skymaster 15*70
http://www.vlastimilvojacek.cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS (popř. s dalšími objekty)

#14

Příspěvek od MaG »

Ještě přidávám, i když jsem trochu váhal, zda to má smysl, snímek z nedělního přeletu. Vzhledem k tomu, že je to focené v zrcadle, tak s polohou foťáku asi moc nenadělám.. pokud ji zvolím takto jak vidíte, není snímek moc deformovaný. Pokud bych dal foťák níže, vznikne deformace, ale příště to tak zkusím, aby nezacláněl tolik v obloze.

Druhá skvrna vedle foťáku je krmítko :)

Expozice 4min 25s


Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS (popř. s dalšími objekty)

#15

Příspěvek od MaG »

Vytvořil jsem ze zbývajících snímků animaci a mám opět jednu soukromou prosbu. Jak se udělá, aby mezi snímky vznikl plynulý přechod. Myslím, že jsem to už někdy dělal, ale ve Flashi neumím nic. Používám na to Macromedii Flash MX. Zdrojový soubor je tady.


nezmenšená verze
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět