IC 443

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: IC 443

#271

Příspěvek od Pavebo »

Kolegové astrofotiči,

Tak nějak nevím, asi se totálně znemožním svým prostoduchým příspěvkem, ale holt to dám:

Nevím, proč astrofotografii vlastně děláme, nějak mi uniká podstata naší “posedlostí”...Že by to bylo z radosti poznávání různých forem vesmíru a jejich maximálně dokonalé zobrazování amatérskými prostředky, které díky technické vyspělosti doby máme k dispozici? Nebo snad je v tom něco jiného?

Pokud autor po 46 hodinách exponováni poměrně rozsáhlého a náležitě proflákleho objektu přijde s dotazem na názor publika, tak padám z pomyslné virtuální židle ( byt´ si právě hovím v leže na zad) a říkám si, hrome tohle bezsebevědomí je přeci nějak divné. Přeci musím mít nějaký názor a svůj pohled na věc a dávám všanc svý snad dohotovený dílko, o kterém jsem v zásadě přesvědčený! To je přeci ta nezbytná a zásadně potřebná odvaha autora. Jinak snad očekávám pochlebování a oprašování ramen před převzetím tolik ceněného ČAMu..? Nebo snad časový limit k získání prvotřídniho snímku ještě nebyl prolomen a budu muset ještě přidat několik desítek “robo-astrofotografických” hodin, abych byl geroj “Stachanovec”.

Inu, nějak se nám vytrácí radost z vlastní astročinnosti a kvalitu (obsah,provedení...) suplujeme kvantitou bezvědomých hodin, kdy nám vzdálený systém plodí rekordy a mi se můžeme věnovat zřejmě důležitějším věcem. Kdeže jsou ty doby, kdy jsme společně začínali na lesních loukách a naše fotky voněly posypem kosmickěho prachu nebo písku z dálné Sahary.

Tož, takový drobný povzbudivý závěr, dělejte astrofotografii sebevědomě a z radosti, kterou tahle božská činnost v interakci s přírodou přináší a kašlete na honěni si trik a jiných nepodstatných věcí!


Už jsem trochu starej na to, abych viděl věci jinak, takže s klidem mě nakopejte moje zchátralé pozadí...

Zdraví

Pavebo

P.S. Pokud někde není tvar slova úplně OK, může to být způsobeno jablečným našeptávačem, omlouvám se za svoji nepozornost
Uživatelský avatar
novo
Příspěvky: 356
Registrován: 21. 01. 2011, 15:41
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#272

Příspěvek od novo »

Správy majú byť jasné , krátke a zrozumitelné.

-Keď sa už Pavebo rozhodol niečo odkázať všetkým čo máme radi nočnú oblohu, tak sa treba nad jeho odkazom naozaj vážne zamyslieť!!!
- nepatrím medzi oblúbencov AF, takže ma nemôže nikto podozrievať, že sa snažím " zalíbit" a preferovať názor nejakej skupiny, tobôž nejakej českej.
- ale keď je niečo neprirodzene ostré, čo Paliho IC 443 je, je fakt. Či sa to autorovi páči alebo nie, čakal som reakciu z jeho strany dôstojnú jeho mena.
- každá názorová nezhoda medzi normálnymi ludmi / astrofotiči /vedie väčšinou k postupnému uvedomeniu si ,že keby bol toto náš jediný problém v živote, tak sme na tom ku..a všetci dobre.

PS: Palko som zvedavý ako budeme teraz spolu spať na jednej izbe v Hlohovci na HAF 2018 :roll:
Za mňa úplne normálne, lebo ťa považujem stále za najlepšieho z nás a keby to nefungovalo, tak pozvem k nám na návštevu aj pána Pilsnera Urqella ;)
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#273

Příspěvek od John2y92 »

Dlouho sem nikdo nic nedal, tak to napravím, na tento objekt jsem původně plánoval desítky hodin, ale zimní počasí vzalo za své a nyní už ji nevidím z balkónu, čímž pro mě letos prakticky skončila. Data jsem naposledy sbíral v listopadu minulého roku a pak ji nějak zapomněl zpracovat. Jde o SHO kombinaci zpracovanou v Pixi, na hvězdy jsem nešahal a i když by tu dekonvoluce pomohla zvýraznit tu strukturu, nakonec jsem od ní upustil, protože mi dělala neplechu kolem jasnějších hvězd, asi to ještě přepracuji a udělám lepší masku na hvězdy. Foceno z centra Brna

Na klik astrofotky s podrobnostmi
Obrázek

Sem s kritikou prosím :-)

Honza
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: IC 443

#274

Příspěvek od hades »

Mám ji taky rozfocenou, zatím jsem nasbíral 4 hodiny a když to bude jenom trochu možné rád bych přidal další.
Co se dívám na tvůj snímek tak kolem hvězdy Propus máš divný čtvercový obrazec, to se ti tam dostalo jak?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#275

Příspěvek od Cztwerec »

Je to dost žlutý. Spíš jenom žlutá. Ten obrazec bude pokud se nepletu odraz od mikročoček, už jsem na to dávno upozroňoval s ASI 174 v poslední době se to začalo řešit s mnohem používanější ASI 1600. Ten čip to takhle u jasnějších hvězd má. Tady to leze skoro do "spektra".
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#276

Příspěvek od MMys »

On tenhle objekt bohužel září v těch spektrálních čarách celkem vyrovnaně, takže zmixováním vyjde ta žlutá, a tak vylovení těch decentních barevných odchylek vyžaduje dost razantní stretchnutí, a tím pádem velmi dobrý poměr S/N, aby to vůbec šlo. Viz poslední obrázek od Pavla Kollarika v tomhle vlákně, ten to ukazuje zcela excelentně (byť na můj vkus je ta dekonvoluce už trochu přehnaná, ale jinak je to parádní dílo, ale ten čas...)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#277

Příspěvek od Cztwerec »

Aha, to mě nenapadlo, ona ta barevná pravda není kolikrát tak hezká jako nějaká omalovánka.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#278

Příspěvek od MMys »

To je úplně stejné, jako barev galaxií, vzhledem k tomu, že barva je daná průměrem ze spektrálních tříd všech hvězd na velké oblasti, jsou barevné odchylky v jednotlivých částech galaxie velmi jemné, aby se rozlišily oblasti se staršími chladnějšími oranžovými hvězdami od těch s nově vznikajícími horkými modrými hvězdami, je třeb amnohonásobné zvednutí saturace. RAW data jsou téměř bezbarvá. Podobně jako Měsíc.

Pak jsou ale mlhoviny, kde jsou struktury v H-alfě, OIII i SII v každé z vlnových délek výrazně jiné. Třeba Řasy, Helix, M42, Činka, a obecně spousta planetárních mlhovin. A zrovna IC443 není ten případ.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#279

Příspěvek od John2y92 »

Cztwerec píše:Tady to leze skoro do "spektra".
Koňská hlava tím trpí asi nejvíc skrz Alnitak, tam už mám vyloženě barevnej čtverec, ale jeto asi jediný neduh té ASI1600.

Co se těch barev týče, tak jak psal Martin, bylo by potřeba zalovit, ale třeba toho kyslíku je tam po 2 hodinách furt hodně málo, takže když bych za to zatahal, tak to strašně zašumím. Snad příští rok :-)
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#280

Příspěvek od Cztwerec »

To je problém více kamerek, na druhou stranu se pak musí jednat o oblasti s vyloženě jasnou hvězdou. Já to mám u Plejád. Tehdy i přes kamerku 174 MM to nebyl nikdo schopen vysvětlit :) Na hvězdách se to projevovalo při strečnutí jako difrakční kříže, akorát já jsem fotil přes teleobjektiv.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#281

Příspěvek od MMys »

Důvodem jsou mikročočky, které fungují jako difrakční mřížka, a část světla rozloží na spekrum ve dvou kolmých směrech (řádky a sloupce). A čím má krycí sklo senzoru méně dokonalé AR vrstvy, tím více toho rozloženého spektra se odrazí zpět a udělá ty kříže.

A míra toho efektu je zejvěně závislá na typu senzoru (geometrie mikročoček, kvalita AR vrstev). Na denní použití to nikoho netrápí, jedná se o zlomky promile celkového světelného toku, ale při přeexpozici hvězdy o 4 i více řádů se to prostě projeví.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
amil
Příspěvky: 634
Registrován: 25. 10. 2010, 22:37
Bydliště: Bohouňovice I č.44
Věk: 85
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#282

Příspěvek od amil »

Honzo,na 2 hod. a ještě z centra je to výborná fotka.Co by jsi více chtěl? Jemná struktura se také objevila slušně.Letos bohužel nám počasí nedovolilo více expozicí s čímž se musíme smířit.
Dobson300/F6 Drbohlav,Newton fotokom. 135/F4,2 Drbohlav,N200/800 Drbohlav, dělostřel. binar 10x80 Meopta r.1956,Canon350Da,450Da Mmys,ASI 120 MM mini,point.60/240.
,NEQ6 Pro ,TV guid. MMys,
http://www.fotovesmirmilosevic.estranky.cz
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#283

Příspěvek od John2y92 »

Amil: Díky, té expozice je tam necelých šest hodin a ano když nepřeje počasí, nedá se nic dělat.

Konečně jsem měl delší volno a tak jsem si na to pořádně sedl a podařilo se mi tam vydolovat i jinou barvu než žlutou. Taky jsem to zkusil zpracovat trochu více do oranžova než žluta, tentokrát jsem hvězdy trochu zmenšil a i dekonvoluce se mi povedla.

Obrázek
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#284

Příspěvek od Konihlav »

no jooo nooo, je to holt tezky objekt. Chtelo by to holt tunu expozic :-/ ale nebojte, ja se na IC443 chystam uz 7 let :D a porad nic...
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: IC 443

#285

Příspěvek od hades »

Konečně jsem si našel čas a zpracoval data této mlhoviny. Začínal jsem fotit na začátku prosince 2018 a poslední snímek je z poloviny letošního března.
Obrázek
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět