IC 443

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#256

Příspěvek od Roman (Rick) »

novo: mne sa to páči. Hviezdy sú síce otras :D, ale ako ukážka štruktúry a "hutnosti" hmloviny je to super.
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#257

Příspěvek od pavelseb »

Nejsem sice žádný odborník ale já se musím Pavla "zastat". Když jsem to otevřel, úplně mi spadla brada. Mně se to zdá naprosto perfektní.
"Poznat" co to je, není žádný problém. Pokud ne, možná to bude tím že tento objekt se v takové kvalitě hned tak na internetu neválí....

Podle mého, do omalovánky to má hodně daleko...omalovánka je to, co linkoval kolec na astrobin. To je aspoň vyžehlené.
Hvězdy mi přijdou v pohodě. Ty největší jsou sice rozostřenější, ale otřes? - to mi nepřijde...
A znásilněné mi to nepřijde vůbec, ani nevím jak tuto informaci pochopit. (ale říkám nejsme odborník)

P.S. Dovolím si malou poznámku. Jestli se takto kritizuje takový snímek, pak asi na pochvalu bude jen MMysovy fotky. Neříkám chválit všechno, kritika je fajn (a sám bych ji uvítal u svých snímků), ale toto už mi přijde extrém na druhou stranu.
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 931
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

Re: IC 443

#258

Příspěvek od pepe30 »

Pavle tvoja poznamka je isto na mieste.Je treba sa pozerat na taketo snimky ako na iny level na aky sme zvyknuty. Tym nechcem povedat ze sa mame za co hambit. Ale su inspiraciou a posuvaju hranice.
P.s.: mne sa kolecove HST moc paci,
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#259

Příspěvek od MMys »

Tak žlutá je produkt kombinace SII (červená) a H-alfa (zelená) v HST paletě. Tedy nic nenormálního. Části mlhoviny co mají emisi v obou čarách jsou prostě v této paletě žluté.

SHO - běžně používaná zkratka pro HST paletu, akorát se to obvykle obvykle píše verzálkami. (Ale Kolec to všchno píše malým, i hargb ;) to my víme. )

Dosah a prokreslení snímku paráda, aby taky ne při těch 46 hodinách (už mě doháníš).

Ale PROSÍMTĚ - UBER NA TOM OSTŘENÍ. I na mě to je prostě moc. Zrovna tak jako nemám moc v lásce silné odšumování, tak zrovnatak tyhle skor (či úplně) umělé struktury. Ta vlákna takhle obrovský kontrast proti okolí nemají. Jasně, vím že HST paleta je stejně fikce, vizualizace něčeho podstatně méně kontrastního, ale tohle mi přijde fakt moc.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
novo
Příspěvky: 356
Registrován: 21. 01. 2011, 15:41
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#260

Příspěvek od novo »

novo píše:Hviezdy sú síce dosť zlé, ale keď extrém , tak extrém zvýraznenia štruktúr.
https://www.alessandrofalesiedi.it/deep ... -nebula-2/
Chalani však to tu píšem. "Keď extrém, tak extrém", nech sa páči......porovnajte.
To nie je nič osobné Palko. Ale môj názor poznáš z Astrobooku.
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: IC 443

#261

Příspěvek od kolec »

Dobrý deň
Chcel by som všetkým , ktorý niečo napísali srdečne poďakovať. Vážim si toho. Dovoľte mi pár viet na vysvetlenie.
Snímka IC443 nevznikala jednoducho. Nie preto , že by som nevedel bežným spôsobom (na ktorý sme zvyknutý a Lkamarát mu hovorí predvolené tlačítka) urobiť snímku, s výsledkom +- akých sú stovky na nete. Nie to ma neláka. Tu ma lákalo niečo iné. Niečo čo som nikde nenašiel a ako sa môžete presvedčiť napr. na zverejnenej Ha

http://astrobook.sk/2017/01/15/ic443-ha/

a to je zviditeľniť štruktúru jednotlivých plynov. Na to som si postavil projekt a zhromažďoval som dáta , skúšal rôzne postupy , hľadal na nete inšpiráciu. Takže cieľ bol jasný . To či sa mi to podarilo , alebo nie ste mohli posúdiť sami. Chcel by som podotknúť , že podobne som pristupoval i k snímku

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=k ... 359389.jpg

Rozdielny výsledok je podľa mňa hlavne spôsobený i inou štruktúrou hmloviny IC443, ktorá by som povedal je "nepozerateľnejšia" nie je taká "comon" pre oko , ako štruktúra NGC2264. Podotýkam nie úplne , aby niekto nemal predstavu rovnakého postupu.
Niekoľko technických pripomienok:

Martin Trojan- so záujmom som si pozrel všetky Vaše fotky- celu galáriu , aby so pochopil Váš názor. Musím konštatovať , že zopár snímok z galérie ma zaujalo ma zaujalo

Daniel- tiež som si dovolil pozrieť celú Vašu galériu tu som mal trocha problém pochopiť Váš názor , ale proti gustu žiaden dišputát.

MMS- ďakujem za názor (ubezpečujem ťa , že ta fotka je už minimálne o 100% rozostrená )
K tej dĺžke expozícii- Myslím si že to nie je súťaž o dĺžku expozície , ale na druhej strane som rád , že sa dĺžka expozície už nepodriaďuje diktátu 27 a žiadny ďalší prínos, ktorý na tomto fóre ešte donedávna prevládal . Teším sa , že pokecáme na HAFFe

Novo - iba názor napísaný na správnom mieste a v správnom čase má svoju cenu vypovedaciu hodnotu . Ostatné je iba nekrológ.

Na záver Pavel

Dávno mi už nikdo nevyrazil dych. Musím priznať , že tebe sa to podarilo. Nie pre pochvalu (za tú ti úprimne ďakujem - veľmi ma teší , hlavne od teba) , ale v dobe "lajkovania" , "hejtovanie" , prosto v dobe skratkových úsudkov, jednoduchých , často bezduchých a povrchných názorov (beznázorovosti) , prosto v tejto vlne vysloviť odlišný názor , chce kus svojbytnosti , skúsenosti a i odvahy.

Úprimne ti závidím, teším sa , že si tu s nami, kiež by sme viacerí mali takéto vyzreté vlastnosti , odvahu i v normálnom živote.

Ešte raz ďakujem a ospravedlňujem sa ak som sa niekoho urazil

Pavol Kollárik - kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#262

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuji za vyjádření, které snad ani nemuselo na mojí adresu být. Já se věnuji už několik let hlavně fotografování planet, což je zase úplně jiný, ale také velký kus práce, DSO je v podstatě okrajovou záležitostí a pro mě vlastně začíná expozicemi nad 10 sec. (což je vlastně k smíchu), takže můj názor je víceméně jen na dojem. A ten z toho takový mám. Mám rád přirozenost, ale pak je otázka co vlastně autor chtěl dosáhnout daným zpracováním. Viz. možná několik mých fotografií a proto můj komentář.

Zároveň jsem také tedy vyřkl svůj názor za kterým si stojím, ikdyž vím, že bych v životě nic takového nedokázal a věřím kolik za tím musí být práce. Snad jsem nijak neurazil a bereš to jak to je. A rozhodně nejsem člověk, který by někomu něco záviděl, nebo chtěl dát "hate", do téhle doby prostě v tomhle asi nepatřím a už vůbec nemám potřebu si přihodit a zvětšovat si na něčem ego. Ale pokud jdu s fotkou kamkoliv, tak musím čekat i zpětnou vazbu.

Například fotografování planet moc lidí jako masu nebere, většina se snaží o "svoji" pěknou fotku mlhoviny a Měsíc bere jako otrapu, který svítí, když potřebuje fotit, planety jsou přeci nízko, Slunce je ve viditelném světle nezáživné. Ale my kdo je fotíme ty planety intenzivně víme, že kolikrát i přes velkou snahu může přijít pád na zem a komentář, nebo podnět, který mě vlastně ale posune dál. Nečekám slávu, jen se chci se svým pojetím a zpracováním fotografií někam dostat. I negativní hodnocení přece může být přínosné. Nevím jak moc fundovaný názor je ode mě, ale pocit se vyjádřit jsem prostě měl.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: IC 443

#263

Příspěvek od MilAN »

pavelseb píše:
P.S. Dovolím si malou poznámku. Jestli se takto kritizuje takový snímek, ..... Neříkám chválit všechno, kritika je fajn ...., ale toto už mi přijde extrém na druhou stranu.
Jinými slovy, pokud někdo nesouhlasí s tvým hodnocením , je to extrém. ( a takové názory by se tu neměly objevovat ?? ) .
Já si ale spíš myslím, že ty názory by se tu měly objevovat, na rozdíl od tvé kritiky těch, co svůj názor napsali.Ta sem asi nepatří.
P.S. Omiouvám se , že jsem už mimo téma, ale nedá mi, abych se nezastal těch, co tu vyjádří svůj názor
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#264

Příspěvek od pavelseb »

MilAN píše:
pavelseb píše:
P.S. Dovolím si malou poznámku. Jestli se takto kritizuje takový snímek, ..... Neříkám chválit všechno, kritika je fajn ...., ale toto už mi přijde extrém na druhou stranu.
Jinými slovy, pokud někdo nesouhlasí s tvým hodnocením , je to extrém. ( a takové názory by se tu neměly objevovat ?? ) .
Já si ale spíš myslím, že ty názory by se tu měly objevovat, na rozdíl od tvé kritiky těch, co svůj názor napsali.Ta sem asi nepatří.
P.S. Omiouvám se , že jsem už mimo téma, ale nedá mi, abych se nezastal těch, co tu vyjádří svůj názor
Ale tak to hodně jinými slovy :D a v podstatě vymyšlenými. To sem Milane přece nenapsal. Ale trochu svoji reakci vysvětlím.

Přišlo mně, že snímek je prostě parádní. Kritika (i pocity ostatních) jsou v pořádku, ale opravdu takový snímek zaslouží jen kritiku? Mrkl jsem do diskuze, snímek takovej, že na prvních dvou stránkách na googlu vyhledávání lepší není a tady je jenom kritika? To autoři té kritiky, nenašli na takovém snímku opravdu nic pozitivního, že jediný co chtěli napsat je, co je špatně? To je to, co mě doslova zvedlo ze židle.
Jinými slovy, kritika je opravdu přínosná (sám razím heslo: "kritikou ku lepším zítřkům"). Ale myslím, že autor by zasloužil i vědět co se povedlo, tak jak to napsal např. MMys (jako vždy). A navíc si myslím že v tomto snímku převažuje to povedenější.
A Milane, opravdu je takový prohřešek napsat, že se mi nelíbí nějaká reakce, nebo že mi přijde nepřiměřená? To je opravdu tak nepřípustně OT?
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: IC 443

#265

Příspěvek od kolec »

Milan

Musím priznať , že už som otrlý na všelijaké pripomienky. Väčšinou sa , ale pozriem kto sa vyjadruje a čo obsahujú jeho vyjadrenia a na základe toho si robím z toho pre seba závery. Samozrejme i mne lepšie padne pochvala , ale ako som už napísal vždy snážím sa niečo si z tej kritiky zobrať ako pozitívum pre budúcnosť a môžem ti povedať že to je veľmi ťažké nájsť niečo konkrétne na drvivom množstve príspevkov. (A ja ich nemá veľa. Taký MMs to má podstatne ťažšie :) )
Povieš , že som zaujatý (samozrejme že áno) , ale i mna jeden kritický príspevok prekvapil v negatívnom slova zmysle , ani nie kritičnostou , ale presvedčivou istotou svojho názoru, bez sebamenšieho náznaku poradiť, napraviť , zlepšiť.Prosto iba sa pripojiť , niečo plácnuť. Kritika iba pre kritiku , pre povedanie si prvoplánoveho názoru bez zamyslenia je , môžes sa hnevať , alebo nie tak trocha extrémizmus.
Podobne to hodnotím i v prípade pozitívnych príspevkov. Z niektorých ... Ale to poznáte . Písal o to i Pavel.
Na záver si myslím , že Pavel chcel iba konfrontovať svoj názor s predchádzajucimi názormi. Níč viac za tým podľa mna nie je a nejake vykazovanie názorov z fora nie je v tomto prípade riešenie.

kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#266

Příspěvek od Cztwerec »

Já jsem napsal co se mi konkrétně nelíbí, tak nevím co je špatně a nakonec musíme být rádi, že tu nějaká diskuze a kritika je, toto fórum by potom bylo mrtvé. A to jestli si snímek zaslouží kritiku nebo ne je přeci jedno, očividně tolik zaujal, že dostal hodně reakcí jak pozitivních tak relativně negativních, ale ty musí brát dotyčný jako podnětné (pokud to tak chce brát).
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 443

#267

Příspěvek od pavelseb »

Cztwerec
Kritika je principielně dobře, posouvá dopředu. Mě zarazilo, že k takovému snímku je jenom kritika...to je asi vše.
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: IC 443

#268

Příspěvek od kolec »

1. Ja som tiež rád , že nejaká diskusia je. Len som reagoval na Milanov príspevok
2. Som si istý, že vo svojom príspevku som nikoho konkrétneho nemenoval.
3. Ale je fakt, že rovnako chvála alebo kritika, bez vôbec nejakáho rácia vedie do pekla .
Tým , ale nechcem povedať , že človek nemá snímku hodnotíť pocitovo. Ale toto je astrofórum , kde sa je skupina ľudí so znalosťami z problematiky a tam v druhom slede by malo nastať aspom nejaké zastúpenie rácia .

ja som skončil mimo temu
Naposledy upravil(a) kolec dne 27. 04. 2018, 15:22, celkem upraveno 2 x.
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: IC 443

#269

Příspěvek od Howking »

pavelseb píše:Mě zarazilo, že k takovému snímku je jenom kritika...to je asi vše.
Mě zarazilo, že takové zpracování http://alefnula.wz.cz/astro/pochvala.jpg dokáže i někdo pochválit. :-/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: IC 443

#270

Příspěvek od MilAN »

MilAN píše:
pavelseb píše:
P.S. Dovolím si malou poznámku. Jestli se takto kritizuje takový snímek, ..... Neříkám chválit všechno, kritika je fajn ...., ale toto už mi přijde extrém na druhou stranu.
Jinými slovy, pokud někdo nesouhlasí s tvým hodnocením , je to extrém. ( a takové názory by se tu neměly objevovat ?? ) .
Já si ale spíš myslím, že ty názory by se tu měly objevovat, na rozdíl od tvé kritiky těch, co svůj názor napsali.Ta sem asi nepatří.
P.S. Omiouvám se , že jsem už mimo téma, ale nedá mi, abych se nezastal těch, co tu vyjádří svůj názor
Moc tedy nechápu, proč je potřeba na můj příspěvek reagovat. A pokud tedy je potřeba reagovat, tak konkrétně na něco z těch 2 vět.
A pokud se někomu nelíbí některý z předcházejících příspěvků, tak místo obecného povídání by mohl najít odvahu napsat to přímo ( souhlasím, nesouhlasím , mám takový názor. ) Ale psát něco ve formě " kritika je potřebná , člověka posouvá ...ALE..." - je zbytečné tlachání o ničem.
.............
P.S. Já jsem se také ke snímku vyjádřil. Nevím tedy, jestli to byla kritika nebo podnět, jestli to bylo pozitivní nebo negativní, a jestli to bylo vhodné či ne. A také netuším, jak to je u MMyse, když napíše výraznější formou než já v podstatě tentýž názor. Jenže místo diskuse o konkrétním názoru ( o něm tu nepadlo ani jedno slovo (! ) ), se tu rozvine rozhořčená diskuse, - co a kdo ...... vhodné /nevhodné .... extrémní ...... A ještě si za ni ( ačkoliv sem vůbec napatří hodnotit účastníky diskuse) vzájemně poděkujeme :)
A pokud se někdo pozastavuje, že tu je diskuse OT, tak je potřeba se obrátit asi na autora toho OT.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět