M4 a region Antares a Rho Oph.

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#271

Příspěvek od MMys »

Pokud to vyvoláš v ACR, tak je okamžitě po linearitě, ACR na to aplikuje gamma korekci jako na normální denní foto. To se ale na astro snímky moc nehodí.

Už tahám RAWy.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#272

Příspěvek od MMys »

Tak jsem si s tím včera večír trochu pohrál. Tentokrát jsem musel sáhnout po kombinaci PixInsight + Adobe PS. Jelikož nejsou flatfieldy a v obraze je spousta barevných fleků a bordel k obzoru, tak jsem to musel korigovat ručně. DBE v Pixinsight si s některými problémy prostě už úplně dokonale poradit nedokázalo. Vinětace byla značná.

Připadá mi také, že ta Sigma nebyla úplně dobře zaostřená, v celém poli jsou hvězdy taková skor "plochá" kolečka. Jen pravý horní roh je OK. Na takhle hustém poli je rozplizlá kresba problém, ty hvězdy se slijí a nedá se s tím moc dobře pracovat. Já vím, jsem rozmlsanej :-)

No pokusil jsem se z toho vydolovat co šlo, při zachování přirozeného neutrálního rázu (ne ta šílená oranžáda s fialovými hvězdami). Posun k lepšímu tam určitě je, ale příště bych to asi ještě víc přiclonil (a nebo spíš zkontroloval zaostření, případně tu Sigmu trochu poladil - podložit bajonet aby to kreslilo všude víceméně stejně), a seskládal více nocí. Ale hlavně: NAFOŤ FLATFIELDY, bez nich je to zpracování neskutečně obtížné. Kombinace gradientu od světelného znečištění, zeslabená k okrajům vinětací je zabijácká kombinace. Vinětace se totiž musí korigovat dělením, a světelné znečištění odečtem. A to bez znalosti flatu nejde realizovat. Udělat umělý FF z takto hustého hvězdného pole a mlhovin je problém.

Obrázek

Na klik verze v plném rozlišení (ta není už tak hezká, prostě limity jak optiky, tak hlavně oblohy a celkového expozičního času). Ale na to, že je to focené v ČR a časem okolo 2 hodin, z dvouminutových epxozic, je to celkem zázrak. Fullfarame 6D je na to neskutečný stroj. Její modifikace by bodla, červenou jsem tam opravdu těžce lovil, a odnesly to hvězdy :-)

Drobnosti jem neřešil (přepálená M4 a podobně). Jestli chceš 16-bitový TIFF, a dodělat si ho ještě k obrazu svému, dej vědět.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#273

Příspěvek od Roman (Rick) »

Vďaka za ukážku. Hrať sa mi s tým popravde už znova nechce :D. Toto bol len taký neplánovaný pokus a ani som nečakal, že sa z toho bude dať niečo vytiahnuť. Možno raz skúsim aj Pixi, ale zatiaľ sa mi vždy všetko podarilo zvládnuť s Photoshopom (hoci možno nie všetko šlo tak jednoducho). Viac sa s tým pohrám, keď to nafotím poriadne v Rakúsku, kde bude tmavý juh a dám tomu viac času, ako tie dve hodinky ;).

Ak sa mám vyjadriť k snímku samotnému, viem, že to moje spracovanie je prehnané - kontrastné s extra saturáciou farieb. Tvoje podanie je farebne vyváženejšie. Na druhej strane mi tam chýba ten konrast, hlavne v okolí Antaresa je to celé také mdlé, kde čierna je skôr sivá. Ale to je vec subjektívna, každému sa páči niečo iné. S tým gradientami bol problém aj u mňa pri spracovaní - ako som spomínal, v tej oblasti bolo akurát dosť svetelného znečistenia. Flaty možno niekedy dofotím, ale zatiaľ mi nechýbajú, tak ako darky. Fotím si pre radosť a takto mi to momentálne vyhovuje. Keď náhodou niekedy začnem fotiť dlhé pointované expozície cez 20cm newtona, flaty i darky určite robiť budem. Ale teraz je to hrajkanie sa popri dennom fotení :).

Čo sa týka kresby, áno, nie je ideálna. Neviem ako sa mi to podarilo, ale vypadalo to akoby neboli optické osi na seba kolmé - keď si porovnáš prvé a posledné rawy, tak sú zaostrené inak. Proste bud som mal ostrý pravý horný roh, alebo ľavý dolný (zhruba prvú polovicu expozícií som zaostril na jeden roh, druhú polovicu na druhý, aby to po zložení nebolo také strašné). Ale keď som si pozrel snímky M81 a okolia, s ničím takým problém nebol, takže neviem čím to mohlo byť. Dnes to skúsim ešte otestovať.

PS: a je to fotené na Slovensku ;). Inak povedal by som, že nezanedbateľný podiel na výsledku má i svetelnosť Sigmy, nie len Canon 6D. Modifikovať ho neplánujem - až tak veľký rozdiel v porovnaní s modifikovaným Canonom 1100D tam nebol (porovnával som na fotke Konskej hlavy) a chcem ho používať primárne na denné fotenie. Na astro si nechám modnuté Canony 1100D a 1300D.
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 219
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#274

Příspěvek od alex »

Roman (Rick) píše:...Na druhej strane mi tam chýba ten konrast, hlavne v okolí Antaresa je to celé také mdlé, kde čierna je skôr sivá. Ale to je vec subjektívna, každému sa páči niečo iné. S tým gradientami bol problém aj u mňa pri spracovaní - ako som spomínal, v tej oblasti bolo akurát dosť svetelného znečistenia. Flaty možno niekedy dofotím, ale zatiaľ mi nechýbajú, tak ako darky. Fotím si pre radosť a takto mi to momentálne vyhovuje. Keď náhodou niekedy začnem fotiť dlhé pointované expozície cez 20cm newtona, flaty i darky určite robiť budem. Ale teraz je to hrajkanie sa popri dennom fotení :). ...
Ahoj Roman!

Tiež som to skúsil spracovať v Pixi, ale ako som uvidel Martinov výsledok, celý balík som zahodil :?

Okrem toho, že všetko má krajšie spravené, hlavne som mal problémy
- s farebnými krúžkami menšich hviezd: chcelo to špeciálnu masku práve na okraje hviezd. Samozrejme masky mi fungovali len na veľké a stredné hviezdy, takže malým furt zostali farebné krúžky. V tých svetlejších častiach fotky som mal použiť ďalšiu, inú masku na hviezdy, tam sú na svetlom pozadí, to som už ani neriešil
- chýbajúce flaty mi spravili to, že gradient mi zostal hlavne v 2 rohoch, no ja som s tým nevedel pohnúť. Martin má okrajové hmloviny nádherne vytiahnuté :o
- nedokázal som vytiahnuť z toho také pekné farby ako Martin - no proste to jeho nemá chybu. Tých farieb tam má dosť, myslím si, že takto decentne je to akurát (moje riešenie sa blížilo k niečomu takémuto)

sorry... Viem, že všetci ste machri ;) ja len že to čo Martin tam vyviedol, to neni len tak :o

alex
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#275

Příspěvek od Roman (Rick) »

Áno, Martin to samozrejme pekne spracoval. Hlavne tie gradienty a farby sú oveľa lepšie. Na to už je asi lepšie použíť niektoré z pokročilejších nástrojov. Nedalo mi to a skúsil som si to teda ešte raz spracovať, síce len úpravami vo Photoshope, ale už je to aspoň pozerateľnejšie (hoci stále je tam čo spraviť lepšie). Uploadol som čo najväčšie rozlíšenie, aké sa na astrofotky dalo - viac info na klik. Dobre vidieť, ako Sigma pekne kreslila len pravom hornom rohu (už je v servise).

Obrázek
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#276

Příspěvek od LKamarad »

NJN, je ta Sigma, jak jsem si dle zkušeností myslel, standarcní SRÁGORA (nezcentrovaná, křivá vzhledem k bajonetu ..... atd).
Ty rohy se snad spraví při cloně 5,6 + ...........
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#277

Příspěvek od Roman (Rick) »

NO sragora ako sragora. Neviem, ak fotis objektivmi urcenymi na stredoformat, alebo so Zeissovymi Otusmi za 3000e, tak tieto bezne objektivy sa na ne samozrejme velmi nedaju porovnat. ALE, videl si aj ten pravy horny roh? Ta Sigma tam kreli paradne - hviezdy su krasne bodove az do rohu. Nebyt zleho kusu, takto je to v celom poli a to by sa ti hadam mohlo pacit. Este lepsie je na tom Samyang 135/2. Nech si hovorite co chcete, ze je to cinan. Ta optika je ovela lepsia, ako u eLkovych skiel od Canonu. Taktiez Sigma art 50mm kresli vynikajuco od clony 2.8 - hviezdy bodove v celom poli, bez komy. Uplne najlepsie by asi bolo zalozit tu vlakno s porovnanim rohov jednotlivych objektivov, lebo ja chapem, ze existuju setove objektivy, ktore maju aku taku kresbu pri f8, ale tuto Sigmu smelo porovnavali so Zeiss Otusom, tak asi nejaka kvalita tam musi byt. Pravdou je, ze Sigma ma stale problemy s kvalitou vystupu. V tomto ma dost sklamali - cakal som, ze u Artovych skiel si na tom uz daju konecne zalezat.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#278

Příspěvek od LKamarad »

Stálo by za to se pokusit vypodložit bajonet, ale šance nápravy je zde tak 40% neb to nemusí být způsobeno jen paralelností roviny vzhledem k senzoru.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#279

Příspěvek od Roman (Rick) »

No ja dúfam, že to v servive buď napravia, alebo vymenia za dobrý kus. Ja osobne nie som technicky zručný, takže do toho sa sám púšťať nebudem radšej :). Je to ozaj škoda, že i tak drahý objektív má také chyby. Občas mi to príde, že fakt nie je možné kúpiť kvalitný objektív, vždy sa niečo nájde. No ale toto je už asi dosť mimo témy :).
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 394
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#280

Příspěvek od Evzen »

Ono to sem sice nepatří, ale je to celkem nedaleko, tak kvůli tomu nebudu zakládat vlákno (beztak to nikdo nefotí, čemuž se vůbec nedivím).
Okolí Pi Scorpii - dodatečně jsem zjistil, že emisní je Sh2-1 (dokonce je to jednička!) a reflexní je VdB99.
Je to taková patlanina, ale líp se mi to nepodařilo:
Obrázek

Zdravím,
Evžen
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#281

Příspěvek od Psion »

Po delší době jsem chtěl zase cvaknout co u nás moc nejde, nic lepšího mě nenapadlo v tomto ročním období. Opět Canon 1100D a Samyang 135/2, tentokrát 20 snímků po 180s. Bohužel, stala se hloupá věc, objektiv má ruční clonu a po těch letech focení s Canoníma objektivama s auto clonou jsem to nezkontroloval a cvakla se tam clona 4 (odhadem), no co se dá dělat, mohlo to být lepší...

Big size
Přílohy
Stir_small.jpg
Stir_small.jpg (475.69 KiB) Zobrazeno 3508 x
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#282

Příspěvek od MaG »

Je to i tak mimořádně hezké. Hlavně na ten počet expozic a vyšší clonu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#283

Příspěvek od Psion »

Díky, v té době rovněž svítil Měsíc ve fázi 23% (stejně jako u focení M8), ale obloze pod Teide to moc nevadí.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#284

Příspěvek od Dansemacabre »

Rho Ophiuchi z La Palmy. Nadmořská výška a dokonalá obloha dělají svoje.

Foceno přes Ts 60/360 APO (x0.79), ASI 1600 mono a Star Adventurer.
120x1 min L, 3x90 RGB
Přílohy
Rho_Ophi_final_res.jpg
Rho_Ophi_final_res.jpg (1.99 MiB) Zobrazeno 2707 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: M4 a region Antares a Rho Oph.

#285

Příspěvek od Roman (Rick) »

Včerajší pokus o túto oblasť. Niekoľko rokov som sa od nás snažil túto oblasť nafotiť. Včera sa mi to podarilo počas jednej noci :D. Fotené na diaľku prenajatým TeleVue 127mm f5 APO v Austrálii. 12x5min L a 4x5min na každý filter (RGB). Detaily na klik.

Obrázek

edit: a ešte aj druhá oblasť sa mi podarila v priebehu tej istej noci ;):

Obrázek


Plus pokus od spojenie do mensej panoramky:
Obrázek


Ctrl+F5 pre refresh ...
Odpovědět