NGC-7023 Iris

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

NGC-7023 Iris

#271

Příspěvek od alda »

alda: tak mi to nedalo a mrknul jsem na Tva data, tady je muj vysledek. problem bych vubec nevidel v pouziti 10min expozic, ale v tom samem, co uz jsem psal Liborovi o par prispevku vys ... v obdobi, kdy neni astronomicka tma, bych se podobnym ducharinam zdaleka vyhnul a fotil neco jasnejsiho ;)
Tak to je pecka !!! No jo, ještě se mám co učit, jenže ono to jde systémem pokus omyl doost pomalu. Chtělo by to nějaký kurz na úpravu od zkušených borců udělat na MHV
Ta moje úrava je v tomto porovnání tak hnusná, že ji budu muset buď smazat nebo rychle předělat :-[ :'(
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

NGC-7023 Iris

#272

Příspěvek od Fugas »

alda: tak mi to nedalo a mrknul jsem na Tva data, tady je muj vysledek. problem bych vubec nevidel v pouziti 10min expozic, ale v tom samem, co uz jsem psal Liborovi o par prispevku vys ... v obdobi, kdy neni astronomicka tma, bych se podobnym ducharinam zdaleka vyhnul a fotil neco jasnejsiho Wink
No, klobouk dolů. Nechápu, jak jsi to z toho mohl dostat...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

NGC-7023 Iris

#273

Příspěvek od Konihlav »

kluci, vzdyt na tom zas tak moc neni, proste nejprve mam 16-ti bitovy TIFF v nejaky rozumny vychozi pozici a provedu:
- posun stredoveho bodu (dle typu objektu u LRGB jen trochu tak o 20-30% u narrow band 2nasobkem)
- postupne opakuji proces:
a. krivky v Photoshopu proste potahnu nepatrne vzor treba 6-4
b. posunu cerny bod zleva trosku doprava ale ne moc
body a. a b. opakuji tak 3x (nekdy v narrow band 3x opakuji a. a 1x b.)
timto ziskam predbezny stretch obrazu
no a pak bud pracuji separatne na Luminanci a separatne na barvach (kde vice rozmazu pozadi (ja neumim totiz inteligentne odsumovat) a prihnu saturaci).
na Luminanci davam pozor na detaily a kontrast
pak to zmixuji dohromady a u LRGB skoro vzdy musim pouzit gradient X terminator protoze vzdy je nekde nejaky gradient schovany (i pres 100% spickovou kalibraci vstupnich dat a dithering pri jejich ziskavani a i pres cloneni bordelu kolem a jezdeni na Sumavu za nejlepsi oblohou).
ve finale doostrim casti s vysokym SNR a rozmazu o 0.5 pixelu gaussian blurem casti s nizkym SNR (okoli).
no a tak nejak se to snazim neznasilnovat...
:-)
a myslim si, ze zpracovani neumim :)
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

NGC-7023 Iris

#274

Příspěvek od Libcz »

kdyby to bylo tak snadné, tak to všichni umíme, což tak samozřejmě není já si na iris asi počkám na dovolenou (od 6. září). Nebude to ideální, ale času budu mít spousty, nějakých 7 nocí, tak snad počasí dovolí
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

NGC-7023 Iris

#275

Příspěvek od Oko1 »

Po několika měsících, kdy jsem kvůli rozebranému dalekohledu nefotil, jsem se v těchto dnech konečně dostal k testovacímu focení a seřizování vlastnoručně postaveného astrografu pod hvězdami. Sice jsem irise fotil už několikrát, ale zkrátka mám Kosatec rád, navíc se mi zdál v příhodné poloze pro focení celou noc, rozměrově přesně sedí do obrazového pole mojí sestavy. Bohužel trochu mi ujel jeden roh, jiank vcelku jsem spokojený. Věřím že příští objekt bude zase o kousek lepší:-) Zároveň je to moje druhá LRGB fotka po přechodu na mono kameru. Měl jsem strach, jak zvládnu komplexnejší práci s mono snímky, ale zatím se mi zpracovávají vlastně o hodně lépe než s DSLR. Přesnější kalibrace, méně šumu, více "objektu"... Ale to asi všichni kdo fotí s mono kamerami vědí Snímek jsem neodšumoval, protože jsem tak nějak ještě nenašel způsob jak odšumit a nezprznit výsledek (to je můj deficit, že jsem si dostatečně nehrál s možnostmi které poskytuje Pixinsight). Také jsem nenakalibroval na G2V, to je pro mě zatím vyšší dívčí, to přijde na řadu až dobře seřídím optiku a naučím fokusér teplotní korekce.

Taky musím s potšením konstatovat, že jsem dospěl do fáze, kdy se mi stabilizovalo vybavení. Montáž, pointace, kamera - vše funguje, nevyhodil jsem jediný snímek. To taky potěší :D



Podrobnosti na astrofotkách
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=O ... 560443.jpg
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

NGC-7023 Iris

#276

Příspěvek od Bíba75 »

Honzo krásnej snímek. ;)
Bíba ;)
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
liman
Příspěvky: 169
Registrován: 11. 09. 2012, 19:21

NGC-7023 Iris

#277

Příspěvek od liman »

Zdravím , to je nádhera , to je pokoukáníčko !! Milan
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

NGC-7023 Iris

#278

Příspěvek od Miloš Hroch »

Honzo, vidím, že nová sestava ti pěkně sedla. Mám to teď na mizerném monitoru, ale barevně mi to přijde dobré, možná jen trochu studenější. G2V kalibrace je celkem v pohodě, ExCalibrator předpokládám znáš.
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

NGC-7023 Iris

#279

Příspěvek od deavi »

Honzo, máš to opravdu moc pěkné, hned jsi mě inspiroval s Kosatcem :)
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

NGC-7023 Iris

#280

Příspěvek od Konihlav »

Honziku Camkojc, mas to opravdu velice pekne a podarene (jen jak rikas na tu mirnou redukci sumu, ta tomu chybi pro vetsi hladkost, i ja odsumovavam na 1 pixel, protoze nativni zrno je nif mof), takze u me fakt dobry!

Montáž, pointace, kamera - vše funguje, nevyhodil jsem jediný snímek.to ja mam od sameho pocatku trochu problem asi s montazi (bych rekl, ze v ni bude problem, v RA ose). Jako by mi nejak moc rychle menila smer v RA ose, jakoby nejaky "vibrace" tezko to popsat, proste i nepointovana fotka 15ti sekundova ma v RA ujeto, ale uplne stejne ujeto jako po 2 minutach nepointovanych, takze nechapu nechce se mi kvuli tomu zakladat novy vlakno, ale mozna budu muset.

tys nemel nejaky problem s G53F (muzes na mail, stejne tak jako kolec muze na mail) s treba plynulosti chodu motoru v jednom smeru?

ja at pointuju nebo ne tak v RA je to stejny vzdy o pixel ci dva ujety... a drift z nedokonalyho PA mam evidentni presne v DE ose, coz je dle ocekavani.

Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

NGC-7023 Iris

#281

Příspěvek od Oko1 »

Kluci díky moc! Protože jsem ješitnej tak mě pochvala strašně těší, a dvojnásob od lidí, jejichž snímky sám obdivuju. Nicméně už tam vidím zase chybky, vzniklé trochu rychlým zpracováním. Jak píše Miloš, je to do studena, a hlavně v horním okraji je proužek jen L-kanálu, a taky se mi to zdá celkem tmavé teď s odstupem. Asi se tomu podívám znovu na zoubek v příštím týdnu a pošlu ještě jednu, snad i lepší verzi.

Pavle, pošlu mailík ohledně montáže.
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

NGC-7023 Iris

#282

Příspěvek od MilAN »

... a drift z nedokonalyho PA mam evidentni presne v DE ose, coz je dle ocekavani.
To máš ale "ujetý"očekávání :), obecně to ujíždí  v obou osách, záleží jen na poloze na obloze, kam.

PS: pánové, pokud tady pokládáte otázky , ( a všichni je čtou), potom jim dopřejte i odpovědi. Jinak to fórum postrádá smysl - něco se dozvědět :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

NGC-7023 Iris

#283

Příspěvek od kolec »

Pavle

Tento problem ma viac aspektov:

- 1. naalignovanie montaze-
- 2 najdenie spravneho koeficientu pre RA pusun
- 3 limitne k nule sa bliziaca differential flecture (splnene na 100% je to podla mna iba na OAG kde guidovaci cip je sucastou kamery)
-  4 nastavenie parametrov gajdovania, seening a td

1- nie je problem pri G53F pod 20 arsec
2- nie je problem - na vypocet koef je vzorec v navode
3-  v tvojom propade ak ides cez OAG , by pri 30 min snimke nemal byt posun vacsi ako 0,5 pixela (9um pixel)
stacanie pola za 30minut - zanedbatelne
4. moje parametre poznas. Ja pouzivam  5 s expoziciu , guidovaciu rychlost 1 (10%z RA)a agresivitu - zacinam skoro na nule a postupne pridavam. Niekedy sa dostanem na cca 50%. (hovorim o guidovani v MaxDl
, pretoze pouzivam Dithering a ten s MaxDl funguje.) Na ustalenie fotky po Ditheringu necham cca 30-40 s

Tvoj problem moze byt pravdepodobne s nedobreho naalignovanie. Ja pouzivam program MaxPoint s prepocitacou tab v excely z J2000 na Now. Montaz pri ohnisku 1080mm urobi snimky 180s s nax posunom 0,5 pixela bez pointacie. A ja mam Sbig 8300. Takze vies ake pixle mam.

kolec

P.S. Neviem ci som ti , alebo niekomu pomohol :)
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

NGC-7023 Iris

#284

Příspěvek od Oko1 »

Tak jak jsem si sám sobě slíbil, zkusil jsem se k datům vrátit. Zda je to o něco lepší si nejsem jistý. Na mém monitoru to vypadá slušně, ale nevím.



http://astrofotky.cz/gallery.php?show=O ... 442092.jpg
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

NGC-7023 Iris

#285

Příspěvek od MartinV. »

Ahoj 10" monitor Lenovo S10e. Jediný rozdíl co jsem našel je barevné podání prachových mlhovin. Ta hnědá (horní verze) se mi líbí krapet víc, ale v té spodní mi připadají prachová oblaka více zřetelné.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Odpovědět