NGC-7023 Iris

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: NGC-7023 Iris

#331

Příspěvek od kolec »

Ahoj Pavle

Fotka je pekna. Tvoj typicky rukopis.
Mam zopar technickych pripomienok
Problem je , ze nespracuvavas v PIXI.
Tam by si odstrastranil gradienty v rohoch fotky uplne hravo. Neutralizacia pozadia a farebne vyvazenie a fotka by stratila hnedasty nadych pozadia, cela by sa rozziarila.

Ale zrejme sa do toho PIXI asi nepustis. Je to skoda.

kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC-7023 Iris

#332

Příspěvek od Psion »

Pravda, neutralizace pozadí by tomu prospěla, té červené je tam moc.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: NGC-7023 Iris

#333

Příspěvek od LKamarad »

Ty fekální mlžinky bych nechal trošku do červena (tak jak jsou) neb vytváří barevnej kontrast (a hloubku - prostor) k modrýmu květu Kosatce (lat. Iris).
Pokud by se zneutralizovaly, tak by byl celej obraz jak psí čumák. :)
Z toho pozadí ta červená ale musí pryč, neb tam právě naopak obraz zplošťuje a umocňuje onen fekální pocit z fotky ..... :D

Kvok

p.s.

Těch expozic je jednoznačně málo - chce to min. 4x tolik, aby bylo možno "zahustit" vlastní objekt. Ty hvězdy bych potlačil ještě trošku (zvláště ty slabé), neb subjektivně působí jako šum.
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 394
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

Re: NGC-7023 Iris

#334

Příspěvek od Evzen »

Ahoj Pavlíku,
abych zvýšil radyační tok (od substantiva rada), taky se přidám. Mně na tom vadí docela plochý - bez kontrastu drobných struktur - vlastní Kosatec.
Nevím, jak se to dá udělat v PS, ale v PI je na to pěkný proces CLAHE (ContrastLimitedLocalHistogramEqualization). Tady je pěkně vidět vliv jednotlivých parametrů na výsledek: http://astrofoto.euweb.cz/pixinsight/Lo ... rison.html
Jináč je to parádní a samozřejmě se 4-násobným počtem expozic by to bylo ještě lepší, ale to holt platí bez omezení vždy!
Evžen
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: NGC-7023 Iris

#335

Příspěvek od LKamarad »

To je prakticky identická funkce jako v Photoshopu:
Image > Adjustments > Shadow/Highlight

Akorát v ph. je tam daleko více variabilních parametrů a je kumšt to ovládnout tak, aby se tím fotka nezprznila ..... :D
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC-7023 Iris

#336

Příspěvek od Konihlav »

vy mi teda "davate" :-) ale alespon je videt, ze forum neni mrtvy a obcas tu nekdo neco pozitivniho napise :-) (dobre myslenou kritiku).
Tak jsem udelal jeste jednu verzi a snad to bude ted uz OK:
Obrázek
:-)
a reknu vam toto: je to kua tezkej objekt na zpracovani, fakt jsem s tim silene bojoval (taky asi proto, ze jsem pres rok nezpracovaval zadny barevny astrosnimek, naposledy loni v lednu).
Bohuzel, to ze je dat fakt malo jsem zjistil pozde - leda bych dofotil pristi rok, resp. letosni rok :-)

PixOutsight obcas na neco pouziju, ale jen okrajove. Vse co s obrazem jde delat je mozne docilit v kazdem grafickem SW, ktery manipuluje s daty. PixOutsight ma vyhodu v nekolika malo procesech, kde je to jedinecny nastroj na ukol, ktery jinde fakt udelat nejde.

takze PO ja osobne pouzivam opravdu jen na Masked Stretch :-) cimz jsem totiz nahradil FITSLiberator z meho process-workflow.

Na PO me irituji, krome debilniho UI, ty sileny zkratky HCHKRDTN ABCD OPBH MNV :-)

jinak jako ano - vitam to, ze si myslite, ze ja (takovej format :-) ) bych proste mel treba predvest neco lepsiho, nez co ukazuji a to je prima, ze se nebojite mi to rict. Nicmene ja jsem se uz tady myslim vycerpal. Pokud by nekdo chtel muzu mu dat slozene FITs po barevnych kanalech... i zregistrovane, proste po kalibraci. coz mi pripomina, ze bych se ted v ramci nemoci (jsem PRVNE v zivote na neschopence) mohl na to PI po 2 letech zas podivat, ze jsem posledne daval data k NGC1333 a tusim FunTomas to nekde tez (krome jinych expertu) velice pekne popsal (processing)...
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: NGC-7023 Iris

#337

Příspěvek od kolec »

Bojime ale snazime sa to prekonat :D

kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC-7023 Iris

#338

Příspěvek od Konihlav »

tak pocitam, ze ted uz je to dobry, ten muj Iris :-) diky vsem za reakce a prekonani strachu.
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: NGC-7023 Iris

#339

Příspěvek od mich1 »

Je to barevny a hdr :) Jinak dobry. Ja osobne bych teda nechal vic modry a min hnedy a kontrast presunul z hnedy do modry :) Ale je mi jasny, ze u takovych objektu, kazdy asi ceka neco trosku jineho.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
caradoc
Příspěvky: 171
Registrován: 04. 02. 2014, 09:07
Bydliště: Liběchov
Věk: 49

NGC7023 - Kosatec

#340

Příspěvek od caradoc »

dobrý den,
chci poprosit o konstruktivní kritiku tohoto snímku,
NGC7023 - kosatec
foceno v obci Liběchov, takže světelné rušení, mizerná obloha, astro technika je uvedena u fotky v odkazu
zpracování komplet v Pix Insight plná verze s použitím tutoriálů na webu,
použit 10x bias, 20x dark frame focen v ten samý čas kdy jsem ukončil Light frame, a DSLR zůstala v šachtě OV, flat snímky foceny druhý den ráno na teleskopu, proti nebi ale přes bílý papír 80g/m2
moc díky za názory a poučení,...
Caradoc
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 534
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC-7023 Iris

#341

Příspěvek od altoz »

Můj první pokus o LRGB s chlazenou kamerou. Podmínky byly tu noc celkem nadprůměrné, takže nebylo překvapením že se nás v Konojedech sešlo víc :-), Protože jsem se k focení dostal po delší přestávce, pěkně jsem se v tom motal. Domácí příprava a trénink holt budou nutností - měl jsem problémy s flaty, nastavením guideru, ostřením a koneckonců nejspíš i s úplně triviálním upnutím dalekohledu do montáže - takže se docela divím že vůbec nějaká fotka vznikla :-).

Zpracovával jsem v nové verzi PixInsightu a musím říct že nově implementovaná fotometrická kalibrace barev funguje výborně, i na tomhle poměrně obtížném snímku kde je na pozadí spousta prachu a hvězdy vycházejí lehce do červena. Jinak se zpracování příliš neliší od toho co jsem používal na DSLR: zvlášť zpracovaná luminance (dekonvoluce, strečnutí, redukce šumu) a RGB (strečnutí, redukce šumu chrominance), složení LRGB a tahání za křivky saturace a RGB přes masky.

Obrázek
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: NGC-7023 Iris

#342

Příspěvek od planescape »

Moc pěkný snímek altoz. Obzvláště, když vemu v potaz, že jsi tomu dal "jen" tři hodiny. Kamerka kreslí parádně. Možná, kdybys tomu dal víc, že by se daly vytáhnout víc i ty temné mlhoviny. Ale takhle se mi to líbí.
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC-7023 Iris

#343

Příspěvek od pavelseb »

Tak i já přidám jeden, pokus. Hezky sem si na této svi....zlé nepěkné věci vylámal zuby :(. Hlavně na zpracování. Absence MMysova kurzu je znát... :roll:

Canon 450D, cca 23h (140x10min) ISO 800

Obrázek
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 534
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC-7023 Iris

#344

Příspěvek od altoz »

pavelseb: Těch 23 hodin expozic je sakra znát, to se pak nechá lovit i v těch prachových mlhovinách. Pěkné!

planescape: díky za pochvalu, ostatně i ty máš na tom snímku svůj podíl. Nebýt tvého upozornění, možná bych ten Iris vyfotil s nasazenou zaostřovací maskou :D :D :D
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Re: NGC-7023 Iris

#345

Příspěvek od planescape »

:D
No, ne nadarmo v programu APT po zavření okna toolu pro pomoc se zaostřením zobrazí hlášku: "Don't forget to remove the bahtin mask!" A se smajlíkem k tomu :D
Odpovědět