NGC2237 Rosette

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: NGC2237 Rosette

#406

Příspěvek od MilAN »

Asi stačilo pár minut počkat , než to sem dá autor sám :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: NGC2237 Rosette

#407

Příspěvek od Aletel »

Michale, skvost!
Teď je jen otázkou, jestli tomu další OIII prospěje, nebo uškodí. Takhle, v šedo-červeném podání, krásně vynikají jemné přechody a detaily a je to zcela jiný pohled na Rosettu i dojmem, než bych očekával.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
bo-m
Příspěvky: 319
Registrován: 03. 12. 2009, 09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC2237 Rosette

#408

Příspěvek od bo-m »

Určitě prospěje. V těch 75 minutách je strašně moc šumu.
NEQ-6 PRO SS, HEQ-5 SS, Borg 101ED, GSO 8" a TS 10" Ritchey-Chretien, CCD Atik One 6.0, ZWO ASI183MMC, ASI071MC PRO (Lucie), QHY5 http://www.astronomy-mb.cz/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC2237 Rosette

#409

Příspěvek od MMys »

Hodně OIII rozhodně pomůže, a velmi výrazně.

Když už sem ty "růžičky" dáváte, tak teda taky přidám jednu. Původně jsem chtěl vystavit až výsledek v HST paletě, ale na bicolor už mám dat evidentně dost, tak jsem vytvořil takový meziprodukt ;)

Obrázek

Na klik 1:1

Foceno bylo souběžně s M78, na vyplnění zbytku času do západu, kdy už byly objekty na západní půlce oblohy nad Hradcem, kde už fotit přes RBG filtry rozumně nešlo. Přes úzkopásmové samozřejmě stále ano, tak byla škoda nevyužít zbytek noci. Celkem je to zatím 360 minut H-alfa a 730 minut OIII. SII zatím nemám žádnou, a je otázkou, jestli letos budu mít. Kdyžtak holt za rok.

Úhel natočení snímku je stejný, jako měla M78 (tedy nějaký obecný vůči RA, DE), docela hezky to vypadalo, tak jsem usoudil, že si ušetřím práci, a nebudu každý den v jednu ráno přehazovat úhel natočení a druhý den večer zase zpět.

Škoda, že ten senzor není ještě o chlup větší. Třeba někdy, za moc let...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: NGC2237 Rosette

#410

Příspěvek od Aletel »

To je Martine přesně "TO", co jsem měl na mysli.
Máš to z hlediska detailů naprosto parádní, "ALE" ... ten dojem z prohlížení.
Když je teď možnost si dát oba snímky na plochu a přepínat mezi sebou, tak v té Michalovo verzi se dá "číst" a užívat si to od začátku do konce, zatímco u Tvé barevné "nevydržím" a oči utíkají pryč - něco podobného, jako čtení staré publikace na zažloutlém papíře - versus moderní publikace vytištěná na křídovém papíře, kde mám jen starost, jak ty listy naklonit, aby mi to neházelo odlesky a nerozptylovalo pozornost odváděním od obsahu sdělovaného.
Prostě už ty barvy tahají za oči a detaily, pokud je chci vidět, musím se přinutit je hledat.
Tématicky je to i pro mě námět k zamyšlení ... ačkoliv stejný objekt, jeden oči přitahuje jako magnet a u druhého nevydrží. Kde je ten moment hranice, kdy se obrací polarita magnetu? Jde o snímky na které se člověk vydrží dlouho dívat a rád se k nim vrací, a snímky které si prohlédnu a není potřeba se k nim vracet, ačkoliv jsou kvalitní po všech stránkách.
Nic ve zlém, jen názor a dojem.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: NGC2237 Rosette

#411

Příspěvek od MilAN »

Tys mě předběhl. Na mě působí ta fotka od Michala tak, že na první pohled vidím, kde co září, kdežto u Martina se mi to moc míchá. Ne že bych nebyl schopen z té směsi barev vystopovat, kde to září v OIII a kde převažuje H-alfa,, ale ta růžovo fialová, kterou ten mix modré a červené dělá, ta mě tahá za oči. V bicoloru bych to radši viděl odlišené, v RGB holt ten mix barev tak vychází- a mně to nesedí, i když to bude namícháno dle správných hodnot.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC2237 Rosette

#412

Příspěvek od MMys »

Je fakt, že jsem to s tou saturací možná přehnal. Teď jsem přišel po hodině k monitoru, kde to mám čerstvě na ploše, a je to barevný jak papoušek. Už jsem z těch úprav měl oči vykoukané, adaptované na tu barvnost. Teď se znovu potvrdilo, že se mám na snímek podívat ještě jednou ráno a teprve pak to pustit :D Zase jsem to jednou neudělal, a takhle to dopadá...

Pokud bych měl nechat poměr H-alfa/OIII takový, jako je v reálu, je to nezajímavě červené. Tak jsem (majíce toho kyslíku hodně), trochu přisolil na intenzitě zpracování v modrém/zeleném kanálu. No nic, trochu jsem ubral (to jde vždycky)...

edit: ještě jsem trochu předělal mapování jasů v OIII, aby se více oddělilo to, co září více v OIII od toho v H-alfa, a nemíchalo se do té fialové. Tedy ubylo trochu fialové, a víc do modrobíla se rozsvítily ty OIII části.

Dejte si refresh (F5)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Matej
Příspěvky: 253
Registrován: 27. 07. 2015, 16:43
Věk: 43

Re: NGC2237 Rosette

#413

Příspěvek od Matej »

O farbe sa dá polemizovať. Ja osobne vyzdvihujem priestorový efekt, ktorý je u Rozety dôležitý, a ten je tu velmi, velmi dobre zvládnutý. Za mňa palec hore ;)

Ale jedna vec by ma dosť zaujímala. Kde sa vzal ten odraz na hviezde dole vlavo? A prečo je len tam?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC2237 Rosette

#414

Příspěvek od MMys »

Odraz má na svědomí pravděpodobně kombinace filtr-korektor. Ty samé filtry s předchozím korektorem to pokud vím nedělaly (teda je fakt, že jsem vyměnil 36mm filtry za 2" ale stejný výrobce). Ještě je šance na vadný kousek. Budu to ještě zkoumat. Ono je to i u ostatních hvězd, ale na hranici detekce. Tahle hvězda je nejjasnější.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: NGC2237 Rosette

#415

Příspěvek od Aletel »

Matej píše:Ale jedna vec by ma dosť zaujímala. Kde sa vzal ten odraz na hviezde dole vlavo? A prečo je len tam?
Je i část při okraji vpravo (hvězda mimo snímek).

Martine, mám ještě dotaz, který mě zajímal při psaní první reakce, ale neprošel klávesnicí. Byla prováděna dekonvoluce? Trošku tam ruší tmavé kotoučky ve hvězdách - nejsou zvlášť výrazné, ale občas to v oku škrtne. Kolik iterací používáš? Míval jsem tendence v těchto případech (tvorby tmavých kotoučků) iterace snižovat a ono se má naopak ještě přidávat plyn a víc tlačit na pilu. V Pixi prostě jde šoupátko občas proti mysli.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

Re: NGC2237 Rosette

#416

Příspěvek od František54 »

Považuji oba snímky za vrchol české součesné astrofotografie. Jen fakt, že zobrazují, byť stejní objekt, ale pokaždé jiným způsobem se může stát zdrojem polemiky. Myslím si, že je to subjektivní názor a tak je třeba k tomu nahlížet. V tomto případě nevidím ani zásadní rozdíl v hloubce snímku - placaté je to oboje - možná je to objektem samotným

Pro oba snímky já dávám palec hore!

František
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC2237 Rosette

#417

Příspěvek od MMys »

Aletel píše:
Matej píše:Ale jedna vec by ma dosť zaujímala. Kde sa vzal ten odraz na hviezde dole vlavo? A prečo je len tam?
Byla prováděna dekonvoluce? Trošku tam ruší tmavé kotoučky ve hvězdách - nejsou zvlášť výrazné, ale občas to v oku škrtne.
Trošku byla. Kde je vidíš ? Na tohle si dávám pozor, dekonvluce to vyrobí ve větší či menší míře vždy, takže velké hvězdy při dekonvoluci maskuji (ty to nepotřebují) ale občas to vznikne u těch středních, které už v masce nebyly, ale ještě jsou dost jasné. Já vždy po dekonvoluci ty prostředky jasnějších hvězd opravuji. Ale je možné že něco uniklo. Pár jsem jich teď zkouknul a jsou v saturaci, nebo ji těsně lížou. Ale na propad ve středu profilu jsem zatím nenarazil. Tak mě nasměruj.

-------

edit: Už jsem jich pár našel, hlavně u dolního okraje snímku. O pár ADU v 8-bit JPG. Ty to na monitoru vidíš ? Já teda ne. Jdu to opravit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: NGC2237 Rosette

#418

Příspěvek od Aletel »

U mě to cvrnkne do oka při posunu snímku - "nejvýrazněji" v levém horním a spodním rohu - prakticky celý levý okraj s menší intenzitou. V menší míře i prvý horní roh je rozeznatelné ztmavení do středu hvězd, ostatní OK.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: NGC2237 Rosette

#419

Příspěvek od Bill »

Možná je řeč i tomhle:
MMys_ros.JPG
MMys_ros.JPG (53.23 KiB) Zobrazeno 3378 x
Jinak je zajímavé, že ty tmavší středy jsou opravdu vidět při posunování obrázku, oko + processing v mozku mě pokaždé dokážou překvapit.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC2237 Rosette

#420

Příspěvek od MMys »

Reflex zatím neřeším, o něm vím. A středy jsou už opravený. Fakt byly vidět jen při pohybu, a bylo to o 1-2 ADU v 8 bitech u JPG.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět