NGC2237 Rosette

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Matej
Příspěvky: 253
Registrován: 27. 07. 2015, 16:43
Věk: 43

Re: NGC2237 Rosette

#376

Příspěvek od Matej »

Tak po roku moja oblúbená Rozetka. V HST, v rozlíšení 1:1. A týmto prajem všetkým astro-entuziastom úspešný nový rok ;)

Obrázek
Uživatelský avatar
Duponte
Příspěvky: 63
Registrován: 05. 05. 2008, 19:31
Bydliště: Parndorf

Re: NGC2237 Rosette

#377

Příspěvek od Duponte »

Pepe30. Gratulácia k astrofoto mesiaca 12/2016. Tá Rosetta je ozaj vydarená.
SW ED80, N130/1070
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: NGC2237 Rosette

#378

Příspěvek od kolec »

Peter, gratulacia k fotke mesaca 12/2016

http://frydek-mistek.regiony24.cz/64-22 ... a%E2%80%9C

kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Matej
Příspěvky: 253
Registrován: 27. 07. 2015, 16:43
Věk: 43

Re: NGC2237 Rosette

#379

Příspěvek od Matej »

Pripájam sa ku gratulácii ;)
Uživatelský avatar
bo-m
Příspěvky: 319
Registrován: 03. 12. 2009, 09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC2237 Rosette

#380

Příspěvek od bo-m »

Taky Ti Peter moc gratuluji.
NEQ-6 PRO SS, HEQ-5 SS, Borg 101ED, GSO 8" a TS 10" Ritchey-Chretien, CCD Atik One 6.0, ZWO ASI183MMC, ASI071MC PRO (Lucie), QHY5 http://www.astronomy-mb.cz/
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 931
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

Re: NGC2237 Rosette

#381

Příspěvek od pepe30 »

Chlapi moc Vam dakujem,je to moja prva fotka odcenena v Cechach o to si to vázim viac.
Peter
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC2237 Rosette

#382

Příspěvek od Bíba75 »

To Matej.
Úchvatný to snímek. Nemám slov. Gratuluji.
To Pepe.
Gratuluji k získání ocenění ČAM. Konečně pořádnej astrofotografickej nářez!!!
Bíba
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 931
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

Re: NGC2237 Rosette

#383

Příspěvek od pepe30 »

Biba ďakujem ,sám si toho moc cením.
Peter
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: NGC2237 Rosette

#384

Příspěvek od Dansemacabre »

Rosettu jsem považoval za vrchol své letošní fotografické zimy, fakt jsem se na její focení a zpracování těšil... Tedy alespoň do doby, než přišlo na věc a po odmrznutí auta, odhrabání půlmetrové závěje, kompletaci techniky, ustavení, nastavení, znova ustavení, pak ještě jednoho ustavení a do čtvrtice naposled mi došlo, že mám po cestě (zase) rozhašený polární hledáček, který na místě spravit nedokážu, že se mi rozkolimoval pointační dalekohled, takže kamerce nedokážu dát bodové hvězdy, a že jsem si nechal doma rukavice. Přes všechny útrapy se ale povedlo začít fotit s (relativně) ustavenou montáží a kolem půlnoci získat alespoň 2,5 hodiny. Druhý den pokračování, ale samozřejmě to zase nemohlo být jen tak... Krátce po poslední kontrole techniky (vše běží jak má!) a odchodu na kutě se něco (zase) podělalo v pointaci, takže jsem následujících pět hodin (zase) cvakal naprázdno. Po příjezdu domů, stažení dat do PC a zjištění, že z celkem 15 hod nafocených dat ze dvou nocí můžu rovnou 10 hodin vyhodit, protože je to ujeté, nebo (v případě Plejád) nefungoval dithering a přes obraz mám pruhy jak ve špatně naladěné televizi, jsem měl (zase) chvíli chuť všechno prodat nebo rovnou rozmlátit a začít radši chovat exotické plazy...
Jediné použitelné expozice zůstaly z Rosetty, místo 8 hodin jen cca polovic. Při zpracování klasický boj s vadnými darky a neschopností to v Pixi vyrovnat - snažil jsem se jak to šlo, ale bohužel se zatím neobejdu bez ořezání pozadí a potlačení jemnějších detailů. Když se snažím vytahovat vlákna z okolí, vylézají už i artefakty z těch zpropadených darků. Mno, když už nic jiného, mám alespoň pocit, že je to na dobré cestě. Do příště se snad povede alespoň zprovoznit techniku, aby se dala použít i víc než jen třetina dat.

Obrázek
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Matej
Příspěvky: 253
Registrován: 27. 07. 2015, 16:43
Věk: 43

Re: NGC2237 Rosette

#385

Příspěvek od Matej »

Ja mám techniku relatívne stabilnú a ustavenú, a napriek tomu mám pravidelne nutkanie je uvaliť jednu sekerou. Vždy niečo prdne, či už kamera, pointácia, notebook, od mrazu popraskaná kabeláž atd. Proste týmto veciam sa asi žiaden astrofotič nevyhne. Treba sa tešiť z výsledku, aj keď nieje ideálny, a snažiť sa napriek tomu napredovať a veriť že to bude nabudúce lepšie ;)

PS: Ja som kedysi dávno choval hady, ale toto ma baví viac :D
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC2237 Rosette

#386

Příspěvek od Konihlav »

Dansemacabre píše:Rosettu jsem považoval za vrchol své letošní fotografické zimy, fakt jsem se na její focení a zpracování těšil... Tedy alespoň do doby, než přišlo na věc a po odmrznutí auta, odhrabání půlmetrové závěje, kompletaci techniky, ustavení, nastavení, znova ustavení, pak ještě jednoho ustavení a do čtvrtice naposled mi došlo, že mám po cestě (zase) rozhašený polární hledáček, který na místě spravit nedokážu, že se mi rozkolimoval pointační dalekohled, takže kamerce nedokážu dát bodové hvězdy, a že jsem si nechal doma rukavice. Přes všechny útrapy se ale povedlo začít fotit s (relativně) ustavenou montáží a kolem půlnoci získat alespoň 2,5 hodiny. Druhý den pokračování, ale samozřejmě to zase nemohlo být jen tak... Krátce po poslední kontrole techniky (vše běží jak má!) a odchodu na kutě se něco (zase) podělalo v pointaci, takže jsem následujících pět hodin (zase) cvakal naprázdno. Po příjezdu domů, stažení dat do PC a zjištění, že z celkem 15 hod nafocených dat ze dvou nocí můžu rovnou 10 hodin vyhodit, protože je to ujeté, nebo (v případě Plejád) nefungoval dithering a přes obraz mám pruhy jak ve špatně naladěné televizi, jsem měl (zase) chvíli chuť všechno prodat nebo rovnou rozmlátit a začít radši chovat exotické plazy...
jeee :-) jako bych tohle nekde zazil. A to jsem si rikal, ze jsem byl tenkrat jeste malej blbec :-) malej nezkusenej vul. To ted uz jsem velkej - a neboj, Kubo, taky se mi to stale obcas stava... treba si pamatuji, jak obloha byla jako vino, SQM-L 21.74 na Sumave, vse chodilo OK, tak jdu spat a pozor nezvykle az na 2 hodiny a presne na tu dobu mi to prestalo z niceho nic chodit (sekl se download snimku z pointacni kamery a hlaska MaxIma zpusobila stop foceni - alespon, ze uz jsem mel G53F montaz a tudiz zorne pole bylo uplne temer na pixel na stejnym miste, tak jsem jen 2x kliknul a jelo se dal).
Hele, prosimte, ja chodim "spat" max tak na 40 minut. Cokoli delsiho zavani prusvihem !!! a to jdu az pote, ze mam min 2 az 3 snimky v sekvenci stazene a ulozene spravne a jeste projete CCDI a druhou instanci MaxIma, po promereni kvality a vizualni inspekci vsech rohu, ze vzdy je blby jen ten jeden a pak zas ten opacnej, aby se to pak nejak vyrusilo...
:-)
toz drzim palce a nezapomen mit vse 2x s sebou a pripravene v nahradnich dilech (jak neco nemas zalohovaneho - vy/se/je/be/seto)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC2237 Rosette

#387

Příspěvek od Konihlav »

Matej píše:...a napriek tomu mám pravidelne nutkanie je uvaliť jednu sekerou...
presne tak :-) amen ! :D
kluci drzte se a piste tyto reporty dal, at se clovek alespon se slzou v oku zasmeje, jinak "by me taky jeblo".

ja muzu jeste ze zkusenosti dodat, ze je opravdu lepsi mit zas deficit (casovej) a zacit zase fotit o hodinu, dve, tri pozdeji nez planovane, ALE POZOR nafotit fakt co nejlepsi data (vzdy je neco spatne a mohlo by byt lip) a je lepsi venovat tomu nejvic usili v dobe nez spustim finalni sekvenci a foceni, nez pak nadavat, ze ja blb nevenoval dostatek casu kompozici, napriklad. Stretchnout si snimek na max po prvni expozici, mit spocitany pixel scale u pointace a u hlavniho a vedet jaka odchylka +- na pointeru rovna se jake odchylce na hlavni sestave (pouzivat OAG navic) a tudiz vedet, kolik je na vine pointace z tech rozostrenych hvezd prave stazeneho snimku... protoze kdyz udelate 15 sekund, tak to bude ostry (mate tudiz dobre zaostreno), ale 60 sekund ci vice bude uz rozjebanych = treba je pointace blbe nastavena... clovek si to na kazdy sestave naladi 1x a pak uz to tak pouziva x let :-) nez mu klekne laptop a zacne znova...
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC2237 Rosette

#388

Příspěvek od Otoron »

Zdravim,
mel bych tady jeden zacatecnicky pokus o Rosettu. Foceno pres Skywatcher 102/500 coz vidim jako nejvetsi limit, zaostrit je asi nemozne...
Podminky nebyly nic moc, asi jsem to mel vzdat :) hodne foukalo a hvezdicky se jenom mihotaly..

ale nakonec z toho prece neco vylezlo.
Obrázek

Astrofotky zde

Canon 1200Da(full mod), CLS-CCD, pointace 60/240 + inova,
10x10 minutove expozice (90% se vyhodilo)
Postprocesing jsem asi trosku prepiskl, ale tak nejak se mi to libilo.. Star spikes jsou z nouze cnost, "halo" na stredovych hvezdach se diky achromatu se uz nedalo jinak potlacit.
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: NGC2237 Rosette

#389

Příspěvek od MilAN »

Proč děláš 10 minutové expozice, když je potom takový výmět ? Při 2 minutových bys dosáhl podobného výsledku a navíc bys měl o mnoho více použitelných expozic. Ty kříže - to je zvěrstvo bijící do očí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC2237 Rosette

#390

Příspěvek od Otoron »

Ty krize beru, sam z nich sice nemam moc radost, ale tak nejak jsem je tam nechal... asi se jeste pokusim to upravit bez nich jeste jednou.. (asi me osvitila umelecka muza - prosim bez poznamek :D :D :D )
Par 2, 4, 5, 6 minutovych expozi mam taky, ale bohuzel je to moc tmave a neda se to vytahnout tak aby z toho neco bylo.
Napriklad na Orion mi 2 minuty temer staci, ale ne na Rozetu...
mas nejake doporuceni?
fotil jsem to 7 a 10 minut ISO 400
pokud budu fotit 2 -5 minuty tak jake ISO? 800? (mam az 6400, ale to je dost hodne)
diky predem..
Oto
If at first you don't succeed, lower your standards.
Odpovědět