Snímky Slunce v čáře H-alfa

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#661

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ja budem asi patriť do tej skupiny so Psionom, ci Bikerom :lol:.

Ja už som si týmto prešiel, či už v astrofote, tak aj pri denných fotkách. Poskúšal som veľa veľa rôznej techniky a vyhodil na to všetko kopu peňazí. A pravda je, že vždy bolo čo vylepšovať, i keď som už mal top techniku. Uvedomil som si, že to nikdy neskončí, nikdy to nebude úplne dokonalé a ani s kúpou polmetrového Newtona od ASA sa to nevyrieši. Tak som sa dal proste na "dôchodok" a už proste nie som totálny perfekcionista.

Ale túžba posúvať sa ďalej stále zostáva. Veď napríklad, kolkí z vás tu fotia Slnko s Daystarom? Okrem pána Zahajského, od ktorého som ho kúpil, asi nik. Zariskoval som a objavil som úplne novú oblasť astrofotografie, ktorá ma vyšla zlomok ceny bežných Luntov. Stále rád skúšam nové veci a fotím niečo iné, ako napríklad Jupiter v metánovom filtri. Dá sa z toho dosť veľa vyčítať o štruktúre a fungovaní atmosféry tohto obra :). Nech je trochu zmena ;). A potom je jasné, že nebazírujem na nejakých technických detailoch, nemusí to byť tip top, často mi stačí fakt, že to ide...

Peace :).
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#662

Příspěvek od Cztwerec »

Máš pravdu Romane, já ale určitě nepatřím do skupiny soutěživých, ocením druhé, ale soustředím se na sebe, to jen tak na upřesněnou a už vůbec nechci udělat díru do světa, že budu jiný. Jen chci pro sebe dosáhnout právě těch lepších výsledků a posouvat se dál, bohužel jsem za prvé perfekcionalista a za druhé mám rád kvalitní věci. A tyhle moje úchylky stojí kopu peněz ikdyž to někdy nevypadá. na druhou stranu si říkám, že každá součást toho vybavení znamená krok ke kýženému výsledku. A zrovna Psion nepatří mezi ty pány s levnou výbavou :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#663

Příspěvek od KpS »

Roman (Rick) píše:Ale túžba posúvať sa ďalej stále zostáva. Veď napríklad, kolkí z vás tu fotia Slnko s Daystarom? Okrem pána Zahajského, od ktorého som ho kúpil, asi nik. Zariskoval som a objavil som úplne novú oblasť astrofotografie, ktorá ma vyšla zlomok ceny bežných Luntov.
Rozšíření techniky i na tuto oblast má kromě zajímavých výsledků i řadu dalších výhod. Fotí se ve dne, světelné znečištění nevadí a když je Slunce nízko i v poledne, za pár měsíců se to zlepší. O Quarku přemýšlím už dlouho. Co mne zatím odrazuje je, zvláště v případě přímého dovozu, jejich proměnlivá kvalita.
Karel
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#664

Příspěvek od Roman (Rick) »

KpS: áno, ako píšeš, má to viacero výhod. A bola to tiež vítaná zmena, po fotení nemať spánkový deficit :D. Tá nehomogenita poľa s rôznym kontrastom je ozaj problém. Preto som aj nakoniec zostal pri "Prominence" verzii a nie "Chromosphere". Keďže tam priepustnosť nie je až tak kritická, asi sa ľahšie vyrobí podarený kus ... Inak je tá kontrola kvality biedna a myslím, že sa už ohradili tým, že keďže ide o low cost, tak je to funkcia a nie chyba = treba si priplatiť za Quantum PE. Teda, aspoň, čo sa týka tých verzíí "Chromosphere".
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#665

Příspěvek od Roman (Rick) »

Niečo z víkendovej sešny :). Aspoň niečo sa dialo. Na klik astrofotky.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#666

Příspěvek od DNA »

Roman: Jako vždy to máš pěkný, i když tohle si vystavoval už na AF v sekci Slunce.
Z toho Quarku lezou jinak pěkný snímky.
Zkusil jsem o víkendu Quark verzi Chromosphere a po hodině jsem to vzdal.
Nebaví mi čekat až se filtr přeladí, na to jsou lepší manuální, otočíš filtrem a víš co tam je.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#667

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ďakujem ;). Áno, zabudol som to dať do správnej sekcie ;).

Neviem, ako tebe, ale mne to ladenie trvá max. 10 minút. To je akurát, kým nastavím ďalekohľad a kamerku. To je celé, viac s tým už netreba nič robiť ...
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#668

Příspěvek od DNA »

Z PST jsem zvyklí, že si zatočím filtrem a vidím zda na Slunci jsou protuberance, fakule, filamenty, skvrny, granulace.
Ne vždy jsou vidět projevy sluneční aktivity v jednom nastavení filtru.
Pokud bych měl dělat stejné nastavení u Quarka tak s tím strávím hodinu.
Tím nechci říkat, že Quark je špatný, ale to čekání mě odrazuje.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#669

Příspěvek od Roman (Rick) »

Chápem. Ja som sa cez Quark párkrát pozrel a videl som protuberancie i štruktúry na povrchu. Len možno ten kontrasnt nebol taký výrazný - to neviem posúdiť nakoľko s Luntom/Coronadom nemám skúsenosti. Každopádne, Quark nie je určený na vizuál, len na fotografovanie.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#670

Příspěvek od Roman (Rick) »

Niečo z dnešného rána. Ako vidieť, je to mizéria, tak aspoň táto malá, pokojná protuberancia.

Obrázek
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#671

Příspěvek od Roman (Rick) »

Skúsil som ešte krátku animáciu:

Obrázek
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#672

Příspěvek od DNA »

Romane, nádhera, jak snímek tak i animace.
Taky jsem včera zkoušel Ha, ale nedopadlo to dobře.
Na focení detailů to chce větší dalekohled. S PST to nedávám.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#673

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ďakujem :).

V väščím priemerom ale rastú aj nároky na seeing. A cez deň to veru nie je žiadna sláva :(. Tento rok som ešte nemal dobré podmienky - a to používam len 127mm priemer. Nehovoriac o tom, že na Slnku teraz (a najbližšie roky) nič zaujímavé nebude ani v tej H alfe.
Uživatelský avatar
Dobycz1
Příspěvky: 545
Registrován: 01. 08. 2012, 15:57

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#674

Příspěvek od Dobycz1 »

Tak přidávám můj první snímek v Ha :)
Obrázek
Lunt LS50Ha, ASI 178 MM
SW 250/1200, Celestron 6 SE, C11, EQ6
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#675

Příspěvek od Roman (Rick) »

Dobycz1: pekne ti to vyšlo ;). Škoda, že neboli aj nejaké protuberancie. Možno niečo pridám aj ja - fotiť som tiež skúšal, ale seeing bol mizerný :(.
Odpovědět