Snímky Slunce v čáře H-alfa

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#646

Příspěvek od Roman (Rick) »

Už tam hľadáš aj to čo tam nie je :D. Keby nespomeniem ten problém a hneď pošlem tento upravený snímok nikto by si vôbec nič nevšimol. Ani náznakom ;).
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#647

Příspěvek od Cztwerec »

Nezlob se na mě, ale já jsem asi takovej detailista, že to vidím stejně i na raných pokusech Martin Myslivce s Borgem (takže pro 90% lidí neviditelné a vlastně v pořádku). Měl jsem to i já s Luntem na kombinacích pro celý disk. Ale tam to bylo hlavně o náklonech etalonu, tady to bude asi nepříliš vhodnou kombinací reduktoru a systému kterou tu H - alfa děláš.

Takže to máš opravdu pěkné, neruší to, ale při bližším zkoumání to stále vidím. Popasoval ses s tím výborně. A máš pravdu, kdybys to sem dal hned v téhle verzi možná bych si toho skoro nevšiml.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#648

Příspěvek od Roman (Rick) »

To je v pohode. Nikdy som nebol zrovna detailista :lol:. A ten nejaký mini gradient ja už proste nevnímam = neriešim. Pre mňa je tam hlavná tá ostrosť, ktorá ma trochu štve v jednom rohu, ale to bolo zrejme tým, že som nemal disk úlplne v strede (to Slnko sa mi tam vojde len tak tak). Časom bude možno lepší reduktor, ale zatiaľ mi to na občasnú prehliadku prázdneho Slnka úplne stačí :).
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#649

Příspěvek od Cztwerec »

Jestli je to ten GSO 0,5 x, tak to je hrůza, achromát a ještě to krásně křiví pole. S menším čipem by možná i nějaký Altair 0,6 x udělal lepší službu a přitom to je reduktor/korektor. Je to o tom testovat co to dá.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#650

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ale to, že je to achromát vôbec nevadí, keďže fotím úzkopásmovo ;). Do ďalšieho skúšania sa budem púšťať až keď bude buď 152mm achromát, alebo 127mm triplet :D.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#651

Příspěvek od MMys »

Jasně, u chomátu nevadí že je to chromát, když fotíš na úzkopásmo. Ale on má také zklenuté pole, a to může způsobovat problémy s ostrostí mimo osu. Tomu by pomohl rovnač. Otázkou je jaký.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#652

Příspěvek od Roman (Rick) »

Odpoveďou je: žiadny :lol:, ako som už spomenul vyššie. Potreboval som lacné riešenie a toto mi momentálne vyhovuje, i keď to možno nie je podľa vašich predstáv :roll:. Mohol by som kúpiť poriadny korektor, alebo menší refraktor, ale to som nechcel. Ďakujem za vaše rady, ale čítať ešte viem, informácií je na tunajšom i zahraničných fórach, stránkach neúrekom a keď niečo potrebujem, tak si to zistím ;).
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2339
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#653

Příspěvek od proky »

Romane v každém případě se pro mě jedná o naprosto úchvatné snímky. Opravdu paráda.
Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#654

Příspěvek od MilAN »

Romane, snímky máš parádní, ale tvoji poslední odpověď si zřejmě každý zapamatuje .....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#655

Příspěvek od Roman (Rick) »

proky: ďakujem :).

MilAn: To aj dúfam, že áno. Ako som už mnohokrát písal, neprišiel som si sem po technické rady. Viem, že moje fotky nie sú dokonalé a viem, čo je potrebné na nápravu tých nedokonalostí, na ktoré tu (aj inde) upozorňujete, ale nemám potrebu tak urobiť. Mne tie fotky takto vyhovujú (napriek tomu, že tie chyby tiež vidím). Je to len moja voľba, ako moje snímky prezentujem a neznamená to, že som neznalý danej problematiky. Pre mňa to je zábavka, nepotrebujem mať dokonale kruhové hviezdy od rohu k rohu pri 200% zväčšení, ani top korektor, ani inú techniku na to, aby som si mohol tento koníček užívať ...
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 990
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#656

Příspěvek od ok1in »

Roman (Rick) píše:Nepotrebujem mať ...(dosaďte cokoliv co není nutně ppotřeba)... na to, aby som si mohol tento koníček užívať ...
Tak pod tohle se podepíšu - dělám to pro svou radost, s tou se rád podělím s každým, kdo má zájem. Ale profík nejsem a nikdy nebudu - protože mám i jiné zájmy, které mi taky dělají radost. Užívám si možného, protože v názvu hobby je i slůvko "amatér" - radioamatér, amatérský astronom, amatérský hudebník... :D
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#657

Příspěvek od Cztwerec »

Tak ono můžeš být i amatér, který produkuje "profi" výsledky... Asi ne každý má ambice na to konkurovat nejlepším snímkům třeba i tohoto fóra. Ale věřím, že každý se snaží dostat to nej co může z toho co má. Já jsem třeba člověk, který se nespokojí s tím čeho jsem dosáhnul a snažím se posouvat dál svoje hranice. Prostě takový, že chci větší průměr, top korektor, nejlepší barlow, špičkové filtry, protože nechci být omezen technikou. A zároveň obdivuji i ty, kteří i tou průměrnou technikou přes všechny úskalí dosáhnou dobrých výsledků. Je to prostě otázka co chceš, co ti dělá radost, jestli chceš něčeho dosáhnout (pro sebe), nebo se spokojíš s tím co máš. To je asi důležité. Protože jsme pořád amatéři. V podstatě je úplně jedno co děláš. Ale já jsem za každou radu také nesmírně rád.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1486
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#658

Příspěvek od hokle »

Roman (Rick): Klobouk dolů, jak jsi pokročil ve zpracování H alfa Slunce. Obdivuhodné snímky!
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#659

Příspěvek od Psion »

Cztwerec píše: Ale věřím, že každý se snaží dostat to nej co může z toho co má.
Do určitého věku, pak u ti to začne být jedno :) ne každý je soutěživý typ.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímky Slunce v čáře H-alfa

#660

Příspěvek od biker.fm »

Psion píše: Do určitého věku, pak u ti to začne být jedno :) ne každý je soutěživý typ.
Asi tak nejak. S vekem se meni i urcite priority.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět