Povrch Měsíce - detaily

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Povrch Měsíce - detaily

#2971

Příspěvek od Cztwerec »

Super snímek a rozlišení, někde mi přijde že to je až zbytečně preostřené :)

Pan meteoblue se pochlapil, jak by se dalo změřit to rozlišení?

Musím říct, že mě štve, že asi neexistuje kamera která by měla velké pixely a velký čip s odpovídajícím rozlišením. Zatím je pro mě ASI 174 nejlepší volbou na Mesic.
Naposledy upravil(a) Cztwerec dne 01. 10. 2018, 13:53, celkem upraveno 2 x.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Povrch Měsíce - detaily

#2972

Příspěvek od Psion »

Tohle je fakt hodně dobrý, ta brázda ve Vallis Alpes s podrobnostmi v jejím okolí, fakt paráda.

Pro zajímavost naprosto identická fotka z C9.25 pro porovnání

https://www.cloudynights.com/topic/6352 ... r-30-2018/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Povrch Měsíce - detaily

#2973

Příspěvek od Cztwerec »

Jo tohle mě hrozně motivuje, že ten větší průměr zde málokdy využijeme a je vidět, že ta 9,25" je kvalitní sct a ke všemu se blíží podobnosti s Honzovým snímkem...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Povrch Měsíce - detaily

#2974

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Janek a spol.:

Přesně tak, takovéhle super povedené snímky jsou občas potřeba, aby si člověk mohl říct, že ten velký a drahý krám, co je navíc náročný na temperaci i seeing, se opravdu vyplatí mít..
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Povrch Měsíce - detaily

#2975

Příspěvek od Psion »

Počet těch krámů roste s věkem a s růstem počtu krámů se zmenšuje počet jejich použití blížícím se limitně nule :)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Povrch Měsíce - detaily

#2976

Příspěvek od Cztwerec »

Na tom něco je :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Povrch Měsíce - detaily

#2977

Příspěvek od Cztwerec »

Z toho 28. 9. mám ještě jednu šmudlu, jeden z významných bodů večera, Atlas a jeho nádherný systém rýh uvnitř kráteru. No, je to na pěti metrovém ohnisku a při víceméně průměrném seeingu. Všechny data jdou do koše :D
Atlas.jpg
Atlas.jpg (191.4 KiB) Zobrazeno 2249 x
Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Povrch Měsíce - detaily

#2978

Příspěvek od Artaban »

Cztwerec píše:Všechny data jdou do koše
Martine já myslím, že pár lidí, se začne zajímat, kam ten koš vynášíš :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Povrch Měsíce - detaily

#2979

Příspěvek od Cztwerec »

Já vím, "ambice" jsou u mě vyšší, tak mě tohle moc nezaujalo... :D asi bych měl být skromnější. Jinak je to z toho DK Cassegrainu, který jsem slíbil jednou na Konojedy :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2010
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Povrch Měsíce - detaily

#2980

Příspěvek od Beda »

Cztwerec píše:Já vím, "ambice" jsou u mě vyšší, tak mě tohle moc nezaujalo... :D asi bych měl být skromnější.

Na 10" DK Cassegrain pěkná práce. Ostatně všechny tady prezentované snímky jsou špičkové a opět se potvrzuje, že náš středoevropský seeing je to, co limituje. Díky všem za ukázky !
Ale občas se nemohu ubránit pohledu nazpět. Překvapuje to obrovské pracovní nasazení, které bylo v minulosti nutné pro dobré měsíční portréty, než-li přišla dokonalá fotografie. Nedávno zmiňovaný selenograf Johann Nepomuk Krieger neváhal přesídlit od Mnichova do severoitalského Triestu, aby mohl v lepších podmínkách pokračovat v práci na svém měsíčním atlase. Měl k dispozici 10" refraktor s 330 cm ohniskem, který pro velký jas obrazu a lepší kresbu optiky clonil převážně na 178 mm. Ale standardně používal zvětšení 260x, tak dobré tam byly podmínky !! V dokončení atlasu mu ale zabránila nemoc. Zemřel v pouhých 37 letech. Pracoval velmi pečlivě. Pro měření a kresby používal kombinaci fotonegativů z Lickovy a Pařížské observatoře, které si pro mikrometrii detailů a velikost potřebnou pro jeho vizuální observaci zvětšoval na fotopapíry. Až patnáct pozorování věnoval jediné vybrané oblasti, kterou opakovaně zakresloval pro různá osvětlení a fáze. K odlišení detailů z jednotlivých pozorování používal tuše různé barvy. Kresby postupně přenášel na další fotopapíry, až byla daná oblast co do detailů a jeho observačních možností zcela vyčerpaná.
Čtení zápisků z jeho práce je skutečný zážitek pro každého, kdo se kdy snažil to nepřeberné množství detailů kreslířsky u teleskopu zachytit.
Přílohy
Honeyview_Gassendi, kresba  Mond_Atlas, J.N.Krieger.jpg
Honeyview_Gassendi, kresba Mond_Atlas, J.N.Krieger.jpg (114.58 KiB) Zobrazeno 2225 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Povrch Měsíce - detaily

#2981

Příspěvek od Psion »

Ty Tvoje příspěvky Bedo se dají rovnou rámovat!

Video s ukázkami jeho kreseb. Musela to být neskutečně náročná práce, ale v době, kdy nebyly kamery, nebyla jiná cesta, jak zachytit ty jemné detaily, kde klasická fotografie díky seeingu nemá šanci. Při tom průměrném evropském seeingu je průměr kolem 200mm ideální. Nikde jsem se moc nedočetl, co bylo v Triestu za vybavení, v jedné knize se zmiňují, že tam byl původně 16cm refraktor, který v roce 1904 nahradil 260cm Reinfelder refraktor, tedy po smrti Kriegra, ale zmiňují se na internetu, že s ním pozoroval. (In 1904 the Reinfelder refractor telescope was installed in the newly built dome of the neoclassical pavilion in the upper area of the park of Basevi castle near the entrance of today’s via Besenghi. Through observations with the Reinfelder Telescope Johann Krieger compiled the refined version of his Lunar Atlas.). Zřejmě to mám chápat tak, že refraktor jen přesunuli do nové kopule?
Krieger si tou prací vysloužil i vlastní kráter.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Povrch Měsíce - detaily

#2982

Příspěvek od Psion »

Ty podrobnosti co zakresloval jsou neuvěřitelný.
Přílohy
Krieger.jpg
Krieger.jpg (584.32 KiB) Zobrazeno 2186 x
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Povrch Měsíce - detaily

#2983

Příspěvek od Cztwerec »

Já takovéhle, ale i jiné kresby oceňuji a opravdu nechápu jak to někdo mohl dokázat v takovém rozlišení.

Měsíc je to co mě baví a jsem rád, že když neumím kreslit, dokážu si trošku ten svět přiblížit fotografií.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1831
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Povrch Měsíce - detaily

#2984

Příspěvek od aquarius »

Atlas je k vidění zde:
https://www.davidrumsey.com/luna/servle ... Cseries_no

Možná porovnat kresbu s naší fotkou?
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Povrch Měsíce - detaily

#2985

Příspěvek od Rekmarik »

aquarius píše:Atlas je k vidění zde:
https://www.davidrumsey.com/luna/servle ... Cseries_no

Možná porovnat kresbu s naší fotkou?
Díky za odkaz - obrázky se dají i vyexportovat ve vysokém rozlišení. V textu se dočítám mimojiné, že používal refraktor
10,5" a okulár 1/8" .. max zvětšení (tomu uplně nerozumím .. ) 1040x, fotografoval v ohnisku toho refráku.
A jestli to dobře chápu tak na pořízené fotografie - pak zakresloval detaily.
Velmi insipirativní a zajímavá práce, díky.
Odpovědět