NGC 7293 - Helix

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: NGC 7293 - Helix

#121

Příspěvek od FunTomas »

Roman, myslím, že Bill reagoval na Martinovu poznámku. ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: NGC 7293 - Helix

#122

Příspěvek od MilAN »

to Rick :
Myslím, že místo těch bodů, jak komunikovat pod tvými obrázky, stačilo napsat :

nic mi tam nepište, já to všechno vím a budu si to stejně dělat po svém

a odpadne zbytečné urážení těch, kdo na to mají jiný názor než ty
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 7293 - Helix

#123

Příspěvek od Roman (Rick) »

FunTomas, ja viem, ale ten príspevok bol zas o tom, že niekto hovorí o niečom čo doma nemá a to, že som vyššie písal, ako s tou technikou prakticky fotím dotyčný nijak neriešil. Ja som písal, že s montážou viem ísť aj na 16 sekúnd, ale Bill si písal svoje teórie, ako to nejde a treba zase prejsť na jeho spôsob fotenia, hoci EQ5 ani nemá ...

Milan: presne tak. Ja som sa nikoho nepýtal na radu, ako mám fotiť. Ja mám tiež zopár technických znalostí a zatiaľ ste mi nič nové nepovedali. A hlavne, ja som o to ani nežiadal, hoci príspevky tu aj tak hojne pribúdali. A rád si budem pokračovať vo fotení po svojom, snáď si to tu môžem dovoliť :). Ja rád fotím týmto spôsobom. Neviem, ako to mám ešte povedať. Tak skúste raz komentovať niečo iné, ako techniku fotenia ...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 7293 - Helix

#124

Příspěvek od Roman (Rick) »

Choroba mi prekazila možnosť využiť to množstvo jasných nocí za poslednú dobu, tak som sa aspoň dokopal k spracovaniu tých dát. Bude to chcieť ešte zopár hodín H alfy, aby som sa zbavil tých pruhov úplne a aby tie detaily v hmlovine vynikli lepšie, ale základ tam nejaký je ;). Snáď už bude aj lepšia priezračnosť, nech sa lepšie fotí. Tá výška nad obzorom je teda nič moc aj za dobrých podmienok.

Fotil som klasicky 4 sekundovými expozíciami bez pointácie, z balkóna v meste, cez TS Newton 200/1000mm + TS GPU komakorektor + 1.25" Baader H alfa 7nm + ZWO ASI 1600mmc. Na klik astrofotky. F5 pre update snímku.

Obrázek
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: NGC 7293 - Helix

#125

Příspěvek od Bill »

Roman (Rick) píše:Bude to chcieť ešte zopár hodín H alfy, aby som sa zbavil tých pruhov úplne
Ty pruhy jsou zvláštní - některé jsou vodorovné a některé šikmé. Některé programy umí dithering i bez pointace (tuším APT) - nechceš to zkusit zapnout? Musel by jsi ale připojit montáž přes Ascom, pokud to umožňuje.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 7293 - Helix

#126

Příspěvek od Roman (Rick) »

Bill, to nemusíš riešiť. Už sme sa tu o tom bavili, vo finále nebudú ;).
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: NGC 7293 - Helix

#127

Příspěvek od Bill »

Roman (Rick) píše:FunTomas, ja viem, ale ten príspevok bol zas o tom, že niekto hovorí o niečom čo doma nemá a to, že som vyššie písal, ako s tou technikou prakticky fotím dotyčný nijak neriešil. Ja som písal, že s montážou viem ísť aj na 16 sekúnd, ale Bill si písal svoje teórie, ako to nejde a treba zase prejsť na jeho spôsob fotenia, hoci EQ5 ani nemá ...
To je výborné. Tak já Martinovi vysvětluji, že to jak to děláš je úplně nejlepší možnost s danou technikou a ty mě za to ještě zdrbeš :lol:
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: NGC 7293 - Helix

#128

Příspěvek od Bill »

Roman (Rick) píše:Bill, to nemusíš riešiť. Už sme sa tu o tom bavili, vo finále nebudú ;).
No a víš jak ty pruhy vznikají? Ty šikmé vypadají ve směru protažení hvězd - takže mi to přijde jako nedokonalá kalibrace ve spojitosti s periodickou chybou montáže, ale proč jsou uprostřed najednou vodorovné?

Ale pokud nechceš žádné technické dotazy/návrhy, tak to klidně ignouruj...

Jinak fotka je super, je to díky té výšce pěkně hnusný objekt...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 7293 - Helix

#129

Příspěvek od Roman (Rick) »

To ma mrzí, ale nerád vidím, keď niekto píše teórie o niečom čo v praxi neskúsil. A je jedno, či si ma tým chcel podporiť :). Len som uviedol veci na pravú mieru, proste to tak mám rád ;). EQ5 má vôle, ale to jej zároveň umožňuje relatívne presný chod. Už sa to tu preberalo dávnejšie, že EQ6 je síce tuhšia, ale ide to na úkor presnosti.

Bill, ako som písal, vznik pruhov sa tu už preberal a som si toho vedomý a v inom vlákne bola tá debata uzavretá. Mne osobne až tak neprekážajú, tak som ich zatiaľ ponechal.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: NGC 7293 - Helix

#130

Příspěvek od Bill »

Roman (Rick) píše:To ma mrzí, ale nerád vidím, keď niekto píše teórie o niečom čo v praxi neskúsil. A je jedno, či si ma tým chcel podporiť :). Len som uviedol veci na pravú mieru, proste to tak mám rád ;). EQ5 má vôle, ale to jej zároveň umožňuje relatívne presný chod. Už sa to tu preberalo dávnejšie, že EQ6 je síce tuhšia, ale ide to na úkor presnosti.
Tak já jsem dříve měl CG5 ADV GT, která měla mnohem hladší chod než EQ6, takže mě to zase až tak nepřekvapuje...
I já jsem fotil bez pointace - byla to taková "šťastná doba". Takže ti rozumím. Dokonce jsem byl rozhodnutý, že nikdy pointovat nebudu. Proto jsem si koupil novou CG5 ADV GT, která s kratším ohniskem "uměla" i několik minut.
Mi se na pointaci nejvíce líbí méně dat - ale to asi dneska není problém...
Ono průběh a velikost PE je asi u téhle třídy montáži dost individuální. Ale i při 4sec jsou hvězdy asi už trošku protažené - rozlišení té kamerky + optiky je tak velké, že to o moc více nepůjde.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 7293 - Helix

#131

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak, každý má rád to svoje ;). Ja osobne nevylučujem, že sa niekedy vrátim k pointovanej fotografii, ale momentálne mi to nechýba a nemá pre mňa žiadny prínos. Užívam si zrovna tento spôsob fotenia. Páči sa mi, ako tak krátkymi expozíciami, z presvetleného mesta, je možné nafotiť tak dobrý snímok na tak lacnej a nekvalitnej montáži ;).

PS: tie hviezdy sú bodové ;). Ako som písal vyššie, viem tak ísť aj na 8 sekundové expozície s montážou nastavenou od oka. Nejaký odpad tam samozrejme je, ale pri toľkých snímkoch je najmenej zbaviť sa nepodarkov a ponechať si snímky s peknými bodovými hviezdami. Je to oveľa menšia strata, ako pokazený nejaký snímok s expozícioiu 20, či 30 minút :).
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: NGC 7293 - Helix

#132

Příspěvek od Vabra »

Tak Helix jsem už zkoušel mnohokrát, ale buď byl doma moc nízko, nebo na cestách nebyly podmínky či vhodné delší ohnisko.
Ale letos v Chile byla nad ránem již poměrně vysoko a krátké ohnisko jsem "řešil" malými pixely ASI1600 a ASI071. Nakonec jsem docela spokojený.

Padlo na to cca 6hodin dvou nocí... Zpracování Ha OIII a RGB dohromady byl takový pokus/omyl...

Obrázek
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2104
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: NGC 7293 - Helix

#133

Příspěvek od DaveOne »

Moje premiéra s tímto u nás poměrně nelehce polapitelným objektem. Vzhledem k výšce nad obzorem myslím, že to dopadlo celkem dobře.Když jsem viděl do jakého žlutého humusu míří dalekohled tak to je celkem zázrak :) Montáž při této poloze tako zrovna nespolupracovala takže pointace měla co dělat. Celková expozice 100 minut (50 Ha + 50 OIII + 20 darků)..více detailů na astrofotkách.
Přílohy
Helix_bicolor_6.jpg
Helix_bicolor_6.jpg (814.12 KiB) Zobrazeno 3080 x
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 7293 - Helix

#134

Příspěvek od Konihlav »

DaveOne: kdyz vezmu v uvahu fakta, tak to mas fakt moc pekny a zaslouzis pochvalu!!! Fakta jsou - jsi zacatecnik (zejmena pak i v oblasti zpracovani), fotit tak nizko nad obzorem je "makacka" (narocne jako opravdu hodne narocne) a sice tam vidim drobnosti typu nejak moc fialove/cervene pozadi :D ale to jsou proste zacatecnicke drobnosti... jako objekt ten Helix je paradni a krasnej a proto se to me libi, fakt! Ano, prospelo by tomu vice expozic a "lepsi" o neco zpracovani (jde ruku v ruce), ale i tak to podle me stoji za komentar...
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2104
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: NGC 7293 - Helix

#135

Příspěvek od DaveOne »

Jee, jsem moc rad za tvůj komentář... většinu mých prvotin nikdo moc nekomentoval ;) Jasné, že tu fialovou v pozadí vidím a štve mě, že se mi nedaří zatím úplně eliminovat bez nějakého většího dopadu na mlhovinu .. zkusim jeste pokud bude příležitost více expozic .kdyz se tak dívám na předpověď tak jak bylo v jednom filmu ,,dneska by to šlo :) Díky
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Odpovědět