IC 1396 v Kefeu

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 1396 v Kefeu

#391

Příspěvek od Karell »

Martine dík, k té kompozici napíšu jedno slovo. Mozaika :)
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: IC 1396 v Kefeu

#392

Příspěvek od Roman (Rick) »

Čakal som to :D. To bude paráda, keď to bude hotové.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 1396 v Kefeu

#393

Příspěvek od MaG »

Je to parádní. Teď v noci mi to přijde světlé akorát. Vaše mozaiky se nikdy neomrzí, těším se.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1484
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: IC 1396 v Kefeu

#394

Příspěvek od hokle »

Máte to moc pěkné a barevně hodně zajímavé. Já jsem na konci června a začátku července nepaběrkoval 10.5 hodin Ha. Ještě bych potřeboval OIII. Ale po 1h jsem zjistil, že to nebude jednoduché. Nevím, zda to bylo seeingem, ale s ostrostí jsem se k Ha zatím ani nepřiblížil. No uvidím. Mé zkušenosti s úzkopásmovým focením jsou chabé.

Obrázek
větší na klik
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: IC 1396 v Kefeu

#395

Příspěvek od Bill »

hokle píše:Ale po 1h jsem zjistil, že to nebude jednoduché.
No fotit Atikem 460 ohniskem 1600mm šestiminutové expozice - takových nocí je jenom pár do roka a navíc nikdo neví kdy...
Od loňska jsem neměl štěstí ani na jednu :-(

Já moc nemusím výřezy velkých objektů, když je spousta malých - ale ta Ha je pecka!
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: IC 1396 v Kefeu

#396

Příspěvek od Roman (Rick) »

Kašlať na to, aké expozície si mal, či koľko takých nocí je do roka :lol:. Hokle, nemám problém povedať, že tá fotka je proste paráda, tie detaily sú proste neskutočné :o. A dúfam, že v tom budeš pokračovať ;).
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 1396 v Kefeu

#397

Příspěvek od MMys »

Ten snímek je parádní, dokonalé v celém poli. Ale H-alfa je to nejjednodušší. OIII má problém, že ten modrý konec spektra je citlivější na seeing, to jsi ostatně poznal. SII je sice blízko H-alfy, ale ten signál z ní je zase dost slabý (i když u tohohle objektu je zrovna SII ještě docela dost). Ale máš půl léta celý podzim před sebou, to asi stihneš. OIII si nech až se to bude motat kolem zenntu.

To zrcadlo od ATC je evidentně parádní (a taky patřičně silné a těžké). Jak ti drží kolimace při překlápění dalekohledu, s takhle malými pixely je to hrozně citlivé. Já narazil u mé 300-ky s ASI-1600, že ten duralový tubus prostě už asi nestačí. Při překlopení jinam než bylo kolimováno se mi to vždy maličko rozkolimuje a s tím samým ES-HR komaktorem je to hned poznat. Na G3-16200 s ASA Wynne je to v pohodě. Asi budu muset holt koupit ten skořepinový karbonový tubus, jako jsem dával na tvůj stroj :-/ To vypadá jako jistota.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1484
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: IC 1396 v Kefeu

#398

Příspěvek od hokle »

Pánové moc děkuji! Určitě se o OIII budu pokoušet.
MMys: Já jsem DSO vlastně fotil zatím pouze na východě, takže s kolimací po překlopení s ESHR komakorektorem ještě nevím. Určitě jsem to zkoušel s laserovým kolimátorem a nepozoroval jsem, že by se kolimace nějak pohnula. Prostě jsi ten dalekohled postavil perfektně! :-) Mám z něj radost.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: IC 1396 v Kefeu

#399

Příspěvek od Roman (Rick) »

Hokle: toho malého množstva dát v OIII a SII za nemusíš až tak veľmi báť - budú použité hlavne na farbu (bicolor, hst), takže aj málo dát nedegraduje celkovú kvalitu obrazu - H alfa bude vlastne Luminance, OIII a SII farba ...

MMys: trochu OT. Ako si sa dostal k tomu ES HR korektoru? Nejak sa tu slušne rozširuje, myslel som, že je to horšia kvalita, ako TV Paracorr. Veď ty si používal top korektory, v čom je tento výnimočný, že si na neho prešiel?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 1396 v Kefeu

#400

Příspěvek od MMys »

Roman:
H-alfa u narrowband nemůže být luminance. Protože ty pbrazy se v Ha, OIII, SII prostě liší, a mnohdy dost výrazně (viz třeba http://hvbo.cz/index.php?id=ngc-7293-helix&lang=cz zaroluj si dolů).

A obvykle tedy nelze obarvit H-afu jako jasovou složku barevným vyhlazeným obrazem seskládáaným z těch tří spektrálních čar. Prostě proto, že v různých částech bude barevná vs. jasová disproporce a snímek bude vypadat divně. U některých objektů to až tak nevadí, u některých hodně. Zrovna Helix je ten případ, a Sloní chodbot zrovnatak. SII se od H-alfy celkem liší.

Jediný fyzikálně korektní postup je syntetická luminance jako součet H-alfa + OIII + SII. Takže to nelze moc obejít nasnímáním SII a OIII jen v mizerné kvalitě a parádní H-alfou, byť to k tomu svádí. Na snímku se to potom stejně viditelně podepíše.


Ohledně ES-HR. Já měl dva Paracorry, jeden jsem pak nakonec prodal, ten starší, ne type 2. A chtěl jsem s ASI-nu s malými pixely zkusit na N300, ale nechtěl jsem vždy při změně domontovat kameru G3 + OAG + Lodestar + ASA Wynne. A Paracorr už prodlužoval 1.15x zase zbytečně moc, a na tenhle korektor byly slušné recezne, optická konstrukce podobná Paracorru, prodloužení zhruba 1.05x a pěkná cena. Tak jsem si udělal druhou sestavu ASI-1600 + OAG + QHY5III 178 + ES-HR korektorl, a teď to mohu jen prohazovat sestavu za sestavu na výtahu.

K rozhodnutí mě přimel kromě jiného i tenhle článek:
http://www.astrofotoblog.eu/?p=856

Výsledek je podle mě na f/4 srovnatelný s Paracorrem Type 2 (který sice v testu chybí, což je velká škoda) ale já ho znám a jak krelsí vím. A to ještě použili nikterak robustní sériový TS dalekohled se všemi jeho nectnostmi, takže výsledky testu nejsou úplně relevantní. Je trochu zatížený chybou uložení korektorů ve výtahu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1484
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: IC 1396 v Kefeu

#401

Příspěvek od hokle »

Aha, já si shlédnul Pixel Math Bicolor Tutoriál a tam na IC410 použil Ha jako L-ko. Takže podávám přihlášku na Martinův workshop. Budu ho potřebovat jako sůl. :-)
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 1396 v Kefeu

#402

Příspěvek od MMys »

Já vím, ono to láká, když je ta H-alfa tak hezká. Ale ono se na internetu najde věcí, co jsou blbě, nebo alespoň nedokonale či nepřesně... S IC 410 to mohlo i docela dobře projít, koukám u své na ty kanály a jsou si jasově docela podobné, jen se liší trochu poměry jasů. Takže ono to chce před takovýmhle zjednodušením alespoň prohlédnout data, a zhodnotit, jestli tímhle zanesená chyba není moc veliká. Třeba u toho Helixe je to nerealizovatelné, zlikviduješ si ty modré paprsčité struktury od středu ven, které v H-alfě nejsou.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: IC 1396 v Kefeu

#403

Příspěvek od Roman (Rick) »

MMys: pardon za to vyjadrenie Ha ako L vrstvy. Pravda, kedysi som to tak skúšal = vo Photoshope ju použiť ako vrstvu "Luminance" a dopadlo to nepekne - vzniklo mi z toho ružové čudo :D. Mal som na mysli to, že väčšina dát pri Bicolor, či HST aj tak pochádza z H alfy a pri zložení do HST, či bicoloru možno túto farbu znova aplikovať na Ha a teda zafarbiť ju touto zloženinou. A keďže sa tá vrstva aplikuje ako "color", možno ju aj pekne odšumiť, bez veľkých strát na kvalite obrazu. Určite je mnoho prístupov ako na to, internet je plný rôznych návodov, hoci najlepšie je aj tak experimentovať :).
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 1396 v Kefeu

#404

Příspěvek od MMys »

Ale vždyť o tom přesně já mluvím. Vyrobíš z těch 3 kanálů barevný snímek, razantně ho odšumíš (případně potlačíš hvězdy) a pak ho použiješ jako barvu na jasovou složku. (Je zcela jedno jestli v nějakém astrosoftu jako LRGB složení, nebo v Photoshopu jako vrstvu se režimem Color (barva). Ty algoritmy dělají v podstatě totéž.

Jenže zásadní problém je v tom, že chceš nějakou barvu (představ si třeba ty radiální parsky u Helixe v OIII) aplikovat na jasovou složku pořízenou pouze přes H-alfa filtr (kde ty paprsky v jasové složce zcela chybí). V tom okamžiku je v místě modré barvy v tom vyhlazeném barevném snímku v jasové složce nepřítomná ta paprsčitá struktura. Což povede k tomu, že tam místo svítivě zelenomodré vznikne taková divná temně modrá (prostě se ti do modra obarví tmavší jasová složka úplně jiného tvaru, než jsou ty struktury v barvě, jestli mi rozumíš).

Stejný (nebo spíš ještě větší) průšvih jsou třeba řasy v Labuti, vlákna svítící v OIII jsou úplně jinde, než vlákna svíticí v H-alfě. Tam je to naprosto markantní, a vůbec ten postup nebude fungovat. Zkus si to někdy vyfotit a udělat blink.

Pak jsou objekty, kde jsou ty struktury v různých spektrálních čarách podobné, jen trochu jasově odlišné. Tam to bude fungovat lépe. Ale jediný opravdu funkční a i fyzikálně správný způsob je ten, kdy jako jasovou složku použijš fotony naakumulované přes všecky použité filtry.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1484
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: IC 1396 v Kefeu

#405

Příspěvek od hokle »

Tak jsem dofotil 10.3h OIII a pokusil se vytvořit nějakou barevnou verzi.
Obrázek
větší na klik
Ta OIII je v tomto výseku podle statistik v PI 4x slabší než Ha. Žádná svítící mlhovinka, prostě nic + tmavý flek chobotu. :-). Tak jsem udělal bicolor verzi podle jiného tutoriálu a u druhé verze jsem nedal v rámci experimentování na rady MMyse a přidal Ha jako L-ko. Zdá se mě, že druhá verze je lepší a dal ji na Astrofotky. Žádné OIII mlhoviny se podle mě snad neztratily a zjemnila se struktura Ha. Snad jsem se nedopustil až tak vážného pochybení při skládání. Chápu to u Řas, kde jsou OIII a Ha mlhoviny úplně na jiném místě. Pro porovnání uvádím čistou bicolor verzi: http://www.astro.cz/galerie/d/70314-1/I ... lor_v2.jpg. O další verzi se pokusím po PI workšopu.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Odpovědět