Mléčná dráha - širokoúhle

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ufo
Příspěvky: 12
Registrován: 18. 11. 2015, 00:04

Mléčná dráha - širokoúhle

#736

Příspěvek od ufo »

Roman, ako sa da z jedneho snimku urobit takto pekne farebny zaber. Mam nieco podobne,fotene Samsung NX500 + Sigma 10-20/4 30sec ,ISO 3200. Nemohol by si skusit? http://ulozto.cz/x1rTgrkX/sam-1838-dng
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Mléčná dráha - širokoúhle

#737

Příspěvek od Maser »

Zkusil jsem vyfotit pár mlhovin v Labuti, když je to jasno. Je to focené z okna paneláku uprostřed sídliště z pevného fotostativu, jelikož na tahání dalekohledu a montáže jsem neměl čas.  :-/

8.5.  1:49h SELČ

Canon EOS 60Dm + Pentacon 50  f/4 + Astronomik CLS CCD-EOS clip
40x15s ISO12800 - DarkFrames , zmenšeno na polovinu
Je to jen taková ukázka možností.  ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Mléčná dráha - širokoúhle

#738

Příspěvek od Dansemacabre »

Včerejší Suchomasty a první ostrý test nové montáže Star Adventurer. Montáž dopadla na výbornou, o objektivu se to bohužel říct nedá a hned jde z domu výměnou za Canon EF 50/1,8. (foceno objektivem Zeiss Pancolar 50/1,8 na clonu 4. Četl jsem na něj dobré ohlasy, ale má fakt šílenou komu plus mám pocit, že tohle zaostření není úplně ostré, a přitom je to úplně nadoraz)

Jsou to mé první fotky mléčné dráhy, uvítám připomínky a nebo praktickou radu, jak se zbavit komy na fotkách, pokuž se tam dostane.

plná velikost: http://astrofotky.cz/gallery.php?show=d ... 724674.jpg


http://astrofotky.cz/gallery.php?show=d ... 724602.jpg
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Mléčná dráha - širokoúhle

#739

Příspěvek od MMys »

Nijak, tohle prostě opravit nejde. Jediné řešení je pořádný objektiv.
50-ku Pancolar mám (kdysi od Prakticy) a na jakékoli astrofoto s DSLR či CCD je nepoužitelný.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Mléčná dráha - širokoúhle

#740

Příspěvek od MilAN »

Zeiss Pancolar 50/1,8 na clonu 4. Četl jsem na něj dobré ohlasy,
Tohle se dá dočíst, pokud jde o názory fotografů na kvalitu na normální focení. A ještě to navíc platilo v době filmů, kdy RS nad 50čar/mm byla hodnocena jako vynikající. Všechny staré foto objektivy, počítané a používané kdysi na film, neobstojí v současnosti na CCD nebo CMOS čipy s malými pixely, leda hodně přicloněné, a tuplem ne pro astro. A to bych řekl, že tohle je ještě celkem dobrý výsledek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Mléčná dráha - širokoúhle

#741

Příspěvek od Dansemacabre »

No jo, poučil jsem se, objektiv prodám a vyzkouším to snad dnes znovu s Canonem EF 50/1,8. :)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mléčná dráha - širokoúhle

#742

Příspěvek od MaG »

Padesátka od Canonu funguje na clonu 3,3 zhruba jako můj Super Takumar na clonu 4, jediná výhoda Takumaru je velmi přesné a rychlé zaostření tím, že je mechanický a kovový. A vlastně se i díky tomu tolik nemůže zarosit, neb ho hřeje tělo a okolo pak stačí kus molitanu.

Kdyby nekreslil aspoň tak, jak to umí na tu clonu 4, už jsem jej ale taky musel měnit, takže kluci maj pravdu, že na dnešní foťáky, neřkuli kamery je to problém tyhle starý, ale tehdy i dobrý objektivy..

Ukázka fotek na Astrofotkách..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Mléčná dráha - širokoúhle

#743

Příspěvek od Dansemacabre »

MaG: pěkné fotky!
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=M ... 380258.jpg
6 minut při 50mm ohnisku a ISO1600?? neumím si představit, že by na té fotce bylo vidět víc než jednolitá oražová plocha :D příště taky vyzkouším trochu vyšší ISO (zatím fotím vždy na 800), přeci jen by se ten šum mohl na hvězdném poli ztratit a u dvouminutovek není problém nasekat jich hodně. Ohledně ostření: zmínil jsi přesně to, co mě štve na nových objektivech, a sice to hrozně citlivé ostření. Stačí pohnout foťákem a rozhodí se, proti tomu zlaté staré celokováky, kde je nějaký odpor.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mléčná dráha - širokoúhle

#744

Příspěvek od MaG »

Pozor to je s CLS filtrem a s tím se dá z Jizerek fotit podle výšky 6 až 10 minut. Bez filtru 3 až 4 min na ISO 1600 a clonu 4. Ale jo, obloha tu bývá ještě občas pěkná..

To ostření je přesně důvod shánění starého objektivu. Mám na něm značku kam přesně zaostřit a na ni to otočím a hotovo. Pozor na to ISO 1600, trochu ztratíš na dynamice, ale pokud máš tmavé nebe, nic jiného ti nezbývá, když třeba v Chorvatsku jsem fotil Kefea a po 6 min expozice to není vůbec oranžové, byť s CLS kvůli červeným mlhovinám (viz. taky ten na odkazu Astrofotky) :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Mléčná dráha - širokoúhle

#745

Příspěvek od Roman (Rick) »

Mliečna dráha z fatry, národný park tmavej oblohy Kráľova studňa:

Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Mléčná dráha - širokoúhle

#746

Příspěvek od FunTomas »

Tak chápem, že ty za to nemôžeš, ale nazvať tú oranžádu parkom tmavej oblohy mi príde v lepšom prípade ako nepodarený žart. Navrhnem Ivanovi, aby sme pozorovacie miesto v Zohore pri priemyselnom parku nazvali Priemyselný park tmavej oblohy. Obloha je tam podobná. ;D
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Mléčná dráha - širokoúhle

#747

Příspěvek od Roman (Rick) »

No pravda, cakal som od toho tiez viac. Nebolo to o nic lepsie ako moje pozorovacie miesto hodinku od Nitry. Na druhej strane, je pravda, ze mimo toho otrasneho juhu bola obloha o nieco tmavsia, ako na Pocuvadle. Chcelo by to ale nejake to SQM meranie ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mléčná dráha - širokoúhle

#748

Příspěvek od MaG »

Ta fotka mi přijde zavádějící, protože na fotce jsou některá místa o stejné ploše různě velká. Na první pohled je ale patrné, že i přes tu bídu u obzoru je už od malé výšky nad obzorem celkem dost slušné nebe a zenit by asi mohl být i světlem nepostižen a o to taky někdy jde. U nás prostě není místo, kde by u obzoru téměř nebylo světlo. V Chorvatsku jsem zažil, že i velký kus obzoru byl zcela temný a v Argentině nebo Chile je spíš třeba hledat místo, kde je město, a tak bych ty naše oblasti, kde se dá alespoň nad hlavou vidět tmavá obloha, nezatracoval. Většinou ty světla měst kryjou kopce a stromy, jako třeba na Jizerce, tak to běžní návštěvníci naštěstí tak tragicky nevidí.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Mléčná dráha - širokoúhle

#749

Příspěvek od Roman (Rick) »

Mne šlo práve o ten južný obzor, už dlhšiu dobu hľadám u nás miesto, kde by sa dali fotit objekty ako temná rieka, okolie antaresu, či modrá konská hlava. Tu som dúfal, že by to mohlo vyjsť, ale bohužiaľ. Ešte mám v pláne Poloniny a High Alpine road v Rakúsku, tam to snáď konečne vyjde.

PS: nerozumiem tej prvej vete. Mal si na mysli skreslenie sirokouhlého objektívu? Bolo to fotené s Canon 6D a Canon 17-40/4 @ 17/4.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2220
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Mléčná dráha - širokoúhle

#750

Příspěvek od juh »

Mne šlo práve o ten južný obzor, už dlhšiu dobu hľadám u nás miesto, kde by sa dali fotit objekty ako temná rieka, okolie antaresu, či modrá konská hlava. ...O tom, že je nezmysel vyhlasovať park tmavej oblohy na takomto mieste, teda aspoň čo sa týka južného obzoru, som písal v téme "Park tmavej oblohy Veľká Fatra".

Čo sa týka južného obzoru, v SR mám okrem Polonín ešte niekoľko tipov. Jeden z nich sú napríklad lúky južne od sedla Zbojská (medzi Breznom a Tisovcom). Najbližšie väčšie mestá sú odtiaľ viac ako 40 km.
Odpovědět