M13

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
hadak

M13

#451

Příspěvek od hadak »

pointace objednaná ale do praglu nejezdím denně tak se přeci nebudu v noci nudit tak aspon trenuju ;)
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

M13

#452

Příspěvek od dablik »

jo, to te chvalim, ze chces trenovat ale trenuj rozumne. Vzdyt mas u avataru napsano, ze si rad nechas poradit ...
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

M13

#453

Příspěvek od Vabra »

Letos je jaro na slušnou astronoc docela skoupé a tak nezbývá než testovat novou astrotechniku (G3-16200) na vypalovačkách typu M13, které moc expozičního času nevyžadují:



Je jen pár 5minutových expozic a s barvou bojuji jako obvykle, ale široké zorné pole nové kamery se mi moc zamlouvá...

Ale že tam je těch maličkých galaxií...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

M13

#454

Příspěvek od pavelseb »

Pavle, moc hezkej záběr, akorát pozadí bych odsaturoval, je to takové do červena...a z mého pohledu bych možná trochu ztmavil pro lepší kontrast...
Jinak ty pidi, pidi, (jak říká dcerka) galaxie máš zachycené moc hezky a že jich tam je....
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

M13

#455

Příspěvek od MilAN »

Když to nazýváš testovací snímek, tak by bylo asi zajímavé ho publikovat ve 100%, ne 3x zmenšený
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jan Kučera
Příspěvky: 244
Registrován: 08. 04. 2008, 10:02

M13

#456

Příspěvek od Jan Kučera »

Druhé focení s ED-80 a můj první pokus o kulovou hvězdokupu M13 s tímto novým dalekohledem. Focení rušil svit Měsíce, ale primárním účelem výjezdu, bylo vyzkoušet 2'' prodlužovací tubusek, aby bylo možné dalekohled vůbec zaostřit. Při prvním focení jsem totiž zjistil, že bohužel nezaostřím. Vše proběhlo hladce a délka tubusku byla k zaostření zcela dostatečná.

Tímto bych chtěl velice poděkovat Honzovi (hokle), který mi tubusek ochotně zapůjčil ;)

Prozatím fotím bez rovnače (bohužel na něj po koupi ED-80 už nezbyly peníze) a tak si možná počkám až do října, nebo pokud se za dobrou cenu objeví třeba zde v bazaru. Proto do té doby budou u mých snímků rohy nehezké...

Ve zpracování jsem jak se říká, stále "malá ryba" Tak snad snímek alespoň neurazí a dá se na něj koukat - já jako začátečník z něj mám radost Zpracování u mě proběhlo "klasicky" v DSS a následně v Adobe Lightroom. Ale už jsem přihlášený na podzimní workshop Martina Myslivce, abych se posunul o kus dál a opravdu chci na tomto zapracovat.

Na druhou stranu musím říci, že ta "jednodušší" část, tedy práce a nastavení veškeré astro-techniky v terénu, mi už jde hezky od ruky. Už nějaký čas pointuji Lacertou přes hledáček a přijde mi to jako dokonalé a jednoduché řešení - od doby co jsem pointaci zprovoznil, jsem u tohoto nezaznamenal sebemenší problém.
Jezdím teď hodně pravidelně fotit a to i když svítí Měsíc. A to proto, abych si doladil veškeré drobnosti a také procvičil, zrychlil a zautomatizoval všechny kroky, které je potřeba udělat k pořízení kvalitních snímků. A až nastane tmavá noc s dobrým seeingem, budu na to připraven a žádná drobnost mě nezaskočí. Uff, zase jsem se trochu více rozepsal ;D


Informace na astrofotkách - na klik


Uživatelský avatar
Jan Kučera
Příspěvky: 244
Registrován: 08. 04. 2008, 10:02

M13

#457

Příspěvek od Jan Kučera »

Zkusil jsem ještě nové zpracování, kde je to už lepší, ale střed se mi zdá stejně přepálený.

Na klik větší rozlišení
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

M13

#458

Příspěvek od ms »

Tipujem že k prepáleniu stredu došlo až pri zvýšení kontrastu. To je vec spracovania.
Nové spracovanie odhalilo prach na čipe - toto u zrkadlovky neodstráni ani Flat Field. Jediný recept je skontrolovať prach pred fotením a odstrániť balónikom. Alebo potom zaretušovať pri spracovaní.
Uživatelský avatar
Jan Kučera
Příspěvky: 244
Registrován: 08. 04. 2008, 10:02

M13

#459

Příspěvek od Jan Kučera »

Tipujem že k prepáleniu stredu došlo až pri zvýšení kontrastu. To je vec spracovania.
Nové spracovanie odhalilo prach na čipe - toto u zrkadlovky neodstráni ani Flat Field. Jediný recept je skontrolovať prach  pred fotením a odstrániť balónikom. Alebo potom zaretušovať pri spracovaní.Ahoj,
zřejmě ano. Když tam zase uberu, už se mi tam pak vytrácí ta méně jasná složka hvězdokupy. Asi na to má vliv i Měsíc, který hodně přesvítil i menší počet expozic. Ale největší míru na tom má zcela jistě mé špatné zpracování :)

Co se týče toho prachu, myslím že to je slabé slovo, tam bude ještě větší bordel, než jenom samotný prach. O tomto problému samozřejmě vím, mám ty fleky i na svých předešlích snímcích, minimálně za minulý i předminulý měsíc. Již před 2 dny jsem si objednal čistící sadu na čip APS-C, tak snad už mi to zítra přijde a podaří se mi to vyčistit. Než jsem šel fotit, samozřejmě jsem věděl, že ten bordel tam je a bude i na výsledném snímku, ale jak už jsem psal v prvním příspěvku, šlo tuto noc primárně hlavně o zkoušku techniky (zaostření) a jak édéčko kreslí bez rovnače na 600mm ohnisko.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

M13

#460

Příspěvek od Howking »

Když tam zase uberu, už se mi tam pak vytrácí ta méně jasná složka hvězdokupy. - proto je lepší celkový jas nastavovat přes parametr gamma (míru exponenciality/linearity průběhu jasu) a ne jasem a kontrastem. Pomoci vhodného gamma lze dosáhnout viditelnosti nejslabších prvků obrazu a současného nepřepálení i toho nejjasnějšího prvku.
Uživatelský avatar
Jan Kučera
Příspěvky: 244
Registrován: 08. 04. 2008, 10:02

M13

#461

Příspěvek od Jan Kučera »


- proto je lepší celkový jas nastavovat přes parametr gamma (míru exponenciality/linearity průběhu jasu) a ne jasem a kontrastem. Pomoci vhodného gamma lze dosáhnout viditelnosti nejslabších prvků obrazu a současného nepřepálení i toho nejjasnějšího prvku.Díky za tip ;)

Pokud by se někdo nudil a chtěl to zpracovat lépe, zde jsou nasnímaná data:

M13:
http://uloz.to/xS78VctV/m13-rar

Dark frame:
http://uloz.to/xSTnyckX/dark-frame-rar

Rád bych věděl, jestli z toho "mála" (i když je to focené při svitu Měsíce), jde dostat něco víc...

Děkuji.
Uživatelský avatar
vasek79
Příspěvky: 400
Registrován: 20. 12. 2011, 11:29

M13

#462

Příspěvek od vasek79 »

Ahoj, trochu jsem si s tou M13 zkusil pohrát..

EQ6 SynScan,Astrograf 200/800 Carbon,Canon EOS 400D, Canon EOS 1000D modifikovaný + CLS CCD
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

M13

#463

Příspěvek od Dansemacabre »

První použitelná fotka z nového objektivu. Bohužel nevím, jak se zbavit toho šumu - darky byly aplikovány a výsledná složenina se základními úpravami šumí minimálně, bordel se objeví až po posunu šedého středu v nastavení "levels". Jenže bez posunutí šedé nedostanu jasnou hvězdokupu, tak to bylo těžké hledání kompormisu mezi tím, aby něco bylo vidět a aby to ještě moc nebordelilo. Je dost možné, že jsem celý ten postup zpracování od začátku uchopil špatně, přeci jen jsem ještě fotič úplně v plenkách a taky ještě dost jetej po nevyspání na MHV :)

20x150sec bez pointace, plná verze na klik. http://astrofotky.cz/gallery.php?show=d ... 128087.jpg
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

M13

#464

Příspěvek od Bill »

Bohužel nevím, jak se zbavit toho šumu
No ono to je "jednoduché" - vyrazit do tmy, nedávat tam CLS a udělat více a pokud rozjedeš pointaci tak i delších expozic. Taky to chce nějaký větší objekt - ale teď je taková mrtvá doba na nějaké větší jasné mlhoviny. (Na emisní mlhoviny to CLS bude větší přínos - ale po modifikaci foťáku)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vasek79
Příspěvky: 400
Registrován: 20. 12. 2011, 11:29

M13

#465

Příspěvek od vasek79 »

Šumu se částečně zbavíš i delšími expozicemi a větším počtem dat.. čím více dat, tím méně šumu.. nemusí se potom tolik tlačit na pilu.. A co se týče toho zvíreznění hvězdokupy, tak zkus víc zahejbat s křivkama.. Ale jak už tady kolega zmiňuje, CLSko bude mít velký přínos a hlavně po té modifikaci foťáku. Ztmaví pozadí a vytáhne focený objekt.. čím líp nafocený, tím míň práce se zpracováním..
EQ6 SynScan,Astrograf 200/800 Carbon,Canon EOS 400D, Canon EOS 1000D modifikovaný + CLS CCD
Odpovědět