M13

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

M13

#436

Příspěvek od alex.sky »

Preexponovany hvezdy uz moc nezmensis, chtelo by to kratsi expozice na takhle jasny objekt, jinak ty hvezdy uprostred nikdy barevne nebudou. ...
Pôvodne som chcel len toľko, že preexponovaných hviezd je tam cca 50 - vzhľadom na to množstvo zanedbateľné  ::)


Toto mi vyšlo z PI po spriemernení. Preexponované sú asi tie najsvetlejšie modro-sivé (RGB okolo 143-199-207/255)... Ostatné sú jednoznačne modré - akože aj sú. Ak vo výsledku mám viac preexponovaných, tak za to môže spracovanie... vyťahovaním slabých detailov sa tomu asi nevyhnem. HDR MT to nezachráni, skúsim kompozíciu viacerých skupín rôzne naexponovaných  :o

Potom som si všimol, že tie preexponované sú skoro všetky oranžové, kým na pozadí ostatné sú modré! Tá jediná výnimka je na mojej fotke v smere 2 hod. tá krajná  ::)
Zaujímavá vlastnosť tejto (možno nie len) hviezdokopy :D

Celkovo si môžete porovnať tie oranžové: http://www.astro.princeton.edu/~rhl/Pre ... es/M13.jpg s mojou fotkou na animácii:


Možno je to trošku OT, ale tá guľovka je proste už len taká  ;)
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

M13

#437

Příspěvek od alex.sky »

alex: Ale ty hvězdy jsou jaksi kostečkované?! (podobnej efekt jakoby zvětšený malý rozlišení - obrázek na 300%)
OK, pri zväčšení to vyzeralo fakt príšerne. Problém bol aj so zmenšením na výslednú veľkosť. Pri registrovaní (align) používam dvojnásobnú veľkosť a prepočet späť som robil na konci, keď už kocky nič nevyrovná :-[

Skúsil som to zjemniť, chce to asi F5:



Vďaka za pripomienky :)
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

M13

#438

Příspěvek od pavelseb »

alex: Je to lepší, ale celý mi to přijde hodně do zelena, a v pozadí jsou takovy něpěkný brevný mapy...
(napřed jsem ti chtěl napsat že tam máš takový divný černý fleky na levém okraji jasného jádra, ale zjistil jsem že tam mají být, akorát tobě jaksi vylezly víc než na jiných snímcích)
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

M13

#439

Příspěvek od alex.sky »

alex: Je to lepší, ale celý mi to přijde hodně do zelena, a v pozadí jsou takovy něpěkný brevný mapy...
(napřed jsem ti chtěl napsat že tam máš takový divný černý fleky na levém okraji jasného jádra, ale zjistil jsem že tam mají být, akorát tobě jaksi vylezly víc než na jiných snímcích)Vďaka, ešte na tom zapracujem... :-[
Tie barevné mapy mi nejako neide odfarbiť, myslel som si že v PI ACDNR chominance je k tomu, ale moc to neodfarbí... sú na to nádherné videotutoriály, len u mňa akosi tie zbytky šumu furt vylezú :-/
Ten fľak v jadre sa zvýrazní práve pri hociakej snahe rozmazať pozadie napr. s MMT... ale teraz mi napadá, že starmask je možné jemne zretušovať, aby mi takéto fľaky nezvýraznil ::)
Takže znova do toho...
Vidím, že platí zásada: čo sa mi nejak nepozdáva, to predsa nemôže prejsť :D
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

M13

#440

Příspěvek od pavelseb »

U mých pokusů s PI jsem ACDNR moc nepoužíval ale pro odbarvení pozadí jsem si udělal masku pozadí (třeba inverzní starmask) a normálně jsem to pozadí "odsaturoval"....
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

M13

#441

Příspěvek od mich1 »

Mnohem lepsi, ale urcite by to slo jeste lepe, konecne to ma nejaky barvy. To pozadi jak pise Pavel, nema cenu to nejak vic resit u stelarniho objektu. Jinak ty diry v hvezdokupe jsou spravne jen vypadaji strasne neprirozene, asi bych trochu ubral na odsumovani. Ono kdyz se clovek podiva na halo okolo janych hvezd a porovna si mnozstvi sumu se sumem v pozadi tak je hned videt ze to je odsumene celkem dost a stejne jako treba doostrovani by i tohle melo byt v nejakych rozumnych mezich aby to snimek zbytecne neprasilo.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 537
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

M13

#442

Příspěvek od altoz »

alex: já bych to s tím odšumováním shrnul asi takhle - v luminanci trochu ubrat, v chrominanci naopak přitlačit. Obojí se zamaskovanými hvězdami, resp. jasnými částmi obrazu.

Nástroj ACDNR mě osobně nijak moc neoslovil, přijde mi že s pomocí waveletů (MultiscaleLinearTransform nebo MultiscaleMedianTransform) je nad odšumovacími operacemi mnohem lepší kontrola. Kupříkladu při redukci šumu chrominance se dá vyhladit šum až do vrstev 5-6, o zbytek se pak už postará jemná desaturace pozadí, jak píšou Pavel s Michalem.
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

M13

#443

Příspěvek od alex.sky »

alex: já bych to s tím odšumováním shrnul asi takhle - v luminanci trochu ubrat, v chrominanci naopak přitlačit. Obojí se zamaskovanými hvězdami, resp. jasnými částmi obrazu.

Nástroj ACDNR mě osobně nijak moc neoslovil, přijde mi že s pomocí waveletů (MultiscaleLinearTransform nebo MultiscaleMedianTransform) je nad odšumovacími operacemi mnohem lepší kontrola. Kupříkladu při redukci šumu chrominance se dá vyhladit šum až do vrstev 5-6, o zbytek se pak už postará jemná desaturace pozadí, jak píšou Pavel s Michalem.
Ďakujem za pripomienky!

Odsaturované pozadie, prisaturované hviezdy... minule mali "posunuté" farby  :-[
Okrem toho som nehýbal s farbami, hoci ich mám ešte stále málo  >:(

Pozadie robí najväčšie problémy, väčšie hviezdy sú stále zababušené  ale asi to už takto zostane...



Asi to chce obnoviť - F5!
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

M13

#444

Příspěvek od mich1 »

Alex jo to je lepsi, a barvy to asi moc jinak nepujde a svadel bych to na pouzite filtry :)
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

M13

#445

Příspěvek od alex.sky »

Vďaka :)
Polovica záberov je so starším UHC-S a všetky tie moje fotky majú problémy s farbami >:(
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

M13

#446

Příspěvek od MMys »

Nějak mi není jasné, proč kulové hvězdpokupy fotíš s CLS, a natož dokonce s UHC filtrem ?  Čemu to má pomoci ?  Vždyť tam žádná mlhovina není, a vše má slušný kontrast proti pozadí a není třeba nic moc "lovit" takže světlé pozadí moc nevadí.

Jediný výsledek je, že si ořežeš část spektra, takže jsou ujeté barvy do modrozelena, což je jasně vidět, a ještě ke všemu se okradeš o značnou část světla, takže musíš exponovat déle. Kulovky bych fotil zásadně bez filtru, maximálně s nějakým slabým LPR filtrem, co moc nemrší barevné podávné podání (IDAS LPS bych připustil, ten používám i já).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

M13

#447

Příspěvek od alex.sky »

Nějak mi není jasné, proč kulové hvězdpokupy fotíš s CLS, a natož dokonce s UHC filtrem ?  Čemu to má pomoci ?  Vždyť tam žádná mlhovina není, a vše má slušný kontrast proti pozadí a není třeba nic moc "lovit" takže světlé pozadí moc nevadí. ...
Martin, vďaka, to som netušil a neskúšal   :-[
Nachádzam sa v Bortle cca 5-6, takže dlhšie ako 3minútové zábery bez filtra sa mi zdali nepoužiteľné vôbec.
Do r. 2011 som používal UHC-S, potom CLS - večný učeň  :-/
Toto je nové spracovanie archívu PixInsightom. Nabudúce to skúsim bez filtra,
vďaka  :)
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
hadak

M13

#448

Příspěvek od hadak »

8SE, canon 450D, 4x45s bez poin., ISO 1600, flat, dark, DSS, fotoWIN10
fotek bylo 15 ale DSS vzalo jen 4......
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

M13

#449

Příspěvek od mich1 »

Hele je ti jasny ze tohle nikam nevede ?:) Budto to chce pointovat a nebo jeste radikalne zkratit expozici (zkusil bych 20 s na iso3200 jestli to umi) a udelat stovky expozic aby mel clovek aspon nejaky minimalni celkovy cas(15x45 je velmi malo). Pak takovehle foceni muze mit smysl.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

M13

#450

Příspěvek od dablik »

hadak: clovece, precti si komentare k fotkam jak pise mich, uz nekolikrat bylo napsano, ze mas pointovat nebo zkratit expozice. Pak se nemuzes divit, ze ti nektere obrazky nechce DSS vzit. A hlavne jsou obrazky furt stejne. To neni zadny pokrok, ale preslapovani na miste Promin, ale ten komentar je mineny fakt v dobrem.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Odpovědět