M42 - Orion

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Milanesko
Příspěvky: 71
Registrován: 06. 08. 2017, 19:54
Bydliště: Bratislava
Věk: 42

Re: M42 - Orion

#1381

Příspěvek od Milanesko »

co sa mna tyka, tak som v plienkach ohladom fotografovania, ale chcel som skor napisat, ze nie kazdy ma cas na hodiny exponovania. Myslim ,ze aj za kratky cas sa daju urobit slusne snimky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M42 - Orion

#1382

Příspěvek od MilAN »

Milanesko píše: Myslim ,ze aj za kratky cas sa daju urobit slusne snimky.
No, ale tohle není ten případ. Tady to je za velké peníze- a ke slušnému snímku to má dost daleko.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Milanesko
Příspěvky: 71
Registrován: 06. 08. 2017, 19:54
Bydliště: Bratislava
Věk: 42

Re: M42 - Orion

#1383

Příspěvek od Milanesko »

ja som nepisal o peniazoch, ale o case.. ak som to dobre pochopil z popisu tak ho to stalo 6 minut zivota ak ratam len snimanie
Uživatelský avatar
Nascarphone
Příspěvky: 282
Registrován: 17. 08. 2011, 20:53
Bydliště: Praha Letňany
Věk: 36

Re: M42 - Orion

#1384

Příspěvek od Nascarphone »

Roman: Ježíšek přinesl novou techniku? Jinak by to chtělo určitě pár dalších expozic pro snížení šumu, je to přeci jen 6min, na astrobin jsem našel M42 při 12min ... ;) doufám, že se dočkám dalších snímků
https://www.astrobin.com/381097/0/?nc=user
Celestron RASA 11; Nexstar Evo C9.25+hyperstar; SW 50ED Evoguide
Daystar Quark Chromosphere
SW EQ-8R Pro
ZWO ASI 1600MMC; 2600MC
APM 20x80 ED Triplet
http://astrofotky.cz/~LiJak
https://www.flickr.com/photos/193485630@N06/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#1385

Příspěvek od MMys »

Při f/2.2 se s tím bude fotit parádně. Ale cena bohužel (nebo bohudík) nemá vliv na fyzikální fakt, že na dobrou fotku musí padnout na pixel tím více fotonů celkově, čím méně je těch z objektu relativně vůči těm ze zaneřáděné oblohy. Tedy pokud je to za úplňku, ten čas by musel být extrémně dlouhý, alespoň v řádu mnoha hodin.

Předpokládám že šlo o test z nedočkavosti a konečně se dočkáme pořádných fotek. Mimochodem, jak jsi zorganizoval USB a napájecí kabel ? Ani to moc není vidět. Na finální provedení by to asi chtělo dvě vzájemné kolmá ramena, co by nesly každé jeden z kabelů, aby ty slabé difrakční parsky byly alespoň normálně do kříže. Takhel se dvama to vypadá maličko divně.

Pak ještě existuje takový půlkulatý držák, ale jak to vypadá z něj v detailu netuším. Demonstrační Astrofotka je tam moc malá. Tady je 3D model pro tisk:
https://www.thingiverse.com/thing:2640393
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#1386

Příspěvek od Cztwerec »

Když Vás to tak hodně dráždí, tak proč na to reagujete? Vždyť to už nemá význam, takhle to Roman chce fotit, připadá mu to správné, přínosnou kritiku si od Vás vyslechl, reakce je neutrální, nebo taková jaká je a pojede si takhle asi dál. Proč takhle nekritizujete i mnohem nepovedenější pokusy co se zde občas objeví? Protože za to už ani nestojí. Možná bych se k tomu u Romana postavil obdobně a respektoval to co chce dělat. Na druhou stranu Roman pokud jsem jde se svým "zbozim" musí počítat s reakcí. Nebo proč to sem dává? Aby ukázal co z toho vyleze za tak krátký čas. Ale to je zase začarovaný kruh, protože tohle není úplně hodné obdivu (ikdyž pro mě inspirativní, ale rozhodně bych to stejně nedělal), obzvlášť ne tady, přeci j to není rybářské, nebo meterologicke fórum ale AF, které se té cestě k tomu jak něco kloudného z fotky vydolovat věnuje. Takže tyhle fotky vlastně odporují základní filozofii toho, co se tady řeší. Proto možná ty reakce...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#1387

Příspěvek od Roman (Rick) »

Páni, vy toho nakecáte :roll:.
Cztwerec píše:Když Vás to tak hodně dráždí, tak proč na to reagujete?
Presne :D. A vlastne ani nechápem, prečo ich to tak dráždi. Veď si fotíme každý pre radosť, nič si nezávidíme, nie? Aspoň sa to tu tak hovorí. Mne tu nešlo o nič iné, iba o ten wow efekt = čo všetko na tej fotke je za pouhých 6 minút, farebnou kamerkou a ešte za svitu Mesiaca v splne neďaleko. Prekvapilo ma, ako vyliezli dokonca aj tie okrajové časti hmloviny, ktoré nie sú zrovna jasné. To ma úplne zaskočilo. Nevidel som tu podobné výsledky, tak som sa len chcel podeliť "o zážitok", nič viac ;).
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2102
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: M42 - Orion

#1388

Příspěvek od DaveOne »

Panové bliží se nam Vánoce tak se nehádejme. Podívejte ja jsem třeba úplný začátečník a tak do toho možná nemám co mluvit a hodnotit, ale opravdu z mého pohledu je úžasné a velice potěšující co se dá vyfotit na obloze za celkových 6 minut na světelně znečištěné obloze třeba přímo z města . Jistě je tam spousta šumu a viděli(a někteří tady i udělali ) jsme všichni mnohem lepší snímky .. jenomže co to stálo času a zkušenosti (peníze bych teď neřešil ,protože kde není čas, západal a schopnosti v postprocesingu tak tam asi ani statisíce nepomohou ). Já jsem třeba ,,fotil,, nebo spis on-line pozoroval nedávno úplně poprvé a za takový záběr bych byl rád .. pro takové lidi jako jsem já ,kteří se tímto zaobírají rádi, ale nemají ten čas tak to je velice inspirující .. do budoucna příslib, že i já někdy třeba budu moci udělat takový snímek (pokud mne to chytne a zainvestuji do barevné kamery ) . Takže za mě jednoznačně palec nahoru
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M42 - Orion

#1389

Příspěvek od MilAN »

DaveOne píše:.. pro takové lidi jako jsem já ,kteří se tímto zaobírají rádi, ale nemají ten čas tak to je velice inspirující .. do budoucna příslib, že i já někdy třeba budu moci udělat takový snímek (pokud mne to chytne a zainvestuji do barevné kamery ) .
To podstatné jsi právě opomenul : ten čas zkracuje právě použití té drahé světelné sestavy, která ten čas zkracuje cca 5x oproti Newtonu 1:5 ( a v tom podobném poměru je i dražší :) )- Takže inspirující je si takovou kameru pořídit - to ostatní už na to zkrácení nemá vliv. Zkracovat expozice můžeš totiž kdykoliv - cenou za to bude nižší dosah a větší šum.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#1390

Příspěvek od Cztwerec »

Tohle je jen diskuze, žádné hádání, to především je nutné zdůraznit.

Pozor, Roman má hodně zkušenosti a upřímně mě například překvapil s Halpha na Slunci, přitom jsem mu vůbec nevěřil, takže doufám, že ty hlavní fotky ještě přijdou a zase překvapí i s touto technikou.

Já mám rád ty co jdou proti proudu a ne mainstremově, protože to umí každý :D

Dnes má přece dalekohled každý, kdo ho chce :) každý se může vydat svou cestou. Jedná může být jednoduchá, druhá těžší a o to třeba jde.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M42 - Orion

#1391

Příspěvek od MilAN »

Tady platí - a platilo vždycky- : čím světelnější soustava, tím kratší jsou možné expozice, čím kratší ohnisko a kratší expozice, tím je celý proces focení jednodušší a rychlejší. Čili, je to ta nejjednodušší cesta k dobré fotografie, často se lze obejít bez pointace a lze použít i azimutální montáže ( s GoTo) . Ale platí samozřejmě i to druhé - z hlediska optiky je to finančně vždycky ta nejdražší cesta.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 23. 12. 2018, 16:41, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: M42 - Orion

#1392

Příspěvek od Bill »

Roman (Rick) píše:Presne :D. A vlastne ani nechápem, prečo ich to tak dráždi.
Ale to je jasné, už to tady zaznělo - pokud uděláš podobnou fotku s investicí 15kKč, tak ti budou všichni fandit. Pokud něco takového vyprodukuješ sestavou za 150kKč tak už to vypadá divně. Pokud by jsi to nazval "prvé světlo" nebo "on-line pozorování", tak je taky všechno OK. Nám jenom přijde divné, aby takhle vypadala finální fotka z takové sestavy...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#1393

Příspěvek od MMys »

Pokud se s tímhle na rozumně tmavé obloze nafotí hodinka expozic (klidně i po té minutě, to je tak optimální čas pro tu kameru na jasnější objekty), bude to obrázek jak víno :-)
Honza Zahajský mi to na MHV nabízel, jestli RASA nechci vyzkoušet, jenže na EQ6 je to už moc, a dát to na moji montáž znamená rozdrátovat tu 12" "elektrárnu" co mi na tom visí, a na to jsem opravdu neměl chuť. Tak snad nám Roman ukáže, co to dovede při té světelnosti s maličkými pixely na kameře.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#1394

Příspěvek od Roman (Rick) »

Cztwerec: dík ;).

Dofotil som ďalších 6 minút (spolu je to teda 12 minútová expozícia) a spracoval nanovo. Kto sa bojí šumu, nech na to nekliká :lol:. Keď nebude rušiť Mesiac dofotím to do bezšumovej verzie aj pri 100% náhľade.

Obrázek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#1395

Příspěvek od MMys »

Šumu se nebojíce, kliknul jsem. Nic neočekávaného jsem neviděl, fyzika pořád funguje :-) To jsem zvědavý, kolik času bude potřeba na parádní snímek. Tipuju tak 90-120 minut.

Ještě mi nejsou jasná ta velká bílá přepálená kola z jasných hvězd. To už jsou po minutě takhle na doraz, nebo se to jen moc rozlezlo při zpracování ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět