M42 - Orion

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M42 - Orion

#1321

Příspěvek od MilAN »

No, na žádné paralaktické montáži kulovou hlavu asi většinou nemáme ( kromě 2 stupňů volnosti další není potřeba) a nikomu to nevadí a nikoho to neomezuje - takže ti moc nerozumím v čem by mohl být problém :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#1322

Příspěvek od nosuh »

Ciste pohodlnost ( hlavne v nastaveni DE). Na kulovce povolim pouze aretaci a jedu, na te DE ose, co je soucasti bych se něco nakroutil koleckem, nemá zadny volny rezim pro rychle napozicovani, pouze tocitko..pokud to funguje, tak to neresim :)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: M42 - Orion

#1323

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:No, na žádné paralaktické montáži kulovou hlavu asi většinou nemáme ( kromě 2 stupňů volnosti další není potřeba) a nikomu to nevadí a nikoho to neomezuje - takže ti moc nerozumím v čem by mohl být problém :)
Tak pokud nemáš kamerku s kulatým (nebo aspoň čtvercovým) čipem, je vhodné mít možnost ještě alespoň otáčet objektivem - což u objektivu bez stativové objímky nejde...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: M42 - Orion

#1324

Příspěvek od Roman (Rick) »

Jedna len tak pre radosť a zmiernenie abstinenčných príznakov :D. Fotené len z balkóna, uprostred mesta pri mizernom počasí (dymno), ale aspoň som si testol drobca - Olympus em10 mkII. Fotil som len do jpg, dohromady 11 minútová expozícia (8 sekundové subexpozície bez pointácie, bez komakorektora).

Obrázek
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: M42 - Orion

#1325

Příspěvek od pedrosanchez »

Dobrý den. Krásná fotka mlhoviny :-O To snad není možné. Roman (Rick), jak jste to fotil, jakým aparátem a co máte za dalekohled?

Přátelé, vy vidíte tu mlhovinu v dalekohledu barevně? Já mám dobsona 150/1200 a včera byl docela dobrý seing a řekl bych, že jsem viděl jen nějaký rozmazaný černobílý flíček, přitom pan Karkoschka ve svém atlasu píše, jak je mlhovina krásná a že ji lze pozorovat i triedrem, pomalu viditelná i očima. Tak nevím, kde se stala chyba. Ano, měsíc zářil jako blázen, ale souhvězdí orionu jsem viděl krásně.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#1326

Příspěvek od MMys »

Barvně samozřejmě vidět očima není. Ani v mé 400-ce. Oko vidí barevně až při vyšších intenzitách světla. Ale na tmavé obloze bez měsíce, a nejlépe ještě s mlhovinovým filtrem, tam ty vláknité struktury jsou krásně vidět.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: M42 - Orion

#1327

Příspěvek od Roman (Rick) »

pedrosanchez: Ďakujem :). Fotil som cez Newtona 200/1200mm s Olympusom omd em10. Detailnejšie technické info možno nájsť na astrofotkách, po kliknutí na obrázok. Technika zaznamená hmloviny vždy lepšie, ako ľudské oko. Hmloviny treba pozorovať mimo mesta, pri čo najtmavšej oblohe, aby vynikli rôžne štruktúry, detaily. Množstvo viditeľných detailov taktiež závisí aj od skúsenosti pozorovateľa - skúsené oko toho uvidí oveľa viac, ako oko začiatočníka. M42 je skvelá hmlovina na začiatok, či ako tréning i menšími ďalekohľadmi ;).
Uživatelský avatar
Marian Micuch
Příspěvky: 115
Registrován: 14. 12. 2013, 16:58
Bydliště: Plevník- Drienové
Věk: 66

Re: M42 - Orion

#1328

Příspěvek od Marian Micuch »

Znovu spracovanie starších dát M42.

http://www.astrofotky.cz/gallery.php?sh ... 882624.jpg

PS:Kratšie expozície na potlačenie prepáleného stredu nemám.
Marián Mičúch
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: M42 - Orion

#1329

Příspěvek od Bill »

Sice to je jenom testovací fotka z města při (skoro) superúplňku - ale když už je tak hnusně, tak aspoň malé oživení :-)
M42_Ha_cor_mala.jpg
M42_Ha_cor_mala.jpg (131.23 KiB) Zobrazeno 2669 x
(je to málo dat, jasná část je přepálená a kresba není ještě dokonalá - bude asi třeba poladit kolimaci a asi i vzdálenost komakorektor <-> čip kamerky)

TTD - 20x300sec Atik 460, Baader Ha, miniastrograf 150/600. Počasí nejhorší - úplněk, ve městě, přecházející oblačnost a podprůměrný seeing...
Data nejsou kalibrovaná...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2002
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#1330

Příspěvek od Beda »

Na miniastrograf s aperturou 150 mm pro mne, vizualistu, pěkný výsledek ! Zvláště když se zohlední všechny "přitěžující" okolnosti: superúplněk, špatný seeing, oblačnost, resty v kolimaci atd....
č/b H-alfa mají něco do sebe :) Astrograf je vlastní výroba?
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: M42 - Orion

#1331

Příspěvek od Bill »

Beda píše:Astrograf je vlastní výroba?
No on to byl původně GSO 150/600 - ale po předělání z něj skoro nic nezbylo...

Zůstalo sklo primáru (je přebroušený na <l12 p.v.) a držák primáru (doufám, že to nebyla chyba - je to jednoznačně nejslabší díl. Snad to minizrcátko udrží), výtah (ale plastová převodovka je vyměněná za kovovou, přidáno druhé lineární vedení a nějaké další šroubky na zpevnění). Astrograf má nový tubus (nerez 1mm = roura od kamen). Bohužel tubus je o něco větší, takže jsem musel vyměnit GSO kruhy za větší SW. Je nový pavouk "vystříkaný" z jednoho kusu a nový vyhřívaný sekundár (MMys mě ukecal, že by bylo mít dobré aspoň jedno zrcadlo s vysokou odrazivostí - primár má klasické pokovení). Korektor je GPU. Trošku přibral - ale nic hozného. Kompletní hmotnost je 7.2 kg včetně kruhů, lišty a GPU.

Uvidíme. Bazarové GSO jsem koupil na podzim 2015 - konečně jsem se dokopal to dotáhnout do konce :lol:
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M42 - Orion

#1332

Příspěvek od MilAN »

Kdo ti předělával ten primár ? Není výhodnější už koupit přímo primár s touto přesností než kupovat dalekohled a všechno předělat? Jen si myslím, že pro DSO focení jsou parametry zrcadla takhle zbytečné
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: M42 - Orion

#1333

Příspěvek od FunTomas »

Nejaký obrázok toho ďalekohľadu by sa našiel?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: M42 - Orion

#1334

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Kdo ti předělával ten primár ? Není výhodnější už koupit přímo primár s touto přesností než kupovat dalekohled a všechno předělat? Jen si myslím, že pro DSO focení jsou parametry zrcadla takhle zbytečné
Primár opravoval Milan Kamenický.

"Není výhodnější už koupit přímo primár s touto přesností než kupovat dalekohled a všechno předělat?"
No to asi ano. Já jsem ale začal bazarovým GSO 150/600 s tím, že ho jenom trošku "vytuním". Zrcadla určitě nebyla v plánu... Ale nechával jsem ho přeměřit a bylo za hranou i té relativně měkké specifikace 1/16 rms od GSO. Zkoušel jsem i GSO, zda by to po záruce nevyměnili s nějakým doplatkem. Nabídli mi nové za plnou cenu se stejnou specifikací - představa dvou stejných zrcadel mě nijak nenadchla. Oprava u Milana vyšla levněji než nové s nějakými garantovanými parametry u OO nebo ATC.

"Jen si myslím, že pro DSO focení jsou parametry zrcadla takhle zbytečné"
No on Milan horší asi neumí :-D. To původní by asi taky stačilo (cca l/3.4)- ale přišlo mi to líto, když už jsem tomu věnoval tolik (převážně cizí) energie...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: M42 - Orion

#1335

Příspěvek od Bill »

Pidrman píše:Vy mi dáváte :-(

Před vánocema jsem byl rozhodnutý, že po vánocích půjdu do GSO 150/600 ( mam jen HEq-5 pro ) a když to čtu, tak jsem na rozpacích.

Koupit auto a pak bez řádných znalostí z toho auto udělat je na prd :-(

tak mě napadá jedině tohle
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... rmany.html
Asi bych ti to doporučil. To moje GSO trpělo taky oblíbenou vadou - skřípnutý sekundár v objímce (GSO má plastovou objímku okolo sekundáru). První, co jsem musel udělat, tak ho vylámat z toho plastu. Ani tam nebyl offset... Tohle by se mi dělat na novém hned na začátku nechtělo.

UNC1506 - jenom si před objednáním s nimi ujasni jaký budeš používat komakorektor. Nízký výtah je vhodný na krátký komakorektor a podle použitého KK se volí i délka tubusu. Já jsem u toho GSO + GPU musel prodloužit tubus o 2 cm...

TS to má určitě nějak rozumně vymyšlené.
M:736 750 113
Odpovědět