Mlhovina IC 1805 - srdce

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhovina IC 1805 - srdce

#421

Příspěvek od MMys »

Mlhovina dobrá, ty hvězdy jsou moc tavé a zašedlé. Sice je potřeba je trochu potlačit aby mlhovina vynikla, ale ne takhle moc a asi jiným způsobem. Josu jasově skoro stejně jako mlhovina, jen s jinou barvou, a to vypadá divně.

Nesmíš potlačovat ty velké hvězdy, u nich to ani moc nejde. Ty tam musí zůstat svítit. To co přezařuje mlhovinu ja ta hromada slabých hvězd, u nich opatrná redukce snímek hodně pozvedne.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Mlhovina IC 1805 - srdce

#422

Příspěvek od Bill »

Jo už vím, co je asi největší průser. Já jsem si vyrobil několik syntetických L - různé funkce od maxim, geometrických a aritmetických průměrů ap. Nakonec jsem použil aritmetický průměr červených kanálů expozic s CLS filtrem a bez. (tam je ta Ha mlhovina samozřejmě nejlepší) Záměrně jsem nepoužil modrý kanál, protože ten objektiv v modré dělá prasátka... Jenomže - těm "modrým" hvězdám teď chybí jas ... Ach jo, kolik já už vymyslel geniálních řešení v PI, které jsou úplně na ho....

Tak znovu a lépe :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: Mlhovina IC 1805 - srdce

#423

Příspěvek od kolec »

Podla mna to ziadny prieser nie je. Ked si porovnam zmenu v kvalite tvojho spracovania , tak je tam vyrazny posun (oproti roku 2014)
Okrem toho ja som nevidel doteraz RGB IC1805 , s ktorym by som bol uplne spokojny. Jasne , ze MMs ma s hviezdami pravdu, ale hviezdy v tvojom obrazku uz zacinaju mat farbu! A to je velky posun oproti prepalenym , slepuchom
A nie je vela snimkov vo svete , ktore IC1805 RGB maju nejaku farbu hviezd.


Som presvedceny , ze pri novo nafotenych datach ( rozumnejsie zvolenej dzke expozicie) a terajsom stupni spracovania by to malo dopadnut velmi dobre
kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Mlhovina IC 1805 - srdce

#424

Příspěvek od Bill »

kolec píše:Podla mna to ziadny prieser nie je.
No večer ne - ale ve dne s bílým okolím nebo na tabletu to hrůza je...

Hlavní problém byl, že pro přizpůsobení L používám Liner Fit - a výsledný obrázek vůbec nevyužíval celý rozsah histogramu.

Opravil jsem to, ale mlhovina vylezla tak, že už to trošku připomíná omalovánku - tak nevím, zda je to lepší:

Obrázek

Ono se to asi pozná asi zase až další den :-)
M:736 750 113
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 62

Re: Mlhovina IC 1805 - srdce

#425

Příspěvek od Franta62 »

No, co se týká zobrazení detailů mlhoviny - za mně excelentní. Opravdu jsi "vytáhnul" krásné detaily, možná bych trochu ubral na sytosti a kontrastu, aby, jak říkáš, to nepřipomínalo omalovánku. To, že obrázek není zrovna moc vyvážen, co se týká celkové dynamiky snímku, mi ani tak moc nevadí. Svit hvězd se někdy opravdu uměle potlačuje právě v případech, kdy chceš, aby vynikly detaily slabšího objektu v pozadí za hvězdami. Upravil bych tu modrou barvu hvězd, která opravdu působí trochu nepřirozeně. Vymyšlený postup ale nevyhazuj, ani nemaž, možná by se Ti mohl hodit při vytahování detailů jemných proudů v ohonech komet, kdy nás většinou ani okolní hvězdy moc nezajímají. Stejně jsou většinou protaženy v obloučky, z důvodu vlastního pohybu komety mezi hvězdami. Takže ještě jednou - za mně detaily v mlhovině = za jedna. S tím potlačováním hvězd, tak aby snímek vypadal i dynamicky "v caiku" by Ti mohl pomoci Martin M. Já PixInsight neznám a prozatím nepoužívám. Vím, že je to F1 v programech pro úpravu astrofotek, ale je taktéž poměrně náročný na hardware, který mám tak trochu staršího data. Takže, nenech se odradit dílčími neúspěchy nebo malými slepými uličkami a pokračuj. Franta62.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhovina IC 1805 - srdce

#426

Příspěvek od MMys »

Už je to trochu lepší, ale červená hrozně sytá, místy až v saturaci, že už se ztrácí detaily.
Modré hvězdy mají kolem sebe pořád tmavší okolí, a pak zase jasnejší mlhovinu. To vypadá dost blbě. Ale chápu, že tady je primárně problém s blbou kresbou v modrém kanálu.

Pošli mi ta data (zkaliborvané složeniny R,G,B a H-alfu. OIII asi nemáš, že ?) kouknu na to, jestli to má nějaké řešení, a pokud jo, bude případně námět na workshop)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Mlhovina IC 1805 - srdce

#427

Příspěvek od Bill »

Tam není žádná Ha :-)
Je to opravdu čisté RGB na tmavé obloze. Jenom část expozic je přes CLS. (Ale červená z CLS je "skoro" Ha)
Ještě je prostor i na moje zlepšení. Ono stačí se vrátit o pár kroků zpět a zrušit selektivní saturaci. Taky jsem se nedíval, kde se ty hvězdy zprasí - L vypadá normálně. Asi bude stačit je zamaskoval před MT. Ale rád to pošlu.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Mlhovina IC 1805 - srdce

#428

Příspěvek od Bill »

MMys píše:Modré hvězdy mají kolem sebe pořád tmavší okolí, a pak zase jasnejší mlhovinu.
Hmmm. No já jsem kontroloval jádra a ty jsou v L OK. Ale halo tam chybí, protože L je z červené. Ach jo, nejlepší je čistá Ha :-(
Lehké MT má na ty jasné hvězdy pozitivní vliv - zmenší kolečka vzniklé MS a zmenší přepaly. Ale pak už se to zhoršuje.

Aha - už možná vím, co ti vadí, to bude blbou maskou - tmavé kolečka okolo hvězd v mlhovině. To by snad mohlo jí opravit lehce...
.................
Není to maskou... Na lehkou opravu to nevypadá. Možná to je opravdu nekorektní L a chybějící halo v modré barvě.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhovina IC 1805 - srdce

#429

Příspěvek od MMys »

Souběžně s dofocováním SII kanálu Rosetty jsem od podzima fotografoval hlavně úzkopásmově i střed mlhoviny IC1805-Srdce, s otevřenou hvězdokupou Melotte 15. Tento týden jsem usoudil, že dat (nasbíraných po kouskách od 1.10.2017) mám už dost a je na čase z nich něco stvořit.

Vkládám proto opět úzkopásmový snímek v klasické Hubble paletě a jeho azurovo-zlatou modifikaci. Časem možná bude i kombinace bicolor snímku v pravých barvách s RGB hvězdami, ale to asi až na podzim. RGB mám zoufale málo a objekt je nyní na straně zaneřáděné Hradcem Králové, což úzkopásmu vůbec nevadí, ale RGB ano.

Celkem bylo použito 800 min. H-alfa, 610 min. OIII a 610 min. SII. Tedy 33 hodin a 40 minut. Nasnímáno bylo však o dost více, ale vzhledem k tomu, že jsem ze zoufalosti z počasí fotil v každé díře, a nechával běžet i když chodily mraky, tak pochopitelně část snímků šla do koše (ještě že v PI existuje subframe selector, přebírat to ručně by byla šílená práce). A nelze nepřipomenout, že obrovský podíl na výsledku má hvězdárna a hlavně montáž, která běží tak, že ani po hodině mraků, když se znova vyjasní, nezmizí pointační hvězda v OAG ze čtverečku 64x64 pixelů. Takže po každém vyjasnění se pointace znovu sama chytí a fotí to dál. Stylem výjezdů se sestavou do terénu by prostě takovýto snímek asi nevznikl.

Na kliknutí snímky v plném rozlišení kamery.

Obrázek

Obrázek

Za zmínku stojí malá planetární mlhovina WeBo 1 (Webbink, Bond, PN G135.6+01.0) která je vidět u levého okraje tak ve čtvrtině snímku zdola. Více o tomto zajímavém objektu třeba zde: http://iopscience.iop.org/article/10.10 ... .text.html
Před fotografováním jsem vůbec netušil, že tam něco takového je. Objektu jsem si všiml až na první pokusné složenině asi po deseti expozicích.

Obrázek
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: Mlhovina IC 1805 - srdce

#430

Příspěvek od AntonPike »

Jedním slovem - nádhera!!!
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

Re: Mlhovina IC 1805 - srdce

#431

Příspěvek od Fugas »

Martine, tohle je fakt neskutečný. Ty máš pronajaté nějaké hodiny na "Hubblu" ?? :-) :-)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhovina IC 1805 - srdce

#432

Příspěvek od MMys »

No podíval jsem se na data FITSů, kdy jsem je snímal, a má se to takhle:

1,2,13-14-15-16. října
22-23. listopadu
7, 25-26. prosince 2017
21-22. ledna 2018

Hlavně to zachránil říjen, tam bylo hodně nocí, kdy jsem vždy večer fotil tohle, a po půlnoci do rána zase Rosettu. Pak se postupně počasí horšilo, a dofocoval jsem OIII a nakonec teď v prosinci a lednu SII. Výhodou jsou dlouhé noci. Takže to kolem půlnoci přehodím z jednoho objektu na druhý, a jdu spát.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Mlhovina IC 1805 - srdce

#433

Příspěvek od Aletel »

V plném rozlišení opět krásné pokoukání, ...
ale ... Martine, nejsem odborník na false color (tudíž bez uzardění do toho mohu kecat bláboly). Přijde mi, že s tou modrou barvou to je trošku moc přepísknuté - na úkor zneviditelnění výraznějšího zastoupení vodíku. V místech s vyšší koncentrací temných, prachových mračen, obsažených různě v celém snímku, je zbarvení do šedo-fialova a působí to poněkud rušivým dojmem - takto by to asi být nemělo?

Planetární mlhovina WeBo 1(o té jsem neměl tušení) je pro mě velikým překvapením a trošku tím vyvolává podezření k rozhodnutí o volbě méně obvyklé kompozice - zda záměr, nebo čirá náhoda.

Každopádně gratulace ke snímku, který jen stvrzuje výhodu vlastního pevného stanoviště a možnosti nasbírat data v úzkopásmu i ve chvílích "hnusu", kdy to "zdánlivě" nemá žádný smysl. S čistým focením na RGB je to v posledním čase fakt bída.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhovina IC 1805 - srdce

#434

Příspěvek od MMys »

Možná máš pravdu, v klasické HST paletě jsem tam přimixoval více zeleného kanálu, tak si dej refresh v prohlížeči. Naopak tu zlato-azurovou až modrou jsem tak udělal zcela úmyslně, protože se mi to tak líbí víc.

Šedofialové fleky (ano, vím, bojoval jsem s tím včera do půlnoci). Ona se tam původně dostala taková hnusná fialová z SII kanálu, který trochu utrpěl od toho oranžového bordelu od Hradce, a na kterém se mi nepodařilo udělat úplně korektně DBE (není jak, mlhoviny jsou všude). Tak jsem pak ty fialové fleky trošku razantněji odsaturoval, ale úplně dokonale to nejde. Tuhle míru jsem už uznal jako nerušící. Samozřejmě by to chtělo ješět dalších 10 hodin SII, a hned z kraje podzima, kdy to mám na druhé straně oblohy. Třeba to ještě udělám. Ač se to nezdá, bylo zde dost "žehlení".

Kompozici jsem takhle volil záměrně, ale hlavně protože to plánuju na zeď a přijde to vhodně oříznout na čtverec. Ta planetárka tam pak pochopitelně nebude, opravdu jsem o ní nevěděl.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Mlhovina IC 1805 - srdce

#435

Příspěvek od Aletel »

MMys píše:Ona se tam původně dostala taková hnusná fialová z SII kanálu, který trochu utrpěl od toho oranžového bordelu od Hradce, a na kterém se mi nepodařilo udělat úplně korektně DBE (není jak, mlhoviny jsou všude).
Nevím jestli to bude užitečné - jeden čas jsem s výhodou používal ve chvílích neúspěchu, funkci alfa kanálu - průhlednosti - (která se v pixi jeví jako zbytečná), pro lepší stanovení rozmístění DBE značek.
Použít CreateAlphaChannels na kopii a v HistogramTransformation si zapnout vedle RGB/K nevyužívané [A] a zatahat si šoupátky, aby bylo vidět nejslabší místa ADU v pozadí. Rozmístit značky, ikona na plochu a pak jen laborovat s nastavením hodnot a případně sem tam lehce některou značku malinko přemístit (až ta poslední, malinko posunutá, bývá správně). Některé snímky s proměnlivými gradienty jsou hodně tvrdý oříšek na rozlousknutí a vygenerovat správný odečet DBE je velký boj.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Odpovědět