M27

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

M27

#436

Příspěvek od Kyblik »

pokud je vystup vazne z kamery ASI224MC a hokle si z nas nedela srandicky :-), tak si troufam tvrdit, ze vystup na NB filtrech je famozni !!!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

M27

#437

Příspěvek od MilAN »


MilAN: srovnávat snímky z příspěvků 422 a 429 je asi dost problematické (širokopásmo versus úzkopásmo, 12"/10", ...)

Tahle hodinová expozice ukazuje více než Honza ukázal, stačí si obrázek stáhnout a trochu si pohrát.    Neberu ti tvůj názor, já jen, že v úzkopásmu to bývá vždy jednodušší. To, co tu je v H- alfa ( i na staženém a upraveném obrázku) nafotím ale  menším dalekohledem  a méně citlivou kamerou za 1 minutu. Tady je hodina dat, celkem minimálně ovlivněná tím Měsícem. Proto bych čekal od kamery, která má maximum spektrální citlivosti v H.alfa, něco jiného- zvláště, když se jedná o druhou nejjasnější planetárku.  Ale možná se z toho dá v originálních datech vydolovat daleko více. V OIII je to moc dobré, pokud  to bude tak i v H-alfa, bude to pěkný snímek.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1123
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

M27

#438

Příspěvek od Pavebo »

MilAN: pokud je to děláno barevnou kamerou, narážíme na  bayerovu masku - a tady je ten zakopanej pes - data jsou hodně ředěná (řekl bych tak na 1/3, pracuje buď červený nebo zelený pixel podle filtru a ostatní dva stávkují).
Takže, podle mého je to dost dobrej výsledek.

EDIT: Kyblík: ano, tak nějak. Znám i šílence, kteří bayedra proto z čipů sundavají, neznáš nějakého podobného antibayera?
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1490
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

M27

#439

Příspěvek od hokle »

Děkuji, že jste se zbývali mým výsledkem. Sdílím názor s MilAnem, že by očekával více. Já také, když jsem to porovnal s mým historickým snímkem z DSLR. Na druhou stranu např. plocha pixelu kamery L. Šmida je jednou tolik větší. Ještě připočtu, co zmínil Pavebo, že při použiti OIII pojede kamerka díky Bayerovi na cca 50% a s Ha cca na 25%. Takže tam jsou oproti mono dost velké ztráty. Další rezerva je v mém zpracování. I tak mě to neodrazuje s tím fotit. :). Ještě pro představu uvádím jeden nezkalibrovaný debayerovaný OIII snímek. Je strečnutý a uložen v jpg.


Teplota čipu byla 28.1°C, expozice 120s, Gain 100 z 600
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

M27

#440

Příspěvek od mich1 »

Ja bych teda vice ani neocekaval, tahle je to uplne stejne jako s dslr a uzkopasmovymi filtry(vetsina pixelu slepa a jeste s problematickou kalibraci), a jeste navic s mensim pixelem. S dslr se to da resit vyseparovanim jednotlivych kanalu za cenu polovicniho obrazku ale tady to nepripada v uvahu kvuli velikosti snimku. Myslim ze je rozumejsi fotit bez filtru.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

M27

#441

Příspěvek od MilAN »

Tohle platití v okamžiku spojitého spektra objektů. V případě mlhovin je pásmo vyzařování plynu striktně omezeno na emisní pásy. Takže je jedno, jak široké je např. červené pásmo na čipu a celkem i , jak je široký H-alfa filtr. Šírku určuje jen šířka emise H-alfa záření Takže červený obraz mlhoviny bude v případě barevné kamery mít stejnou intenzitu, bez ohledu na to, je -li tam úzkopásmový filtr či není. Rozdíl bude ale v intenzitě pozadí, který úzkopásmový filtr spolehlivě odstraní. Zrovna to samé platí v oblasti H-beta i OIII, v kterých se běžně fotí a v kterých ( ve viditelném spektru) mlhoviny vyzařují většinu záření
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

M27

#442

Příspěvek od mich1 »

Ano Milane to plati u spojiteho spektra, ale nic to nemeni na faktu ze kdyz tam strcim HA filtr tak proste zachycuji na 1 ctvrtinu pixelu a ten zbytek je sum a nejaky nahodny bordel. Kdezto bez filtru budu najednou zachycovat jak HA tak OIII a ve vysledku budu mit 2 krat tolik dat za stejny cas.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

M27

#443

Příspěvek od MilAN »

Jo, to je samozřejmé, ale hodina expozice vykreslí H-alfu ve stejné intenzitě, ať budu fotit bez úzkopásmového filtru nebo s ním. Takže objekt, který svítí v H-alfa ( tedy červený) bude stejný v obou případech. Ta šířka emisní čáry je tak malá, že je jedno, jak široký filtr / nebo žádný/ jí postavíme do cesty.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

M27

#444

Příspěvek od FunTomas »

Vyskúšal som si trocha inú techniku fotenia, než na akú som bol doteraz zvyknutý. Ako objekt na pokus som zvolil M27 a technikou bola ASI 120, Newton 250mm na montáži NEQ6. S Petrom Pírom sme skúšali krátke nepointované expozície a následne z množstva fotiek vybrať najlepšie snímky a poižiť ich do výsledného obrazu.

mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

M27

#445

Příspěvek od kolec »

Tomas, nejaky komentar, nazor? Vyskusali ste a co doporucujete?

kolec

P.S. Obrazok je tmavy zasumeny , mam pocit , ze niektore hviezdy su natiahnute.

Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

M27

#446

Příspěvek od FunTomas »

Je to prvý obrázok. Ani nevieme ako to fotiť, nastavovať, spracovávať... Preto je obrázok taký aký je aj so všetkými detskými chorobami. Nie je zatiaľ čo doporučovať. Kamera nie je primárne určená na fotenie deepsky objektov.

Ad šum: Čo by si čakal za 1200 sekúnd? Toľko možno trvá jediná z tvojich extrémnejších expozícií, ktorých napokon spravíš 50++  ;)

Nafilmoval som v tom čase aj Mesiac. Keby si videl ten seeing... Niečo ako rozvírené akvárium. ;D
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

M27

#447

Příspěvek od Cztwerec »

Už vím proč si se mi ptal na detaily mého snímání. Když to rozsvítíš, rád bych to složil na LRGB :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Jan Kučera
Příspěvky: 244
Registrován: 08. 04. 2008, 10:02

M27

#448

Příspěvek od Jan Kučera »

Dobré ráno,
tak po včerejším celonočním focení (z pátka na sobotu), kdy jsem odfotil galaxii M51, jsem si chtěl dát pauzu a odpočívat. Ale když člověk vidí tu předpověď, že má být zase jasno, a ještě k tomu ho žene kupředu začátečnické nadšení, těžko tomu lze odolat a nevyužít toho :)

Vzhledem k ohnisku kterým fotím (600mm), by měly být body mého zájmu především větší a jasnější DSO objekty, a tak jsem se tentokráte vrhl na planetárku M27, na kterou jsem se chystal již delší dobu. Výjezd byl až před půlnocí, protože M27 je ještě relativně nízko nad obzorem a mezitím, než jsem si vybalil, poskládal a nastavil celou astro-sestavu, vystoupala už slušně nad obzor.

Popravdě, čekal jsem že by to mohlo být dobré, ale po první pointované expozici mi snímek na malém displeji DSLR doslova vyrazil dech. Člověk by nevěřil, jak se za relativně krátký čas dokáže vykreslit :)

Do rána jsem stihl 20 expozic po 6-ti minutách, pak už začala světlat obloha. Odfotily se pak ještě darky a ráno při svítání i flaty. Dnes to navíc byla první noc, kdy jsem zažil trochu silnější vítr a měl jsem strach, že z těch snímků nic nebude. Ale moje montáž HEQ-5 (s nasazenou ED-80), to ustála bez problémů - jen asi 2 expozice byly větrem znehodnoceny, jinak vše použitelné. za což jsem opravdu vděčný.

Další věc, která mě mile potěšila, bylo zpracování dat. Jak jsem včera nedokázal zpracovat barevně M51, dnes u M27 to bylo po chvíli hraní si už bez problému. Bylo toho víc, ale především, dělal jsem špatně debayering, tzn. nenastavil si správně modrý a zelený kanál, oproti červenému - mám modifikovanou DSLR.

Na snímku je dole trochu světlejší pozadí, ale není to tak do očí bijící. Možná je to od horizontu (světelné znečištění) nebo možná špatnými flaty. Možná by to šlo i upravit důkladnějším zpracováním, ale prozatím toto neřeším a jsem naopak moc rád za to, že se mi to podařilo zpracovat takto. Ze snímku mám celkově velkou radost, protože jsem čekal daleko horší výsledek.

Ale už končím, to jsem se zase rozepsal

Více info a větší rozlišení na klik:

Uživatelský avatar
Jan Kučera
Příspěvky: 244
Registrován: 08. 04. 2008, 10:02

M27

#449

Příspěvek od Jan Kučera »

I přes rušivý Měsíc v těchto dnech, jsem se včera k ránu vydal do terénu něco "cvaknout" Hlavně mi šlo o to, abych "nezakrněl" a procvičil si sestavení celé sestavy. Kupodivu šlo vše rychle a bez problémů. Cvičně jsem si chtěl zkusit od posledního výjezdu znovu planetárku M27 (Měsíc se nacházel v době snímání kousek nad ní), takže rušení jeho svitem bylo maximální.

Výsledek 10x4min, ISO 800. Foceno navíc bylo na záložní nemodifikované tělo Canon 1100D a pořízeny nebyli ani darky, ani flaty - takže výsledek taková malá mizérie, ale šlo opravdu jen o procvičení zacházení s technikou a vzhledem k Měsíci jsem samozřejmě ani nepředpokládal nějaké dobré výsledky.

Více info a větší rozlišení na klik:

Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

M27

#450

Příspěvek od peto »

Odpovědět