Region Gamma Cygni

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Region Gamma Cygni

#256

Příspěvek od Roman (Rick) »

Nejak sa neviem dostať do tmy, tak aspoň trochu O III včera z mesta cez prechádzajúcu oblačnosť. 16 sekundové subexpozície, bez pointácie, ako vždy.

Obrázek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24264
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Region Gamma Cygni

#257

Příspěvek od MilAN »

Červená OIII ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Region Gamma Cygni

#258

Příspěvek od Roman (Rick) »

Je to Bicolor Milanko, Bicolor :D. Použil som Ha z apríla (viď predošlý príspevok). Viac info je na klik, ako vždy ...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Region Gamma Cygni

#259

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak ešte raz, aj s trochou síry. Na HST to nebolo, tak som trochu upravil bicolor verziu. I tak ešte prefotím OIII, lebo času bolo málo a prechádzajúca oblačnosť aj po vytriedení snímkov narobila paseku okolo hviezd. Fotené z mesta, ako vždy bez pointácie, zatiaľ aj bez kalibrácie. Na klik astrofotky.

Obrázek
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Region Gamma Cygni

#260

Příspěvek od Dansemacabre »

Proč jsi fotil OIII poloviční než Ha a SII dokonce čtvrtinové? Jen pro zajímavost: jaký gain a případně binning? (mám čerstvě stejnou kombinaci Samyang+ASI1600 a laboruju s nastavením)
A proč vlastně jen tak krátké expozice, když na tohle kratičké ohnisko musí EQ5 při alespoň trochu slušném polárním ustavení zvládnout přes minutu? Minutovky s tímhle ohniskem fotím i na Star Adventureru, a to je proti EQ5 docela prdítko.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Region Gamma Cygni

#261

Příspěvek od Bill »

Dansemacabre píše:A proč vlastně jen tak krátké expozice,
Proto: http://www.astro-forum.cz/viewforum.php?f=17

:-D
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Region Gamma Cygni

#262

Příspěvek od Roman (Rick) »

Vidím, že Bill sa snaží byť vtipný :D.

Dansemacabre: Áno, viem, že by tam šlo dať dlhšie expozície, ale proste mi tie hviezdy pri OIII a SII stále utekali a nechcel som sa dlho babrať s ustavením montáže naslepo (polárku nevidím), lebo z balkóna mám na túto oblasť výhľad len cca do 11:30 a fotím hneď po zotmení. H alfu som fotil síce mimo mesto, s nastavenou montážou už dávnejšie, ale tam som si proste nechal tých 30 sekúnd, ako istotu, že nebudem mať pohnuté hviezdy, hoci montáž by zrejme dala viac. Inak gain mám štandardne na 300 ;).
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Region Gamma Cygni

#263

Příspěvek od Dansemacabre »

Roman: chápu, že se s tím nechceš babrat, ale výměnou za těch pět minut ustavování navíc bys ušetřil hodiny třídění a chroustání stovek RAWů a hromadu místa na disku. Jak jsem psal: delší expozice s touhle sestavou zvládne i cestovní minimontáž :)
Každopádně to máš pěkné, když vezmu, jak krátký expoziční čas to dohromady je!

ad gain 300: to jsem jednou zkusil taky, ale přišlo mi, že aby zmizel šum, musel bych těch expozic opravdu udělat několik set, tak jsem se na to vykašlal. Na stejný objekt stejnou kamerou a objektivem (zacloněno na f/2,4) teď zkouším gain 139 a pro O+S i s binningem 2x2 (Ha si nechávám 1x1), tak jsem pak zvědavý na srovnání.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Region Gamma Cygni

#264

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ja som si toho vedomý, ale šiel som proste na istotu, tých 5 minút ustavovania nepomohlo :D. DSS to zožere tak či tak, takže mi je vlastne jedno, či je tam 100, alebo 1000 fotiek. Ale ešte budem dofocovať dáta a keď budem pod normálnou oblohou a normálne nastavenou montážou dám samozrejme dlhšie expozície ;). A vďaka, tiež ma udivuje, čo sa dá vytiahnuť z tak krátkych expozícií z presvetleného mesta (a ešte k tomu bez kalibrácie).

ad gain: tá 300 je taký extrém zrovna pre takéto veľmi krátke expozície. Nie je to ideálne riešenie, ale mne monentálne vyhovuje. S tým unity gainom a dlhšími expozíciami to budeš mať samozrejme lepšie a postačí ti na to isté omnoho menej expozícií. Inak s týmito cmos kamerkami sa ti neoplatí ísť do binningu, ako sme zvyknutí pri klasických CCD. Kľudne môžeš ponechať bin1. Už to tu (v sekcii astro technika niekde) aj niekto rozoberal podrobnejšie, myslím, že Konihlav.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Region Gamma Cygni

#265

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak som sa pokúsil aj o HST paletu. So spracovaním to bolo spočiatku trápenie, ale aspoň som zas o niečo múdrejší. Je ešte na čom popracovať, ale ako zoznámenie sa s HST mi to zatiaľ stačí ;). Ešte aj tak treba dofotiť tú síru bez oblačnosti, aby tam nebolo to halo okolo gamma Cyg. Na klik astrofotky.

Obrázek
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Region Gamma Cygni

#266

Příspěvek od Roman (Rick) »

Včera sa mi podarilo z balkóna ešte raz nafotiť OIII, dohromady hodina s 8 sekundovými expozíciami. Tentokrát bez oblačnosti, takže aj bez hala okolo Gamma Cyg. Celé som to ešte raz prekopal a menej zatlačil na pílu pri spracovaní, nech je to prirodzenejšie.

F5 pre refresh snímku v predošlom príspevku.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Region Gamma Cygni

#267

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak mi to nedalo a pokúsil som sa ešte o detail (výrez) hmloviny Motýľ. Farby hviezd sa mi celkom páčia a zrejme ich už ani nebudem ladiť ďalšími fotkami v RGB. Neuveriteľné, aké detaily sa dajú nafotiť tak krátkym, len 135mm ohniskom :shock:. Na klik plné rozlíšenie.

Obrázek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24264
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Region Gamma Cygni

#268

Příspěvek od MilAN »

Tak na velikost detailů má ohnisko vliv, na zachycení mlhovin a jejich proexponování má vliv jen světelnost a celková doba expozice.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Region Gamma Cygni

#269

Příspěvek od Roman (Rick) »

Milan, ďakujem za poučnú vetu :D. Narážal som na to, ako sa tá technika postupom času zminiaturizovala. Tie pidi pixely umožňujú fotiť cestovnou zostavou (EQ5 + 135mm objektív) to, čo sa tu kedysi fotilo na HEQ5 s 80 mm edčkom a ohniskami okolo 400mm (a k tomu pripevnenému pointačnému ďalekohľadu), ako možno vidieť, keď človek zaspomína a zalistuje k počiatkom tohto vlákna. Keď sa to tak vezme, teraz som vlastne to isté nafotil tým, čím sa v minulosti pointovalo :D. O tom, že sa používali 10-15 minútové subexpozície a teraz na to stačia i takto extrémne krátke, niekoľkosekundové expozície, je proste úžasné :). Ale to sú len také moje úvahy a obdiv nad pokrokom v astrofoto technike všeobecne. Nechcem tu víriť hladinu, len som rád, že astrofoto už nie je také časovo a finančne náročné hobby ako kedysi a je prístupná širšej verejnosti za zlomok ceny (a hmotnosti zostavy) ;).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24264
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Region Gamma Cygni

#270

Příspěvek od MilAN »

Kdybys tolik nepřeháněl, nebylo by to tak směšné.
Tys někdy fotil pixely velkými 11,5um (=3x 3,8 um) , že ti ten výpočet tak vychází :? A znáš někoho , kdo takovou kameru tady na AF používal ?
A na druhou stranu , když ty s ohniskem 135 mm fotíš nepointovaně časem N sec, tak on by na stejné montáži mohl fotit expozicí 3*N, se stejným výsledkem. Máš menší šum, to ano, máš ale menší kapacitu pixelu a celkově za posledních 15 roků se zvýšila QEčipů o cca 20% . Nadšení je hezká věc, ale má to své meze, dané skutečností.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět