Airglow

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Airglow

#76

Příspěvek od Maser »

Tak teď, když vidím ty tři neupravené snímky mi došlo, jak moc si to zpracovával. Ale ta barva mi přijde trochu ujetá směrem k barvě sodíkových výbojek. A jestli se Roman podivuješ nad tím, jaká se kolem toho tvého airglow strhla debata, tak alespoň vidíš, jak neuvěřitelný snímek se ti povedl, doslova. :lol:
Máš to moc hezké, jen tak dál.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Airglow

#77

Příspěvek od LKamarad »

Chtělo by to trošku více popředí (černá silueta) a méně šumu, kterej to bohužel nedovolí zvětšit na velkoformátovej obraz.
Potom by to byla "nadzemská bomba" - snímek z jakýsi terestrický exoplanety ....... :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Airglow

#78

Příspěvek od MaG »

Chtěl bych se omluvit, že jsem skálopevně tvrdil, že jde o airglow. Podle všeho máme co do činění s meteojevem, ale zatím nemám k dispozici tolik podrobností a nejde o něco, co by bylo dostupného veřejně. Pouze jsem byl upozorněn, že jsem se asi mýlil. V pásmu WV je na MSG nad střední Evropou v inkriminované době dobře vidět jakési jemné zvlnění přesně ve směru vyfotografovaných vln na snímku, nejblíž to má asi k jevu vlnových oblak známých za horami, ale zde bude asi původ jejich vzniku odlišný. K jejich zviditelnění pak zřejmě stačilo už jen málo částic, proto jsou tak řídké.. Toto zvlnění však není airglow, protože ten se nad pevninou z družice vyfotit nedá. Při posledním výskytu v Alpách byl vidět jen nad Jadranem a částí Středozemního moře. Ještě jednou se omlouvám, že jsem nevěřil jinému řešení a předesílám, že se těším na to, až bude vše shrnuto a publikováno. Vydržte.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Airglow

#79

Příspěvek od juh »

V tom case fukal nad Slovenskom vietor zo S az SZ, v hladinach nad 2000m dosahoval rychlost vichrice. Na S Slovenska zhruba od urovne Fatier a Tatier smerom na sever prevladalo intenzivne snezenie. To, co bolo v atmosfere, mohli byt pozostatky toho snezenia unasane J smerom.
Podobny obrazok, ako je tu, daval na SpaceWeather aj Andras Pinter z Madarska.
Dalej k tomu mozem napisat snad len tolko, ze som zhuba v rovnakom case 70 km vychodne hladal nejake miesto so slabym svetelnym znecistenim, z ktoreho by som mohol fotit Orion sirokouhle, ale nevytiahol som ani fotak, lebo nad S a SZ obzorom som jasne identifikoval nejaku riedku vyssiu oblacnost, ktora sa tiahla S-J smerom, ale to nie je relevantne pre tento ukaz.
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Airglow

#80

Příspěvek od Maser »

No jo, pravda. V tom WV spektru jsou ty "vlny" dobře vidět, i jejich pohyb odpovídá. To je teda zajímavé. :roll:
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
mset
Příspěvky: 15
Registrován: 18. 07. 2015, 18:52
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Airglow

#81

Příspěvek od mset »

Dobrý den všem,

zatím doporučuji nedělat ukvapené závěry (žádným směrem), prosím o chvilku strpení - zpracovávám další družicové snímky (nad rámec toho, co je od nás veřejně dostupné), které by měly napovědět více. Atmosféra nad střední Evropou byla každopádně výrazně rozvlněná, otázkou je zda tyto vlny z troposféry až spodní stratosféry mohly dosáhnout hladin mezopauzy (80-100km), ve které se airglow nejčastěji vyskytuje - to s mě dostupnými daty a znalostmi neověřím (je na to zapotřebí jiných pozorovacích metod). Každopádně orografické vlny (vlny způsobené silným prouděním přes horské překážky, což byl tento případ) ve spodní atmosféře mohou být zdrojem vln generovaných směrem vzhůru, do mezosféry, orientace vln v airglow by pak byla přibližně shodná s vlnami pozorovanými v horní troposféře / spodní stratosféře; vlnová délka v hladině airglow by však byla odlišná.

Teď bych pouze poprosil o upřesnění časů fotek - zde (http://astrofotky.cz/gallery.php?show=r ... 758875.jpg) je uvedeno "od 22:00" - jedná se o časový údaj v SEČ nebo UTC? Do kdy to bylo pozorovatelné? A z jakého času skutečně jsou ty tři fotky - dle času v EXIFu by to mělo 00:01 až 00:03 - o jaký čas se jedná, SEČ nebo UTC? Byl čas foťáku přibližně nakalibrovaný (nastavený)?

Martin Setvák,
družicové odd. ČHMÚ
Martin Setvák, http://www.setvak.cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Airglow

#82

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak to som tiež zvedavý, čo to nakoniec bude. Každopádne zaujímavé úkazy sa nám to nad hlavami dejú ;). Tie časy ešte overím, a dám vedieť. Malo by ísť o letný čas.

Edit: čas je v LSEČ. Posielam RAW/JPG fotky airglow - TU. Snáď pomôžu.
Uživatelský avatar
mset
Příspěvky: 15
Registrován: 18. 07. 2015, 18:52
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Airglow

#83

Příspěvek od mset »

Díky za info o čase, tak už jen pro jistotu: čas v EXIFu je tedy SELČ? A měl jste ten čas ve foťáku zkontrolovaný, že plus minus minuta sedí?

Pro mě je toto docela zajímave "družicové cvičení", něco podobného (pochybnosti o tom, zda něco co jsem natimelapsoval před rokem na Tenerife, bylo skutečně airglow nebo ne) jsem si už prošel, a je to skutečně na hranici "rozhodnutelnosti". Tam mi alespoň pomohlo to, že nad oceánem nemohlo jít o světlo městského osvětlení rozptýlené aerosoly, což v tomto případě nelze vyloučit, plus to že když ke konci vyšel Měsíc a nasvítil krajinu plus drobnou oblačnost při obzoru, že červená barva jevu zůstala zachována (kdyby to bylo cokoliv jiného, tak by se "to" zjesnilo a barva by šla do bílé až šedé). Zatím mám zpracovaný MSG, ještě si hraju s družicemi Terra a Aqua a hlavně Suomi NPP, snad během zítřka pošlu, resp. dám někam ke stažení.

Zdravím, MS
Martin Setvák, http://www.setvak.cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Airglow

#84

Příspěvek od Roman (Rick) »

Vyhrabal som zopár starších "usvedčujúcich" fotiek z danej lokality fotené podobným smerom. Vysielač v pozadí je vrch Sitno.

Osvetlenie oblačnosti (Mesiac v prvej štvrti)
Obrázek

Airglow z roku 2014 podobným smerom
Obrázek
Uživatelský avatar
mset
Příspěvky: 15
Registrován: 18. 07. 2015, 18:52
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Airglow

#85

Příspěvek od mset »

Po důkladnějším zpracování snímků z MSG a polárních družic Terra (21:18 UTC) a Suomi NPP (00:17 UTC) lze jednoznačně vyloučit "klasickou" oblačnost - nízkou oblačnost, která je severněji od místa pozorování, tak řídkou vysokou oblačnost (žádná nad touto oblastí není) coby vysvětlení fotografovaných vln. Co ve mě ještě trochu "hlodalo" byl fakt, že vlny pozorované v kanálech absorpce vodní parou (WV) přetrvávaly nad oblastí celou noc, a trochu jsem váhal zda nemohou být doprovázeny zvýšeným množstvím (přesněji tzv. optickou mohutností) aerosolů, které by mohly způsobovat zvýšený rozptyl sodíkových výbojek veřejného osvětlení. Avšak vzhledem k tomu, že vlny pozorované ve WV kanálech se vyskytují spíše v horních vrstvách troposféry (cca 8 - 10 km), kde je zvýšené množství aerosolů nepravděpodobné, je tato možnost nejspíš zanedbatelná. Pokud by tomu tak skutečně bylo, musel by být pozorován nárůst jasu vln s klesající výškou nad obzorem, což není pravda. Takže téměř na 100% se skutečně jednalo o airglow a autorovi tímto gratuluji!

Pokud se někdo chce kouknout na ty družicové fotky, tak jsou dočasně ke stáhnutí zde:
http://www.setvak.cz/download/airglow_20161202-03/
(nechám to tam do konce tohoto týdne).

Byla to tak trochu "detektivka" - asi nebýt přítomnosti vln ve WV kanálech a přehnaného zpracování fotek do oranžova, tak bych asi o airglow vůbec nezapochyboval ...
Martin Setvák, http://www.setvak.cz
Uživatelský avatar
mset
Příspěvky: 15
Registrován: 18. 07. 2015, 18:52
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Airglow

#86

Příspěvek od mset »

Ještě dodatek - hodně by asi do budoucnosti ulehčilo podobná rozhodování, kdyby byl k dispozici alespoň cca půlhodinový timelapse. A jednoznačněji stanovitelný čas fotek - já si radši své foťáky udržuji v UTC (GMT), je pak snadnější přiřazení fotek ať družicím, nebo třeba radarům ...
Martin Setvák, http://www.setvak.cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Airglow

#87

Příspěvek od MaG »

Když jsem viděl ty vlny na WV, už bych nevěřil této interpretaci, ale nejsem odborník. Hlavním důvodem pro aitglow zůstává fakt, že přes to jsou vidět hvězdy a nejsou kolem nich hala, jinak je to velmi neobvyklý jev. Díky za to. Doufám, že se Roman donutí a napíše k tomu pár vět se svými dojmy. Myslím, že by to zasloužilo malý článek.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Airglow

#88

Příspěvek od Maser »

Zajímavé je, že ty orografické vlny jsou 2.12. na WV vidět od Krušných hor až po Istanbul. Stejně tak jsou vidět od Alp, až po jih Apeninského poloostrova. Pokud mohou pomáhat vytvářet zvlnění v oblastech kde vzniká airglow, tak asi muselo být vidět na velkém území. Takže pokud je takto výrazné a zvlněné airglow neobvyklý jev, pak Romanovi gratuluji k snímku takového úkazu.
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
mset
Příspěvky: 15
Registrován: 18. 07. 2015, 18:52
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Airglow

#89

Příspěvek od mset »

Samotná existence orografických vln pro vznik airglow nestačí - záleží na profilu proudění ve stratosféře a mezosféře, jestli se gravitační vlny dostanou až k mezopauze (kde následně rozvlní airglow) nebo ne. Takže pouhá přítomnost orografických vln není garancí že uvidíme i vlny v airglow, ale určitě zvyšuje naději na úspěch. Pak ještě nesmíme zapomenout na to, že vlny v airglow pozorované níže nad obzorem jsou ve skutečnosti stovky kilometrů vzdáleny (pro airglow v hladinách kolem mezopauzy jsou vzdálenosti podobné jako pro NLC).
Martin Setvák, http://www.setvak.cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Airglow

#90

Příspěvek od juh »

Aká je pravdepodobnosť toho, že v zimnom období vzniknú na severnej pologuli v miernom pásme v určitých oblastiach vhodné podmienky na zachytenie tohoto úkazu? Napr. na Slovensku v zimnom období dosť často nastáva situácia, keď k nám vpadne studený vzduch od S - SZ ktorému sa do cesty postavia vyššie masívy. Cez to prúdi vo vysokých hladinách (stratosféra a vyššie) vietor s vysokou rýchlosťou zväčša Z smeru. Taká situácia tu bola začiatkom decembra a niečo podobné tu máme aj v týchto dňoch. Len tak pre zaujímavosť som si ráno privstal a spravil zopár záberov. Netvrdím, že je tam airglov, len popíšem situáciu: Objektív fotoaparátu bol nasmerovaný k SV, vzduch prúdil od SZ, čiže je tam vidieť pohyb oblačnosti v horizontálnom smere, čo je pohyb v smere prúdenia vetra. Okrem toho vidieť od polovice obrázku smerom k dolnej časti diagonálny pohyb smerujúci z ľavého horného rohu smerom k pravému dolnému rohu, cirry by to nemali byť, pretože prúdenie v hladinách do 15000 m bolo v smere od ZS, skôr by to malo zodpovedať prúdeniu vzduchu v hladinách nad 25000 m. Nie je to výrazné, ale je to tam vidieť.
btw je tam aj jedna geminida
Obrázek
Odpovědět