Airglow

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mset
Příspěvky: 15
Registrován: 18. 07. 2015, 18:52
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: podmínky pro vznik airglow

#91

Příspěvek od mset »

Nevím. Na fyziku horní atmosféry (stratosféra, mezosféra, termosféra) rozhodně nejsem expertem, ale na vznik airglow má vliv jak složení (koncentace jednotlivých plynů, které se na vzniku airglow podílejí), tak aktuální meteorologické podmínky (asi především teplota) příslušných hladin kolem mezopauzy. Roční chod teploty je kolem mezopauzy opačný než v nižších hladinách (proto např. NLC pozorujeme pouze v létě, kdy je mezopauza nejchladnější), u airglow se bude uplatňovat i roční chod intenzity tvrdého UV záření, které má na vznik airglow stěžejní vliv. Na rozvlnění airglow má pak zásadní vliv to, zda (atmosferické) gravitační vlny proniknou stratosférou a mezosférou až k mezopauze nebo nikoliv - o čemž rozhoduje především profil proudění od tropopauzy až po mezopauzu. Jestli je nějaká preferovaná roční doba pro "příznivý" profil proudění netuším, to by zase byl dotaz na někoho, kdo je specializován na šíření gravitačních vln atmosférou (je to samostatná, úzce specializovaná disciplína fyziky atmosféry). Spíš bych si ale tipoval že rozhodující bude aktuální situace, než nějaká roční doba. Matně si vybavuju, že jsem někde zahlédl odborný článek (nebo nějakou pasáž obecnějšího článku) věnovaný právě ročnímu chodu (červeného) airglow vyvolaném hydroxylem, zkusím dohledat. Obecně tomu červenému airglow vyvolaném chemiluminiscencí hydroxylu je asi věnováno nejvíc odborných článků, možná proto že je to zřejmě nejjasnější složka airglow ...
Martin Setvák, http://www.setvak.cz
Uživatelský avatar
mset
Příspěvky: 15
Registrován: 18. 07. 2015, 18:52
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Airglow

#92

Příspěvek od mset »

Ještě k těm snímkům - na airglow mi to moc nepřipadá, obloha kolem byla dle MSG i polárních družic hodně zahnojená vznikajícími ciry, navíc svítil (nebo právě zapadal Měsíc - podle toho v kolik to bylo focené). I proudění v hladinách kolem 8-10 km bylo od ZSZ, což odpovídá směru pohybu toho světlejšího závoje. V žádném případě mě ale, prosím, neberte jako nějakou "autoritu" na rozhodování o tom, co je airglow a co nikoliv, v otázkách airglow jsem i já pouhým "poučeným amatérem", mojí doménou jsou meteorologické družice a jevy od troposféry po spodní stratosféru.

Ještě poznámka - pro pohyb různých nehomogenit v airglow je rozhodující proudění v hladinách cca 85 až 100 km, což je mimo možnosti detekce balónovou sondáží. Samotné vlny navíc mohou být stacionární nebo i postupovat proti směru proudění.
Přílohy
201612120218_NOAA19_CE_NM.jpg
201612120218_NOAA19_CE_NM.jpg (175.02 KiB) Zobrazeno 3862 x
201612120612_NOAA18_CE_NM.jpg
201612120612_NOAA18_CE_NM.jpg (171.83 KiB) Zobrazeno 3862 x
Martin Setvák, http://www.setvak.cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Airglow

#93

Příspěvek od juh »

Ďakujem za promptnú odpoveď.
Práve, ten čas fotenia som sa snažil zvoliť tak, aby som v daný deň do maximálnej možnej miery eliminoval vplyv Mesiaca a Slnka. Čas fotenia bol viac ako hodinu po západe Mesiaca a viac ako dve hodiny pred východom Slnka.
Čo som dával otázku na ročné obdobia, tak tam mi išlo hlavne o prúdenie vo vysokých vrstvách atmosféry, kedy je na severnej pologuli sformovaný polar vortex. Popis tých situácií smeroval k tomu, že v jednotlivých vrstvách atmosféry to môže viesť k strihu vetra, ktorého analógia v spodnej troposfére je formovanie rôznych vĺn oblačnosti. Išlo mi tam o to, či to nemá podobný efekt aj na horné vrstvy atmosféry a či dôsledkom toho nie je zvýšená pravdepodobnosť zvlnenia mezoféry. Dopadom toho by mohla byť jednoduchšia identifikácia airglov.
Edit: teraz som si overoval, Mesiac bol v čase začiatku fotenia len 5° pod obzorm
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Airglow

#94

Příspěvek od juh »

Edit2(#93): So strihom vetra je to blbosť. Jediné, čo z toho prúdenia v zimnom období môže platiť je, že v určitých prípadoch môže mať priaznivý smer pre vznik vlnového prúdenia vo všetkých hladinách a hlavne je tam narastajúca rýchlosť prúdenia s výškou. V lete to až tak priaznivé nemusí byť.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Airglow

#95

Příspěvek od Konihlav »

nejak jsem tohle vlakno nestihl precist, ale snimek se Romanovi desne povedl, parada, jedina skoda je, ze to nema v nejakym super velkym rozliseni a skvely kvalite :-) na to holt by to chtelo jeste jinaci Aufnahmetechnik :-) ale i tak, moc pekny! jelikoz jsem tu noc (2.12.) taky fotil, muzu potvrdit, ze na DSLR (delal jsem test kvality oblohy, pac mi prisla bidna, nejakych SQM-L 21.28) a taky jsem na vychode videl stejny hnusny vzory :-( procez jsem pak v druhy pulce fotil Ha i na Sumave ;-)
Uživatelský avatar
mset
Příspěvky: 15
Registrován: 18. 07. 2015, 18:52
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Airglow

#96

Příspěvek od mset »

Další pěkný zvlněný airglow nafotil 31.12. Tomáš Novotný z Milešovky, viz
http://www.bourky.com/ostatni-clanky/po ... chach-2016
Martin Setvák, http://www.setvak.cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Airglow

#97

Příspěvek od juh »

Pri spracovaní fotiek z vlaňajších Perzeid som mal v obrázkoch nejaký zelený nádych. Netušil som, čo ho spôsobovalo, pretože svetelné znečistenie zväčša farbí skôr do žlta. Keď som nedávno našiel obrázok na ukazy.astro.cz,pridaný 4. 1. 2017, ktorý nafotil v Úhornej 12. 8. 2016 Marek Šveda, tak mi došlo, že tento nádych mohlo spôsobiť airglov. Moje fotografie som spojil do animácie a podľa nej to vyzerá, že v noci z 12./13.8.2016 mohlo byť vďaka zvlneniu zaznamenateľné slabšie airglov aj z juhu stredného Slovenska (v animácii je zhuba polka snímkov z 12. 8. a ďalšia polka z 13. 8.). V animácii je rôzny bordel - lietadlá, družice, meteory. Z originálu je vystrihnutá spodná polovica (vrch nebol zaujímavý), pred spojením som ju zmenšil približne na 25%.
Obrázek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Airglow

#98

Příspěvek od MaG »

No vidíš. Myslím, že si postupně zvykáme, že v posledních letech je airglow častější. Docela by mě zajímalo, zda je to i tím, že máme citlivější foťáky, než před lety.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
mset
Příspěvky: 15
Registrován: 18. 07. 2015, 18:52
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Airglow

#99

Příspěvek od mset »

Podle mě to je jednoznačně obrovský pokrok ve snímací technice, plus stejně významnou roli hraje i rostoucí povědomí o tomto jevu - když se o nějakém jevu víc ví, lidi se na to víc zaměří, nebo si toho jevu prostě častěji všimnou na svých snímcích. Podobný trend (výrazný nárůst pozorování, dříve vyjímečných, případně vůbec žádných) se v nedávné minulosti týkal např. i NLC, spritů, a v "klasické" meteorologii třeba tornád, shelf-cloudů, supercel, ...
Martin Setvák, http://www.setvak.cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Airglow

#100

Příspěvek od Roman (Rick) »

Podľa mňa v tomto zohráva kľúčovú rolu výkon dnešnej digitálnej techniky (vysoká citlivosť a teda krátke expozície - za čias fotenia na film sa exponovalo príliš dlho na to - airglow sa "rozmazalo" po snímku vlastným pohybom) a jej dostupnosti (v minulosti, málokto vôbec vlastnil digitálnu zrkadlovku. Dnes je veľmi populárna kombinácia Canon 6D + Samyang 24mm f1.4 ...)
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Airglow

#101

Příspěvek od juh »

Zaujímalo by ma, či na fotke môže byť airglow. Je to fotené 22.7.2017 približne o 0:05 CEST z oblasti okolo Lučenca v SR smerom na SV, kde sa v tom čase nachádzala MCS na hranici medzi Bieloruskom a ukrajinou. V čase fotenia bolo stredné Slovensko bez oblačnosti, najbližšia oblačnosť bola na krajnom Z Slovenska a potom až na východnej hranici s Ukrajinou, kde bola ďalšia rozpadajúca sa MCS.
Přílohy
20170722_ag.jpg
20170722_ag.jpg (241.7 KiB) Zobrazeno 3028 x
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Airglow

#102

Příspěvek od MaG »

V posledních měsících se mi zdálo i na snímcích, že airglow trochu vybledl, ale poslední noc 6/7. 8. se vrátil v intenzitě, že byl jako zelené pruhy vidět už na jednotlivých expozicích. Udělal jsem tedy animaci.

Delší je v článku s perseidami.. http://udalosti.astro.cz/?p=8681

Obrázek
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Airglow

#103

Příspěvek od juh »

Okrem toho, že dnes padajú perzeidy, to vyzerá aj na celkom slušné airglov. Pásy sa na oblohe ťahajú v smere JV-SZ. Nad Francúzskom a Španielskom sú dosť veľké búrky, možno majú dosah až na mezosféru. ktorú rozvlnili.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Airglow

#104

Příspěvek od MaG »

Bezpochyby. Na Jizerce byl fakt výrazný.

Obrázek

http://udalosti.astro.cz/wp-content/IMG ... 021945.jpg
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Airglow

#105

Příspěvek od nosuh »

Vypada to, ze byl všude. Timelapsy Mlecne drahy snimam uz par let, ale co predvadela obloha ted o vikendu, to sem este nevidel..
sorry za kvalitu (youtube), nutno pustit v chromu nebo mozille ( jde tam 1080p)
https://www.youtube.com/watch?v=80b9b8F ... e=youtu.be
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět