Fotky Měsíce

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

Fotky Měsíce

#61

Příspěvek od P.D. »

Toto je můj první pokus s Canonem A85 mým newtonkem afokálně za 20mm okulárem. Je to jeden z lepších snímků. Zkoušel jsem je skládat registaxem, ale nějak se mi to nedaří  :-/

Toto není skládaný snímek:


Na svou obranu musím říct že byl mizerný seeing, opar a byl problém vůbec zaostřit. Fotil jsem v dírách mezi mraky ;D
sussudio
Příspěvky: 160
Registrován: 26. 10. 2004, 21:40

Fotky Měsíce

#62

Příspěvek od sussudio »

já osobně fotky měsíce neskládam. nemyslim, že je to třeba. máš tu fotku takovou neostrou. nevim jak řešíš připojení foťáku k okuláru, ale rozhodně by to chtělo napevno. stejně tak to nechce přehánět s časem. nejlepší výsledky mam s expozicí do 0,03s.
nedoporučuji obchodování s DUKem
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

Fotky Měsíce

#63

Příspěvek od P.D. »

sussudio napsal: já osobně fotky měsíce neskládam. nemyslim, že je to třeba. máš tu fotku takovou neostrou. nevim jak řešíš připojení foťáku k okuláru, ale rozhodně by to chtělo napevno. stejně tak to nechce přehánět s časem. nejlepší výsledky mam s expozicí do 0,03s.Tahle fotka vznikla jen přidržením za okulárem, expozice 1/640 s, citlivost 200 ISO. Ale jak jsem říkal měl jsem problém zaostřit, fotil jsem to z baráku, skrz otevřené okno ;D
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Fotky Měsíce

#64

Příspěvek od Rambo »

http://rslovak.webz.cz/IMG_0949_951_3.jpg

"Můj" Měsíc Canonem G3 ze dne 5.11.2003 přes N114/900 čas 3x 1/320s a následně složeno RegiStaxem 2.0 a upravené gama.
(Je to foceno afokálně (vyrobenou redukcí) za okulárem K25mm, který není nic moc, ale už mám nový X-Cel 25 tak to bude třeba příště ještě lepší).

Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Fotky Měsíce

#65

Příspěvek od Paaja »

Tento snímek jsem zde již ukazoval, ale dnes mám v ruce laminovaný a zarámovaný tisk 80x60cm kde vlastní Měsíc má průměr 49cm a stále to vypadá skvěle :o. Kdyby měl někdo zájem, můžu prodat, ale náklady jsou dost vysoké (v tomto provedení 2000,- :-[).
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Fotky Měsíce

#66

Příspěvek od Paaja »

Od začátku srpna 2004 téměř vždy když to podmínky dovolí snímám webkamerou a teleobjektivem na 300mm Měsíc. Právě v srpnu se mi zadařilo 8 nocí po sobě od 4. do 12., zatím nejdelší série (na Grimaldi je krásně vidět změna librace). Velikost na čipu je tak akorát. Kvalita pak závisí na podmínkách (seeing, vítr, oblačnost atd.). Jeden z těch lepších z poslední doby - Měsíc 2005-02-14 ;D.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Fotky Měsíce

#67

Příspěvek od T.o.m »

to P.D.:
stačí si nechat vysoustružit redukci a použít samospoušť a výsledky pak budou lepší - http://www.astronom.wz.cz/mesic.jpg takto vypadá fotka bez jakéhokoliv skládání při průměrném seeingu Olympusem C4000 přes reflektor 153/750
Tom
Uživatelský avatar
TS
Příspěvky: 26
Registrován: 23. 01. 2005, 18:11

Fotky Měsíce

#68

Příspěvek od TS »

Tak jsem o víkendu testoval ToUcamku dohromady s levnym achromatem Konus 60/700. Necekal jsem od teto sestavy vubec zadne zazraky, naopak jsem spis cekal, ze to bude prakticky nepouzitelne, ale vysledek mne nakonec docela prekvapil. No muzete posoudit sami: http://www.mujweb.cz/www/tslaby/moonfoto/moonfoto.htm
Neprovadel jsem zadne upravy snimku, jen jsem vybral z videosekvence ty nejmene znehodnocene seeingem.
Jinak na planety je samozrejme tato sestava nepouzitelna, to uz by chtelo o dost lepsi optiku. :)
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Fotky Měsíce

#69

Příspěvek od Paaja »

Prožeň nasnímané sekvence Registaxem a uvidíš, může se to o dost zlepšit.
Vyzkoušel jsem webku ve spojení s objektivem MTO1000 na Měsíci. Na sestavení celého Měsíce stačí tak 10-12 videí, průměr Měsíce je pak přes 1300pix.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Fotky Měsíce

#70

Příspěvek od MP »

TS napsal:
Jinak na planety je samozrejme tato sestava nepouzitelna, to uz by chtelo o dost lepsi optiku. :)I na planety to muzes zkusit - neco tam videt bude :
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... tart=78#78
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Fotky Měsíce

#71

Příspěvek od Rambo »

Tak jsem pro snímání (v afokální konfiguraci s DF Canon G3 a N114/900) vyzkoušel okulár Celestron X-CEL 25mm a oproti starému Kellneru 25mm má podstatně lépe korigovanou zbytkovou barevnou vadu a navíc díky větší vzdálenosti výstupní pupily (20mm) i menší vinětaci obrazu i pole je plošší.

Stejně to ale ještě není ono, buď jsem měl špatně zaostřeno (použil jsem AF) nebo jsem vystihl při fotkách horší seeing.
Je to celkem málo kontrastní (a to je použito celkem „drastické“ zpracování v Registaxu 3) – nebo je špatně zkolimováno, nebo je to limit tohoto dalekohledu….
19.3.2005 v 21:31- 21:46 SEČ;Expozice: 7x 1/320, 3x 1/160, 4x 1/250, 3x 1/100, clona 4:
http://rslovak.webz.cz/foto_soubory/1457_1495_16s.jpg " alt="" />

Plné rozlišení zde: http://rslovak.webz.cz/IMG_1457_1495_16.jpg
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Fotky Měsíce

#72

Příspěvek od Tomkk »

Mě se to líbí. Nevím, jestli jsi fotil do RAWu, nebo jen JPG. Když jsem fotil Měsíc Canonem (starý A40). tak jsem byl také překvapen zdánlivě nižším kontrastem. Nebylo to ale způsobeno špatným zaostřením, ale zřejmě SW filtrací. Dělá mi to něco, jako bloor filtr, prostě nedovolí sousedit úplně tmavému a úplně světlému bodu, vždy mezi ně vloží šedý. No a Měsíc je plný takových ostrých přechodů světlo stín. O to víc mě to štvalo, protože můj starý CMOS foťáček tohle nedělal.
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Fotky Měsíce

#73

Příspěvek od Rambo »

Tomkk napsal: Mě se to líbí. Nevím, jestli jsi fotil do RAWu, nebo jen JPG. Když jsem fotil Měsíc Canonem (starý A40). tak jsem byl také překvapen zdánlivě nižším kontrastem. Nebylo to ale způsobeno špatným zaostřením, ale zřejmě SW filtrací. Dělá mi to něco, jako bloor filtr, prostě nedovolí sousedit úplně tmavému a úplně světlému bodu, vždy mezi ně vloží šedý. No a Měsíc je plný takových ostrých přechodů světlo stín. O to víc mě to štvalo, protože můj starý CMOS foťáček tohle nedělal.  
No to mě nenapadlo s tou SW filtrací, já fotím zatím jen do JPG (s nejmenší kompresí). Ten RAW musím zkusit, jestli to bude lepší, G3 ho naštěstí podporuje.
Díky.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Fotky Měsíce

#74

Příspěvek od MP »

Tomkk napsal: Dělá mi to něco, jako bloor filtr, prostě nedovolí sousedit úplně tmavému a úplně světlému bodu, vždy mezi ně vloží šedý. No a Měsíc je plný takových ostrých přechodů světlo stín. O to víc mě to štvalo, protože můj starý CMOS foťáček tohle nedělal. Ono to nemusi byt SW. Fotaky mivaji pred chipem antialiasing filtr, ktery "rozostri" bod na 2x2 pixely. To brani vzniku ruznych artefaktu pri interpolaci barevneho obrazu z rastru CCD. Je treba vzit v uvahu, ze "skutecne" linearni rozliseni fotaku je vlastne polovicni, nez je pocet pixelu v radku/sloupci - SW interpoluje barvy ze ctvercu 2x2 pixely, kazdy pixel ma jiny barevny filtr.

Takze pokud je ta neostrost do 2 pixelu, je to v poradku a fotak asi lepe zaostrit nejde. Na tom obrazku byla ovsem puvodne ( pred zpracovanim ) patrne neostrost vetsi.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Fotky Měsíce

#75

Příspěvek od MMys »

Já když se na ten snímek dívám, tak mi spíš připadá, že je to špatně zpracované v Registaxu. Podle mne moc a se špatným nastavením filtru doostřené. u Měsíce je nejlepší neskládat, a když už, tak jen pár nejkvalitnějších a sobě nejvíce podobných framů. Registax má na toto nástroje. Problém ovšem je, že měsíc má takové úhlové rozměry, že vliv seeingu je v každé části jiný, a tak na sebe jednotlivé snímky obvykle moc nepadnou, a o ostrosti v rámci jednoho pixelu si můžeš po složení obvykle nechat jen zdát...

Jak vypadaly jednolivé snímky - neupravené, kolik jich bylo ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět