Fotky Měsíce

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky Měsíce

#2356

Příspěvek od Cztwerec »

Giftmacher píše:Obrázek
Moc pěkný! Něco takového mi chybí ve sbírce :) a asi ještě dlouho bude, jak jsi to fotil? Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky Měsíce

#2357

Příspěvek od Roman (Rick) »

Žeby tou technikou, čo má v popise? ;). Ty tej techniky tiež máš až až, myslím, že toto by si poľahky vedel mať v zbierke.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky Měsíce

#2358

Příspěvek od Cztwerec »

No mě by zajímalo, jestli je to tím newtonem nebo něčím jiným...

To já sbírku Měsíců mám na dva životy :mrgreen: , akorát tohle zatmění jsem zkrátka nefotil. Někdy je lepší se kochat a já bych řekl, že triedrem bylo tohle tentokrát opravdu pěkné...
Lectorem iustus...
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: Fotky Měsíce

#2359

Příspěvek od Giftmacher »

Dík, je to z toho Newtona. Složeno 30x4s.
Uživatelský avatar
Libor LiH
Příspěvky: 104
Registrován: 15. 06. 2012, 20:13
Bydliště: Velký Osek
Kontaktovat uživatele:

Dopad meteoroidu na Měsíc při zatmění

#2360

Příspěvek od Libor LiH »

Tak jedna PRDA. Podařilo se mi chytit dopad toho šutru na Měsíc při sérii snímání, Canon 5DIV, Newton 200/1000mm, Tv=0,5s, ISO=1600.
WAU WAU WAU


Obrázek
LiH http://www.mychparfotek.cz
SCT 11", LUNT LS60T B1200, TS 80/560, NEQ-6 SS, SA mini, ZWO ASI183 MM & 462MC, Canon EOS 5DIV, Canon EOS 6DmI, a pár objektivů
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Fotky Měsíce

#2361

Příspěvek od Maser »

No nejprve jsem tomu tvému meteoritu nechtěl moc věřit. Ale když o tom píšou i ostatní.....

https://www.idnes.cz/technet/kratke-zpr ... zpravy_pka

;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Fotky Měsíce

#2362

Příspěvek od FunTomas »

Gratulujem k parádnej fotke. Toto chcelo neuveriteľné šťastie.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky Měsíce

#2363

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak tomu vravím fotka zatmenia Mesiaca ;). Z toho kvanta červených gúľ tento jednoznačne vynikne!
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Fotky Měsíce

#2364

Příspěvek od Maser »

Zase jsem se pokusil o vyfocení paralaktické librace. Tentokrát jsem se chtěl co nejvíce přiblížit úplňku a náhodou to bylo až moc. :roll: Nikdy bych si nemyslel, že mi bude zatmění Měsíce překážet. :D :D

Obrázekvíce na klik

Druhý snímek Měsíce je už v polostínu Země, tak mi to trochu kazí. Navíc se k nám přihnala ta hnusná nízká oblačnost, takže jsem to fotil když byl Měsíc vidět alespoň skrz ní. Takže ze samotného zatmění nemám žádný použitelný snímek. :cry: Jinak jsou to dva způsoby, jak se na to dívat. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky Měsíce

#2365

Příspěvek od MMys »

Konečně jsem také něco zpracoval. Videozáznam ze zatmění jsem už dal sekce zatmění, ale tady se rozepíšu podrobněji.

Zatmění jsem pozoroval z terasy a zárověň snímal z hvězdárničky v Bělči nad Orlicí. Na 300-ku Newtona jsem za ES-HR komakorektor umístil kameru ZWO ASI 071 MC Pro (co jsem obstarával kolegovi, ale ještě mu ji nedal ;) ) Takže je to její první ostré světlo.

Snímat jsem začal ve 4:26 SEČ ještě v polostínové fázi. Cílem bylo zachytit postup stínu po disku, tak, aby bylo v plném stínu něco vidět, ale zbytek kotouče nebyl přepálený. To, co je pro lidské oko bezproblémová záležitost, je ale pro kameru velká potíž. Se 14-bitovým A/D převodníkem je to sice možné, ale docela na hraně, navíc je problém s rozptylem světla v optice. Na obrázku níže je ukázka, jak vypadá silně nelineárně stretchnutý jeden snímek z částečné fáze, nasnímaný tak, aby nejsvětlejší části obrazu ještě nebyly přepálené. Tedy nejdná se o HDR kombinaci dvou či více snímku. Tohle ta kamera opravdu zachytila na jednom snímku:

Obrázek

Je vidět, že ale takovým přemapováním celého rozsahu jasů do 8 bitů nutně utrpí kontrast všech útvarů. Tomu se dá pomoci následnou lokální ekvalizací histogramu, a nějakými dalšími kroky na doladění, kontrast, saturace a vyvážení barev, takže vypadne celkem koukatelný (byť pro někoho už nepřirozený, je mi jasné, že to možná schytám :) ) obrázek, který alespoň přibližuje, jak to je vidět ve velkém dalekohledu. Byť do reálu to má hodně daleko, ten je ještě lepší, monitor prostě nedokáže podat ten zářící nezastíněný kus disku měsíce a zároveň přechod na ty partie ve stínu. Ve skutečnosti je přechod penumbra/umbra ještě ostřejší, zde je mírně mázlý, protože pro zlepšení poměru S/N ve slabých částech bylo seskládáno více snímků ze sekvence.

Na klik velká verze:

Obrázek
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky Měsíce

#2366

Příspěvek od MMys »

Do předchozího příspěvku se vše nevešlo, tak píšu na dvakrát

Po úspěchu se single snímkem mě napadlo, že ta šílená věc, kterou jsem plánoval udělat a podřídil tomu už snímání, možná opravdu klapne. Chtěl jsem udělat to, co žádný z online přenosů neukazoval, video postupu stínu po disku, ale se zobrazenými oběma polovinami, bez přepálené té jasné, nebo neviditelné té slabé.

Proto jsem už v době snímání polostínové a částečné fáze udržoval podle histogramu expoziční čas nebo zisk kamery tak, aby nejjasnější partie obrazu byly akorát na hranici přepalu (hezky ručně, protože automatické řízení expozice v SharpCapu to nezvládalo). Jak totiž postupuje polostín, tak postupně tamvne i ten nejjasnější konec ještě nezastíněného disku, a okrádal bych se o dynamiku, a to velmi. Tak jsem to holt odseděl až do úplné fáze za monitorem u SharpCapu a šteloval kameru :-) To byla ale jen polovina práce. Zpracovat sekvenci snímků problém není (zastabilizováno - vycentrováno a debayering proveden v PIPP, operace s jednotlivými snímky v PixInsight pomoci zmíněných operací křivky, lokální ekvalizace, saturace, atd.. a nástrojů image a process conatiner). Nejhorší ale bylo najít takové operace, které moc nepoškodí obraz ve fázi, kdy je to jen polostínové zatmění, a zároveň hezky ukážou stín, a to až skoro do úplného zatmění. Nakonec se to nějak podařilo. Ale nepodařilo se mi vyřešit jeden problém kamery ASI071 (ostatní barevné na tom budou asi podobně). Pokud udělám vyvážení bílé při nějakém nastaveném zisku, a pak ho změním, vyvážení barev se rozhodí. To je ohromný průšvih při takovémhle snímání, kdy hrabu do času i zisku zároveň. A na výsledném videu je to vidět. Zatímco na začátku je ten polostín pěkně cihlově červený, ke konci částečné fáze začal ulétávat do fialova. Opravil jsem to, jak to šlo, ale dokonalé to není. Zde je tedy výše uvedeným postupem vytvořený videozáznam.

Obrázek

Jeho druhá polovina pak zachycuje úplné zatmění. Pro jeho záznam jsem nastavil vyšší zisk, abych mohl mít expozice do zhruba desetiny sekundy, aby se eliminovalo to šílené vlnění obrazu nízko nad obzorem. Ale jelikož v tom okamžiku na měsíci už nebyl jediný bílý útvar, na kterém by šlo vylaborovat barevné vyvážení (které se bohužel po razantní změně zisku totálně změnilo), musel jsem tu červenou nastavit odhadem a možná jsem to maliko přehnal. Pak jsem to nechal svému osudu a šel se dívat vizuálně.

Již jinde zmiňovaný dopad meteoroidu na povrch Měsíce se samozřejně odehrál přesně v okamžiku, kdy jsem přestavoval kameru, a tedy neukládal. No klasika :(

Konec záznamu už velmi rušily nízké mraky a mlha, která se k ránu vyvalila od Orlice a vítr ji přifoukával sem. Na obraze je to naprosto jasně vidět.

Celkově to bylo velmi povedné zatmění, nebýt těch mraků na konci, a také jedno z těch hodně tmavých.

Pro příště už vím, že si musím pro několik hodnot nastavení zisků vylaborovat koeficienty pro vyvážení bílé, a ty pak na fázi úplnou prostě opsat. Z tohoto pohledu je na tom DSLR oproti astronomické OSC kameře lépe, ta už je má zakleté v přednastaveních vyvážení bílé v sobě.

Na závěr ještě další dva obrázky, polostín a úplné, oba na klik ve vysokém rozlišení. Ale jak píšu, očima je to ještě daleko hezčí a na monitor to převést nelze.

Obrázek

Obrázek
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Fotky Měsíce

#2367

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Martine,
moc pěkné... Díky
Uživatelský avatar
Libor LiH
Příspěvky: 104
Registrován: 15. 06. 2012, 20:13
Bydliště: Velký Osek
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky Měsíce

#2368

Příspěvek od Libor LiH »

díky moc. Jo fakt luxusní náhoda. Když jsem chytil zprávu na FB, tak jsem začal hledat. A bylo to tam, ještě jsem kontroloval místo a pak konzultoval, že to je ono, že se nesplašily pixely v Canonu. Pak jsme řešili ten výtrysk, jestli to není optická vada ale nakonec Petr Horálek mi potvrdil, že máme stejný tvar. Takže pecka, Nastřilel jsem 260 fotek a jel jsem v sekvenci časů, ze začátku od 1/320 a pak už to byly sekvence od 1/10 do 0,5 s. A přesně sedla ta 0,5s expozice. Teď ještě aby LRO tam doletělo a vyfotilo to, jak velký byl ten šutr.. :D Jinak prý ten záblesk je do 0,5s, takže by tam měl být komplet.

Ještě bych se potřeboval polepšit ze zpracováním..
LiH http://www.mychparfotek.cz
SCT 11", LUNT LS60T B1200, TS 80/560, NEQ-6 SS, SA mini, ZWO ASI183 MM & 462MC, Canon EOS 5DIV, Canon EOS 6DmI, a pár objektivů
Uživatelský avatar
Libor LiH
Příspěvky: 104
Registrován: 15. 06. 2012, 20:13
Bydliště: Velký Osek
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky Měsíce

#2369

Příspěvek od Libor LiH »

Martine,
vždy žasnu, ty se s těmi daty přímo mazlíš..
Super práce
LiH http://www.mychparfotek.cz
SCT 11", LUNT LS60T B1200, TS 80/560, NEQ-6 SS, SA mini, ZWO ASI183 MM & 462MC, Canon EOS 5DIV, Canon EOS 6DmI, a pár objektivů
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Fotky Měsíce

#2370

Příspěvek od Maser »

Libor LiH píše: Teď ještě aby LRO tam doletělo a vyfotilo to, jak velký byl ten šutr.. :D Jinak prý ten záblesk je do 0,5s, takže by tam měl být komplet.
Ano, na snímky z LRO jsem zvědavý. Neměl by být problém najít nový kráter.
Jinak ten záblesk je opravdu jak mrknutí oka. ;)
https://www.youtube.com/watch?v=K2LYn3tWUPo
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Odpovědět