Galaxie v Panně

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

Re: Galaxie v Panně

#31

Příspěvek od petrbxd »

Už bylo na čase :-) 25 h nehrozí, ale dvojnásobek by to ještě chtělo.
Uživatelský avatar
honza6
Příspěvky: 346
Registrován: 30. 04. 2003, 19:58
Bydliště: Kamenné Žehrovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Galaxie v Panně

#32

Příspěvek od honza6 »

Tak ještě poslední dva snímky z mimořádně příznivého dubna, dvě skupiny galaxií u (1.5° resp. 3°JZ) M49 v Panně

Skupina NGC 4365:
Obrázek

Skupina NGC 4261:
Obrázek

Větší a celý duben: http://jankr.sweb.cz/AFo_18_04.htm
NN Newton 192/800, Atik One 6 http://www.astrodvorek.cz
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

Re: Galaxie v Panně

#33

Příspěvek od petrbxd »

Počet expozic jsem zvýšil na dvojnásobek, to je 82. Ve výsledku jenom nepatrné zlepšení v detailech. Čekal jsem víc. Další dvojnásobek už nehrozí. :-)

Obrázek

Obrázek
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Galaxie v Panně

#34

Příspěvek od Howking »

petrbxd píše:Další dvojnásobek už nehrozí. :-)
Tebe to jako už nebaví? (Tos mohl rovnou fotit mobilem :-D) Koupíš takovou techniku a pak ji chceš zahodit na silně vyvinutou slabou vůli? Makej!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Galaxie v Panně

#35

Příspěvek od MilAN »

Howking píše:
petrbxd píše:Další dvojnásobek už nehrozí. :-)
Tebe to jako už nebaví? (Tos mohl rovnou fotit mobilem :-D) Koupíš takovou techniku a pak ji chceš zahodit na silně vyvinutou slabou vůli? Makej!
To přeci není o vůli ani o nechuti. Ona dvojnásobná doba toho zase tolik nepřinese a v průměrných podmínkách, v kterých většinou fotíme, to od určité doby už má jen minimální přínos. A samozřejmě, jsou tací, kteří budou dělat jeden snímek 1/2 roku, jsou tací, kteří budou spokojeni s výsledkem po 3 hodinách focení a jsou tací, kteří jsou nadšeni z fotek z i-phonu. Tak bych nerad hodnotil co je lenost , co nadšení a co ....
A zrovna tak, co je "správné".
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

Re: Galaxie v Panně

#36

Příspěvek od petrbxd »

Rezervy mám jinde. Tohle se dalo zvládnout za jednu noc a ne za dvě. Bohužel jak to bývá, když už je parádní noc tak to musí zákonitě někde zazlobit. Už jen dostat do záběru stejné pole co předchozí noc mi zabralo drahocenou hodinu.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Galaxie v Panně

#37

Příspěvek od MMys »

Máš to pěkný (byť na můj vkus moc dožluta). Ono přes 4 hodiny v Beskydech není zase tak málo. To může zhruba odpovídat nějakým deseti až dvanácti hodinám zde u mě. Záleží jaká tam byla obloha.

Vypadá to velmi slušně, ale přesto si myslím, že druhá polovina úspěchu ještě trošku chybí mezi židlí a klávesnicí :-) Ale to se časem taky dožene. Hlavně že už konečně optika i sestava zdá se funguje jak má.

Jinak, při RGB snímání, kde lze zanedbat vyčítací šum kamery (což u RGB lze u nás prakticky všude), tak nezávisle na podmínkách, každá 4-násobná doba přinese dvjnásobné zlepšení poměru S/N, a opravdu to nezáleží na podmínkách. Na nich závisí jen počáteční poměr S/N v jednom snímku, a tento roste s odmocninou počtu snímků. Takže na světlejší obloze je k dosažení stejného výsledku třeba více expozice. Ale nemůže nastat stav, že by horší podmínky nešly dohnat počtem expozic vůči nějakému snímku z lepší oblohy a menší celkovoouintegarční dobou. Funkce odmocnina z N nekonverguje limitně k nějaké konstantní hodnotě, ale roste stále (byť stále pomaleji).

Že taková snaha vede u slaboučkých objektů k expozicím mnoha desítek hodin, je jasné.

Další poznámka je, že s DSLR jetam potíž, že nelze nechlazený snímek nikdy dokonale zkalibrovat a zůstává tam jistý podíl systematického termálního signálu, který ten jev zlepšování poměru S/N trochu kazí. Zde výrazně pomoůže posun mezi expozicemi (dithering) a dobře nastavené rejection algoritmy při skládání. A to asi víc, než přílišné protahování času. To má význam až při dokonale zmáknuté kalibraci a processingu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

Re: Galaxie v Panně

#38

Příspěvek od petrbxd »

Martine dík za podnětný komentář. Při prvním poskládání (82 snímků) jsem byl zaskočen stále výrazným šumem. 5D oproti 7DII opravdu hodně šumí a navíc teploty těch dvou nocí byly rozdílné. (zhruba 8C a 17C na čipu). Hned mě napadlo, že to bude problém. Vše jsem kalibroval jedněmi darky i biasy a to byla asi první chyba. Darků jsem měl jenom 10 a to z první, chladnější noci. Jinak obloha byla opravdu luxusní, což je vidět na výsledku 24minutové IC1396 v Kefeovi, těsně před svítáním (na astrofotkách). Tak že co s tím? Dithering byl zapnutý. Asi bych měl provést kalibraci s darky a biasy přislušné dni focení, či momentální teplotě. Ta ale stejně pochoduje. Na cloudy nights je vlákno, kde se popisuje výhody zapnutí funkce skládání již při expozici v aparátu. Kdy je pak čas dvojnásobný. Tohle jsem ale nezkoušel. Tak že každou noc zkalibrovat zvlášť a pak teprve zregistrovat? A rejection algoritmy..tam to asi bude alchymie, zatím používám defaultní hodnoty. Budu si muset projet Tvé přednášky pro začátečníky :-)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Galaxie v Panně

#39

Příspěvek od nosuh »

Mas to pekny Petre. Jak myslis to "Dithering byl zapnutý". On se da na AZEQ6 nekde zapnout? Ja myslel, ze se to da nastavovat pouze ve snimacich softech jako Maxim DL atd..?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Galaxie v Panně

#40

Příspěvek od MMys »

Dithering dělá Lacerta. Pokud zároveň ovládád DSLR. Mezi snímky si šoupne refernční polohu pointační hvězdy, a počká si, až ji autoguider znoava vycentruje.

Co se DF týká - 7 vs. 18 stupňů už je docela problém. Pokud se takhle mění podmínky, chce to na každou noc jiné DF. Ale to jde dodělat i dodatečně.
Zkus v PI při kalbraci zapnout Dark Frame optimization, jestli se to zlepší.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Galaxie v Panně

#41

Příspěvek od nosuh »

jo jasne, Lacerta..ja si ji snad koupim:D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

Re: Galaxie v Panně

#42

Příspěvek od petrbxd »

Pro nosuh. Používám Lacertu.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Galaxie v Panně

#43

Příspěvek od FunTomas »

Pridávam fotografiu NGC4216 so širším okolím. Na astrofotkách je verzia v 50% rozlíšení a na nej je vidieť obrovské množstvo drobných galaxií v celom poli.
Obrázek

Na tejto linke je pripojený obrázok v plnom rozlíšení (len drobný orez okrajov po skladaní snímok).
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

Re: Galaxie v Panně

#44

Příspěvek od petrbxd »

Parádní fotka. Nádherné hvězdy, detaily.. Nebyla by oblast kolem NGC 4435, M84, M85.. za podobných podmínek a stejnou sestavou?
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Galaxie v Panně

#45

Příspěvek od FunTomas »

Spomínané oblasti nafotené nemám. Čo nie je, môže v budúcnosti pribudnúť.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět