Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#31

Příspěvek od MMys »

jo, to by byly, ale to bych si pak musel dát celé zpracování znova, a na to se mi nechtělo plácat časem, kvůli takovému pidiobrázku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#32

Příspěvek od Sasa3 »

Jasně. Ještě mě napadlo, že filtr minimum není to nejoptimálnější řešení. Byl to takový můj první nástřel. Funguje, ale půjde to určitě udělat líp. Zhoršuje totiž i šum signálu. Hodnotu 3x3 binu nahradí hodnotou v jednom pixelu, takže si člověk vlastně zkrátí ekvivalentní expoziční dobu faktorem 9. Kdyby se ty okolní hodnoty zprůměrovaly, něco podobného jako u hot pixelů, bylo by to mnohem efektivnější.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#33

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem doplnil i druhou sadu expozic ze stejne noci a pokusil se o barevne "konzistentnejsi" zpracovani.

Zaroven jsem pri zpracovani v PS porad dost "tlacil na pilu" a tak mne zajima Vas nazor. Zejmena pri selektivnim potlacovani gradientu jsem mel pocit ze uz ty mlhoviny malinko maluji (byt stetcem o sile 250px  ;))



TTD: http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 685388.jpg

PS: male hvezdicky jsem potlacoval metodou inspirovanou Bibou a jeho metodou kompenzace neupointovanych hvezd: Vysledny obrazek zduplikovat do tri vrstev s prolnutim "darken" a o par pixelu je posunout proti sobe...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#34

Příspěvek od Vabra »

K prvni "upatlane" verzi takova diskuse, a kdyz se opru do zpracovani a stravim na tom vice casu nez pri vlastnim foceni, tak uz to nikomu nestoji za slovicko ?

Jen do me! Vsak vite, ze kritiku snasim dobre a snazim se z ni poucit, i kdyz ne vzdycky se to povede... ;)

MaG: jak ti vyslo tvoje vlastni zpracovani ze stejnych dat, pochlub se!
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#35

Příspěvek od MilAN »

Mně to vůbec nepřijde jako přehnaně zpracované, klidně bych i zatlačil víc. Tedy pokud jde o to, zobrazit ty "neviditelné " detaily. Udělat hezkou fotku bez nich není přeci problém. Takže něco za něco.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#36

Příspěvek od MMys »

Podle mě je to velmi dobrý snímek, s ohledem na celkový expoziční čas a nemodifikovaný foťák., sám jsem to zkoušel (byť jen podstatně blíž plejádám, delším ohniskem) a tak vím, co tam je.


Nebyl by někde ke zkouknutí zkalibrovaný a seskládaný nezpracovaný výsledek ? Rád bych se na to kouknul. Můžeš klidně i do SZ.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#37

Příspěvek od MaG »

Martine, Pavle já tyhle fotky prostě upravovat neumím, aby byly vidět ty slabé partie. Proto jsem nasdílel na FTP Vabrovi můj snímek a modlím se, že mi z toho pro změnu on vytahá to slabé.

Link klidně pošlu i tobě, pokud bude Vabra chtít, teď už to jde stahnout přes http, když to tam je nahrané. Totéž se týká mé fotky, bude-li zájem.

Pokud jde o Vabry fotku, jediné co umím dobře a co se mi dnes povedlo je korekce gradientů. Myslím, že mám poměrně slušně srovnanou fotku, ale jakmile začnu tahat detaily, je to prostě strašný. Nakonec jsem vzal barvu z mnou upravené fotky a obarvil jí Vabrovu práci. Tím už z toho leze celkem zajímavá fotka.

Aspoň vím, že třeba Pavel umí něco, co já nikdy asi umět nebudu Ale na rovinu, v barevném podaní a korekci gradientů rád pomohu. Napíšu, jen co bude čas. Vydrž Pavle..

Zde ukázky, můžete sami posoudit, zda je to lepší. Vlevo dvě moje verze, uznávám nic moc, pak Vabry verze a nakonec jeho fotka obarvená mojí první zleva.

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#38

Příspěvek od Vabra »

Ahoj Martine,

link klidne vystav komukoliv, kdo si to bude chtit zpracovat.
Ja ted trochu zapasim s mym FTP ulozistem... tak rad zneuziji na chvili to tvoje...

Jinak u tveho nahledu jsem si nejakych velkych rozdilu ve zpracovani gradientu nevsiml. Obracene u barev mi prijde, ze se ti podarilo trochu lepe potlacit nazelenaly nadech toho molekularniho mracna...

Ke zpracovani tebou odgradientovaneho tiffu se snad dostanu o vikendu.

diky
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#39

Příspěvek od MaG »

Jinak u tveho nahledu jsem si nejakych velkych rozdilu ve zpracovani gradientu nevsiml. Obracene u barev mi prijde, ze se ti podarilo trochu lepe potlacit nazelenaly nadech toho molekularniho mracna...
dikyJá jsem měl jednu výhodu - nemusel jsem pak už lokálně upravovat zbytkový gradient. Jenom se bojím, že jsem zlikvidoval i mlhoviny :-)

Každopádně v kombinaci s tvým výsledným záběrem jsou Plejády krásně domodra a nahoře mlhoviny vlevo nejsou do zelena a i vpravo mají mlhoviny pěkný nádech. Jen mlhovina, kterou modifikovaný foťák zachytí dočervena je na tvé fotce přirozeně do modra.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#40

Příspěvek od MaG »

Moje další úprava této oblasti je na Astrofotkách. Lépe to asi nemá cenu zkoušet, protože ta data jsou postižena tím, že nebyly ideální podmínky. Takže to zkusím někdy za rok možná ... ale TIF je na FTP..

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 921937.jpg
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#41

Příspěvek od Vabra »

Jen mlhovina, kterou modifikovaný foťák zachytí dočervena je na tvé fotce přirozeně do modra.
Pokud jeste bude prilezitozt, zkusil bych tu cervenou cast vzit jeste jednou modifikovanym telem a nejak to zkombinovat.

Pokud pocasi nedopreje bezmesicnou noc, zkusim na to Ha na CCD...

Tahle oblast ma pro mne kouzlo a zacim byt s jejimi snimky celkem spokojeny.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#42

Příspěvek od MaG »

Taky začínám být spokojený, jenže ty jsi mnohem dál než já, tobě se povedla opravdu pěkná fotka :-(
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 396
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#43

Příspěvek od Evzen »

Ahoj, taky jsem se pokusil o oblast kolem Atiku ohniskem 180mm



Víc  astrofotky:
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 839582.jpg

Evžen
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#44

Příspěvek od MaG »

Zajímal by mně postup zpracování (podezřele málo barev, zvláště červené u Atiku) a snad podmínky za kterých to bylo focené (teplota?). Přeci jen mám stejný foťák a podle toho, co z toho lezlo mně je to divně vybarvené, jinak ale velmi slušný dosah oproti mým pokusům.

Nevím, jestli ten mizerný pokus někde visí, tak aspoň pro porovnání "chybějících" barev.


12x10min, ISO1600, Canon 30Da, Celestron ED80/600 s reduktorem Vixen 0,67x (f402mm), CLS filtr

(může to být i CLS filtrem a lepší oblohou? -12st, Rozdroze Izerskie)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 396
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#45

Příspěvek od Evzen »

Teplota byla +19 az +16°C = klesajici. Je to trochu desaturováno, protože tam stejně skoro žádné barvy nebyly - mně se to tak víc líbí... Jinak je to jen složeno a stretchnuto, nic víc. Ještě zkusím optimalizovat kalibraci - DF jsem dělal postupně, třeba to líp sedne i za cenu menšího počtu DF.
Evžen
Odpovědět