Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5630
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#1

Příspěvek od Konihlav »

nenasel jsem vhodne vlakno (prosel jsem jen 11 stran) kam toto umistit.

Jedna se o mozaiku 2 poli (horni, dolni) 100kou objektivem. Bohuzel jsem mel desny problem se SZ, obzvlaste v dolnim poli vlevo  :'(

MaGovi se to mozna bude libit, ale ja zacinam litovat, ze jsem s sebou nevzal barevnou CCD kameru.

Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#2

Příspěvek od Vabra »

Zda se ze jsme s Konihlavem kopirovali porad jeden druheho.

Ale faktem je ze tenhle molekularni oblak jsem mel vyhlidnuty pro letosni podzim jiz od leta. Puvodne jsem jej chtel fotit doma (treba k tomu jeste bude prilezitost) a v Chile jsem nizko nad severnim obzorem jen testoval kompozici ;)



TTD: http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 363159.jpg

Je videt ze mozajka 2 poli delsim ohniskem da lepsi kresbu nez jeden snimek ohniskem kratsim...byt i mnohem dele exponovany...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#3

Příspěvek od Oko1 »

Kluci oba to máte parádní, výlet do Chile se zjevně vyplatil:-) nejvíc mě dostala Konihlavova fotka pásu oriona, to je naprostá bomba (omluva za offtopic). Ale řekněte mi, jak ty temné mlhoviny z dat dolujete?:-))))
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#4

Příspěvek od Karell »

Tady máš Pavle pro srovnání, jak to Martin vyfotil nemod. Canonem 1000D na Mazinu, shodou okolností taky tvojí 50...

Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#5

Příspěvek od FunTomas »

Toto berte ako inšpiráciu, čo tam vlastne v skutočnosti možno odfotografovať. Ako som spomenul v inom vlákne - tam, kde bežne na našich fotkách vidieť čierne pozadie, v skutočnosti je hoodne viac. ;)


Copyright John Davis


Copyright Rogelio Bernal Andreo
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#6

Příspěvek od Vabra »

Tak tohle je proste jina liga, a v pripade Rogelia take asi take dost dost velka magie pri zpracovani; tohle uz neni fotka ale omalovanka!

Tady asi Astrotrac a DSLR nestaci ani na pekne Chilske obloze (BTW zrovna tenhle objekt tam byl nizko nad obzorem a castecne utopeny v zakalu pri obzoru). ;)

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#7

Příspěvek od MaG »

Tou poslední poznámkou jsi mně Vabro uklidnil, že za rok to mohu zkusit znovu a za ideální noci vyfotím to, co ty v Chile v zákalu při obzoru :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#8

Příspěvek od MaG »

Tak jsem si vylámal zuby na tříhodinové expozici. Nebylo to zdaleka za ideálních podmínek, ale asi je to zatím nejlepší, co mám. Přeběžně to vidím, při snaze vytahat ty slabé partie takto:



Canon 30Dmod, Super Takumar 50mm f4, montáž GSO, autoguider, 18x10min, ISO1600, CLS filtr
na Rozdrože za nárazů větru a občasných sněhových vánic při -12°C

Je to vlastně jen snaha rovnat gradienty a tahat křivky, jinak jsem s tím nemusel víc dělat. Gradient je tam ze zelené vlevo dole na fialovočervenou vpravo nahoře a zdá se že to navíc namrzalo, protože vznikl jakýsi kruhový excentrický vinětovaný gradient. No prostě fuj :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#9

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

MaG: moc pěkný. dokonce ani nejsou všechny ty mlhoviny jenom ohavně červený, takže bych to tam moh taky někdy namířit :))
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#10

Příspěvek od FunTomas »

Paráda. Som rád, že to moje poprovokovanie prináša ovocie. ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#11

Příspěvek od Vabra »

Mno nevim, myslim ze bychom tuhle oblast fotili i bez toho. Spise mam pocit demotivacni, ze neco takoveho se proste neda vyfotit a musi domalovat. :P

Ale uz se mi na pozadi sklada moje vcerejsi 4h expozice, tak to zkusim krome sve bezne/konzervativni metody zpracovat take trochu odvazneji... uvidime.

Martine parada...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#12

Příspěvek od MaG »

Heh, tak tedy postupně:

Honzo - to je opravdu ideální oblast. Californii sice dostaneš menší co do délky a růžovofialovou a tu mlhovinu ve spodku Persea téměř vůbec, ale ty temné a reflexní tam budou podobně. Jdi do toho, ještě je letos čas.

Tomáši - jak říká Vabra, šel bych do toho tak jako tak, byl to můj plán a jen počasí ho hatí (mimochodem už mám tohle pole nasnímáno dohromady asi 9 hodin, z toho 6h nepoužitelná data - spíše testy doma na zahradě). Ale chtěl jsem zkusit, jaký vliv má více expozic a pozice z které fotím. Optimální plán byl fotit tak 6 hodin a na lepší obloze (bývá, ale zatím nebyla) - nedaří se, nedaří.

Pavle - tak za prvé díky i já se těším na tvé Plejády širokoúhle. Teď jestli dovolíš trochu kritiky, už dlouho mi chodí po jazyku, je na čase ji vypustit k tobě Jde o to, že tento výborný snímek z Chile máš fakt divně upravený. Místy tam máš červenou, nebo modrou nebo hnědou barvu a to většinou tam, kde vůbec nemá být. Na druhé straně je narozdíl od mých pokusů zase vidět, že je to vážně na obloze s ideálním poměrem signál-šum Suma sumárum, výborný snímek, který je buď špatně upraven, nebo to nešlo z nějakých důvodů lépe, to bych musel vidět data.

Na mém snímku musím pochopitelně zapracovat. Co mně trápí už dlouho je přílišný kontrast a tedy i velikost hvězd. Potřeboval bych je mít menší a mlhoviny přitom nesmí trpět. To neumím a vím o tom.

A na závěr. Při vší úctě, Funtomas odkázal fotky, které ukazují, co tam kde leží. NIKDY mi ale nebudou inspirací, protože se mi jednoduše nelíbí. Je to něco jakoby někdo vyfotil úzkopásmově tuto kompozici, což ve výsledku dá podobný dojem. Přece když tam ty hvězdy sou, nebudu je takhle moc mazat.

Co člověk to názor. Autor odkazovaných snímků chtěl ukázat, co je tam kromně hvězd. Já to prostě nikdy dělat nebudu. Ale to je prostě přesně to koření astrofotografie.

-----------------------------
Něco z kuchyně: tohle je origo složenina na hvězdy - pak srovnání barev - zvýšení kontrastu..

Jen abyste viděli, proč je to tak problematický snímek.

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#13

Příspěvek od Vabra »

Pavle - tak za prvé díky i já se těším na tvé Plejády širokoúhle. Teď jestli dovolíš trochu kritiky, už dlouho mi chodí po jazyku, je na čase ji vypustit k toběJde o to, že tento výborný snímek z Chile máš fakt divně upravený. Místy tam máš červenou, nebo modrou nebo hnědou barvu a to většinou tam, kde vůbec nemá být. Na druhé straně je narozdíl od mých pokusů zase vidět, že je to vážně na obloze s ideálním poměrem signál-šumSuma sumárum, výborný snímek, který je buď špatně upraven, nebo to nešlo z nějakých důvodů lépe, to bych musel vidět data.Kritika se prijima.
Pokud posles prihlasovaci info na tvuj FTP server, poslu ti slozeny tiff pred upravou...a uvidime co z toho vytahnes... ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#14

Příspěvek od Vabra »

Tak poprve od Chile se mi podarilo v noci z 4 na 5teho Prosince vyrazit nekam za hvezdami i doma. Po abstinentskem srazu spoluzaku jsem ze Zlina vyrazil smerem do Beskyd.

Chvilku jsem bloudil a vhodne misto kde se dalo fotit jsem nasel na Makovskem sedle u Bumbalky.

Nakonec se mi podarilo spachat na Astrotracu dve sady 20x300s expozic mych oblibenych Plejad oshniskem 150mm.

Zatim mam zpracovanou jen jednu sadu a zkusil jsem v PS trochu pritlacit, tak to berte spise jako diskusni prispevek, nez jako hotovy snimek (boje s gradienty jsem si uzil vice nez dost a tak doufam ze jsem moc neposkodil obraz mlhovin a to co prezentuji tam skutecne je ;)):

Komentare, kriticke (ale i pochvalne najdou-li se) jsou vice nez vitany.

Technicko takticka data jako jiz tradicne:
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 595322.jpg
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Temné mlhoviny mezi Perseem a Býkem

#15

Příspěvek od Ondra.P »

MaG:Tak to je fakt parada!
Libi se mi to mnohem vic, nez ty omalovanky od zrejme svetoznamych astrofotografu, co postnul vyse FunTomas ;)

Vabra:Taky moc pekna fotka se super detaily, ale barevne mi to moc nesedi, prijde mi to nejak divne vyvazene.
Ty syte hnede mlhoviny mi moc nesedi, vim ze jsi tu psal o nejakem osvetleni cipu cervenou ledkou, nemuze byt problem v tom?
Ja bych tu hnedou zkusil trochu zneutralitovat sedym kapatkem.

PS ja tu sobotni diru v mracich pros(r)pal, jeste si pamatuju jak v cca 20:00h koukam na satelit jak se to trha
a pak uz se jen ve 00:30 probouzim v kresle u PC a koukam jak se posledni zbytek jasne oblohy zatahuje  >:(
Bohate by mi ty 3h stacily, abych dofotil barvu k Ha Californie :'(
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Odpovědět