Poklad jižní hemisféry - Eta Carina

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Poklad jižní hemisféry - Eta Carina

#1

Příspěvek od Vabra »

Specialne pro Honzu Hovada jsem si v Chile usetril trochu expezicniho casu pro tento objekt:



Se zpracovanim jeste trochu zapasim (zrejme jsem trochu prehnal proces eliminace hvezd a moc jsem to zmekcil) a budu vdecny z kazde doporuceni, ale na Konihlavi Tarantuli  v Ha jsem musel rychle vytahnout nejaky obrazek... ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Poklad jižní hemisféry - Eta Carina

#2

Příspěvek od FunTomas »

No toto ale vyzerá ako fotka prehnaná nejakým silným median filtrom. Skús radšej neodšumovať. Bude to pravdepodobne krajšie. :(
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Poklad jižní hemisféry - Eta Carina

#3

Příspěvek od Konihlav »

a jeste tam pridej NGC3372 at to mame poznacene :-)

jinak jo, je to opravdu trosku rozmazane - ci to tak pusobi... me osobne prijde, zvlast ted u mych fotek DSLR z Chile, ze pokud vezmu jednu syrovou je to narez a pokud udelam slozeninu a zacnu tahat, tak to jde k horsimu...

na sum v pozadi bych se vykaslal a zkusil se zamerit nejprve na mlhovinu samotnou...

jinak mozna to je i tim, ze se Ti nepovedlo 100% zaostrit??? Vabrator na AstroTracu urcite nebylo snadne ostrit.



jo a honza.ho ji chtel v H-alfe, takze zadani jsme ani jeden nesplnili (taky nemam).
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Poklad jižní hemisféry - Eta Carina

#4

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem to zkusil jeste jednou prepraccovat.


Pravdou je, ze v zaostreni tentokrat uz byla rezerva. Carina vychazela az nad ranem a ja byl liny ve 3.30 kontrolovat a menit zaostreni...
Myslim, ze touto upravou jsem se z toho alespon trochu vylhal pro rozliseni 1200x800px ;).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Poklad jižní hemisféry - Eta Carina

#5

Příspěvek od MaG »

Ale vždyť levá polovina je viditelně ostřejší, tohle je spíš neřešitelný technický problém s nekolmostí? Jinak tato verze už se mi opravdu líbí Jsem zvědav, co na ní najdou jiní.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Poklad jižní hemisféry - Eta Carina

#6

Příspěvek od Konihlav »

kupodivu me tento snimek nedal tolik prace, zpracovano za 30minut asi uz to umim. Zato kalibrace trvala 2 hodiny...

vetsi na klik:

abych Prazanovi usetril benzin zdrzim se dalsich komentaru ;D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Poklad jižní hemisféry - Eta Carina

#7

Příspěvek od MaG »

Tak tady se ti úpravy opravdu povedly. Malinko ruší červené hvězdy, ale jinak se mi to skrz úpravy jeví jako nejpovedeněji upravený snímek.

Pěkný záběr.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Poklad jižní hemisféry - Eta Carina

#8

Příspěvek od Vabra »

Tak jeste jedna Carina tentokrat mym oblibenym objektivem 150mm:


TT data jako obvykle:
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 288066.jpg
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Poklad jižní hemisféry - Eta Carina

#9

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem to v klidu s odstupem a na slusnem monitoru predelal jeste jednou. Postupne takhle projdu vetsinu fottek z Chile.

Metodou pokus/omyl a carovanim s vrstvami v PS se mi snad alespon trochu podarilo doostrit rozplizle nedostatecne ostre hvezdy v prave polovine snimku...


Take jsem notne ubral saturaci.

Myslim ze vice uz s techto dat nevytahnu. Tak snad az nekdy priste clovek zase vyrazi pod Jizni Kriz.

PS: Pro ctenare celeho vlakna to vypada vsechno stejne nebot jsem opravil puvodni link na astrofotkach...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 416
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Poklad jižní hemisféry - Eta Carina

#10

Příspěvek od MartinT »

Už jsem bál, že jsem na druhou stranu zeměkoule tahal dalekohled úplně zbytečně. Nakonec se mi povedlo nalovit dírami v mracích jediné "použitelné" noci z ostrova VaVau na souostroví Tonga skoro 1,5 hodiny Tarantule a hodinu Cariny (střídal jsem oba objekty podle toho kde zrovna nebyl mrak). Jinak bylo k mému vzteku pořád skoro zataženo a když nebylo, tak byl měsíc v úplňku. Vím že to není nic moc, málo expozic, s polárním ustavením jsem válčil poprvé bez hledáčku a polárky (ujetí do knedlíků je vidět hlavně na snímku Tarantuly). Postprocessing je jen narychlo vyplivnutý v DSS, doufám že bude víc časuna lepší zpracování.. Nicméně pro zajmavost to sem dávám, jsou to v našich končinách přece jen neobvyklé objekty..  8-)

Carina:


Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 394
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

Poklad jižní hemisféry - Eta Carina

#11

Příspěvek od Evzen »

Ahoj vespolek! První rychlofoto z výpravy na Tenerife (pořízené za vydatné materiální podpory od OKO1 a Vabry - díky!). Z výšky kolem 2500mnm se dají fotit neskutečné věci. Objekt se kolem půlnoci ploužil prakticky po horizontu.

Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Poklad jižní hemisféry - Eta Carina

#12

Příspěvek od Oko1 »

Evžene paráda:-)

Pro všechny, kteří nechápou moje nekritické nadšení - ploužení objektu nad horizontem znamená viditelnost něco málo přes půl hodinky a kulminaci 2 stupně nad obzorem. A já se pánové ptám, kdo z vás někdy něco takového zkusil?:-)

Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Poklad jižní hemisféry - Eta Carina

#13

Příspěvek od MMys »

Já  Omegu Centauri z Turecka, kulminovala asi 4 stupně v oparu nad mořskou hladinou, fotil jsem z nadmořské výšky asi tak 1m.n.m, stál jsem na břehu.  Dopadlo to pochopitelně bídně, díky tomu vypadá kulovka asi tak, jako M13 focená u nás :-)

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/Hi_res ... ntauri.jpg

Takže si dokážu představit, jak asi šlo tohle...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 394
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

Poklad jižní hemisféry - Eta Carina

#14

Příspěvek od Evzen »

Myslím, že klíčová je v takovém případě nadmořská výška - přece jen toho vzduchu v cestě trochu ubude... A taky se posune reálný horizont skoro o 200km - při výšce 2500mnm.
E.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Poklad jižní hemisféry - Eta Carina

#15

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem si udělal po 5letech reparát:



S CCD kamerou a naváděnou montáží to je holt trochu jednodušší práce než s DSLR na Astrotracu jako posledně v Chile ;)

PS: První světlo z letošní výpravy do Jižní Afriky...
Pavel Vabrousek
Odpovědět